Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeśli chodzi o tą szczelinę co wcześniej pytałem to była tylko w jednym egzemplarzu tego kominka, w drugim już tej szczeliny nie było.

 

-oczywiście kupiłem ten bez szczeliny :)

 

 

Oczywiście lepiej kupić podrasowaną wersję ;) Problem pozostał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klasyką to będzie raczej problem zwłaszcza z wizualizacją ognia, jak duże okienko ze szkła to pomieszczenie przegrzane, a jak małe jak orzeszek, to po co robić.

A do tego jeszcze pytanko, ile drewna na dobę ma się w nim jarać.

Przy dokładaniu ciepłota będzie jeszcze bardziej nieznośna. :)

Do tego trzeba jeszcze komin mieć, budować, płacić i drewno 3 lata sezonowane.

Jak w takim orzeszku prawidłowo spalić drewno.

Można zrobić jakiś tani żeliwiak, kominek na tarasie żeby wieczorami trochę pobawić się ogniem.

Upierając się można np. wyłączyć rekuperator albo uchylić, otworzyć okna i korzystać bezkarnie, ogrzewając całą okolicę. ;)

 

Prędzej jakiś wkład cały zabudowany w izolacji, z kratkami nawiewno-wywiewnymi wyprowadzonymi do garażu, z podwojną szybą jak w oknach zespolonych i z płaszczem wodnym + bufor w garażu ale ja takich ustrojstw nie uważam za kominki.

Taka inwestycja kosztuje, wkład z wodą droższy, druga szyba też, bufor.

Trzeba się dobrze zastanowić, w którą stronę iść.

 

Ech.... no dobrze.

Jak bym zobaczył taki kominek rok temu to może bym się nad tym przez chwilę zastanowił.

Ale wsadzanie cyfrowego kominka moim zdaniem już zupełnie nie ma sensu, bo to jak zdjęcie kuzynki po retuszu w super programie, mleko 0%, albo czekolada bez kakao. Substytut.

Teraz już komin postawiony, drewno sezonuje się już od zeszłego lata jedno a drugie już 2 sezony. To i tak wyczyn pewnie powyżej średniej.

Żona natomiast zaparta i dalej chce kominek z prawdziwym ogniem w salonie.

 

Palić on się będzie pewnie 1-2 razy na tydzień więc chyba nieczęsto.

Nad kominkiem wyprowadziłem sobie rurę podążającą do garażu która będzie częściowo wykorzystywać produkowane ciepło na ogrzewanie przywołanego pomieszczenia.

Trochę rozejdzie się po domu naturalnie przez otwartą klatkę schodową.

Z resztą niestety musze sobie poradzić.

 

Zakładam, że podwójna szyba minimalnie mi w tym pomoże.

Co powiesz np na HAJDUK SMART XL? Choć jeszcze nie wiem czy można tam wstawić szybę podwójną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za propozycję wsparcia ! :)

Do JUSTA właśnie planowałem zadzwonić bo znalazłem ich na liście dystrybucyjnej producenta, którego biorę pod uwagę.

Strona przyjaciela z Legnicy wygląda na profesjonalną firmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w kwestii projektowej - jak wygląda sytuacja z odbiorem budynku, gdy w projekcie zostanie zawarty komin, a zdecydujemy się na kozę i komin stalowy, który zostanie zamontowany niekoniecznie od razu podczas budowy? Czy lepiej wtedy usunąć komin z projektu, czy można zostawić z zastrzeżeniem, że będzie wykonany za jakiś czas w formie komina stalowego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech.... no dobrze.

Żona natomiast zaparta i dalej chce kominek z prawdziwym ogniem w salonie.

 

Palić on się będzie pewnie 1-2 razy na tydzień więc chyba nieczęsto.

Nad kominkiem wyprowadziłem sobie rurę podążającą do garażu która będzie częściowo wykorzystywać produkowane ciepło na ogrzewanie przywołanego pomieszczenia.

Trochę rozejdzie się po domu naturalnie przez otwartą klatkę schodową.

Z resztą niestety musze sobie poradzić.

 

Zakładam, że podwójna szyba minimalnie mi w tym pomoże.

