Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam.

Ejże Piotrze ...

Stopniując grubość drewna jak najbardziej przecież ... nie każdy ma takie exclusive deseczki bukowe jednakowej wielkosci ...:rolleyes:

Tomkowa, zrób palenie górne, ale inaczej - powiedzmy że nazwiesz to "palenie boczne".

Przy lewej ścianie wkąłdu ułóż rozpałkę i drobne drewno, potem ku prawej 3-4 warstwy coraz grubszych klocków - wszystkie pochylone w kierunku ścianki bocznej, nie szyby.

Efekt będzie ten sam, a kierunek włókien drzewnych w polanach, biegnących w górę i pod skosem w stronę wyloty spalin da dodatkowy efekt w postaci naturalnego wymuszenia obiegu ognia w palenisku.

W tym wypadku też będą się spalały po kolei małe porcje drewna. Aż do uzyskania w całej komorze spalania temperatury rzędu 500 i więcej stopni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba się nie rozumiemy Ziomal.

 

Jeśli Tomkowa będzie palić porcjami 3-4 kilogramowymi, dokładając je co 1, 5 godziny, osiągnie zamierzony efekt. Pakując od razu 10 - 12 kg, bez względu na to jak podpali, po 20 minutach będzie miała identyczne piekło w urządzeniu...

 

 

PS

 

Ok. Teraz złapałem o czym mówisz! Faktycznie, moja wypowiedź dotyczy równo rozdrobnionego opału. Równo i dość porządnie.

 

Zostawię ją więc...:)

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem palić w tym wkładzie :bash: Rozpaliliśmy od dołu. Wszystkie dopływy otwarte.

rozpalanie.jpg

 

Spaliło się to w 15 minut:

 

po 15 minutach.jpg

 

Dokładka paliwa. Po rozpaleniu dokładki przymknięcie pierwotnego do 50%. Już widać, że szyba przednia zaczyna się brudzić. Brudzi się także nieco boczna:

 

palenie.jpg

 

Dokładając małe dawki paliwa i zamykając w trakcie powietrze pierwotne nie rozgrzaliśmy wkładu na tyle, żeby oczyścić szamoty. Oto mój wkład dziś rano:

rano.jpg

 

Bez deflektora jeszcze nie paliłam. I nie rozumiem za bardzo jakie ułożenie drewna radzi Forest ;) Będę wdzięczna za rysunek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomkowa!!! Każde dołożenie drewna traktuj jak rozpalanie. Wszystkie dopływy muszą być ponownie otwarte jakiś czas. Jaki? To zależy od porcji i jakości drewna....

 

Bez deflektora - miałem na myśli odwiedziny. Miał Cię ktoś nauczyć palić. Pytanie, czy sam umie?!;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno przy każdym pierwszym paleniu w zimnym piecu...Jeśli szyba po zamknięciu drzwi pokrywa sie nalotem pary, nie zamykaj ich, tylko rozszczelnij. Przymknij maksymalnie jak się da, z opuszczoną klamką. Poczekaj z całkowitym zamknięciem drzwi do momentu, aż para z szyby zniknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomkowa!!! Każde dołożenie drewna traktuj jak rozpalanie. Wszystkie dopływy muszą być ponownie otwarte jakiś czas. Jaki? To zależy od porcji i jakości drewna....

 

Bez deflektora - miałem na myśli odwiedziny. Miał Cię ktoś nauczyć palić. Pytanie, czy sam umie?!;)

 

Tak, tak, przy dokładaniu wszystkie dopływy otwieramy na full :) Deflektor został przycięty. Bez niego nie paliliśmy. Podczas odwiedzin okazało się, że nawiew powietrza na szybę nie jest równomierny. W części nad klamką nie ma go wcale. Nie wiem, co dalej.

 

Jeszcze jedno przy każdym pierwszym paleniu w zimnym piecu...Jeśli szyba po zamknięciu drzwi pokrywa sie nalotem pary, nie zamykaj ich, tylko rozszczelnij. Przymknij maksymalnie jak się da, z opuszczoną klamką. Poczekaj z całkowitym zamknięciem drzwi do momentu, aż para z szyby zniknie.

 

Na pierwszym zdjęciu widać, że klamka jest podniesiona, a drzwiczki nie domknięte. Spróbuję rozszczelnić z opuszczoną klamką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem palić w tym wkładzie :bash: Rozpaliliśmy od dołu. Wszystkie dopływy otwarte.

