Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

W styczniu mam wykonywac sobie kominek z wykorzystaniem pomieszczenia gospodarczego..

Mam juz wkład kominkowy który chce wmontować w ściane lecz pomiędzy tyłem wkładu a kominem jest 60cm.

Prosze o udzielenie odpowiedzi czy ta luka nie bedzie przeszkadzac w ogrzewaniu, czy tą luką nie będzie krążyć niedogrzane powietrze..

proszę o pomoc

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle było zamieszania, tyle pytań, wątpliwości i jest wreszcie efekt tego wszystkiego ;) Mój prościutki, skromny kominek z miejscem do pracy obok :) Wkład Hajduk Smart 2PT. Brakuje jeszcze szyby ochronnej na deskach i półek nad biurkiem ;)

 

iqsMbgIpj

 

idcfocJ4j

 

A propos szyby pytanie natury "jak ładniej": zrobić na całym obrysie komina, czy tylko pod wkładem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromny, ale ładnie się prezentuje.

Szybę połóżyłabym tylko po obrysie wkładu. Zresztą to tylko dmuchanie na zimne, bo żadne iskry, a tym bardziej żarzące się kawałeczki drewna z paleniska nie mają zwyczaju wypadać. Podejrzewam, że bardzo prędko zrezygnujesz z tej szyby :) Nauczysz się tak czyścić palenisko, żeby nie śmiecić na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wy to z tą skromnością to nie przesadzacie?:yes:.Ja to swego wełniak to mam chyba skromniuniusiego jak ten jest skromny.No chyba ,że inaczej interpretujemy skromność.Bardzo podobają mi się kolory bo mam bardzo podobne. Niestety tak jak u mnie gryzą się z lekka z podłogą.Ja ma deskę barlineckę i trochę mi to przeszkadza.Czas przywyknąć.Pestka dobrze tłumaczy z czasem zapomnisz co to jest czyszczenie pod kominkiem.Jeśli już i uprzesz się.Jak dla mnie szyba nie ale jakaś kompozycja typu alternatywa dla szyby/Powiedziała tak userka FM

Blacha nie będzie badziewiasto wyglądała jesli będzie ładna :) proste :). Może być chociażby miedziana, kwasówka, jest milion możliwości, ale to ma pasować do wnętrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry.

 

Jaki jest cel zamykania przepustnicy powietrza zewnętrznego podczas rozpalania?

 

Jeżeli występują podczas rozpalania problemy z wydostawaniem się dymu z komory spalania do pomieszczenia, świadczy to o niekorzystnym układzie ciśnień. Po zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz szczelina powstająca po otwarciu drzwi staje się źródłem powietrza do spalania i zasysanego przez komin. Kierunek przepływu gazów jest wtedy dla nas na pewno bardziej "komfortowy". Ponadto przy rozruchu wychłodzonego komina powietrze zasysane z pomieszczenia, które na ogół ma temperaturę wyższą niż to na zewnątrz, inicjuje wstępnie ciąg.

Oczywistym jest, że w podczas rozpalania, w budynku powinno panować nadciśnienie i o to należy zadbać.

 

Poza tym po co ta cała procedura? Bez tego się nie rozpali? Będzie czarna szyba?

 

Opisana przez nas procedura nie jest oczywiście "obowiązkowa".

Przepraszamy, jeżeli w naszym wpisie zbyt słabo zaakcentowaliśmy, że jest to sposób zalecany w przypadku problemów z rozpaleniem, co sygnalizował Pytający.

Jeżeli rozpala się bez tego typu zabiegów, to należy się cieszyć.

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój stalowy piecokominek (bez dopływu powietrza z zewnątrz bezpośrednio do paleniska) w opisanej przez Unico sytuacji dymi, lekko, ale zawsze. :cool:

Muszę otworzyć klapkę od popielnika, a drzwiczki po załadowaniu i rozpaleniu zamknąć. Dopiero po około godzinie hajcowania mogę zamknąć klapkę od popielnika i regulować dopływ powietrza przez nawiewniki poniżej paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry.

 

 

 

Jeżeli występują podczas rozpalania problemy z wydostawaniem się dymu z komory spalania do pomieszczenia, świadczy to o niekorzystnym układzie ciśnień. Po zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz szczelina powstająca po otwarciu drzwi staje się źródłem powietrza do spalania i zasysanego przez komin. Kierunek przepływu gazów jest wtedy dla nas na pewno bardziej "komfortowy". Ponadto przy rozruchu wychłodzonego komina powietrze zasysane z pomieszczenia, które na ogół ma temperaturę wyższą niż to na zewnątrz, inicjuje wstępnie ciąg.

