Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

przymierzam się własnie do kominka i nie wiem za bardzo od czego zacząć.

W skrócie: kominek byłby w salonie ok. 35m, bez żadnego płąszcza wodnego i rozprowadzeń do innych pomieszczeń. Generalnie badziej ozdobny.

Osobiście bardzo podobają mi się wkłady panoramiczne podnoszone do góry, są one droższe od tych otwieranych z boku.

Jakich firm można polecić takie wkłady?

Na co zwrócic uwagę szczególnie?

Czy warto kupować wkład osobno, a potem latać z tym po kamieniarzach, czy już lepiej zrobić to w 1 miejscu?

Dzięki za uwagi, pozdr,.

 

Po pierwsze radze Tobie dokladnie przeczytac Forum na temat kominkow, potem bedziesz juz troche madrzejszy w tych sprawach. Nastepnie radze poszukac okreslonych wkladow kominkowych u konkretnych sprzedawcow.

Musisz sam zadecydowac wczesniej jaki wklad chcesz kupic i dopiero wtedy kupowac.

 

Inaczej kazdy sprzedawca bedzie zachwalal swoje jako najlepsze po to zeby na Tobie zarobic.

 

Na rynku jest w tym zakresie ogromna konkurencja i latwo jest kupc wklad ktory pozniej z okreslonych przyczyn bedzie niewlasciwy.

Zla jakosc , wydajnosc,sprawnosc,trwalosc itd to tylko niektore cechy wychodzace pozniej na swiatlo.

Radze Tobie wybrac i kupic najpierw wklad a pozniej poprosic o oferty wykonawcow obudow kominkowych. Zobaczysz jak ogromna jest rozpietosc cen u roznych wykonawcow za ten sam projekt.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup wkład z obudową u wykonawcy . Po pierwsze zapłacisz TANIEJ o 15 % ,kupując całość dostaniesz vat 7% zamiast 22% . Po drugie firmy zajmujące sie tylko sprzedażą wcisną ci dowolny wkład aby tylko coś sprzedać . Po trzecie podobne realizacje można wykonać z różnych materiałów co ma wpływ na cenę . Po czwarte jeśli liczy się tylko cena to kup w markecie najtańszy wkład , najtańsza obudowę , zaizoluj to wełna mineralną... Następny kominek kupisz z dobrym wkładem i ze zdrowych materiałów w dobrej firmie wykonawczej.. Może za kilka lat firmy budujące kominki będą musiały mieć uprawnienia do wykonywania instalacji gdzie sie pali ogniem ? Obecnie każdy kto ma ochotę zaczyna budować kominek .." bo to takie proste". Pozdrawiam mistrz zduński Darek B http://www.wklady-kominkowe.com.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zakupilem kominek Lechma z plaszczem wodnym 19 kw opcja standard.

I mam taki oto problem: srednica czopucha po zewnetrznej stronie wynosi 21,5 cm a po wewnetrznej 20,5 cm. W instrukcji jest napisane ze powinna byc redukcja, tak zeby potem dalo sie nasadzic rore fi 200. Dzwonilem do Lechmy i mowia ze teraz nie daja takiej redukcji, ze rure fi 200 nalezy umiescic wewnatrz czopucha. Ja jakos nie jestem przekonany czy jak wloze ja do wewnatrz to nie bedzie mi dym uciekal.

 

Proszę o rade jak podlaczyc rure kominowa do tego czopucha?

 

z powazaniem

Lanoly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_

Nikt nie pomoże ?

 

Komin do kominka mam na ścianie zewnętrznej. Kominek ma być wsparciem dla gazowego CO.

Plan jest taki, że tym kominkiem (z DGP) chcę ogrzać parter i piętro.

Rozmawiałem już z różnymi fachowcami i co osoba to inna wizja tego co będzie działało a co nie...

W tej chwili wygląda to tak, że parter ma być ogrzewany grawitacyjnie a piętro ... no właśnie.

 

Jedno z pomieszczeń do ogrzania na piętrze ma do osi komina i pionu rur z ogrzewaniem około 8 metrów.

Ostateczny fachman twierdzi, że to też da radę "obgonić" grawitacyjnie.

Jakoś mu nie wierzę, że to zadziała i "upieram się" na turbinę z bajpasem - co z kolei nie budzi entuzjazmu ewentualnego wykonawcy.

