Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Czy moglby się ktoś wypowiedzieć w mojej sprawie? prosze...

 

Moniskaja, a czy To musi być firma z najbliższej okolicy? Pewnie, że dochodzi wtedy dojazd, ale myślę, że warto.

 

:D Panowie Zduni gratuluję ISKIER :yes: Jeśli nie znacie godnego polecenia Zduna z okolic Moniski, to może któryś z Was się wybierze.

 

A jeśli nie to, mam przyjaciół na górze tuż pod Gorlicami. Mają wybudowany piękny piec. Zapytam, kto go stawiał.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moniskaja, a czy To musi być firma z najbliższej okolicy? Pewnie, że dochodzi wtedy dojazd, ale myślę, że warto.

 

:D Panowie Zduni gratuluję ISKIER :yes: Jeśli nie znacie godnego polecenia Zduna z okolic Moniski, to może któryś z Was się wybierze.

 

A jeśli nie to, mam przyjaciół na górze tuż pod Gorlicami. Mają wybudowany piękny piec. Zapytam, kto go stawiał.

 

Dzięki! Będę wdzięczna! Jeśłi nie znajde nikogo w swojej okolicy to jak najbardziej będe szukała dalej :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać kolegów i koleżanki jeśli takowe są.

 

Stałem się posiadaczem tzn zanabyłem domek z bala - ok 80m2

 

Postawiony w roku 2014 z jodły bale 26cm, dach kryty gontem bitumicznym z watą.

 

Cel - kominek na ogrzanie domku bo ma to być domek całoroczny na spokojną emeryturę.

 

Wewnątrz stan surowy, nie ma podłóg więc jest miejsce na kanały itd,

 

Komin zewnętrzny jest systemu BRATA 18 lub 20cm zewnętrzny.

 

Poradźcie co zrobić z głową, nie na łapu capu i tak abym zimą nie słyszał - "a nie mówiłam wracajmy do bloku"

 

Drzewa mam od groma głównie grab i dąb i tym będzie palone - mam na placu ok 70m3.

 

Najważniejsze UWAGA: budżet 3000zł lecz jeśli mój tok rozumowania będzie za tani - czytaj myślisz mentalnością tanio=drogo to budżet może wzrosnąć do kwoty 4000zł brutto.

 

Byłem nie dawno w Castoramie coś tam polecano, zachwalano ale nie mam przekonania do marketowych rzeczy.

 

Jesli chcesz być zadowolony z kominka jako urządzenia, ktore będzie grzało skutecznie, to na pewno nie kupuj w markecie. Sama takowy użytkowałam kilka lat i pożytek z niego raczej tylko widokowy.

Budżet masz, powiedziałabym, mikry. Musisz brać pod uwagę jakąś akumulację moim zdaniem, bo sam kominek zamęczy was ciągłym pilnowaniem ognia.

Nie jestem fachowcem, ale to co wiem o kominkach, każe mi się bać sytuacji, że w nocy dom nie ma ogrzewania, bo sam wkład kominkowy ciepło potrzyma bardzo krótko. Bardzo trudno jest rozgrzewać dom, który po kilku godzinach bez ogrzewania jest po prostu zimny. To mało przyjemna walka z temperaturą. Zimą, żeby mieć w domu znośnie będziecie musieli palić w kominku w trybie ciągłym, dzień i noc, czyli ciągłe dokładanie drewna, a zapas będzie się kurczył w zastraszającym tempie. Mając sam wkład w obudowie będziesz puszczał masę ciepła w komin i te 70 m3 starczy na kilka lat, albo i nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tak kasą to nie kominek a fajna tzw koza , inaczej piecyk wolnostojący , która na te 80 metrów wystarczy .

Zamiast kupować nędzny technicznie wkład lepiej kupić niezłą kozę...

Niedrogi nowy model , który spokojnie spełni Twoje zapotrzebowanie na grzanie , będzie od połowy marca w ofercie Romotop [ uwaga na starcie będzie też promocja !] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kociniak ... przemyśl sobie następującą rzecz - parając się projektowaniem i wykonywaniem kominków zawodowo, praktycznie nie jestem w stanie zmieścić się z materiałami (przy stawce montażowej 8% VAT) na obudowę w kwocie 3 tys. zł.

Mowa o prawidłowo wykonanej zabudowie z materiałów dedykowanych dotego a nie z gipsu i kartonu. Do tego trzeba doliczyć cenę wkładu.

A Ty masz dom z drewna, gdzie zabezpieczenia i technologie materiałowe byś nie puścił chałupy z dymem też będą kosztowaly dodatkowo jeszcze trochę ...

Darek dobrą radę podał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Planuję rozprowadzić ogrzewanie kominkowe do pomieszczenia na parterze poprzez poddasze nieużytkowe i 1 piętro. Problemami są: nieocieplony kanał do turbiny, duże odległości i to,że turbina będzie tłoczyła powietrze w dół.

 

Co już jest zrobione:

 

od kominka do turbiny razem 6m rura fi 150 kanał odpowiada fi 150: rura 0,5m - redukcja 90° rura/kanał płaski - kanał płaski nieocieplony włożony w wolny komin 4,5m - redukcja 90° kanał płaski/rura - termofleks 1m do turbiny.

