Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

używam tej samej firmy, ale wymiary 60*100 i 10 szt w paczce, ta ma właśnie 600 stopni od strony alu. a ta co podajesz ? a co jest na opakowaniu?

Czerwone pudło z napisem "Firerock - płyta do izolaccji kominków" i rysunkiem kominka.

Na boku etykieta z wymiarami i napisem "Maksymalna wartość ciągłej temperatury nośnika energii cieplnej izolowanych urządzeń 600 stC"

Brak wzmianki czy chodzi o temperaturę od strony folii czy od strony wełny.

Skoro do izolacji kominków to domyślam się, że od strony folii.

to ta sama wełna :) co do "latającej" wełny, ciekawe jak przez zabezpieczenie alu to lata??? z dachu też wełna "wlata" dodomu ? :lol:

Co wynika z Twoich doświadczeń, czy ta wełna Firerock stykając się z rurą spalinową śmierdzi po rozgrzaniu czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ze wszystkich płyt glinokrzemianowych najlepiej sprawdza sie Supei izol . Praktycznie nie pyli . Na temat stosowania wełny mineralnej było już sporo pisane na forum. Nas problem pylenia nie dotyczy ponieważ wykonujemy ciepłe obudowy kominkowe . Posiadamy odpowiednie kształtki i tynki do wykonani praktycznie wszystkich możliwych brył . Tylko jeśli kominek przylega do ścian i sufitu stosujemy izolacje ale od dawna zrezygnowaliśmy z materiałów włóknistych .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie, byłam dziś w sklepie z kominkami - myślałam, że to proste a tu... o naiwności... Pani poleciła mi Dovre 2180 CBBS, Arysto A 10, KFD - EKO 90 Pano, Blanzek 73 R lub Sequin Celsius :-? Wszystkie zachwalała, co jeden to lepszy!!! :)

Ja potrzebuję dobry, do ciągłego palenia (w granicach rozsądku i czasu) do domu ok 140 m2, z podłączeniem DGP, raczej wąski, dobrze widoczny płomień z boków (długie pomieszczenie przedzielone funkcjonalnie - kominek na środku). Proszę o radę - co byście wybrali i dlaczego? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich płyt glinokrzemianowych najlepiej sprawdza sie Supei izol . Praktycznie nie pyli . Na temat stosowania wełny mineralnej było już sporo pisane na forum. Nas problem pylenia nie dotyczy ponieważ wykonujemy ciepłe obudowy kominkowe . Posiadamy odpowiednie kształtki i tynki do wykonani praktycznie wszystkich możliwych brył . Tylko jeśli kominek przylega do ścian i sufitu stosujemy izolacje ale od dawna zrezygnowaliśmy z materiałów włóknistych .

 

Darku,

My też planujemy ciepłą obudowę i właśnie odnoście izolacji mam pytanie...

Od frontu będzie obudowa szamotowa więc izolacji tu nie będzie, ale czy tą ścianę do której dosunięty jest kominek trzeba koniecznie zaizolować? Jakie są skutki niezaizolowania?

Chcemy dodatkowo grawitacyjnie rozprowadzić powietrze do trzech pomieszczeń na górze, wydaje mi się że jeśli nie zaizolujemy tylnej ściany to ten cały ceglany kurz będzie nam się rozprowadzał przez DGP

 

I jeszcze jedno pytanie:

chcemy aby wkład jak najmniej wychodził na salon więc podkuliśmy nieco ścianę i wsunęliśmy tam częściowo wkład. Ale z tyłu kominek ma radiatory, czy nie przeszkadza więc że jest wsunięty w tę wnękę w ścianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego izolować ścianę ? Po pierwsze żeby temperatura nie powodowała sypania sie tynku , nie powodowała uszkodzeń instalacji oraz nie powstawały pęknięcia po drugie stronie ściany . Po drugie bo tak mówią wszystkie normy... Po trzecie bo mamy ciepło kierować do pomieszczeń a nie gdziekolwiek . Nie znam układu pomieszczeń ale mam kilka realizacji gdzie tylna ścian nie była izolowana... bo została "wyjęta" i plecy obudowy zaczęły grzać. ZAWSZE musicie zapewnić odpowiedni obieg powietrza wokół wkładu , zgodny z zaleceniami producenta, aby palenisko efektywnie przekazywało ciepło do obiegu i obudowy . Częstym błędem jest ciasne " upchanie" wkładu w takie podkuwane ściany lub kominy , dodatkowe 5 cm na obudowę wkładu nie zrujnuje przestrzeni salonu . Systemy DGP grawitacyjne dobrze współdziałają z ciepłymi obudowami , powodują że po zakończeniu palenia ciepło skumulowane w masie obudowy zaczyna być oddawane przez obieg powietrza do innych pomieszczeń . Absolutna szpica w takich układach to pierścienie kumulacyjne zakładane na wkład . Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, dzięki,

