Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Nagrodę chciałbym dedykować moim(...) oraz wszystkim tym, których nie wymieniłem, a bez których(...) :D

A teraz już na poważnie. Nie mam pojęcia o technice kominkowej i DGP, dlatego zadałem pytanie. Zadając je miałem na uwadze li tylko i wyłącznie moje potrzeby (czytaj: pobożne życzenia) czyli jak byłoby z mojego punktu widzenia najwygodniej rozwiązać te sprawy. Skoro zaproponowane przeze mnie rozwiązanie jest nieracjonalne, proszę, poza krytyką, którą już otrzymałem, o podpowiedź, gdzie umieścić aparat nawiewny i pozostałe ustrojstwa potrzebne do prawidłowego działania instalacji z rozprowadzeniem powietrza rurami w warstwach podłogi poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Jestem na etapie robienia hydrauliki wraz z kominkiem z płaszczem wodnym. Mam pytanie czy na tym etapie podłączać już docelowo kominek? Hydraulik oczywiście podłączy swoją drogą ale zastanawiam się czy podłączyć dolot świeżego powietrza oraz cały kominek do komina :lol: Pytam dlatego ponieważ na podłodze mam wylany dopiero chudy beton... Czy nie będzie problemu z podniesieniem kominka jeżeli później będzie robiona wylewka (bo słyszałem, że pod kominkiem nie daje się stryropianu).

Przy okazji mam pytanie jaką dobrać moc kominka jeżeli do ogrzania mam około 220 m2, słyszałem, że 24kW będzie ok?

Który z kominków byś polecił? Moje typy to Lechma PL-190 Standard (http://www.lechma.com.pl) oraz Amelia, Zuzia (z wężownicą?) (http://www.kratki.com)...

Trochę wyszło bez ładu i składu ale przelałem wszystkie swoje wątpliwości :lol:

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Co do podłączenia kominka to najpierw bym wylał fundament pod kominek na wysokość docelowej posadzki do tego fundamętu uprzednio doprowadził bym powietrze z zewnątrz rurą może być kanalizacjna i dopiero na nim postawił kominek i podłączył do komina,powietrza i instalacji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kominków wodnych mogę polecić Hajduk ale i tak najlepsze są kumulacyjne. Kotłownia powinna być w kotłowni nie zaś w salonie . A tak całkiem na marginesie zastanawiające jest jakim sposobem takie wkłady wodne z temperaturą spalania np 500 stopni mogą mieć tak dużą sprawność ? Czy to aby nie wynik liczenia : temperatura w paleniska / temperatura spalin / sprawność? Przy takim sposobie liczenia nie istotne jest ile energii uwalnia się z paliwa . To troszkę tak jakby spalać LITR benzyny w Syrence lub nowoczesnym silniku z wtryskiem wielopunktowym .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym tutaj wydawac konkretnych zalecen , powiem tylko na jakich produktach ja osobiscie skupiam swoja uwage.

Sa to kominki firm :

 

Ruegg (Szwajcaria)

Jotul (Norwegia)

Tarnava (Polska)

 

A jak mają się te kominki cenowo do siebie? Potrzebuję do powierzchni ok 150mkw z możliwością DGP. Byłem wczoraj w sparthermie i ich ceny mnie po prostu zabiły.

Gdzie można pooglądać w necie jakieś ładne obudowy - chodzi mi o takie bardziej nowoczesne, proste np. płyta kamienna od frontu itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sredni przedzial cen wymienionych wkladow do kominkow to ok.3.000 - 7.000 zl.

Przedzial jest szeroki ze wzgledu na ilosc roznych modeli i ich mocy.

Trzeba pamietac , ze obudowa i instalacja wkladu moze sie wahac w bardzo szerokich granicach zaleznych od formy ,

materialu, nakladu pracy.

Moze to byc typowa obudowa albo indywidualna, Kominek jest w domu jedynym meblem ktory ma sluzyc bez wymiany wiele lat.

Dopasowanie stylu kominka do reszty to decyzja trudna .

Posylam Tobie tylko kilka przykladow kominkow w nowoczesnym stylu :

http://www.ruegg-cheminee.com/shared/data/pdf/prospekte/gesamtprospekt_cheminee_kamine.pdf

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki YANEQ. Będę miał się nad czym zastanawiać.

