Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Nasuwają mi się trzy konkluzje.

 

1. Szczelne sprawdzone urządzenie bez kontaktu z tym całym waszym horrorem...

2.Klapki, wentylatorki, zwieracze, nad lub podciśnienie - wycofuję się całkowicie z tej opcji

3.Czas chyba dobrać się do skóry ludziom z forum, zarzucającym mi nieuczciwość!

 

Bardzo zainteresował mnie punkt 1. Oczywiście szczególnie słowo szczelne. Szczelne w/g atestu producenta, na ile lat ważny atest. Jak sprawdzamy szczelność? Co z szczelnością w miarę lat użytkowania.

I złośliwość - czy ocena absolwenta który skończył Szkołę Kominkową zastępuje atest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jak zapobiec jej blokowaniu?

Zastanawiałem się jeszcze i najprawdopodobniej najlepszym i najprostszym rozwiązaniem, byłoby stosowanie tylko jednego silniczka montowanego na sztywno w kanale nawiewnym, z którego napęd byłby też przekazywany do turbinki w kanale wywiewnym przy pomocy paska lub jakiejś przekładni 1:1.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zainteresował mnie punkt 1. Oczywiście szczególnie słowo szczelne. Szczelne w/g atestu producenta, na ile lat ważny atest. Jak sprawdzamy szczelność? Co z szczelnością w miarę lat użytkowania.

I złośliwość - czy ocena absolwenta który skończył Szkołę Kominkową zastępuje atest.

Weź sobie do serca raczej punkt trzeci. Resztę już przerabialiśmy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie do serca raczej punkt trzeci. Resztę już przerabialiśmy....

 

"3.Czas chyba dobrać się do skóry ludziom z forum, zarzucającym mi nieuczciwość!"

 

Masz racje, przypominam:

"Jeśli wrzucisz do ignorowanych dwie trzy osoby z tego forum, okaże się, że rodzaj wentylacji nie ogranicza posiadania kominka w domu." Powyższe nie musi pokazywać nieuczciwości, może pokazywać inny problem jaki ma wypowiadający tak absurdalne (i niezgodne z obowiązującym prawem) nonsensy. Ponieważ straszysz niesprecyzowanych "ludzi z forum" pomimo, że nie czuje się winny jestem przestraszony. (Zadowolony?)

Ponadto: "Resztę już przerabialiśmy..." jest "niezbyt precyzyjne" nie przerabialiśmy chyba, że brak odpowiedzi na precyzyjne pytanie jest "przerobieniem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"3.Czas chyba dobrać się do skóry ludziom z forum, zarzucającym mi nieuczciwość!"

 

Masz racje, przypominam:

"Jeśli wrzucisz do ignorowanych dwie trzy osoby z tego forum, okaże się, że rodzaj wentylacji nie ogranicza posiadania kominka w domu." Powyższe nie musi pokazywać nieuczciwości, może pokazywać inny problem jaki ma wypowiadający tak absurdalne (i niezgodne z obowiązującym prawem) nonsensy. Ponieważ straszysz niesprecyzowanych "ludzi z forum" pomimo, że nie czuje się winny jestem przestraszony. (Zadowolony?)

Ponadto: "Resztę już przerabialiśmy..." jest "niezbyt precyzyjne" nie przerabialiśmy chyba, że brak odpowiedzi na precyzyjne pytanie jest "przerobieniem".

 

Rozumiesz coś z tego?! :D Co Ty bełkoczesz człowieku?!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebna pomoc w sprawie kominka. Kupujemy dom od dewelopera z miejscem na kominek (komin systemowy) w którym wykonano otwór wylotowy do spalin na wysokości 120 cm. Czy istnieją w ogóle kominki które można pod to podpiąć? Instalator z miejscowej firmy mówi że teoretycznie można ten otwór przenieść na te min 180 cm ale istnieje ryzyko mikrouszkodzen. Z 2 strony czy nawet jeśli znajdę kominek z bocznym wylotem tak żeby na te 120 pasował to czy będzie on spełniał swoją funkcję? Ustawienie kominka na podłodze bez stojaka jest dla mnie bez sensu zarówno wizualnie jak i praktycznie. Najbardziej interesują mnie kominki z lewa szyba np. Z kratki.pl lub inny. Chcemy nim dogrzac dom zanim zaczniemy palić w centralnym. I jeszcze jedno czy warto rozprowadzić te ciepło po domu ta metoda grawitacyjna ? Kominek z płaszczem nie Wchodzi w grę. Dom generalnie jest już prawie gotowy do wprowadzenia więc większe remontów nie przewidujemy. Za wszelkie rady z góry dzięki !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebna pomoc w sprawie kominka. Kupujemy dom od dewelopera z miejscem na kominek (komin systemowy) w którym wykonano otwór wylotowy do spalin na wysokości 120 cm. Czy istnieją w ogóle kominki które można pod to podpiąć? Instalator z miejscowej firmy mówi że teoretycznie można ten otwór przenieść na te min 180 cm ale istnieje ryzyko mikrouszkodzen. Z 2 strony czy nawet jeśli znajdę kominek z bocznym wylotem tak żeby na te 120 pasował to czy będzie on spełniał swoją funkcję? Ustawienie kominka na podłodze bez stojaka jest dla mnie bez sensu zarówno wizualnie jak i praktycznie. Najbardziej interesują mnie kominki z lewa szyba np. Z kratki.pl lub inny. Chcemy nim dogrzac dom zanim zaczniemy palić w centralnym. I jeszcze jedno czy warto rozprowadzić te ciepło po domu ta metoda grawitacyjna ? Kominek z płaszczem nie Wchodzi w grę. Dom generalnie jest już prawie gotowy do wprowadzenia więc większe remontów nie przewidujemy. Za wszelkie rady z góry dzięki !
Komin do przeróbki. Nawet ja znajdziesz kominek z możliwością podłączenia tak nisko, ryzyko pęknięcia trójnika jest za duże. Poszukaj fachowca, który nie będzie czarował mikropęknięciami, albo zwróć się do producenta o pomoc (wskazanie ich zaufanego rzemieślnika). Gdzie budujesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś piecokominek opadowy z drzwiczkami szklanymi do wymurowania?