mamy Spartherm Ambiente Bravo, zaglądnęłam do instrukcji montażu, niestety tylko po niemiecku :-? i jeżeli dobrze zrozumiałam to jest napisane że z każdej str.wkładu powinno być min.6cm "luzu"

Na razie wkład jest podłączony roboczo, ogrzewał tynki i wylewki, ale w takim razie będziemy musieli go trochę wysunąć.

 

thinking, zobacz np. tutaj:

http://www.cebudkominki.pl/index.php?page=news&kid=3&pkid=32&ppkid=86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścienie kumulacyjne zakładane na wylocie spalin , oczywiście we wkładach z odpowiednia końcówką, bardzo dobrze łapią "ciepło rury spalinowej" . Wykonane są z materiału o bardzo dużej pojemności cieplne i szybkim przyjmowaniu temperatur. Dodatkowo zawirowania wewnątrz pierścieni wydłużające drogę spalin przed kominem powodując lepsze dopalania. W systemach DGP grawitacyjnych taka dodana masa kumulacyjna , na ogół 120-140 kg, przedłuża czas grzania kominka do obiegu powietrza Ilość zamontowanych pierścieni należy ustalić na podstawie rzeczywistej temperatury spalin wychodzących z wkładu. Przykładowo dla Dynamic 025F 01 "ort" jest to 7 sztuk-140kg, natomiast dla Dynamic L "ort" 5 sztuk czyli 100kg . Oznaczenie "ort" to informacja o fabrycznie zamontowanej żeliwnej podstawie pod pierścienie . Darek B http://www.wklady-kominkowe.com.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze na chwilę do przyłącza kominowego :wink:

Tak wygląda usytułowanie kominka względem komina (ta rura spiro u góry będzie słuzyć do rozprowadzenia ciepłego powietrza);

 

http://images31.fotosik.pl/205/3af7fd4830525493m.jpg

 

An-bud, DarekB, ktoś jeszcze, jaki sposób podłączenia proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie powtórzyć swoje pytanie, może ktoś jednak zechce na nie odpoiwiedzieć - taką mam nadzieję :D

 

Poradźcie, byłam dziś w sklepie z kominkami - myślałam, że to proste a tu... o naiwności... Pani poleciła mi Dovre 2180 CBBS, Arysto A 10, KFD - EKO 90 Pano, Blanzek 73 R lub Sequin Celsius Wszystkie zachwalała, co jeden to lepszy!!!

Ja potrzebuję dobry, do ciągłego palenia (w granicach rozsądku i czasu) do domu ok 140 m2, z podłączeniem DGP, raczej wąski, dobrze widoczny płomień z boków (długie pomieszczenie przedzielone funkcjonalnie - kominek na środku). Proszę o radę - co byście wybrali i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę to dokładnie tak samo ja Ty.

Handlowcy, według mnie nie są obiektywni, a instalatorzy nie użytkują tego co montują... :-?

Miałam nadzieję, że odezwą się jacyś użytkownicy w/w wkładów i coś podpowiedzą - to ma być mój pierwszy w życiu kominek - nie mam żadnych doświadczeń w kominkowej "materii".

Swoją drogą instalatorzy mogliby powiedzieć jak wygląda ilość reklamacji na poszczególne wkłady - ich wadliwość, pękalność (jest takie słowo?) itp.... :wink: Który najlepszy do DGP - o ile mnożna tak klasyfikować kominki? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę to dokładnie tak samo ja Ty.

