Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Ogromne dzięki za pomoc, wzkazówki i inspiracje - zdaje sobie sprawę, że poźniejsze techniczne szczegóły należy omawiać poza forum. Ja również wolałbym komin stalowy, ponieważ nie wymusi to budowy specjalnego komina wyłącznie pod kominek (mam na myśli murowanie). Przy założeniu jednak, że kominek mieściłby się przy słupie - czy wtedy komin bedzie poprowadzony przez dach? Gdyby nie miałobyć to wyprowadzenie przez ścianę - najlepiej byłoby poprowadzić komin w wolnej przestrzeni nad salonem i jadalnią, wtedy nie przechodziłby przez strop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A Ty tam masz wolną przestrzeń aż po dach, tam koło tego słupa ? SUPER.

Poszukam takich rozwiązań adekwatnych do tej sytuacji :)

 

Nie tylko techniczne ;) Raczej nikt tu oficjalnie o cenach rozmawiać nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz się zorientować ile jesteś w stanie zaakceptować jeśli chodzi o cenę samego wkładu czy piecyka / kózki.

Podpisałam te modele, które wyciągnęłam z wątku, więc możesz po nazwach poszukać cen na polskich stronach. Być może nie wszystkie znajdziesz, ale do Ci to jakąś orientację.

Poza tym jest jeszcze trochę wkładów małych, które można delikatnie obudować i uzyskać ładny efekt: Arysto, Thorma...

 

Jeśli zdecydujesz się na wkład do obudowania, lub piecyk, który trzeba będzie podłączyć do rury kominowe, koszty mogąsię trochę rożnić, ale raczej niezbyt mocno.

 

Powinieneś przede wszystkim pytać o moc wkładu.

Kiedyś znalazłam taką informację jak oblicza się jakiej mocy kominek można zainstalować przy konkretnej wielkości przestrzeni ogrzewanej, ale nie mam pojęcia do jakiego stopnia należy ufać temu sposobowi obliczenia:

 

Kubatura pomieszczenia, w którym montuje się kominek musi wynosić 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. Oznacza to, że kominek o mocy 12 kW jest przeznaczony do pomieszczenia o kubaturze min. 48 m³, czyli mniej więcej 4,2 dł x 4,2 szer x 2,7 wys.

 

 

No, i wszystko zależy, czy on ma ogrzewać to pomieszczenie, czy tylko dogrzewać, albo ładnie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten słup to będzie właśnie granica otwartej przestrzeni do dachu. Nie chodzi mi o dokładne wyceny, ale jako laikowi przydałaby mi się pewna orientacja zakresu kosztów ;)

 

Jeśli to Ci pomoże...powiem, że wklejone przez Pestkę inspiracje to koszt od kilku do kilkudziesięciu tysięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. Jotul ma tera całkiem ładną promocję :wiggle:

Poza tym inspiracje inspiracjami i te modele, które na nich są, ale mnie bardziej chodzi o rozruszanie wyobraźni. Np. Dzior mógłby się dogadać z Tobą, Piotrze na postawienie kominka wcale nie z drogim wkładem, albo zduńskiego, który wzorowalłby się na której z inspiracji :)

Tym bardziej, że niektóre firmy nie mają w PL przedstawicielstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak ciepłego domu kominek wykonany jako hypokaustum , grzanie przekazywane w drodze promieniowania obudowy , wymaga to jednak zastosowania odpowiednich wkładów "kominkowych" np Romotop seria Dynamic .

Uzyskujemy relatywnie dużą wizję ognia [ np 66x 50 cm] jednocześnie nie przegrzewamy nadmiernie pomieszceń , jest to szczególnie ważne w nowoczesnych energooszczędnych domach a o takim była tu ostatnio mowa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E...e, Wg, grzeją też, szczególnie te z obudową ze steatytu.

Poza tym Dzior nie za bardzo chce grzać. Raczej tylko dogrzewać i mieć żywy ogień w domu. No, i co najważniejsze, to są inspiracje. Patrzmy na to trochę jak na możliwości wizualne. Nie koniecznie trzeba wywalić kupę kasy na wkład, żeby mieć sprawny i ładny kominek.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, to chyba nie tajemnica :) Jakie masz ceny na wkłady RAIS? Masz na stronie?

