Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Jaki masz wkład? Jeśli dajmy na to po pierwszej spalonej porcji drewna na wygrzanie wkładu i komina, dołożysz 3 spore szczapy np. dębu, temperatura wody w kominku utrzymuje się w okolicach 70 st.?

 

Mam stary 9 letni aqatherm 24 kW.Grzeje nim CO i CWU.Rozpalam małymi szczapami od góry , robiąc żar.Proces trwa dotąd aż włączy się pompa obiegowa w kominku.Wkładam większe polana (grab,buk) przymykam powietrze i obserwuje proces w spalania w komorze paleniskowej. Temp. na zasilaniu i powrocie waha się w zależności od warunków zew. w okolicach 75 stC- 60 stC.To jest temp. na wymienniku płytowym ,przy nastawieniu PO włączającej się. przy 60 stC.Jeśli temp.CO podnosi się bo chałupa jest wygrzana ,a ktoś np.niepotrzebnie podłożył tyle paliwa , otwiera się zawór i grzeje się równolegle ZCWU.Jeśli różnica między zasilaniem , a powrotem jest zbyt mała wiadomo o czym to świadczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ile ważą te Wasze większe polana? Ja jak włożę spore polano dębu na żar, to owszem rozpala się, ale mocnym ogniem się nie pali (mniejsze owszem palą się lepiej). Nie wiem czy nie jest to spowodowane przypadkiem zbyt małą ilością powietrza (pomimo otwartej przepustnicy). Gdy dla testu uchyliłem lekko drzwiczki była zauważalna poprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ważą te Wasze większe polana? Ja jak włożę spore polano dębu na żar, to owszem rozpala się, ale mocnym ogniem się nie pali (mniejsze owszem palą się lepiej). Nie wiem czy nie jest to spowodowane przypadkiem zbyt małą ilością powietrza (pomimo otwartej przepustnicy). Gdy dla testu uchyliłem lekko drzwiczki była zauważalna poprawa.

 

Z tego co kumam za szczelnie masz w chałupie.Moje polana te na żar, teraz mają długość 30 cm , grubości bliżej nieokreślonej ale podobnej do grubości np paczki 1kg cukru.Mam też grubsze ale to zawsze na ostatni wsad czyli bliżej północy.Aha zawsze rozpalam z uchylonymi drzwiczkami wkładu , nie muszę ale z przyzwyczajenia tak robię.Ty musisz.Otwórz -uchyl okno w salonie porównasz efekt.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szczelności domu to możliwe, bo starałem się uzyskać maksymalnie możliwą ze względu na WM. Samo rozpalanie (drobniejszymi polanami) jest raczej bezproblemowe, nie otwierałem drzwiczek wtedy. Zastanawia mnie to czy przez dolot powietrza (rura kanlizacyjna fi110 pod posadzką) dostaje się zbyt mało powietrza? Sprawdzałem na zewnątrz gdzie rura jest wyprowadzona, ciąg jest - zapalniczkę gasi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szczelności domu to możliwe, bo starałem się uzyskać maksymalnie możliwą ze względu na WM. Samo rozpalanie (drobniejszymi polanami) jest raczej bezproblemowe, nie otwierałem drzwiczek wtedy. Zastanawia mnie to czy przez dolot powietrza (rura kanlizacyjna fi110 pod posadzką) dostaje się zbyt mało powietrza? Sprawdzałem na zewnątrz gdzie rura jest wyprowadzona, ciąg jest - zapalniczkę gasi.

Mając wkład przystosowany do WM to średnica dolotu powietrza ma duże znaczenie w procesie spalania .Średnio przyjmuje się 10 m³ powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW.

Dla kotłów ,kominków itd..w gospodarstwach domowych, przekrój tej rury dolotu powietrza powinien wynosić 200-250 cm². w praktyce oznacza to zastosowanie rury przynajmniej o średnicy fi 160.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie odnosnie obudowy. podczas palenia obudowa nagrzewa sie nie jest goraca ale jest ciepla, jedynie nad wylotem powietrza jest goraca i tu moje pytanie czy jest to normalne??

dodam ze obudowa zrobiona jest z plyt a nie z welny. wklad sparke 11kw obudowany jest plyta kamienna 20mm. \

na zdjeciu nie ma jeszcze kratek ale wlot i wylot bedzie okolo 90x3cm.

DSC05324.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak najbardziej normalne.

Ale masz zbyt małą powierzchnię na wylocie gorącego powietrza z obudowy - u góry powinny być dwie takie gratki.

