Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam

Proszę o poradę w wyborze kominka. Szukam jak najwęższego (chodzi o głębokość) kominka panoramicznego z płaską szybą + najchętniej z boczną lewą szybą. Szerokość kominka mniej istotna ale tak do 90cm. Prosty, minimalistyczny, może być z gilotynką.

 

budżet? i wielkość salonu jaką ma ogrzewać ze wszystkimi otwartymi pomieszczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Proszę o poradę w wyborze kominka. Szukam jak najwęższego (chodzi o głębokość) kominka panoramicznego z płaską szybą + najchętniej z boczną lewą szybą. Szerokość kominka mniej istotna ale tak do 90cm. Prosty, minimalistyczny, może być z gilotynką.

 

Szerokość kominka 90 cm jako całość (obudowa), czy szerokość samego wkładu 90 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół inwestorzy są zainteresowani wielkością szyby i głębokością całego wkładu. Dopiero w dalszej kolejności pozostałe parametry rozmiaru wkładu :)

 

Klienci czytający to forum?

Jeżeli tak to daremna rola informacyjna tego komercyjnego forum....

90 cm szyba....... jaka to duża emisja ciepła, trzeba by chyba siedzieć z 5 m minimum od kominka, cokolwiek by tu ktokolwiek napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ścisłość informacji pozwalającą wyobrazić sobie to co będzie widać po obudowaniu i jak piszesz ile tego ciepła odda kominek przez szybę. Ludzie najczęściej nie wiedzą tego i potem zaskoczenie - pokój 25 m2 i nie ma miejca na kanapę, bo za gorąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ścisłość informacji pozwalającą wyobrazić sobie to co będzie widać po obudowaniu i jak piszesz ile tego ciepła odda kominek przez szybę. Ludzie najczęściej nie wiedzą tego i potem zaskoczenie - pokój 25 m2 i nie ma miejca na kanapę, bo za gorąco.

 

Dlatego podczas planowania kominka, warto odwiedzić salon, czy biuro obsługi klienta firmy wykonawczej. Zaznaczam firmy wykonawczej budującej kominki w technologiach nowych, aktualnie dostosowanych do rzeczywistości budowlanej i klimatu polskiego.

Tam obsługa, lub montażysta, po zadaniu stosownych pytań potencjalnemu klientowi i niejednokrotnie oględzinach miejsca, jest w stanie zaoferować konkrety dostosowane do klienta.

Innej rozsądnej drogi nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Salon ma 30m i tworzy jedno pomieszczenie z otwartą kuchnią i jadalnia 25m więc razem 55m i otwarty korytarz. Duże przeszklenia. Będzie rekuperacja to też chyba jest ważna informacja.

Nie planuję kominka w klasie mercedesa :) zwykły ładny kominek dla zwykłego zjadacza chleba. Budżet to 5-7tys zł. Myślałam o Oliwi z gilotyną lub MBO z kratek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość kominka 90 cm jako całość (obudowa), czy szerokość samego wkładu 90 cm?

 

Aktualnie mam 85 cm miejsca od komina do końca ściany gdzie ma być zabudowa. Chodzi mi więc o pełną zabudowę nie o szybę. Planuję kosztem zmniejszenia okna domurować 12cm lub 25cm ściany. Razem będzie to 97cm miejsca lub przy drugiej opcji 110cm. Coś powinno się zmieścić prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mnie tak jeszcze coś natchnęło i przestraszyło....jeśli mam ścianę ok 3m, na której ma być z lewego boku kominek wraz z zabudową. Wokół ściany po obydwóch stronach są wielkie okna od podłogi do sufitu a kominek ma być narożny to... boczna szyba kominka będzie praktycznie dochodziła do samego okna. Np. zimą jak na zewnątrz są ujemne temperatury a w kominku będziemy palić to różnica temperatur będzie ogromna. Czy to nie grozi pęknięciem okna? Czy w takiej sytuacji jest w ogóle możliwe i zasadne myślenie o kominku narożnym?

Nie pomyślałam o tym wcześniej w ogóle ale to może stanowić problem. Co Panowie myślą na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mnie tak jeszcze coś natchnęło i przestraszyło....jeśli mam ścianę ok 3m, na której ma być z lewego boku kominek wraz z zabudową. Wokół ściany po obydwóch stronach są wielkie okna od podłogi do sufitu a kominek ma być narożny to... boczna szyba kominka będzie praktycznie dochodziła do samego okna. Np. zimą jak na zewnątrz są ujemne temperatury a w kominku będziemy palić to różnica temperatur będzie ogromna. Czy to nie grozi pęknięciem okna? Czy w takiej sytuacji jest w ogóle możliwe i zasadne myślenie o kominku narożnym?

Nie pomyślałam o tym wcześniej w ogóle ale to może stanowić problem. Co Panowie myślą na ten temat?

 

 

Raczej nie ma strachu.

Szkic sytuacyjny wyjaśni co poeta miał na myśli i co mu grozi...lub nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o poradę w następującej sprawie. Ekipa wykonująca prace w domku podłączyła wkład kominkowy do komina na czas innych robót - aby zagrzać budowę. Rury przyłączeniowe-kominowe które były zakupione były dość długie więc kominek wpięty jest w komin prawie pod samym sufitem. Przeglądałem kilka schematów montażu/ budowy kominków i widzę że w górnej części robi się komorę dekompresyjną - czy może w nią być wprowadzony przewód kominowy? czy ma to wpływ na późniejsze funkcjonowanie całego układu? Czy lepiej skrócić przyłączenie i wpiąć się pod komorą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jednak, że rozgrzane rury oddają ciepło (dosyć duża powierzchnia wymiany), zanim ono bezpowrotnie ucieknie do komina...

 

Strop żelbet, komin murowany z cegły pełnej, obudowę kominka docelowo też chcę zrobić z cegły pełnej (nie klinkierki - zwykłej pełnej kl20 - chce murowac z fugowaniem i potem całość pomalować, zastanawiam nad tą komorą - jaką ma głównie funkcję? - izolowania stropu drewnianego od przegrzania (możliwości zapłonu?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...