 

Prowadzimy sprzedaż hurtową , ceny mamy więc dobre ... Nie jesteśmy jednak sklepem internetowym , w typie którego zamieściłaś cennik , który łapie klienta na " super rabat" umieszczany na stronie. W tej branży cena to nie wszystko , często ważniejsza jest porada i wsłuchanie się w oczekiwania klienta... aby dobrać optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Wstawiłam ten link, bo jakoś trzeba się zoriętować na początek jakich cen można się spodziewać. Wiadomo, że inaczej kształtują się ceny, gdy kupuje się sam wkład, a inaczej, gdy wkład + wykonanie montażu i obudowy :)

 

Poszłam popatrzeć co masz, Darku, na stronie i albo ślepa jestem, albo RAIS Qbic nie występuje u Ciebie. W ogóle, żadnego znanego mi wkładu RAIS nie widzę :(

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StefanW ..dowiem sie gdzie tkwi problem....? Co za sztuka zje**ć ,a nie wyjasnic? Do tego sluzy forum...? Myslalem ze do tego by konstruktywnie doradzic co mo z tego ze napisales ze jest zle ?

 

Bierzesz się za montaż kominka a nie raczysz w instrukcję zajrzeć. Pojawiają się proste problemy a Ty nie raczysz w instrukcję zajrzeć (w instrukcji opisano dokładnie jak podłączyć powietrze). Forum to nie jest forum dla tych którym się nie chce parę kartek przeczytać.

Problemy z paleniem w kominku nie rozwiązane a Ty obudowę klecisz też nie zwracając uwagi na to co w instrukcji napisano. Rura doprowadzająca powietrze przed rozgałęźnikiem jaki ma wymiar? itd.

Jak masz rozwiązaną wentylację konwekcyjną (instrukcja) - nie widać otworów odpowiednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem instrukcje ..tabod lazara mam wydrukowana z pdf 33 strony ,jezyk czasem dla laika zagadkowy , jak np .powietrze wtorne i pierwotne , problemow z paleniem nie ma pali sie swietnie,wzorowonwrecz teraz jak diprowadzilem powietrse,rura jest 4 calowa,wentylacja konwekcyjna?? Tu sienzgadzam ...nie wiem o co cho...mieszkam w irlandii,kominek mam z polski .tutejsi nie znaja wiec radze sobie jak moge...wyrozumialosci troche.....:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze pierwotne , powietrze wtórne - to bardzo istotne pojęcia dla procesu palenia. Bez dokładnej znajomości znaczeń i stosowania się do nich trudno mówić o wzorowym paleniu.

Konwekcja - ruch powietrza spowodowany podgrzewaniem. W instrukcji masz podane wymiary odstępów kominka od obudowy które to odstępy są po to żeby powietrze mogło opływać wkład kominkowy. Żeby ruch powietrza był możliwy to musi być jeszcze wlot na dole i wylot u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki .jesli chodzi o wlot powietrza na dole pozostawilem taka mozliwosc ,jesli zwrocisz uwage na pierwsze zdjecie z tych trzech ktore ostatnio wrzucilem zobaczysz ze plyty wermikulitowe nie zakrywaja dolnej parti obudowy i wystarczy wciac sie w plyte i zamontowac wlot .jesli chodzi o przestrzenie miedzy obudowa a kominkiem .sa jakie sa inne nie beda tego juz nie zmienie...o powietrzu pierwotnym i wtornym szukalem w internetach . Do obu tych dolotow doprowadzilem powietrze z zewnatrz .....naprawde jest az tak tragicznie..??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji Lazara, jest sporo bzdetów...Kominki z PW (korpusy) generalnie się izoluje z zewnątrz, więc uwagi Stefka, traktuj jako folklor forumowy...

 

Pokarz lepsze zdjęcie przyłącza kominowego wkładu, bo tam jest chyba większy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...