Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Dobrze by było dół ogrzać ceramiką - promieniowaniem, a powietrze puścić na górę. Pytanie czy podołasz, trochę naiwne...W kwestii łazienki: ja robię tam wylot.

 

Ok a jak wyglada kwestia w sprawie wymuszenia obiegu powietrza. Instalowac turbine czy nie? Czy da sie ogrzac pomieszczenia zaznaczone znakiem zapytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok a jak wyglada kwestia w sprawie wymuszenia obiegu powietrza. Instalowac turbine czy nie? Czy da sie ogrzac pomieszczenia zaznaczone znakiem zapytania?
Lepiej unikać brzęczydła na prąd...Grawitacyjnie raczej oddzielny kanał do każdego pomieszczenia. Im większy, tym niższa temperatura przesyłanego czynnika grzewczego (po ludzku: powietrza). Kanały nie mogą iść "byle jak"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chciałem zapytać czy ja aby prawidłowo palę w kominku. Jeżeli coś jest nie tak napiszcie co zmienić.

Wkład naładowany w ¾ objętości, rozpalony od góry. Grubsze polany są poprzekładane mniejszymi, cieńszymi kawałkami drewna.

1. Rozpalam od góry, dopływ powietrza ten pod wkładem, dopływ powietrza z zewnątrz oraz szyber otwarte są na 100%.

2. Po około 30 minutach gdy zajmą się polany na samym dnie przymykam szyber oraz 2 dopływy powietrza tak w 80%tach (zauważyłem wtedy, że pojawia się dym z komina – nie jakiś super kopcący ale jest. W momencie gdy otworzę szyber tak do połowy a dopływy nadal są przymknięte w 80% dym z komina prawie całkowicie znika.)

3. Po około 1,2h-1,3h gdy już drewno się wypaliło otwieram dopływy powietrza oraz szyber na 100% ażeby wszystko się ładnie dopaliło.

Generalnie całość tego procesu palenia trwa nie całe 2h.

 

Nie wiem czy dobrze otwieram/przymykam dopływy powietrza oraz szyber i czy w dobrych momentach. No i czy ten proces spalania trwa odpowiednio długo czy u was trwa to dłużej/krócej.

Rozumiem, że nie można dopuścić do sytuacji żeby szyber oraz dopływy powietrza były zamknięte na amen podczas palenia?

Wkłąd to felix 14kw (2 radiatory oraz zabudowa z cegły szamotowej z resztą wykonana pod okiem speców stąd)

 

Z chęcią bym regulował dopływ powietrza jedynie z zewnątrz a ten pod wkładem zostawiłbym cały czas zamknięty bo mam wrażenie, że jest mniej tlenu w salonie.

 

Czy można trzymać dopływ powietrza z pokoju cały czas zamknięty a regulować jedynie proces spalania dopływem powietrza z zewnątrz?

 

Foto: Szyber i dopływy otwarte na full

1.jpg2.jpg3.jpg

 

Szyber otwarty do połowy a dopływy powietrza otwarte w 1/4

4.jpg5.jpg

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej unikać brzęczydła na prąd...Grawitacyjnie raczej oddzielny kanał do każdego pomieszczenia. Im większy, tym niższa temperatura przesyłanego czynnika grzewczego (po ludzku: powietrza). Kanały nie mogą iść "byle jak"...

 

Ok dziekuje za odpowiedz.Czy kanaly moga isc tak jak zaznaczylem na rysunkach? Jedne ida w suficie (dla pomieszczenia z kominkiem) drugie w podlodze ( pomieszczenia nad kominkiem). Jakie zastosowac srednice kanalow? Nie wiem czy dac rozgaleznik dla pomieszczen na pozimie gdzie jaest kominek czy dac dwa osobne kanaly?

 

Jest tez opcja gdzie zaznaczylem kanaly w podlodze, ze dam je na poddasze ktore jest nad tymi pokojami i wywiewy poprowadze z sufitu (w pionie beda dluzsze jednak w pozimie praktycznie to samo)

 

Druga sprawa pisal pan o ceramicznych kaflach, aby obudowac kominek i promieniowaniem ogrzac ten caly duzy salon... chodzi o kafle ceramiczne ktore beda rownoczesnie wykonczeniem kominka czy sa one pod obudowa? (zona chce obudowac kominek betonem architektonicznym, wiec kafle ktore sa wykonczeniem odpadaja).

 

 

kanal w suficie.jpgkanal w podlodze.jpg

Edytowane przez alexa105
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziekuje za odpowiedz.Czy kanaly moga isc tak jak zaznaczylem na rysunkach? Jedne ida w suficie (dla pomieszczenia z kominkiem) drugie w podlodze ( pomieszczenia nad kominkiem). Jakie zastosowac srednice kanalow? Nie wiem czy dac rozgaleznik dla pomieszczen na pozimie gdzie jaest kominek czy dac dwa osobne kanaly?

 

Jest tez opcja gdzie zaznaczylem kanaly w podlodze, ze dam je na poddasze ktore jest nad tymi pokojami i wywiewy poprowadze z sufitu (w pionie beda dluzsze jednak w pozimie praktycznie to samo)

 

Druga sprawa pisal pan o ceramicznych kaflach, aby obudowac kominek i promieniowaniem ogrzac ten caly duzy salon... chodzi o kafle ceramiczne ktore beda rownoczesnie wykonczeniem kominka czy sa one pod obudowa? (zona chce obudowac kominek betonem architektonicznym, wiec kafle ktore sa wykonczeniem odpadaja).