Wstępnie zgadza się, żeby dorobić to na turbinie ale od razu zastrzega, że z piętra na parter będzie trzeba wypychać powietrze mechanicznie (dodatkowym przewodem) ...

 

Pytania:

1) czy faktycznie może się udać tylko grawitacją (na piętrze 4 pomieszczenia w tym jedno jak wspomniałem dość daleko)

2) czy jeśli zrobić to na turbinie to czy wymusza to wykonanie dodatkowego przewodu na parter ?

 

(wkład prawdopodobnie jotul, przewody do ogrzewania piętra wyciągnięte na strych z anemostatami w sufitach.)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup wkład z obudową u wykonawcy . Po pierwsze zapłacisz TANIEJ o 15 % ,kupując całość dostaniesz vat 7% zamiast 22% . Po drugie firmy zajmujące sie tylko sprzedażą wcisną ci dowolny wkład aby tylko coś sprzedać . Po trzecie podobne realizacje można wykonać z różnych materiałów co ma wpływ na cenę . Po czwarte jeśli liczy się tylko cena to kup w markecie najtańszy wkład , najtańsza obudowę , zaizoluj to wełna mineralną... Następny kominek kupisz z dobrym wkładem i ze zdrowych materiałów w dobrej firmie wykonawczej.. Może za kilka lat firmy budujące kominki będą musiały mieć uprawnienia do wykonywania instalacji gdzie sie pali ogniem ? Obecnie każdy kto ma ochotę zaczyna budować kominek .." bo to takie proste". Pozdrawiam mistrz zduński Darek B http://www.wklady-kominkowe.com.pl

 

Hej, dzieki za uwagi.

Dlaczego zapłace tylko 7% za wkład + obudowę, a gdzie tu montaż??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_

Nikt nie pomoże ?

 

Komin do kominka mam na ścianie zewnętrznej. Kominek ma być wsparciem dla gazowego CO.

Plan jest taki, że tym kominkiem (z DGP) chcę ogrzać parter i piętro.

Rozmawiałem już z różnymi fachowcami i co osoba to inna wizja tego co będzie działało a co nie...

W tej chwili wygląda to tak, że parter ma być ogrzewany grawitacyjnie a piętro ... no właśnie.

 

Jedno z pomieszczeń do ogrzania na piętrze ma do osi komina i pionu rur z ogrzewaniem około 8 metrów.

Ostateczny fachman twierdzi, że to też da radę "obgonić" grawitacyjnie.

Jakoś mu nie wierzę, że to zadziała i "upieram się" na turbinę z bajpasem - co z kolei nie budzi entuzjazmu ewentualnego wykonawcy.

Wstępnie zgadza się, żeby dorobić to na turbinie ale od razu zastrzega, że z piętra na parter będzie trzeba wypychać powietrze mechanicznie (dodatkowym przewodem) ...

 

Pytania:

1) czy faktycznie może się udać tylko grawitacją (na piętrze 4 pomieszczenia w tym jedno jak wspomniałem dość daleko)

2) czy jeśli zrobić to na turbinie to czy wymusza to wykonanie dodatkowego przewodu na parter ?

 

(wkład prawdopodobnie jotul, przewody do ogrzewania piętra wyciągnięte na strych z anemostatami w sufitach.)

 

pozdrawiam

teoretycznie można zrobić grawitacyjnie. jakieś rzuty trzeba zobaczyć :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz czy lepiej w jednym miejscu wszystko ... czy osobno w w wielu , odpowiadam grzecznie że w jednym lepiej.. Jeśli masz swojego wykonawce to kup wkład taki na jaki masz ochotę . Osobiście polecam wkłady o najlepszych parametrach technicznych takich jak materiały z których je zbudowano oraz technologia spalania i ekonomicznego odzyskiwania ciepła. Jeśli najważniejsza dla ciebie jest jednak estetyka to kup sobie odpowiednia "szybę " a w tej kategorii wybór jest ostatnio wielki.. Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu.

Czy górną krawędź wyprowadzenia powietrza konwekcyjnego (kratki) umieścić na równo ze sklepieniem okapu czy można to zrobić o 5 cm niżej ?

Odległość górnej krawędzi otworu kratki od sufitu pomieszczenia wyniesie 33 lub 38 cm.