Na dole masz jakąś inną kratkę wlotową ? Bo widać na zdjęciu że otwór na nią nie jest jeszcze wycięty ... ma tam być kratka wlotowa czy tylko jakaś maskownica ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tam tez bedzie kratka tylko zdjecie jest stare i poprostu jeszcze nie mialem kratek. moge zrobic jescze kratke wylotowa na drugiej scianie bo tam nie mam kamienia ogolnie te kratki maja 90x4cm ale po zamontowaniu zmiejszylo sie swiatlo do 3 cm. a teraz czy to jest duzy blad ze kratki polecili mi tylko takie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tam tez bedzie kratka tylko zdjecie jest stare i poprostu jeszcze nie mialem kratek. moge zrobic jescze kratke wylotowa na drugiej scianie bo tam nie mam kamienia ogolnie te kratki maja 90x4cm ale po zamontowaniu zmiejszylo sie swiatlo do 3 cm. a teraz czy to jest duzy blad ze kratki polecili mi tylko takie??

 

Przy wkładzie gilotynowym to spory błąd. Skutkuje zwykle odmową świadczenia gwarancji przez producenta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i górny kamień nie tyle odpadł co go odciągnąłem razem z kawałkami płyty. Przyznam się że nie wzmocniłem siatką i teraz sie zastanawiam jaką siatką to wzmocnić?

Tam jest wysoka temperatura i boję się że siatka będzie się topiła i śmierdziała.

 

Klej się sprawdził. Zrobił się twardy i dobrze się przykleił do kamienia. Dodatkowo teraz nawiercę kamień w trzech miejscach i przykręcę na śrubach z gwintem do drewna bo inaczej nigdy mi to się nie utrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i górny kamień nie tyle odpadł co go odciągnąłem razem z kawałkami płyty. Przyznam się że nie wzmocniłem siatką i teraz sie zastanawiam jaką siatką to wzmocnić?

Tam jest wysoka temperatura i boję się że siatka będzie się topiła i śmierdziała.

 

Klej się sprawdził. Zrobił się twardy i dobrze się przykleił do kamienia. Dodatkowo teraz nawiercę kamień w trzech miejscach i przykręcę na śrubach z gwintem do drewna bo inaczej nigdy mi to się nie utrzyma.

Ciężko jest leczyć pacjenta, który nie stosuje zalecanych terapii...Wcześniej pisałeś o siatce, a teraz mówisz, że nie dałeś...

 

Siatka do wzmacniania elewacji. Poczytaj jaki ma skład, sprawdź w piecu (w ogniu) jak "się topi"...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest leczyć pacjenta, który nie stosuje zalecanych terapii...Wcześniej pisałeś o siatce, a teraz mówisz, że nie dałeś...

 

Siatka do wzmacniania elewacji. Poczytaj jaki ma skład, sprawdź w piecu (w ogniu) jak "się topi"...:rolleyes:

 

Z tą siatką przyznaję się do błędu i złego zrozumienia. Siatkę oczywiście dawałem tak jak pisałem ale na pionowych ścianach kominka.

 

brakuje mi jej w poziomie nad szybą. Zrozumiałem to później jak ściągałem stary klej. Ale postanowilem spróbować.

 

teraz zrobię siatkę+klej, kamień na klej termo i wzmocnienie wkrętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, instrukcji czytanie jest mało pasjonujące...:cool:

 

 

 

 

Powietrze coby wylatało, musi wlatać....i na odwrót tyż...

 

Na dole może być nawet 30% mniej, tego co wlata, bo ma mniej cm3 (zimniejsze)...:)

 

Gdybym miał narzędzie moda to bym cię skarcił za to naśmiewanie.PP to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam z góry jeśli to zagadnienie było już poruszane . Mam dylemat , jaką użyć płytę do zabudowy kominka grawitacyjnego . Biorę pod uwagę Varmsen lub Silca i gruntować od środka czy nie , a jeśli tak to najlepiej czym . Wiem że do Silci oferowany jest specjalny grunt ale z tym gruntowaniem są różne opinie . Z góry dziękuję za wyczerpującą informację .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam z góry jeśli to zagadnienie było już poruszane . Mam dylemat , jaką użyć płytę do zabudowy kominka grawitacyjnego . Biorę pod uwagę Varmsen lub Silca i gruntować od środka czy nie , a jeśli tak to najlepiej czym . Wiem że do Silci oferowany jest specjalny grunt ale z tym gruntowaniem są różne opinie . Z góry dziękuję za wyczerpującą informację .

 

Płytę gruntujesz tylko w miejscu jej sklejania, wewnątrz nie

na zewnątrz przed zatopieniem siatki możesz użyć zwykłego gruntu a nawet szkła wodnego, możesz także na zewnątrz dać płytę GK czerwoną i będziesz miał mniej roboty z wykończeniem

Czy muszą to być płyty krzemian wapnia, które podałeś - nie. Na rynku jest wielu sprzedających dobre płyty konstrukcyjne w dużo lepszej cenie. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...