Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Odległość wkładu od tylnej ścianki to ok 8-12cm, po bokach będzie jeszcze więcej, w miejscu gdzie najbliżej obudowa jest względem wełny to przód wkładu i obudowa kominka i ten wymiar podałem. Nic nie poradzę taki kominek mam już kilkanaście lat i nic się nie stało. Poszukuję teraz wkładu na wymianę bo w poprzednim pękła tylna ścianka. Warunek wymiary przedniej części 70 szerokość i 50-58 wysokość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Cześć

Od pewnego już czasu czytam ten wątek. Przekonałem się dzięki temu, że nie należy brać człowieka z ulicy do montażu wkładu i wykonania jego zabudowy. Także zleciłem to poważnej firmie kominkarskiej w moim mieście. Przysłali wkład taki jaki chciałem mimo, że bardzo namawiano mnie na inny. Przysłano także fachowca do jego montażu etc. Prace w trakcie. Zdjęcia poniżej.

_MG_1939.jpg

_MG_1940.jpg

 

I teraz moje pytanie dotyczy kratek wlotowych i wylotowych. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100. Fachowiec przewiduje wlot powietrza pod wkład bez żadnej kratki czy luftu. Wymiar tego otworu to 70x7cm. Dwie kratki wylotowe po bokach zabudowy 2x 60x6cm. Mam wątpliwości co do tego czy jest to wystarczające dla wkładu hajduk volcano 14kw? Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?

1. Przeczytaj w instrukcji montażu i karcie gwarancjnej Twojego wkładu kominkowego co jego producent pisze w temacie wielkości pola przekroju wlotów i wylotów (kratek) i jaką zaleca ich wielkość.

2. Wszystkie kratki wylotowe umieszczone w pionie redukuje się co najmniej o 1/3 pola czynnego, która to powierzchnia nie bierze praltycznie udziału w wyrzucie ogrzanego powietrza - przy bardzo długich, pionowych kratkach wyotowych powinno się redukować o 1/2 i można w nich też zauważyć pracę odwrotną w około 1/4 - 1/3 dolnej części. Po prostu zasysają nawet w tej części powietrze do zabudowy.

3. Mozna powiedzieć że Twój wkład nie jest małym urządzeniem grzewczym ... zamykanie go w tak małej i ciasnej przestrzeni wykonanej w całości z mateiałów izolacyjnych i zbyt małych otworach wlotowych i wylotowych, skutkowało będzie temperaturą rzędu 200 i więcej stopni na wylotach (kratkach).

 

Osobiście przy takim wkładzie jak Twój (wielkość i ilość ładowanego doń drewna) i tak małej, izolowanej zabudowie, wloty wykonał bym co najmniej o powierzchni 500 - 600 cm2, a wyloty dwukrotnie większe - 1000-1200 cm2.

Oczywiście liczone w poziomie i jako wielości minimalne - im będą większe tym lepiej dla ciebie i Twojego kominka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poniżej zilustrowanie w jaki sposób można wybrnąć z takich sytuacji.

Forest-Natura Pracownia Zduńska.jpg Forest-Natura Pracownia Zduńska1.jpg

Kratki wylotowe poziome - wymiarach 9x60 cm i polu przekroju 362 cm2

Oraz pionowe o wymiarach 9x40 cm i polu przekroju 222 cm2.

Jak to teraz liczyć:

1 kratka na samej górze - pełne 362 cm2

2 kratka środkowa - redukcja o 1/3 ze względu na niższe jej umiejscowienie - 241 cm2

3 kratka dolna - redukcja aż o połowę ze względu na jej najniższe umiejscowienie - 181 cm2

4 i 5 kratki pobokach - redukcja o 1/3 ze względu na ich pionowe umieszczenie - 2 x 148 cm2

Sumaryczne polu czynne wylotów z zabudowy wynosi więc 1080 cm2.

Przy czym faktycznie wynosi ono dużo więcej.

 

Teraz liczymy wloty.

1 i 2 kratki boczne 9x40 cm, redukcja o 1/3 ze względu na pionowe umieszczenie - 2 x 148 cm2

3 dodatkowa kratka boczna 22 x 22 cm, we wnęce - 289 cm2

Sumaryczne pole czynne przekroju wynosi więc 585 cm2

 

Same kratki boczne lufty na dole były by za małe, stąd dodatkowa kratka we wnęce.