 

Planowane rozprowadzenie termofleksem fi 150 do jednego pomieszczenia na parterze 2 opcje :

 

1.

turbina - termofleks na poddaszu w poziomie 8m - zakręt 90° - rura 3m pionowo przez 1 piętro - zakręt 90° - rura na parterze w poziomie 4,5m - wywiew w ścianie w rogu przy dużych drzwiach tarasowych (2,3mx2,3m)

 

2

turbina - termofleks na poddaszu w poziomie 8m - zakręt 90° - rura 3m pionowo przez 1 piętro - zakręt 90° - wywiew w ścianie w rogu pokoju przy wejściu

 

Mam kilka pytań:

 

1.Duża odległość od kominka do turbiny spowoduje problem z jej załączeniem. Czy przeniesienie termostatu i wpuszczenie kapilary w kanał rozwiąże problem?

 

2.Komin w którym jest kanał zbudowany z cegły i sąsiaduje z kominem odprowadzającym spaliny z kominka w sumie się nagrzewa . Czy jest możliwość docieplenia kanału płaskiego od góry np. wsypując izolację o ile taka istnieje?

 

3.Problemem są duże odległości i to,że turbina będzie tłoczyła powietrze w dół. Czy to będzie działać poprawnie w 1 lub 2 opcji?

 

4. Jeśli można tak zrobić jak wydajną zastosować turbinę z bypassem i filtrem do ogrzania 1 pomieszczenia 24m2 , 60m3 na parterze ?. (może z zapasem wydajności na 1 piętro i 3 pomieszczenia, które na chwile obecną ogrzewane są grawitacyjnie ciepłym powietrzem z parteru poprzez centralnie usytuowaną klatkę schodową)

 

5.Wyloty ciepłego powietrza w obu opcjach będą usytuowane w ścianie pod sufitem w rogu w półce z k/g. Zwykły anemostat sufitowy z 2 stron będzie wiał bezpośrednio na sufit i ścianę, czy lepiej dać kratkę lub wyrzutnię ścienną ?.

 

 

Mam nadzieję, że opisałem wystarczająco.

Poproszę o pomoc , czytając forum nie znalazłem odpowiedzi na moje problemy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Proszę znawców o pomoc w doborze modelu kominka. Kominek ma być narożny. Scianka na której ma stanąć ma długość 97cm ale w odległości 77cm od komina zaczynają się wyłączniki od światła. Także na montaż kominka jest 77 cm. Jeśli to jest ważne to w domu będzie wentylacja mechaniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy model marki Romotop .

Szerokość 50 cm

Głębokość 37cm

Wylot spalin fi 150 mm

CDP- Pobór powietrza do spalania 100% z poza budynku

Moc regulowana w zakresie 2,5 - 7kW

Do domów z wentylacją mechaniczną - rekuperacją

 

Dziękuję za zainteresowanie moim postem. Jeśli to nie problem to poproszę o link do tego modelu bo ja jakoś nie mogę go namierzyć na stronie producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie moim postem. Jeśli to nie problem to poproszę o link do tego modelu bo ja jakoś nie mogę go namierzyć na stronie producenta

 

Darek napisał, że nowość :) Być może wiedzą o nim na razie tylko Zduni stale współpracujący z Romotopem. To jeden z wkładów Heat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NA stronie producenta w zakładce HEAT nie widzę takiego kominka :)

Ponieważ jeszcze nie przetłumaczyłem opisu , postaram się do poniedziałku to zapewne szybko pojawi się na stronie .

Pierwszy zabudowany w Polsce wygląda tak...

Heat R50.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedź. to zmusza mnie bez bólu serca do zwiększenia kwoty na kominek. ogród poczeka na przyszły sezon.

 

Teraz pytanie z inne beczki - co do takiego domu kupić - jak powinien taki proponowany zestaw wyglądać ?

 

Kwota - bez przesady i przerostu formy nad treścią. Liczmy całość z montażem itd. rury itd - na górze są dwa pokoje 13 i 17 metrów ale tam chyba grawitacja wystrczy czy powinno być DGP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

musze kupic kominek z plaszczem wodnym

jako ze mam instalacje reku musi miec doprowadzenie powietrza z zewnatrz

moc 10-12 kw (dom 120m2 z poddaszem uzytkowym)

bufor 600l, dogrzewanie piecem gazowym

do tej pory rozwazalem 2 kominki

unico nemo

albo lazar westa compact

no ale znajomy ktory ma unico strasznie narzeka na jego sprawnosc - liczyl wazyl drewno i nijak ma sie to do deklaracji producenta

westa compact znika chyba z rynku wiec lipa

zostaja mi kratki.pl (srednia opinie) albo rotomop 6.6.2 tv (cena)

chyba ze cos jeszcze pominalem ??

 

pozdrawiam

Edytowane przez artros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jaki kominek wybrać?

Założenia:

- Moc 12-14kW,

- doprowadzenie powietrza bezpośrednie z komina,

- system powietrzny (bez płaszcza wodnego),

- dodatkowe źródło ciepła (podstawowe podłogówka).

 

Jaki materiał: stal czy żeliwo?

Producent?

 

Budżet: hmmm... to dodatkowe źródło ciepła więc dużo chyba nie chcę wydawać, ale badziewia kupować też nie lubię.

 

Na co zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...