Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zdaję sobie z tego sprawę. Akurat tę obudowę wykonał zdun z 25 letnim doświadczeniem, pochodzący z rodziny zajmującej się zduństwem z dziada pradziada. Kominkarstwem zajmuje się od kilku lat.. Pozostali Panowie od kominków byli raczej bardziej zainteresowani sprzedażą wkładu konkretnej firmy i kręcili nosem, że zdecydowałem się na hajduka. Pewnie nie mieli odpowiednio wysokiego zysku z jego sprzedaży.

Drobna sugestia;

osoba zajmująca się budową kominków niekoniecznie jest zdunem ... ostatnio często jest to mylone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Kyniek, jesteś na forum i zaczynasz pytać dopiero jak rozlało się to mleko?! Jakbyś rozmawiał ze zdunem, a nie ze sprzedawcą i monterem w jednej osobie, to byś nie miał teraz problemów. Nie obrażaj zdunów nazywając tak tych co u Ciebie handelek przeprowadzili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam jeszcze raz to co widać na zdjęciu wykonał mi Zdun z 25 letnim doświadczeniem i nikogo nie miałem zamiaru obrażać. Widać w tym kraju mimo, że płacisz za usługę duże pieniądze, wykonuje to firma z doświadczeniem to i tak musisz się na wszystkim znać by mieć tak jak być powinno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam jeszcze raz to co widać na zdjęciu wykonał mi Zdun z 25 letnim doświadczeniem i nikogo nie miałem zamiaru obrażać. Widać w tym kraju mimo, że płacisz za usługę duże pieniądze, wykonuje to firma z doświadczeniem to i tak musisz się na wszystkim znać by mieć tak jak być powinno.

 

Ja wziąłem elektryka z 25 letnim doświadczeniem i z polecenia, który zaczął się gubić w tym co porobił. Teraz wiem, że to nic nie znaczy i sprawdzam najpierw kto poleca.

 

Faktycznie Pestka ma rację. Trzeba było pytać przed, a nie po...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Od pewnego już czasu czytam ten wątek. Przekonałem się dzięki temu, że nie należy brać człowieka z ulicy do montażu wkładu i wykonania jego zabudowy. Także zleciłem to poważnej firmie kominkarskiej w moim mieście. Przysłali wkład taki jaki chciałem mimo, że bardzo namawiano mnie na inny. Przysłano także fachowca do jego montażu etc. Prace w trakcie. Zdjęcia poniżej.

_MG_1939.jpg

_MG_1940.jpg

 

I teraz moje pytanie dotyczy kratek wlotowych i wylotowych. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100. Fachowiec przewiduje wlot powietrza pod wkład bez żadnej kratki czy luftu. Wymiar tego otworu to 70x7cm. Dwie kratki wylotowe po bokach zabudowy 2x 60x6cm. Mam wątpliwości co do tego czy jest to wystarczające dla wkładu hajduk volcano 14kw? Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?

Instalacja rury spalinowej na króciec przyłączeniowy, a nie do jego wnętrza, to jeden z grzechów głównych podczas montażu komina bez wyczystkowo. Może się skończyć okresowym zasmradzaniem domu. Kondensat wyciekający na powierzchnię wkładu i przypalany raz po raz, to zmora nieudolnego montażu... Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja rury spalinowej na króciec przyłączeniowy, a nie do jego wnętrza, to jeden z grzechów głównych podczas montażu komina bez wyczystkowo. Może się skończyć okresowym zasmradzaniem domu. Kondensat wyciekający na powierzchnię wkładu i przypalany raz po raz, to zmora nieudolnego montażu...

 

Na to też mu zwracałem uwagę. Odpowiedział, że nie ma innej możliwości i tylko tak się to montuje. Dodał, że gdyby woda dostawała się do wnętrza wkładu byłoby jeszcze gorzej bo wkład by gnił. Zainstaluje pan sobie daszek na wkładzie kominowym i nie będzie problemu. Lufty boczne z otworem 60x6 pozwolą mi na pewną kontrolę tych wycieków i ewentualne sprzątanie. Da się tam wcisnąć nawet rękę ze szmatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążysz tego wytrzeć, jak się przypali zacznie śmierdzieć:(

Nawet tego szmatką, ani ręką tym bardziej nie dotkniesz! Czy masz świadomość jak gorący będzie czopuch tego twojego kominka i ta stalowa rura ??? !!!