 

I teraz uwaga - ta zabudowa jest wykonana z materiałów ceramicznych, chłonących dodatkowo ciepło i wypromieniowujących je przez niemal całą swoją powierzchnię, a w jej wnętrzu umieszcono dodatkowy płaszcz szamotowy również opóźniający oddawanie zbyt dużej ilości ciepła w zbyt którkim okresie czasu przez same kratki właśnie !!!

Materiały szamotowe z zabudowie obniżają także znacznie samą temperaturę na wylotach (kratkach).

Jeżeli zabudowa był by wykonana z materiałów izolacyjnych, na pewno wielkość i ilość kratek trzeba by w tym wypadku jeszcze zwiększyć.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Forest za posta. No nie doczekałem się na czas tej odpowiedzi. Tematu nie odpuściłem. Zdun z 25 letnim doświadczeniem i konkretna firma w Białymstoku go polecająca, sprzedająca mi ten wkład itd. Zapomnieli doczytać w instrukcji,że powierzchnie kratek które zamierzali wykonać są dla wkładu 10kw. Mój ma 14kw ale według nich to wystarczyłoby i tak. Gdybym nie dociekał osobiście to skończyłoby się to pewnie dużymi kłopotami. Jeszcze raz dostałem dowód, że duża cena nie ma się do dużej jakości usługi.

 

Teraz na pewno nie jest idealnie ale wywalczyłem tak: Wlot- przestrzeń pod wkładem bez kratek 7x60cm + luft z boku 20x6 + luft z drugiego boku 6x20 razem 660 plus nieszczelności przy drzwiczkach powinno być ponad 700cm2. Wylot dwa boczne lufty 60x6 plus luft od góry 20x6 razem 820cm2. Wszystkie wymiary otworów z pominęciem ramek luftów. Chyba tragedii nie będzie?

 

Strach pomyśleć co się wyprawia na co dzień w innych domach. Sam zostałem odebrany przez fachowcóf za wariata, że tak bardzo pragnę dodatkowych kratek/ramek... Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głęboki wkład upchany w dziurę po wykutym kominie ....... czy może była tam od razu wybudowana wnęka ?

Jak grubość ściany została za kominkiem ?

Wkład będzie jednocześnie wyczystką komina .

Jak jest konstrukcja komina nad kominkiem ?

 

Wnęka planowana i budowana - tak miało być. Komin murowany z cegły pełnej, także za wkładem izolacja, cegła pełna, wełna 6cm i płytka betonowa elewacyjna. Wkład jako wyczystka, znam tego minusy ale wybrałem świadomie. Komin na ścianie zewnętrznej, szerokości około 1,8m. Nad kominkiem cegły tworzą kanał spalinowy 21x21cm. Po obu stronach tego kanału znajdują się nieużywane kanały wentylacyjne. W kanał spalinowy włożyłem wkład kominowy z nierdzewki. Muszę dokupić daszek na ten wkład bo trochę wody opadowej niestety się dostaje do rury fi200. Kominek znajduje się w wysokim salonie ok 7m z antresolą otwartą na pomieszczenia poddasza dlatego chciałem wkład większej mocy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasna obudowa " żeby kominek był a jakby go nie było " podziurawiona kratkami cyrkulacyjnymi jak porządny ser....

Czy nie lepiej było wybrać wkład o mniejszej mocy np. Romotop HEAT H2N13 ??

 

Takie było założenie by kominek nie przypominał krematorium ;) by nie "wychodził w środek salonu, nie zasłaniał światła przedostającego się przez drzwi tarasowe umieszczone po obu jego bokach.. kwestia co się komu podoba. Ten romotop na pewno byłby lepszy ale teraz już po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie było założenie by kominek nie przypominał krematorium ;) by nie "wychodził w środek salonu, nie zasłaniał światła przedostającego się przez drzwi tarasowe umieszczone po obu jego bokach.. kwestia co się komu podoba. Ten romotop na pewno byłby lepszy ale teraz już po sprawie.

 

Jesli nie miał przypominać krematorium, to dlaczego 14kW ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Kominek znajduje się w wysokim salonie ok 7m z antresolą otwartą na pomieszczenia poddasza dlatego chciałem wkład większej mocy. Pozdrawiam.

 

Teraz bym być może zdecydował się na mnejszy wkład. Rozmawiałem z trzema zdunami/kominkarzami na miejscu u siebie na budowie. Żaden nie wspomniał, co tu mówić o doradzaniu wkładu mniejszej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...