Z okapu poprzez sklepienie jest też wyprowadzenie do układu DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zakańcza rurę 160 (na zewnątrz 210) przy wylocie w pokoju? standardowa kratka ma np 160x160

 

mam dwa pokoje na parterze oddalone od kominka okolo 5m - rury pójdą w suficie podwieszanym - dgp grawitacyjne

 

an-bud doradził mi kiedyś, że trzeba dać rury co najmniej 150mm ale jak taką rurę zakończyć w pokoju?

 

Kratka z żaluzją? jak pisałem wyżej widzialem takie 160x160 więc troche za małe...

 

a można w takiej konfiguracji zastosować anemostaty czy za bardzo będą tłumiły przepływ powietrza?

 

a może jednak rura 125mm dałaby radę ? - przypomnę że grawitacyjnie praktycznie w poziomie...

 

chciałem sobie porobić dziury przed tynkowaniem żeby nie demolować potem pokoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem wkład DOVRE 2180 CBS z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska. Panowie montujący mi obecnie obudowę kominka twierdzą, że przy wentylacji grawitacyjnej, a taką mam, nie należy podłączać doprowadzenia powietrza z zewnątrz bezpośrednio do wkładu a jedynie pod wkład. Ich zdaniem bezpośrednie podłaczenie stosuje się w przypadku wentylacji mechanicznej. Czy tak faktycznie ma być ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem wkład DOVRE 2180 CBS z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska. Panowie montujący mi obecnie obudowę kominka twierdzą, że przy wentylacji grawitacyjnej, a taką mam, nie należy podłączać doprowadzenia powietrza z zewnątrz bezpośrednio do wkładu a jedynie pod wkład. Ich zdaniem bezpośrednie podłaczenie stosuje się w przypadku wentylacji mechanicznej. Czy tak faktycznie ma być ?

Tak. I twierdzę to wbrew rozpowszechnionym na tym forum opiniom o rzekomej bezwarunkowej wyższości wkładów kominkowych z króćcem dla świeżego powietrza od tych bez króćca. Ta wyższość istnieje, owszem, ale przy wentylacji mechanicznej lub przy mocno nieszczelnych starych oknach. Natomiast przy wentylacji grawitacyjnej i szczelnych oknach (najczęstsza ewentualność), doprowadzenie świeżego powietrza nie do paleniska a do obudowy kominka, to świetny sposób na zasilanie świeżym powietrzem całego domu a nie tylko paleniska kominka. Tyle że rura doprowadzająca świeże powietrze powinna mieć średnicę minimum 160mm (w moim domu mam 200mm) i nie powinna mieć żadnej przepustnicy (to też niepopularna teza), bo przy wentylacji grawitacyjnej regulować trzeba wywiewy a nie nawiewy. I również mało istotne jest położenie wlotu świeżego powietrza do tej rury względem stron świata (to już trzecia niepopularna teza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Wentylacja grawitacyjna ma działać, czy jest kominiek, czy go nie ma.

Wolę doprowadzać, swieże powietrze przez nieszczelności w oknach (aby miało szanse się ogrzać) niż ziębić sobie nogi, dlatego u siebie podłączę wlot powietrza bezpośrednio do kominka.

 

Pozdr

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam dwie skrajne opinie.

Rura doprowadzająca świeże powietrze ma średnicę 160 mm. Nie ma żadnej przepustnicy. Obawiam się, że zimą może zaciągać dużą ilość zimnego powietrza.

Będzie zaciągać dokładnie tyle ile wypuścisz wywiewami, a one wypuszczą dokładnie tyle na ile je wyregulujesz. Gdy w domu masz piętro i łazienkę na piętrze, to w czasie mrozów cofki z kanału wywiewnego z tej łazienki nie będziesz mieć tylko wtedy, gdy częściowo zdławisz wywiewy na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta wypowiedz o wyższości kominka bez poboru powierza do spalania z zewnątrz ... Pomysł z rurą fi 200 dającą nieograniczona ilość zimnego powietrza wprost do obudowy kominkowej gdzie i tak będzie podgrzane także interesująca .. Mam tylko jedno pytanie GDZIE ci PANOWIE od kominków zdobywali wykształcenie upoważniające ich do budowania kominków ? Pozdrawiam mistrz zduński Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...