Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

koza we wnęce

duzo pytań i wątpliwości

styropian pod wylewkami w całym domu 15cm - co z miejscem gdzie będzie stała koza, bez styropianu, 1 warstwa 7cm czy normalnie 15cm?

minimalna odległosć kozy od ściany 30cm czy wystarczy 10 cm?

czy ściana za kozą musi być wyłożona płytą tą samą co obudowy kominka? czy cegły wystarczą?

 

dopływ powietrza z zewnatrz - mamy przygotowany,ale czy przy kozie stosuje się to rozwiazanie?

dom z WM i rekuperacją - czy koza to dobry pomysł? (jeśli nie zabiera powietrza z zewnątrz, to pobierze z wnętrza domu :/ )

komin systemowy schiedla za ścainą z porothermu - czy da się to podciąć żeby uzyskać efekt wnęki i czy trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia, stalową belkę na przykład?

czy cała ta impreza będzie dużo kosztować? koza wybrana również ze względów finansowych, dlatego pytam od razu

 

ps. jestem kobietą, miejcie litość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin systemowy schiedla za ścainą z porothermu - czy da się to podciąć żeby uzyskać efekt wnęki i czy trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia, stalową belkę na przykład?

ps. jestem kobietą, miejcie litość ;)

Jeśli dobrze rozumiem, to komin masz za ścianą i chcesz się wkuwać w ścianę, komin pozostaje cały?

w takim razie, jest to raczej pytanie budowlane, nie kominkowe,jeśli sciana nośna, to musiałabyś spytać kierownika budowy, czy wystarczy w ścianę dać nadproże, czy jednak otwór nadmiernie osłabi ścianę

jesli chcesz kuc komin, to pojęcia nie mam, ale zaczęłabym pytanie u producenta komina, jak to wpłynie na pozostałe elementy, szczelność, gwarancja itp.

mam nadzieje, że chociaż trochę pomogłam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściana nie jest nośna raczej i w ścianę i w komin jak już robić rozróbę to niech ta wnęka będzie konkretna

 

Ściana nie nośna ma grubość od 6 do 12 cm. więc trzeba się zastanowić czy warto walczyć rozbierać te 12 cm dla wnęki.

Ingerencja w ścianę, wykucie wnęki,wstawienie nadproża oraz wykucie otworu do przejścia rury dymowej kozy, spowoduje osłabienie ,rozerwanie wiązania na dużej powierzchni tej ściany działowej.

Ciągłe wahania temperatury w obrębie kozy,w czasie jej eksploatacji ,mogą powodować spękania tak osłabionej ściany.

 

Kozy mają różne kształty .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mamik ... link jaki podałaś jest złym rozwiązaniem ... niestety.

Zostało w nim dobrze wykonane jedynie podparcie pustaków keramzytowych osłaniajacych ceramiczny przewód dymowy. Natomiast sama ceramika została nieprawidłowo oparta o kątowniki.

Teraz - po pierwsze nie można w takim wypadku w prawidłowy pod względem technicznym sposób podłączyć rur dymowych z kominka czy pieca, a po wtóre tempeartura spalin będzie się doskonale przenosić na stalową konstrukcję podtrzymującą same pustaki.

Niestety, ale jedynym rozsądnym wyjściem przy takich przeróbkach, jest:

- wywalenie całej ceramiki ze środka

- wykonanie posadowienia na stropie pustaków keamzytowych\

- włożenie do wnętrza wkładki stalowej

- prawidłowe (mufa wchodząca od dołu na nypel) podłączenie przewodu dymowego do również prawidłowo wykonanej wkładki stalowej

Generalnie wkład ceramiczny jest zbyt ciężki żeby go posadowić na wkładzie, a każda próba jego mocowania w jakikolwiek sposób prowadzi do jego pęknięcia. Musi on być wolnostojący i oddylatowany od reszty komina. A tak nie da się po prostu wykonać ... no ... powiedzmy że mozna by było, ale dużo prościej i taniej będzie zastosowanie w takich sytuacjach nowej, lekkiej wkładki stalowej w istniejącym szachcie z pustaków keramzytowych ceramicznego komina systemowego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takie chore rozwiązanie zagraża życiu i zdrowiu, powinno spowodować nie odebranie tego domu do użytku .:no:

 

Komin opiera się na stalowym stelażu przykręconym tylko do wypełnienia stropu i do ściany z kratówki ,ciekawe czy to nie ściana działowa..:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to jest bezpieczne rozwiązanie ?

 

Czy producent SYSTEMU KOMINOWEGO pozwala na takie działania ?

Czy PRAWO BUDOWLANE pozwala podkuwać kominy ?

Czy to samo prawo pozwala na wykuwanie , osłabianie konstrukcji , ścian nośnych ?

 

też miałabym watpliwości, dlatego napisałam o konsultacji u kierownika i producenta kominów :-)

Wg mojej wiedzy podkucie ściany, nawet nośnej, jest wykonalne, ale trzeba to robić wg wytycznych, wg projektu

 

komin już budzi moje poważniejsze obawy, szczelność ceramiki, ciężar komina, polaczenia systemowe ceramiki z czopuchem - to wg mnie są słabe punkty, na ktore trzeba uważać.

Są jednak sposoby uszczelniania wkładów ceramicznych, można tak jak napisał Forest wkład wymienić, wówczas cały komin jest lżejszy i łatwiej cokolwiek z nim wymyślać, a czasem komin przeszkadza na tyle, że warto to rozważyć

 

reasumując - ja u siebie nie odważyłabym się podcinać komina, są jednak tacy, którzy to zrobili

a przy okazji, to cała dyskusja jest świetna i wiele rzeczy wyjasnia

 

jeszcze jeśli napisalibyscie o tych odległościach od ścian przy kozie i inne wytyczne byłoby super :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie - chciałbym zastosować na zabudowę z płyty gk okładziny takie jak np.stegu (imitacja starych cegieł)

Co polecacie za kleje do montażu oraz czy te okładziny się nadają na kominek - może macie jakieś inne firmy - grubość takich płytek to max -2,5cm

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212372-Romotop-6-6-2-TV&p=6237421&viewfull=1#post6237421

A klejone było z tego co chyba elastycznym sopro (obudowa zimna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej firmy te płytki, bo wyglądają bardzo fajnie. Fugowałeś czymś specjalnym?

Też mam rodzaj zimnej obudowy, ale wkład szybą licuje z płytą gk (taki specjalny mały kominek) i ciepłe powietrze ogrzewa część górną więc nad samym wkładem jest bardzo gorąco, a potem, już chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...