[ATTACH=CONFIG]310806[/ATTACH]

 

Spaliło się to w 15 minut:

 

[ATTACH=CONFIG]310807[/ATTACH]

 

Dokładka paliwa. Po rozpaleniu dokładki przymknięcie pierwotnego do 50%. Już widać, że szyba przednia zaczyna się brudzić. Brudzi się także nieco boczna:

 

[ATTACH=CONFIG]310808[/ATTACH]

 

Dokładając małe dawki paliwa i zamykając w trakcie powietrze pierwotne nie rozgrzaliśmy wkładu na tyle, żeby oczyścić szamoty. Oto mój wkład dziś rano:

[ATTACH=CONFIG]310809[/ATTACH]

 

Bez deflektora jeszcze nie paliłam. I nie rozumiem za bardzo jakie ułożenie drewna radzi Forest ;) Będę wdzięczna za rysunek :)

 

Niska temperatura spalani zawsze = brudna szyba .

W tym przypadku jest to małe palenisko z DUŻYM przeszkleniem ...i prosta komora spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska temperatura spalania, a na fotkach widać pęknięty szamot. Ciekawe jaka przyczyna pęknięcia tego szamotu?

 

No właśnie. Gdybyśmy osiągali wysokie temperatury, to szamoty nie byłby takie brudne. Nie wiem od czego pękł, może przy dokładaniu drewna, nie mam pojęcia.

 

Niska temperatura spalani zawsze = brudna szyba .

W tym przypadku jest to małe palenisko z DUŻYM przeszkleniem ...i prosta komora spalania.

 

Chciałam mieć taki wkład, właśnie. Nie chciałam jednak mieć szyb takich jak na ostatniej fotce, po wieczorze palenia :( System Clean View w nim jest, podobno

Edytowane przez Tomkowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Gdybyśmy osiągali wysokie temperatury, to szamoty nie byłby takie brudne. Nie wiem od czego pękł, może przy dokładaniu drewna, nie mam pojęcia.

 

 

 

Chciałam mieć taki wkład, właśnie. Nie chciałam jednak mieć szyb takich jak na ostatniej fotce, po wieczorze palenia :( System Clean View w nim jest, podobno

 

A te okładziny są chyba preparowane z betonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między suchym drewnem, a "prawie" suchym drewnem jest znacząca róznica. Paliłem czasu w Lechnie z PW.

W pierwszym sezonie drewno przyjechało do mnie w styczniu, palilem nim od listopada tego samego roku do lutego.

Wiedziałem, że to dalekie od optimum, więc brudna szyba mnie nie dziwiła.

W kolejnym sezonie zamowiłem drewna na dwa sezony we wrześniu, lezało rok, po czym w pazdzierniku zaczalem nim palić, druga połowa przeleżała drugi rok i palilem nim w tym seznie

Rożnica miedzy drewnem lezacym rok, a dwa lata powalająca.

 

Już rok temu palilem od góry, ale dopiero w tym roku nie muszę przed kazdym paleniam czyscić szybe po poprzednim.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między suchym drewnem, a "prawie" suchym drewnem jest znacząca róznica. Paliłem czasu w Lechnie z PW.

W pierwszym sezonie drewno przyjechało do mnie w styczniu, palilem nim od listopada tego samego roku do lutego.

Wiedziałem, że to dalekie od optimum, więc brudna szyba mnie nie dziwiła.

W kolejnym sezonie zamowiłem drewna na dwa sezony we wrześniu, lezało rok, po czym w pazdzierniku zaczalem nim palić, druga połowa przeleżała drugi rok i palilem nim w tym seznie

Rożnica miedzy drewnem lezacym rok, a dwa lata powalająca.

 

Już rok temu palilem od góry, ale dopiero w tym roku nie muszę przed kazdym paleniam czyscić szybe po poprzednim.

 

dodam tylko, ze np. roczna brzoza jest drewnem zdolnym do prawidłowego palenia a roczny np. buk, będzie syczał, kopcił i nie dawał ciepła.

warto o tym wiedzieć przy zakupie, jeśli nie mamy miejsca i ochoty składować drewna na dwa lata naprzód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Pierwsze pytanie na forum. Jestem na etapie stawiania fundamentów i i zasypywania Piaskiem, chce doprowadzić Rurą PCV 110 powietrze z zewnątrz pod kominek. Jak bedzię lepiej strzałka Czerwona to długość w maksie 1,5-2metry, strzałka pomarańczowa to ok 3-4metry. Łatwiej mi będzie wykonać tą opcję z czerwoną strzałką tylko boje się czy nie za krótka to odległość?? Co sądzicie??

Ps. strona to południe-może być??

Sorki za taki szkic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...