Oczywistym jest, że w podczas rozpalania, w budynku powinno panować nadciśnienie i o to należy zadbać.

 

 

 

Opisana przez nas procedura nie jest oczywiście "obowiązkowa".

Przepraszamy, jeżeli w naszym wpisie zbyt słabo zaakcentowaliśmy, że jest to sposób zalecany w przypadku problemów z rozpaleniem, co sygnalizował Pytający.

Jeżeli rozpala się bez tego typu zabiegów, to należy się cieszyć.

 

Pozdrawiamy

 

Cześć.

 

Zgadzam się z twierdzeniem, że niekorzystny układ ciśnień może być problemem przy rozpalaniu. Piszesz: "należy zadbać" o to by w budynku panowało nadciśnienie. Jakie sposoby zalecasz (oczywiście jeśli to nie są wiadomości niejawne;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo, to dobre pytanie :yes:

Co mam zrobić w zamkniętym zimą na 4 spusty domu, żeby uzyskać właściwy układ ciśnień?

 

To rzeczywiście dobre pytanie i raczej skierowane do znawców w dziedzinie wentylacji.

Trzeba się po prostu zastosować do zaleceń i wymagań wobec pomieszczeń dla przypadku palenisk z otwartą komorą spalania. Nasz kominek może być nawet szczelny, ale w momencie otwarcia drzwi jest kominkiem otwartym.

W tego typu pomieszczeniach wymaga się wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej nawiewnej, a jeżeli nawiewno-wywiewnej, to z nadmiarem nawiewu.

 

W sytuacji statycznej, a mówiąc po ludzku: gdy nie wieje, w ogrzewanym budynku powstaje samoczynnie nadciśnienie. Wynika to z tego, że ogrzewane powietrze powiększa swoją objętość, a ciśnienie rośnie proporcjonalnie do objętości. Oczywiście budynek nie jest szczelnym zbiornikiem i wzrost ciśnienia nie będzie tak duży, ale na pewno ogrzane powietrze się nie rozpręży.

Gorzej jest w przypadku ogólnym, najczęstszym - jak jednak wieje. W domu z wentylacją grawitacyjną może okazać się konieczne rozszczelnienie jednego z okien po stronie nawietrznej. To nie zawsze jest też reguła, bo układ ciśnień wokół budynku może być dość skomplikowany. Metoda prób i błędów jest więc niezastąpiona.

 

Miłego dnia i pomyślnych wiatrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście dobre pytanie i raczej skierowane do znawców w dziedzinie wentylacji.

Trzeba się po prostu zastosować do zaleceń i wymagań wobec pomieszczeń dla przypadku palenisk z otwartą komorą spalania. Nasz kominek może być nawet szczelny, ale w momencie otwarcia drzwi jest kominkiem otwartym.

W tego typu pomieszczeniach wymaga się wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej nawiewnej, a jeżeli nawiewno-wywiewnej, to z nadmiarem nawiewu.

 

W sytuacji statycznej, a mówiąc po ludzku: gdy nie wieje, w ogrzewanym budynku powstaje samoczynnie nadciśnienie. Wynika to z tego, że ogrzewane powietrze powiększa swoją objętość, a ciśnienie rośnie proporcjonalnie do objętości. Oczywiście budynek nie jest szczelnym zbiornikiem i wzrost ciśnienia nie będzie tak duży, ale na pewno ogrzane powietrze się nie rozpręży.

Gorzej jest w przypadku ogólnym, najczęstszym - jak jednak wieje. W domu z wentylacją grawitacyjną może okazać się konieczne rozszczelnienie jednego z okien po stronie nawietrznej. To nie zawsze jest też reguła, bo układ ciśnień wokół budynku może być dość skomplikowany. Metoda prób i błędów jest więc niezastąpiona.

 

Miłego dnia i pomyślnych wiatrów.

 

Całkiem logiczny i słuszny wywód:)...Tylko, wracając do przyczyny naszej dyskusji : po co w tej sytuacji zamykać przepustnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest zawarta w poprzednim wpisie.