 

A w ogóle to jak wsadzisz dłoń przez 6-cio centymetrowej szerokości otwór? Ja dam radę, ale jestem raczej drobnej budowy, a i tak ręki nie wsadzę w coś takiego głębiej niż kilka cm za nadgarstek i będzie kłopot z poruszaniem nią :(

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt podczas palenia sprzątanie tego nie wchodzi w grę ;) Mam nadzieję, że daszek ograniczy to zjawisko. Rękę to już tam wkładałem by wyjąć dla Pana Zduna resztki izolacji po wycięciu otworów.. da się posprzątać i bez wkładania tam ręki ale to marne pocieszenie, bo można było prace wykonać jak należy. Bardzo miły, kulturalny pan ale lepiej by było by budowę kominków zostawił komuś innemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bała.

Ale na logikę nie widzę w tym co montażysta Ci powiedział, żadnej logiki. To brzmi jak dowcip. Nie wiem co to za płyty, z których masz obudowę.

Skąd ten "silny strumień gorącego powietrza" ??? Tam w całej obudowie bedzie jak w piecu!

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty to super izol 3cm. Ten "silny strumień gorącego powietrza" ma pochodzić z frontowej, górnej części wkładu. Dokładnie z tego prostokątnego otworu. Poradził, że to nie konieczne ale pomocne. Zrobię zdjęcia już dokończonej obudowy z rozmieszczeniem luftów itd. Postaram się umieścić je wieczorem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności zapytam jeszcze o jedno. Za frontową część izolacji została umieszczona blacha. Przymocowana nie na sztywno. Według fachowca ma to niejako wspomóc obudowę ponieważ na tę cześć pada silny strumień gorącego powietrza. Mam się zacząć bać? Czy to normalna praktyka?

Od kiedy to blacha jest izolatorem ?

Faktem jest że z tego kwadratowego elementu,umieszczonego w czopuchu wkładu, będzie strumień bardzo gorącego powietrza , dodatkowa izolacja na płycie czołowej byłaby wskazana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie był przekonany, iż blacha jest izolatorem. Myślałem, że ma na myśli iż te powietrze owa blacha w jakimś stopniu odbija, rozprasza. Mówił, że tak zawsze robi - nie będę polemizował z kimś kto z ogniem ma do czynienia 25lat. Ta blacha niesie za sobą jakieś ryzyko etc? Czy to tylko sztuka dla sztuki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, powiem Ci, Kyniek, z mojego punktu widzenia estetycznego, że wygląda nie bardzo ;) Jest plaskato. Może uda Ci się coś wymyślić, żeby aranżacja poprawiła wygląd.

 

Zobacz to jest peojekt komineka Julianny16. Sytuacja podobna jak u Ciebie, tzn. dwa okna po bokach komina. Naet chyba bliżej niż u Ciebie. Ponieaż projekt = przymiarka, to nie ma kratek wywiewnych zaznaczonych.

 

Julianna-ad0q.jpg

Julianna-lzge-02.jpg

 

Julianna już mieszka w swoim domu. Zapytaj ją czy to, że obudowa kominka wystaje mocno pomiędzy oknami w czymś przeszkadza. O ile wiem, to nie przeszkadza, a wygląda znakomicie.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówi pewne mądre, polskie przysłowie: Nie to ładne, co piękne, ale co się komu podoba. Aranżację już wymyśliłem dlatego cieszę się, że wygląda na płaskie -takie miało być. Ale ja nie pytam czy Ci się to podoba, tylko czy budowa tego cuda jest wykonana z rażącym naruszeniem zasad technologii? Czy użytkowanie tego kominka zagraża życiu moich bliskich? Pozdrawiam.

 

Aj, powiem Ci, Kyniek, z mojego punktu widzenia estetycznego, że wygląda nie bardzo ;) Jest plaskato. Może uda Ci się coś wymyślić, żeby aranżacja poprawiła wygląd.

 

Zobacz to jest peojekt komineka Julianny16. Sytuacja podobna jak u Ciebie, tzn. dwa okna po bokach komina. Naet chyba bliżej niż u Ciebie. Ponieaż projekt = przymiarka, to nie ma kratek wywiewnych zaznaczonych.

 

[ATTACH=CONFIG]357093[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]357094[/ATTACH]

 

Julianna już mieszka w swoim domu. Zapytaj ją czy to, że obudowa kominka wystaje mocno pomiędzy oknami w czymś przeszkadza. O ile wiem, to nie przeszkadza, a wygląda znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...