Jeszcze mam pytanie co mi radzisz. Mam od najblizszej ściany do miejsca pod kominek jakieś 1,5m. Mam już zrobioną podł. na gruncie. Czy układać kanał z doprowadzeniem powietrza na tym (mam być docelowo 10cm styro i 5cm wylewki) czy jednak warto trochę rozkuć tego betonu i włożyć rurę w piasek pod spodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D nigdy bym na to nie wpadl , ze stol + kominek = nagrobek

no ale jak kto woli

W kazdym razie podane przeze mnie przyklady ilustruja, ze kominek jest zawsze

bardzo indywidualnym niepowtarzalnym meblem w domu .

Niezaleznie od tego to mebel bardzo pozyteczny i jednoczesnie serce domu.

Pozdrawiam :D

 

pisałem o tym na stronie 16 ewidentnie "styl" starego nagrobka :) 8)

i czywiście zgadzam się że kominek to "serce" przede wszystkim salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D nigdy bym na to nie wpadl , ze stol + kominek = nagrobek

no ale jak kto woli

W kazdym razie podane przeze mnie przyklady ilustruja, ze kominek jest zawsze

bardzo indywidualnym niepowtarzalnym meblem w domu .

Niezaleznie od tego to mebel bardzo pozyteczny i jednoczesnie serce domu.

Pozdrawiam :D

 

pisałem o tym na stronie 16 ewidentnie "styl" starego nagrobka :) 8)

i czywiście zgadzam się że kominek to "serce" przede wszystkim salonu.

 

:D Ja akurat skojarzylem sobie z nagrobkiem ostatni model ze stolem.

Male nieporozumienie czy tez "Fa-Pa" jak mowi Lepper.

Ten Twoj na str .16 kojarzy mi sie bardziej ze stylem zamkowym i rycerskim.

Ale jak kto woli . Wszystko rzecz gustu i indywidualnego spojrzenia.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam prosze o pomoc w odp na pyt

mam komin schidel 20 cm kamionka i wypust spalin na wprost

mam problem z miejscem poniewaz to dom z bali odsunalem komin od sciany na froncie 68 cm i jak dojdzie mi jeszcze obudowa kominka ...z plaszczem wodnym to pewnie calosc bedzie wystawala jakies nawet pewnie do 1.5 metra

pytanie brzmi czy mozna wklad postawic obok komina i dojsc do przylacza spalin jakimis kolankami???na zdrowy rozum ...mozna ale czy to nie bedzie zaklucalo emisje spalin i czy bedzie ciag i czy nie bedzie duszenia sie no i pozostaje kwestia czyszczenia od wkladu do zalamania kolanem czekam na odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sredni przedzial cen wymienionych wkladow do kominkow to ok.3.000 - 7.000 zl.

Przedzial jest szeroki ze wzgledu na ilosc roznych modeli i ich mocy.

Trzeba pamietac , ze obudowa i instalacja wkladu moze sie wahac w bardzo szerokich granicach zaleznych od formy ,

materialu, nakladu pracy.

Moze to byc typowa obudowa albo indywidualna, Kominek jest w domu jedynym meblem ktory ma sluzyc bez wymiany wiele lat.

Dopasowanie stylu kominka do reszty to decyzja trudna .

Posylam Tobie tylko kilka przykladow kominkow w nowoczesnym stylu :

http://www.ruegg-cheminee.com/shared/data/pdf/prospekte/gesamtprospekt_cheminee_kamine.pdf

 

Pozdrawiam :D

 

Mnie interesuje obudowa cos jakby nieregularna płyta kamienna (granit, marmur,piaskowiec). Wkład najlepiej z podnoszoną szybą. Nie znalazłem nic takiego w tym linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieregularna plyta pasuje bardziej do stylu rustykalnego.Styl nowoczesny jest raczej chlodny i geometryczny ale nie wykluczone ze uda sie polaczyc korzystnie nieregularna plyte przednia z regularnym ksztaltem paleniska kominka.