Co powiesz np na HAJDUK SMART XL? Choć jeszcze nie wiem czy można tam wstawić szybę podwójną.

 

Żona to jest argument ,który do mnie przemawia. ;)

Z Hajduka z szybą podwójną są powietrzne :

SMART 1VT

PRISMA 1VT,

VOLCANO 1VT i AT

 

Reszta z wodą.

 

Może zrobią za dopłatą lub bez warto złożyć zapytanie.

Wkład wyłożony zamiast szamotu, cały jakimś wermikulitem izolatorem,

Drzwiczki czyli okienko z szybą duplex zespoloną .

W komorze nad deflektorem niech nie robią wymiennika ciepła, to taki kwadratowy profil, ostatecznie można zaślepić.

Obudowa najlepiej bez radiatorów zwiększających powierzchnię grzewczą wkładu.

 

Wtedy na pewno będzie czysta szyba w kominku,większe dopalanie gazów i sadzy, czyste przewody kominowe, ładniejszy wygląd wnętrza kominka.

Mniej kominek odbierze, więcej odda w otoczenie ale nastawiamy się najbardziej na wizualizację ognia.

Stworzenie klimatu w pomieszczeniu.

Pozostaje pytanie z czego masz komin, bo podniesie się temperatura spalin.

Za to będzie można spalać czysto mniejsze porcje drewna.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona to jest argument ,który do mnie przemawia. ;)

Z Hajduka z szybą podwójną są powietrzne :

SMART 1VT

PRISMA 1VT,

VOLCANO 1VT i AT

 

Reszta z wodą.

 

Może zrobią za dopłatą lub bez warto złożyć zapytanie.

Wkład wyłożony zamiast szamotu, cały jakimś wermikulitem izolatorem,

Drzwiczki czyli okienko z szybą duplex zespoloną .

W komorze nad deflektorem niech nie robią wymiennika ciepła, to taki kwadratowy profil, ostatecznie można zaślepić.

Obudowa najlepiej bez radiatorów zwiększających powierzchnię grzewczą wkładu.

 

Wtedy na pewno będzie czysta szyba w kominku,większe dopalanie gazów i sadzy, czyste przewody kominowe, ładniejszy wygląd wnętrza kominka.

Mniej kominek odbierze, więcej odda w otoczenie ale nastawiamy się najbardziej na wizualizację ognia.

Stworzenie klimatu w pomieszczeniu.

Pozostaje pytanie z czego masz komin, bo podniesie się temperatura spalin.

Za to będzie można spalać czysto mniejsze porcje drewna.

 

Komin systemowy schidel rondo plus, ocieplany, jednociągowy z kanałem wentylacjynym (odprowadzenie z wyciągu w kuchni).

 

Tak się lekko motam z doborem wkładu, a tu posadzkarze napierają.

Jeżeli nie dobrałem jeszcze wkładu to uważacie, że pole 80 x 120 cm wystarczy na niewielki kominek?

Oczywiście pod kominek nie dawać styropianu..... czy zrobić po prostu wylewkę taką samą jak na pozostałych podłogach tylko ją dolać do izolacji przeciwwilgociowej na chudziaku?

 

Jakieś lekkie zbrojenie tam wrzucić?

Edytowane przez MWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez styropianu, dodatkowe zbrojenie można zrobić przecież to tylko kilka kawałków drutu.. Gdyby kominek stał na stropie to zbrojenie dodatkowe byłoby wskazane .Powierzchnia 80x120 jest wystarczająca , zazwyczaj zalecamy 80 x130 [ kafle to wielokrotność 22 cm ]

Załączony kominek zmieściłby się na Twoim 120x80

kominek Mszczonów herb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin systemowy schidel rondo plus, ocieplany, jednociągowy z kanałem wentylacjynym (odprowadzenie z wyciągu w kuchni).

 

Tak się lekko motam z doborem wkładu, a tu posadzkarze napierają.

Jeżeli nie dobrałem jeszcze wkładu to uważacie, że pole 80 x 120 cm wystarczy na niewielki kominek?

