Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Niska temperatura spalania, a na fotkach widać pęknięty szamot. Ciekawe jaka przyczyna pęknięcia tego szamotu?

 

"Pęknięcie" zeszło od potarcia palcem. Okazało się, że to ubrudzenie ułożyło się imitując pęknięcie :)

 

Ja mam na myśli okładziny wewnętrzne paleniska , te okopcone...nazwane szamotowymi. Nie pamiętam jak to jest w Hajduku...

 

Producent określa wkład jako stalowo-szamotowy

 

dodam tylko, ze np. roczna brzoza jest drewnem zdolnym do prawidłowego palenia a roczny np. buk, będzie syczał, kopcił i nie dawał ciepła.

warto o tym wiedzieć przy zakupie, jeśli nie mamy miejsca i ochoty składować drewna na dwa lata naprzód

 

No to może faktycznie u mnie wpływ na czystość szyby ma drewno. Według twierdzenia sprzedającego brzoza i buk są półtoraroczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja tam uwazam drewno za poltoraroczne, kiedy lezy u mnie póltora roku w drewutni ;)

 

Jakoś trudno mi uwierzyć w połtoraroczne sezonowanie drewna przez handlarza. Jak sobie pomyslę ile na to trzeba pieniędzy i miejsca....

Kup brykiet - tylko dobry, bez "dodatkow" i sprawdź, czy będzie różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek wyciągam taki: przy budowie kominka należy zakupić drewno. Dwa sezony kominek pracuje na dobrej jakości brykiecie. Ewentualnie odkupić od sąsiada, który ma kominek dłużej niż dwa lata i zdążył wysezonować opał ;) Ewentualnie kupić drewno, a kominek zrobić za dwa lata :D Jest inne wyjście?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do półtorarocznego drewna...Jeśli sezonowanie - a raczej suszenie, zahacza o dwa sezony letnie, jest dobrze. Dwie zimy, to mało...

 

Sezonowanie zaś, to sezonowanie, bez względu na suszenie. Najlepiej 3 lata

 

Drewno może być suche po suszarni, posiadać wilgotność 10% już 2 miesiące po ścięciu. Nie będzie się jednak palić tak czysto jak suche i włożone do pieca po 2-3 latach od ścięcia. Robiłem doświadczenie z bukiem. Suchy, po suszarni i o podobnej wilgotności, ale 3 letni. Gołym okiem widać różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek wyciągam taki: przy budowie kominka należy zakupić drewno. Dwa sezony kominek pracuje na dobrej jakości brykiecie. Ewentualnie odkupić od sąsiada, który ma kominek dłużej niż dwa lata i zdążył wysezonować opał ;) Ewentualnie kupić drewno, a kominek zrobić za dwa lata :D Jest inne wyjście?

 

Tak. Znaleźć dobrą cene na płyn do mycia szyb kominkowych i kupić dwuletni zapas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wilgotnościomierz do drewna kosztuje 60 zł.

Warto mieć, a jak się jeszcze człowiek nauczy nim posługiwać, to już nie straszny żaden dostawca drewna oferujący "...suche drewno panie, suche na pewno..."

Zanim sobie człowiek suche drewno "wyhoduje", warto zainwestować w tonę dobrego brykietu. Prawidłowo przechowywany będzie zawsze idealnie suchy (3-8 % wilgotności).

To co Fotohobby napisał - różnica w paleniu drewna o wilgotności ok. 20 % (o co minimalnie zalecają producenci) i takiego o wilgotności 10-12 %, jest tak diametralna, że ludzie nie mogą się nadziwić jak dobrze pali się drewno.

Poniżej zobrazowanie tego co można osiągnąć z suchego drewna we wkładzie kominkowym. Zdjęcia zrobiłem wczoraj "z marszu". Suchy świerk na podpałkę i potem sosna (przy takiej pogodzie i wieczornym tylko ropalaniu najlepiej się spisują). Sezonowane z 5-7 lat (już straciłem rachubę).

IMG_4976 - Kopia.jpg IMG_4974.jpg

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze dziękuję za odp. Dziś zmierzyłem mam jakieś 1.5- 1,7 metra wraz z fundamentem( czyli fundament 55cm +110cm już wewnątrz).

 

1. Czy rura 110cm wystarczy czy zastosować grubszą??

2. Czy na południe to dobry kierunek czy to bez znaczenia??

3. Czy taki wkład się nada?? http://www.spartherm.pl/produkt/77

4. Czy wylot tej rury może być na środku wkładu czy musi być gdzieś z boku??

Z góry dziękuję na odp. i już więcej nie męczę)) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze dziękuję za odp. Dziś zmierzyłem mam jakieś 1.5- 1,7 metra wraz z fundamentem( czyli fundament 55cm +110cm już wewnątrz).

 

1. Czy rura 110cm wystarczy czy zastosować grubszą??

2. Czy na południe to dobry kierunek czy to bez znaczenia??

3. Czy taki wkład się nada?? http://www.spartherm.pl/produkt/77

4. Czy wylot tej rury może być na środku wkładu czy musi być gdzieś z boku??

Z góry dziękuję na odp. i już więcej nie męczę)) Pozdrawiam.

 

1.Tak, 110...

2.Bez znaczenia. Na południe sympatycznie;)

3.Jasne...najlepiej jakby Ci go jakiś fachman podłączył, bo to nie jest blaszanka za 3000-4000 zł.

4.To właśnie zadanie dla fachmana...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno ocenić w jakim celu ludzie zakładają blogi i piszą w nich różne rzeczy ;) Ciekawa jestem też, w jakim celu zamieścił TAKI wpis :p

Chętnie się dowiem, jaki brykiet Panowie uznajecie za dobry :)

 

 

Blog z linki jest nieźle zarządzany...Trudno powiedzieć po co założony, ale reklam coraz więcej, więc cel raczej określony...wiarygodność przez to trudna do określenia.

 

Na moim blogu też ciężko wyczuć komu sprzyjam:). Reklam jednak nie będzie, choć zareklamować coś, czasem lubię...

 

 

W kwestii brykietów, mam swój typ. Ale to nie jedyny dobry na rynku. Po ECO-PAL, mam po prostu blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...