 

 

[ATTACH=CONFIG]369666[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]369667[/ATTACH]

Kanały do grawitacji jak największe. Płaskie to 5x15 do małych pokoi i 9x20 do dużych. Bardzo duże pokoje, bywa że podwójnie. Okrągłe od fi 150 do fi 200... Rozgałęziać możesz ale to trzeba umieć - wyczuć jak poleci powietrze, bo czasem "ućknie" wszystko jednym. No i rozgałęzia się większe na mniejsze.

 

Ja staram się by szło w poziomie lub pod górkę i wyloty raczej w górę, a nie w dół. W dół to z dystrybutorem (płaszczem grzewczym na wkładzie) i małymi przekrojami. To generuje za wysoką temperaturę (moim zdaniem).

 

Ja nie pisałem o kaflach...;)

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały do grawitacji jak największe. Płaskie to 5x15 do małych pokoi i 9x20 do dużych. Bardzo duże pokoje, bywa że podwójnie. Okrągłe od fi 150 do fi 200... Rozgałęziać możesz ale to trzeba umieć - wyczuć jak poleci powietrze, bo czasem "ućknie" wszystko jednym. No i rozgałęzia się większe na mniejsze.

 

Ja staram się by szło w poziomie lub pod górkę i wyloty raczej w górę, a nie w dół. W dół to z dystrybutorem (płaszczem grzewczym na wkładzie) i małymi przekrojami. To generuje za wysoką temperaturę (moim zdaniem).

 

Ja nie pisałem o kaflach...;)

 

 

Ok wiec plan mam taki

 

Kanaly poprowadze sam. Na pietrze nad kominkiem dam kanaly podlogowe 5x15. Obloze welna na okolo 3 cm, co da wysokosc 11 cm. Podloga mam miec 15 cm wiec wychodzi 4 cm betonu - czy to wystarczy czy zmniejszyc grubosc welny na gorze i pod kanalem? Wyloty goracego powietrza dam gdzies na wysokosci 30 cm w scianie i na koncu zainstaluje kratki.

 

Na poziomie gdzie znajduje sie kominek poprowadze 2 osobne kanaly 150-200 fi w suficie do dwoch pomieszczen.

 

Wszystkie kanaly zostawie nad samym kominkiem - bedzie ich razem 6. Budowe kominka zostawie ekipie, ktora sie na tym zna.

Czy tak przygotowane rozprowadzenie kanalow bedzie dobre?

 

Zastanwiam sie jeszcze nad dodatkowym kanalem na drugim koncu salonu, powiedzmy jakies 4-5 metrow w poziomie od kominka. Po prostu chcialbym aby pomieszczenie bylo w miare rowno ogrzane, a nie ze z kominka bucha zar a na drugim koncu jest powiedzmy " w miare ok".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, ma szczelinę.
Z punktu widzenia spalania drewna i ekologii (czystości spalania) - punkt 2 to porażka. Ale taki masz wkład, więc nic nie zrobisz. W tej sytuacji punkty 1 i 2 są poprawne, natomiast 3 bez sensu. W tej fazie powinieneś wszystko pozamykać. Dopali się co ma się dopalić, bo wkład jest nieszczelny (szczelina)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nic już nie zrobię z tym wkładem. Może za kilka lat coś się zmieni.

 

Punkt 3 wywalę zatem.

 

1. Czy mogę zatem dopływ powietrza pod wkładem mieć cały czas zamknięty i regulować jedynie dopływ powietrza z zewnątrz?

2. Gdy polany się zajmą czy mogę całkowicie zamknąć szyber (on chyba i tak nie zamyka w pełni wylotu spalin?), czy zostawić jak jest tzn otwarty do połowy i np otworzyć do połowy tylko dopływ powietrza z zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na wiosnę planuję rozpocząć budowę domku jednorodzinnego o pow. Użytkowej 122m2. Planuje ogrzewanie grzejnikami i podłogówki w łazienkach i kuchni. Głównym źródłem ciepła ma być piec na eko-groszek z podajnikiem do tego chcę w salonie umieścić kominek z płaszczem wodnym wpiętym do instalacji C.O. CWU będzie uzyskiwana z pompy powietrznej. Plan jest taki, że piec i kominek bedą ogrzewać tylko C.O. Zamierzam palić w kominku po powrocie z pracy do domu oraz weekendami, w pozostałym okresie temperaturę ma utrzymywać piec. Czy to jest dobre rozwiazanie? Czy da się to w jakiś prosty sposób połączyć? Wiadomo, że rozruch pieca i jego wygaszenie też trochę trwa, a rozpalanie jest mniej ekonomiczne niż podtrzymywanie. Bardzo proszę o jakieś rady. Czy jest w ogóle sens stosowania kominka z PW posiadając piec z podajnikiem ? Czytałem już trochę wątków na ten temat i jest w kropce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kocioł to raczej myśl o pelletowym.Poza tym jak chcesz to zrobić, żeby kocioł pracował okazyjnie? Będziesz włączać i wyłączać ręcznie? Bo nie wyobrażam sobie jak automatyka kotła taki system obsłuży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...