Najlepiej gdybys sie zastanowil nad przyszlym charakterem otoczenia kominka i wybral raczej rozwiazanie malo ekstrawaganckie (bo szybko sie znudzi) a raczej rozwiazanie ktore jeszcze po 10 latach bedzie atrakcyjne.

Ksztalt obudowy kominka musi zawsze pasowac do wnetrza salonu i jego wystroju.

Tutaj podam moze jeszcze kilka przykladow realizacji oczywiscie jako materialu do wlasnego projektu ktory zawsze bedzie indywidualny i najlepszy : http://www.walma.pl/4,realizacje.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam prosze o pomoc w odp na pyt

mam komin schidel 20 cm kamionka i wypust spalin na wprost

mam problem z miejscem poniewaz to dom z bali odsunalem komin od sciany na froncie 68 cm i jak dojdzie mi jeszcze obudowa kominka ...z plaszczem wodnym to pewnie calosc bedzie wystawala jakies nawet pewnie do 1.5 metra

pytanie brzmi czy mozna wklad postawic obok komina i dojsc do przylacza spalin jakimis kolankami???na zdrowy rozum ...mozna ale czy to nie bedzie zaklucalo emisje spalin i czy bedzie ciag i czy nie bedzie duszenia sie no i pozostaje kwestia czyszczenia od wkladu do zalamania kolanem czekam na odp

 

Komin ma zapewne wypust spalin u gory a nie na wprost. Na wprost to jest raczej wejscie spalin.Pytanie tylko na jakiej wysokosci znajduje sie to wejscie do komina ? Jaka jest wysokosc pomieszczenia i wyjscia z wkladu kominkowego?

Dopiero wtedy mozemy rozmawiac o kolankach.

Uklad dymny musi byc szczelny, zatem wszystkie elementy komina muszą być ze sobą dokładnie połączone, a rura znajdująca się w czopuchu, łącząca kominek z kominem, musi być podłączona tak, by mogła swobodnie zmieniać długość pod wpływem zmian temperatury;

Ogolna zasada jest taka , ze dopuszczalne sa najwyzej dwa odchylenia od pionu komina ale nie wieksze niz kat 30 °.

Niezaleznie od tego musisz zapewnic dodatkowa scianke ochronna z materialow niepalnych, ta scianka musi miec wentylacje pomiedzy sciana drewniana.Obudowa kominkowa musi tez miec wentylacje chroniaca przed przegrzaniem.

Kominek musi byc wykonany zgodnie z normą PN-EN 1433 "Kominy wymagania ogólne".

Komin musi posiadac wyczystke.Rozpalonego kominka nie wolno pozostawiac bez opieki.

Uwaga! Według przepisów komin do kominka powinien być czyszczony minimum 4 razy w roku. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają, czy tak było, gdy dochodzi do pożaru budynku: mogą więc uchylać się od wypłacenia odszkodowania, jeśli ekspertyzy wykażą, że pożar był wynikiem zaniedbań w tym względzie.

 

Kominek w drewnianym domu wymaga fachowego projektu i realizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może zdjęcie tego z nr 87 ale po wykończeniu? Ile cos takiego by kosztowało zgrubsza.

 

Niestety nie mam takiego zdjecia , ale jezeli jednak decydujesz sie na ksztalty geometryczne to masz juz bardzo duzy wybor nowoczesnych obudow kominkowych.