Oczywiście pod kominek nie dawać styropianu..... czy zrobić po prostu wylewkę taką samą jak na pozostałych podłogach tylko ją dolać do izolacji przeciwwilgociowej na chudziaku?

 

Jakieś lekkie zbrojenie tam wrzucić?

To szału nie ma. Trzeba szukać wkładu o wylocie spalin mniejszego od średnicy wewnętrznej komina

Wsadzić w te skorupki Schidla rondo plus, wkład kominowy stalowy.

 

Co do posadzki, nastawiamy się na zabudowę nieoddającą ciepła na pomieszczenie, czyli bez kafli i szamotu, tylko z płyt krzemianowo-wapniowych.

Jedynym elementem grzejnym będzie okienko-szyba oraz elementy ramy.

Powietrze omywające grawitacyjnie wkład kominkowy będzie ogrzewać inne pomieszczenie.

Dla takiego malucha i w lekkiej zabudowy-izolacja, to najprościej wylać taką samą wylewkę jak na pozostałych podłogach, oczywiście z dylatować ją i za zbroić w obszarze zabudowy kominka.

Nie pchać się w tym obszarze z ogrzewaniem podłogowym.

Przed montażem wkładu, wyrzeźbić w tej za zbrojonej wylewce i styropianie 4 gniazda na nogi, aż do chudziaka nie niszcząc izolacji przeciwwilgociowej, wymurować w nich filarki z cegły pełnej kl. 250 czerwonej, na nich oprzeć wkład.

Mam nadzieję, że grunt został zagęszczony przed wylaniem prawidłowego chudziaka o gr 10 cm. ;)

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szału nie ma. Trzeba szukać wkładu o wylocie spalin mniejszego od średnicy wewnętrznej komina

Wsadzić w te skorupki Schidla rondo plus, wkład kominowy stalowy.

 

Co do posadzki, nastawiamy się na zabudowę nie oddającą ciepła na pomieszczenie, czyli bez kafli i szamotu, tylko z płyt krzemianowo - wapniowych.

Jedynym elementem grzejnym będzie okienko - szyba oraz elementy ramy.

Powietrze omywające grawitacyjnie wkład kominkowy będzie ogrzewać inne pomieszczenie.

Dla takiego malucha i w lekkiej zabudowy-izolacja, to najprościej wylać taką samą wylewkę jak na pozostałych podłogach, oczywiście zdylatować ją i za zbroić w obszarze zabudowy kominka.

Nie pchać się w tym obszarze z ogrzewaniem podłogowym.

Przed montażem wkładu, wyrzeźbić w tej za zbrojonej wylewce i styropianie 4 gniazda na nogi, aż do chudziaka nie niszcząc izolacji przeciwwilgociowej, wymurować w nich filarki z cegły pełnej kl. 250 czerwonej, na nich oprzeć wkład.

Mam nadzieję że grunt został zagęszczony przed wylaniem prawidłowego chudziaka o gr 10 cm. ;)

 

Zagęszczony, zagęszczony.... sprawdzany przez geotechnika przed zalaniem.

Potem chudziak z betonu B20, zbrojony siatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz ogrodzić tak, żeby dzieci nie mogły podejść.

 

Miałam przez pewienczas żeliwną kózkę i naprawdę nagrzewała się bardzo.

 

Jeśli chcesz coś niewielkiego to może lepiej nieduży wkład kominkowy. Wiele firm ma takie i całkiem niedrogie. Obudowa ochroni przed dotknięciem boków, a z przodu można zrobić szeroką pólkę, żeby dziecko przypadkiem nie wpadło na front kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to bym zamontował akumulacyjne palenisko zduńskie zwane gdzieniegdzie piecokominkiem. Ale powoli zaczyna mnie doganiać finansowa trzeźwość planowania domu i na taki kominek raczej zabraknie funduszy. Dlatego zacząłem poszukiwać i rozczytywać "kozy".

Bo jak dobrze rozeznałem (a może i nie) to takie palenisko na gotowo z montażem będzie ze 3 razy droższe od porządnej kozy na gotowo.

Jest jeszcze rozwiązanie 'nie robimy nic' i może kiedyś po wprowadzeniu uzupełnimy, ale takie coś kończy się na nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...