 

Po zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz szczelina powstająca po otwarciu drzwi staje się źródłem powietrza do spalania i zasysanego przez komin. Kierunek przepływu gazów jest wtedy dla nas na pewno bardziej "komfortowy". Ponadto przy rozruchu wychłodzonego komina powietrze zasysane z pomieszczenia, które na ogół ma temperaturę wyższą niż to na zewnątrz, inicjuje wstępnie ciąg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój piecokominek nie spełnia żadnych standardów :(

 

Wietrzenie robię rozpalając, ale to chyba nie z tym urządzeniem. Wykazuje niemal całowity brak chęci współpracy.

 

Miałam nadzieję na jakąś cudowną :) receptę.

Na szczęście to jego ostatni sezon, więc przeżyję poddymianie.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest zawarta w poprzednim wpisie.

 

W chwili otwarcia lub uchylenia drzwi kominka, kanał zewnętrzny przestaje "działać". Gdyby jednak tak się nie stało, świadczy to o bardzo ujemnym bilansie podciśnienia. Wówczas nic nie da pozostawienie uchylonych drzwi wkładu, czy manewry przepustnicą. Ciąg wsteczny z komina zniweluje tylko otwarcie okna. Dla mnie zamykanie przepustnicy to niedorzeczność, ale szanuję wasze doświadczenia, jeśli je macie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kominek do którego będę zakładał turbinę. W obudowie kominka jest kratka odprowadzająca gorące powietrze. Czy rura zasysająca powietrze do turbiny ma być umieszczona poniżej, czy nad kratką, żeby nie zasysała powietrza z pokoju zamiast tego ogrzanego przez wkład?

 

Czy ktoś może mi pomóc?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili otwarcia lub uchylenia drzwi kominka, kanał zewnętrzny przestaje "działać". Gdyby jednak tak się nie stało, świadczy to o bardzo ujemnym bilansie podciśnienia. Wówczas nic nie da pozostawienie uchylonych drzwi wkładu, czy manewry przepustnicą. Ciąg wsteczny z komina zniweluje tylko otwarcie okna. Dla mnie zamykanie przepustnicy to niedorzeczność, ale szanuję wasze doświadczenia, jeśli je macie...

 

Lubię na swym przykładzie udowadniając że i tu się rozjeżdżasz z prawdą.Uogólniając mam rozumieć ,że ten zarysowany zresztą błędnie przykład -twierdzenie, występuje w każdym rodzaju wkładów i pozyskiwania ciepła przez nie własnie.Kominek mam z PŁW.Powietrze doprowadzam do niego z zewn.Przy rozpalaniu zawsze przepustnica na max,drzwiczki uchylone,szyber na max, to według tej niejasnej teorii wytłumacz jak przy otwartych drzwiczkach na oścież robię różne mniej i więcej skomplikowane pomysły kulinarne.Okna mam pozamykane i według ciebie powinienem w tych kulinarnych zapędach opalać czuprynę bo mi powstanie

Ciąg wsteczny z komina
. Czy ty czasami kontrolujesz Batura swe wywody???Targi masz tuz tuż zajmij się frekwencją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię na swym przykładzie udowadniając że i tu się rozjeżdżasz z prawdą.Uogólniając mam rozumieć ,że ten zarysowany zresztą błędnie przykład -twierdzenie, występuje w każdym rodzaju wkładów i pozyskiwania ciepła przez nie własnie.Kominek mam z PŁW.Powietrze doprowadzam do niego z zewn.Przy rozpalaniu zawsze przepustnica na max,drzwiczki uchylone,szyber na max, to według tej niejasnej teorii wytłumacz jak przy otwartych drzwiczkach na oścież robię różne mniej i więcej skomplikowane pomysły kulinarne.Okna mam pozamykane i według ciebie powinienem w tych kulinarnych zapędach opalać czuprynę bo mi powstanie . Czy ty czasami kontrolujesz Batura swe wywody???Targi masz tuz tuż zajmij się frekwencją.

 

W sumie to przydałoby się, byś kontrolował swój proces czytania ze zrozumieniem...

 

Ja właśnie poddaję w wątpliwość Twierdzenie firmy Unico, która twierdzi, że podczas rozpalania, przy uchylonych drzwiach, masz mieć przepustnicę zamkniętą! Mają to podobno w instrukcji. Zacytowany przez Ciebie fragment, to juz końcówka dyskusji, więc może mniej zrozumiała bez przeczytania całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...