Handlowcy, według mnie nie są obiektywni, a instalatorzy nie użytkują tego co montują... :-?

Miałam nadzieję, że odezwą się jacyś użytkownicy w/w wkładów i coś

podpowiedzą - to ma być mój pierwszy w życiu kominek - nie mam żadnych doświadczeń w kominkowej "materii".

Swoją drogą instalatorzy mogliby powiedzieć jak wygląda ilość reklamacji na poszczególne wkłady - ich wadliwość, pękalność (jest takie słowo?) itp.... :wink: Który najlepszy do DGP - o ile mnożna tak klasyfikować kominki? :roll:

 

 

:D Musisz bardziej sprecyzowac swoje wymagania , otoczenie w jakim ma funkcjonowac kominek (pow. i izolacja) i planowany naklad finansowy.

 

Nie mozna oczekiwac od instalatorow szerokiej znajomosci produktow na rynku poniewaz jest ich bardzo duzo. Instalatorzy zwiazani sa zwykle bardzo scisle z jednym lub dwoma producentami i te wyroby znaja najlepiej.Trudno jednak od nich wymagac slow krytyki czy tez porad na temat innych kominkow.

 

Dobry kominek nigdy nie bedzie tani poniewaz musi spelnic wiele warunkow.

Musi byc ladny , ekonomiczny i sprawny przynajmniej przez 30 lat.

W celu przyblizenia Tobie problematyki wyboru wlasciwego kominka zacytuje tutaj czesc mojego wczesniejszego postu na innym forum.

 

Sprawa wyboru wkladu jest prosta :

 

1 . Wartosc uzytkowa . Przy wyborze wkladu trzeba zwrocic uwage na to czy producent udziela gwarancji na przynajmniej 10 lat .

Jezeli nie to nalezy poszukac innego producenta. Wklad kominkowy powinien niezawodnie funkcjonowac przez bardzo dlugi okres czasu i 10 lat jest absolutnym minimum.Jest rzecza niedopuszczalna wymiana wkladu po 2-3 latach i ewentualne rujnowanie konstrkcji calego kominka.

 

2. Dopasowanie . Nalezy dokladnie dopasowac moc wkladu do kubatury i izolacji ogrzewanych pomieszczen. Tutaj mozliwe i polecane jest lekkie zawyzenie obliczonej mocy o np 2 KW czyli zamiast np 14 KW wybrac 16 KW ale nie 24 KW.

 

3. Sprawnosc . Sprawnosc wkladu powinna wynosic okolo 80 % +/- 3 % .

Im wyzsza sprawnosc tym lepiej dla ogrzewania pomieszczen i naszej kieszeni.

 

4. Wszystkie parametry techniczne powinny byc oparte na normach dopuszczajacych wklad do uzytku. Kierowac sie tutaj nalezy obowiazujacymi normami EU w zakresie konstrukcji , uzytkowania i parametrow.

Jezeli producent opiera sie tylko na normach krajowych to nie nalezy korzystac z jego uslug poniewaz sa one rozczlonkowane i nie wyczerpujace. Normy ISO 9000 nie maja zasadniczego znaczenia dla wyboru wkladu.

Istotne sa wyniki badan i certyfikaty dopuszczenia do uzytku konkretnego modelu.

Tylko na podstawie jednolitej normy mozliwe jest porownanie poszczegolnych modeli.

Do normy EU mozna dolaczyc renomowane normy austriackie i niemieckie.

 

5. Na podstawie danych technicznych nalezy przeanalizowac przydatnosc wkladu oraz oszacowac stosunek wartosci do ceny.

 

6. Dodatkowo nalezy zwrocic uwage czy producentem jest firma renomowana czy tez "garazowa" , czy istnieje na rynku 5 lat czy tez 50 lat.

Ma to zwiazek z konstrukcja i rozwiazaniami oraz materialami i serwisem.

 

7. Sprzedawca powinien dobrowolnie udostepnic wszystkie dane techniczne.

Jesli kupujacy nie ma znajomosci technicznej powinien te dane skopiowac i skonsultowac ze specjalista w celu podjecia decyzji.