Ktoś by mu postawił.

Albo gotowiec typu Termokaust ma niżej jeszcze podłączenie w komin.

 

No właśnie mi się raz kiedyś zdarzyła sytuacja odwrotna - zjeżdżanie z 2m na 1,2 m. Ale to zupełnie inna para kaloszy.

Można oczywiście wykonać - wkleić sztucer w innym miejscu. Fakt, że ciężko znaleźć tego, kto się tego podejmie. No ale da się znaleźć. Problem może być z gwarancją na komin.

 

Dopiszę jeszcze, że sobie przypomniałem, że kiedyś miała miejsce sytuacja, że trzeba było w systemowym ceramicznym kominie wykonać drugie wejście. Kolega zadzwonił do producenta komina, a ten przysłał gościa, który bez szemrania to zrobił. Ale to nie była najpopularniejsza na rynku marka (komina). Sprawa opisana w wątku "taki sobie piecyk...".

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o radę, jaki kominek jest lepszy - jotul model: 570 flat czy z kratki.pl nadia 14. kominek bedzie uzywany raczej sporadycznie, w segmencie. nie będzie sluzyl do ogrzewania domu (jako główne źrodło)

 

Rzadko się zdarza, żeby ktoś odpowiadał na tego typu pytania. Może odezwie się handlowiec, którego opinia będzie tendencyjna i pewnie jej nie chcesz. A z bezstronnych użytkowników mało kto pewnie miał okazję te dwa wkłady porównać.

Sprawdź najpierw, co nadaje Ci się pod względem technicznym. Chodzi tu głównie o kwestię doprowadzenia powietrza do spalania - który z nich nadaje się do rodzaju wentylacji, który masz. Jeżeli jest to WM, to wkład musi mieć odseparowany wlot. No i musisz mieć doprowadzenie tego powietrza do wkładu - kanał w podłodze.

Potem kieruj się wymiarami, urodą i ceną - w tej kolejności (ważenie kryteriów oczywiście jest sprawą indywidualną, ale załóżmy, że ceny są porównywalne - choć to też sprawa indywidualna), pamiętając, że im większa szyba, tym możesz mieć większe problemy z podziwianiem ognia. Chodzi tu nie o widok, tylko o ilość emitowanego ciepła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź. mam ten kanał w podłodze - taka rura. blisko tego kominka będzie stał wypoczynek więc zależy mi na tym zeby nie było jakoś mega gorąco od kominka. słyszałam ze mozna zamontować do tego jotul dodatkową szybę. ale ogólnie - te dwie marki to jest dobry wybór czy jest coś lepszego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać pieniędzy i jak duży masz salon.

Ja nie prowadzę firmy kominkowej, więc nie przejmuję się tym co sprzedaję i z kim mam umowę, więc...

Jotul, Brunner, Spartherm, Romotop na pewno są firmami o dużo większym doświadczeniu niż Hajduk, Kratki, Pama, Unico czy jakakolwiek inna polska firma. Temu nikt nie zaprzeczy. Mają też dużo wyższe ceny za sprzęty porównywalnej wielkości.

ALE... cena. Gdybym miała odpowiednie fundusze wybierałabym wkład z tych, które wymieniłam na początku. Trochę nawet ze snobizmu :)

Pamiętaj, że na każdy wkład, który zainstaluje u Ciebie autoryzowany monter dostajesz 5 lat gwarancji, a jeśli bedziesz dbać o niego i o komin, to będziesz się nim cieszyć długo po upływie tego okresu.

 

Skoro chcesz postawić kanapę blisko kominka, to podwójna szyba nie wytłumi gorąca. Wg mnie to bajer, który obserwuję u przyjaciół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotul, Brunner, Spartherm, Romotop na pewno są firmami o dużo większym doświadczeniu niż Hajduk, Kratki, Pama, Unico czy jakakolwiek inna polska firma. Temu nikt nie zaprzeczy. Mają też dużo wyższe ceny za sprzęty porównywalnej wielkości.

 

Romotop ma większe doświadczenie niż Hajduk? Przyznaję się, że nie znam historii Romotopa.

Myślałem że Hajduk ma duże doświadczenie odziedziczone po Sparthermie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam historii firm kominkowych. Nawet nie wiedziałam, że Hajduk to niegdysiejszy Spartherm, TAK ??? Czyli Spartherma już nie ma, przejął go polski Hajduk ? :o

nie wyraziłem się precyzyjnie:

" Myślałem że Hajduk ma duże doświadczenie odziedziczone po Sparthermie ... |

chodzi o to że korzysta z doświadczenia zdobytego w Sparthermie a nie że "wykończył" Spartherma.

I dzięki temu ma w miarę dobre wkłady porównywalne do wkładów dobrych firm.

Może do Romotopa lub innych ??

Czyli: może są "Polskie i Dobre" ?

 

Może dobra jest Arcadia produkowana w fabryce Spartherma i korzystająca z części technologii Spartherma ?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...