Cena takiego wykonania nie powinna byc wysoka.Materialy i robocizna to niewielkie naklady .Realizacje mozna poprowadzic we wlasnym zakresie.Wtedy bedzie jeszcze taniej i pieniadze mozna przeznaczyc na kupno dobrego wkladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) poniewaz lubimy stare klimaty, chcemy z mezem postawic w naszym domu kominek dwustronny dzielący salon na poł pomiędzy jadalnią a cześcią kominkową, caly obudowany kaflami i wyglądający jak XIXw. piec kaflowy z koroną itd :) Jednak nie w stylu rustykalnym, bawarskim czy wiejskim ale raczej w stylu dworskiego pieca kaflowego :) Firma kominkowa zaproponowala wklad spartherm i kazala przeslac wzory ,na których mogliby sie oprzec, no i tu mam problem :-? zdjecia ,które udalo mi sie wyszperac w necie są..... nie takie jakie mi sie podobają i jest ich malutko. Czy może jesteście w stanie podac mi strony gdzie znajdę piece kaflowe wspólcześnie wykonane, lub oryginalne stare ? Bede baaaaaardzo wdzieczna :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na naszych stronach " Zaborów" jest to kominek wystylizowany na wzór starego pieca z kafli odtworzeniowych współcześnie produkowanych. Kafle te są dostępne w 74 kolorach polecam jednak kolory transparentne . Podobny w wersji zielonej budowałem w Olsztynie , stał pomiędzy dwoma słupami żelbetowymi i miał dwie fasady z różnych kafli . Kafle wokół wkładu były docinane przed szkliwieniem do Spartherm Varia czyli do fasady jaka tobie zaproponowano [ Varia 2FD] Innym ciekawym kominkiem w kształcie pieca jest model "Opoczno" wykonany z kafli odtworzeniowych serii Secesja , kafle te posiadaja wymir 30x20cm oraz estetyczne przewężenia i ciekawą koronę . Te kafle możesz zobaczyć na naszej stronie w dziale PIECE jako "Secesja" . http://www.kafle-kominki.pl http://www.kafle-zdun.com Darek b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam prosze o pomoc w odp na pyt

mam komin schidel 20 cm kamionka i wypust spalin na wprost

mam problem z miejscem poniewaz to dom z bali odsunalem komin od sciany na froncie 68 cm i jak dojdzie mi jeszcze obudowa kominka ...z plaszczem wodnym to pewnie calosc bedzie wystawala jakies nawet pewnie do 1.5 metra

pytanie brzmi czy mozna wklad postawic obok komina i dojsc do przylacza spalin jakimis kolankami???na zdrowy rozum ...mozna ale czy to nie bedzie zaklucalo emisje spalin i czy bedzie ciag i czy nie bedzie duszenia sie no i pozostaje kwestia czyszczenia od wkladu do zalamania kolanem czekam na odp

 

Komin ma zapewne wypust spalin u gory a nie na wprost. Na wprost to jest raczej wejscie spalin.Pytanie tylko na jakiej wysokosci znajduje sie to wejscie do komina ? Jaka jest wysokosc pomieszczenia i wyjscia z wkladu kominkowego?

Dopiero wtedy mozemy rozmawiac o kolankach.

Uklad dymny musi byc szczelny, zatem wszystkie elementy komina muszą być ze sobą dokładnie połączone, a rura znajdująca się w czopuchu, łącząca kominek z kominem, musi być podłączona tak, by mogła swobodnie zmieniać długość pod wpływem zmian temperatury;

Ogolna zasada jest taka , ze dopuszczalne sa najwyzej dwa odchylenia od pionu komina ale nie wieksze niz kat 30 °.

Niezaleznie od tego musisz zapewnic dodatkowa scianke ochronna z materialow niepalnych, ta scianka musi miec wentylacje pomiedzy sciana drewniana.Obudowa kominkowa musi tez miec wentylacje chroniaca przed przegrzaniem.

Kominek musi byc wykonany zgodnie z normą PN-EN 1433 "Kominy wymagania ogólne".

Komin musi posiadac wyczystke.Rozpalonego kominka nie wolno pozostawiac bez opieki.

Uwaga! Według przepisów komin do kominka powinien być czyszczony minimum 4 razy w roku. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają, czy tak było, gdy dochodzi do pożaru budynku: mogą więc uchylać się od wypłacenia odszkodowania, jeśli ekspertyzy wykażą, że pożar był wynikiem zaniedbań w tym względzie.

 

no dobrze...

to jakie mam teraz wyjscie boooo....

jezeli zrobie wklad z obudowa przed kominem to od sciany zabiera mi to jakies 1.5 metra

czy jest szansa postawic wklad z lewej strony komina i jakos kolankami 2 x po 45 stopni dojsc do dziury ktora jest w kominie na wysokosci ok 2-2.2 metra

znajduje sie zaraz pod sufitem ????

komin schidel 20 cm avant -srednica kamionki

czy mozna dac 2 kolana po 45 stopni i czy bedzie ciąg

caly komin ma 7.66 metra czekam na profesjonalna odp bo nie ukrywam ze jestem w kropce pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...