 

8. Jesli dla kupujacego najwazniejsze sa wzgledy estetyczne wkladu kominkowego to powinien kierowac sie innymi zasadami niz podane powyzej.

 

Konkurencja na krajowym rynku wkladow kominkowych jest bardzo duza i dlatego mam nadzieje ze moje bezstronne uwagi wplyna korzystnie na wlasciwy wybor.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często powstają firmy - sklepy z kominkami gdzie właściciel oraz sprzedawcy są z zupełnie innej branży . Wiedza jaka posiadają na temat kominków jest bardzo prosta - jak sprzedam to zarobie . Jako przedstawiciel dwu kaflarni na teren Polski mam częsty kontakt z firmami usługowymi i handlowymi , to co czasem słyszę na temat budowy i zasad funkcjonowania kominka woła o pomstę do nieba. Jest oczywiście sporo firm które bardzo starają się o to aby "nie tylko ilość ale i jakość" , niestety są w mniejszości . Jeśli w jednym sklepie z kominkami jest tak wiele różnych producentów wkładów i wszystkie są równie dobre , nawet te z półki 1000 , to lepiej zmień adres zakupu .. Inny temat to klient latający pomiędzy kilkoma sklepami i porównujący ceny... Tam nam 10% rabatu a tu ile dostanę ? Wiadomo że dla takiego klienta najlepszy jest sklep co "wszystkie wkłady są równie dobra"... a to co jest w środku i jakiej jakości to całkiem bez znaczenia. Gwarancje na 10 lat udziela tylko kilka firm . Przy czyn niektóre z nich maja mniej jak 10 lat "stażu" na rynku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często powstają firmy - sklepy z kominkami gdzie właściciel oraz sprzedawcy są z zupełnie innej branży . Wiedza jaka posiadają na temat kominków jest bardzo prosta - jak sprzedam to zarobie . Jako przedstawiciel dwu kaflarni na teren Polski mam częsty kontakt z firmami usługowymi i handlowymi , to co czasem słyszę na temat budowy i zasad funkcjonowania kominka woła o pomstę do nieba. Jest oczywiście sporo firm które bardzo starają się o to aby "nie tylko ilość ale i jakość" , niestety są w mniejszości . Jeśli w jednym sklepie z kominkami jest tak wiele różnych producentów wkładów i wszystkie są równie dobre , nawet te z półki 1000 , to lepiej zmień adres zakupu .. Inny temat to klient latający pomiędzy kilkoma sklepami i porównujący ceny... Tam nam 10% rabatu a tu ile dostanę ? Wiadomo że dla takiego klienta najlepszy jest sklep co "wszystkie wkłady są równie dobra"... a to co jest w środku i jakiej jakości to całkiem bez znaczenia. Gwarancje na 10 lat udziela tylko kilka firm . Przy czyn niektóre z nich maja mniej jak 10 lat "stażu" na rynku

Wszystko to prawda i niestety ogólniki.

Czemu Wy fachowcy z branży unikacie konkretnych odpowiedzi?

Pytała thinking, pytałem ja, a szczegółowej informacji z Waszej strony brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a gdzie mozna znaleźc ranking najlepszych (funkcjonalnie) kominków - wkład powietrzny?:) (lekko przekorne pytanie...)

 

:D Na poczatek lekko przekorne pytanie : co to jest wklad powietrzny ?

jak wiem mamy tylko 3 zasadnicze typy kominkow : wklad kominkowy, wklad kominkowy z plaszczem wodnym i kaseta kominkowa ???

 

Jesli chodzi o ranking to jest on w realiach gospodarki rynkowej zawsze tylko mydleniem oczu w celu manipulacji zachowania klientow poniewaz nigdy nie jest obiektywny. Zawsze jest zalezny od sponsora.

To tak jak bys spytala o ranking najlepszych funkcjonalnie samochodow . Kazdy producent bedzie twierdzil ze akurat jego produkt jest w scislej czolowce z jakiegos tam powodu .

 

Tak jak samochod tak i wklad kominkowy trzeba dobrac samemu na podstawie wlasnych wymagan i mozliwosci.

Wybor jest duzy od "maluchow" do " Maybachow" . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...