Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Ja masz powrót 30 stopni to jak korozja może nie mieć racji bytu? Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz. Wystarczy, że na powrocie kominka zastosujesz zawór mieszający, który utrzyma zadaną temperaturę na powrocie. Zresztą co ja będę się wysilał. Zobaczymy za parę lat jak będzie Twój kominek wyglądał. Albo może się o tym nie przekonamy bo go po prostu przestaniesz używać :)

 

Poza tym zastanów się nad tym, że paląc na maksa nie jesteś w stanie nagrzać wody do temperatury wyższej niż 40 stopni w sytuacji gdy wylewki masz wygrzane i różnica na powrocie nie jest taka duża.

 

Nie musi być związku między temperaturą palącego się opału a temperaturą czynnika roboczego w instalacji (oczywiście związek ten występuje, ale nie o tej jego postaci teraz mówimy :) ) . To kwestia zaprojektowania instalacji. Drewno ma się palić mocno, bez zakłóceń, natomiast instalacja może być nisko lub wysoko temperaturowa. Moje dwa kominki z PW (jeden w domu, drugi w warsztacie), hulają już 10 lat i żadne z katastroficznych zjawisk nie ma miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja masz powrót 30 stopni to jak korozja może nie mieć racji bytu? Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz. Wystarczy, że na powrocie kominka zastosujesz zawór mieszający, który utrzyma zadaną temperaturę na powrocie. Zresztą co ja będę się wysilał. Zobaczymy za parę lat jak będzie Twój kominek wyglądał. Albo może się o tym nie przekonamy bo go po prostu przestaniesz używać :)

 

Poza tym zastanów się nad tym, że paląc na maksa nie jesteś w stanie nagrzać wody do temperatury wyższej niż 40 stopni w sytuacji gdy wylewki masz wygrzane i różnica na powrocie nie jest taka duża.

 

Ale zawór mieszający jest na jednym i drugim rozdzielaczu podłogówki. Kominek ma w swoim obiegu pompę, która tłoczy między rozdzielaczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nieważne. Ważne, że Piotrowi hula wszystko już 10 lat to i Tobie z pewnością będzie hulało kolejnych 20 lat :) Wszyscy, którzy mówią o korozji są w błędzie pisząc, że to zjawisko dotyczy kominków. Reasumując, skoro WG w kotle gazowym masz 32 stopnie to spokojnie możesz tyle mieć na kominku. I absolutnie nic kominkowi nie będzie nawet po 10 latach :)

 

PS. O zaworze pisałem na powrocie kominka a nie przy podłogówce. Skoro nie możesz zagrzać wody wyżej niż 40 stopni to znaczy, że gdybyś miał ten zawór podnoszący temperaturę powrotu na kominku to byś nie dogrzał podłogówki (część wody z zasilania wchodziłaby do powrotu zamiast do podłogówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koniec tematu. Zaczynasz trollować. A jak niby podnieść temperaturę jak mimo piekła w palenisku do 50 nie chce dobić.

 

Abstrahując od temperatury czynnika roboczego w instalacji, warto sprawdzić, czy to "piekło" nie trafia czasami do komina, bo pompy nie nadążają odbierać, albo palisz zbyt duże dawki opału jednorazowo. Wystarczający ciąg kominowy przy PW to zwykle 200 stopni na wyjściu z urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nieważne. Ważne, że Piotrowi hula wszystko już 10 lat to i Tobie z pewnością będzie hulało kolejnych 20 lat :) Wszyscy, którzy mówią o korozji są w błędzie pisząc, że to zjawisko dotyczy kominków. Reasumując, skoro WG w kotle gazowym masz 32 stopnie to spokojnie możesz tyle mieć na kominku. I absolutnie nic kominkowi nie będzie nawet po 10 latach :)

 

PS. O zaworze pisałem na powrocie kominka a nie przy podłogówce. Skoro nie możesz zagrzać wody wyżej niż 40 stopni to znaczy, że gdybyś miał ten zawór podnoszący temperaturę powrotu na kominku to byś nie dogrzał podłogówki (część wody z zasilania wchodziłaby do powrotu zamiast do podłogówki).

 

Dobrze to opisałeś. Nie jestem fachowcem w dziedzinie hydrauliki. Wydawało mi się, że ten w rozdzielaczu robi robotę ale teraz przypomniałem sobie, że on jest na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od temperatury czynnika roboczego w instalacji, warto sprawdzić, czy to "piekło" nie trafia czasami do komina, bo pompy nie nadążają odbierać, albo palisz zbyt duże dawki opału jednorazowo. Wystarczający ciąg kominowy przy PW to zwykle 200 stopni na wyjściu z urządzenia.

 

Panie Piotrze, z tym piekłem może przesadziłem ale wczoraj ramka zewnętrzna bardzo mocno się nagrzała a o podwójnej szybie nie wspomnę. W kominku palę ciasno poukładanym w piramidkę brykietem typu RUF i rozpalam od góry. Zawsze można podkręcić pompy obiegowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze, z tym piekłem może przesadziłem ale wczoraj ramka zewnętrzna bardzo mocno się nagrzała a o podwójnej szybie nie wspomnę. W kominku palę ciasno poukładanym w piramidkę brykietem typu RUF i rozpalam od góry. Zawsze można podkręcić pompy obiegowe.

 

To spekulacje. Zarówno moje jak i Twoje...Nie wiemy jaka jest temperatura w palenisku, nie wiemy ile leci do komina. Wiemy jedynie, że w domu jest ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze, z tym piekłem może przesadziłem ale wczoraj ramka zewnętrzna bardzo mocno się nagrzała a o podwójnej szybie nie wspomnę. W kominku palę ciasno poukładanym w piramidkę brykietem typu RUF i rozpalam od góry. Zawsze można podkręcić pompy obiegowe.

 

 

No to sprawność tej instalacji i moc, z jaką realnie pracuje nijak się ma do deklaracji producenta, skoro Twój dom potrzebuje teraz max 4kWh....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz warto, aby w takim kominku palić przez tydzień, a później przy porównywalnej pogodzie przez tydzień grzać gazem - i porównać koszty.

I wyjdzie nam jaką rzeczywistą wydajność ma typowa, budżetowa instalacja z PW

 

Może Twój kominek jest budżetowy, ja za swój dałem ponad 8 tyś. Wiem, że są i po 25 ale i po 990 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię od 4 dni takie porównanie w domu, który nie jest energooszczędny. Biorąc pod uwagę ostatnie 4 dni, gdyby średnie zużycie gazu utrzymało się na podobnym poziomie to rachunek za gaz wyszedłby 450 zł (CO+CWU). Odejmując od tego 50 zł na CWU, na CO zostaje 400 zł. Drewna spalam 1,5 m3/miesiąc - koszt 300 zł. Różnica 33% droższy gaz od drewna, ale tak jak podkreślam w domu nieenergooszczędnym :) Im niższa temperatura na zewnątrz, tym różnica radykalnie się zwiększa na korzyść drewna.

 

W przyszłym roku wymieniam resztę okien, pełne ocieplenie i elewacja oraz ocieplenie dachu. Mam nadzieję, że koszty CO ulegną zmianie :)

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Twój kominek jest budżetowy, ja za swój dałem ponad 8 tyś. Wiem, że są i po 25 ale i po 990 zł.

 

8tyś za wkład i taki wyniki spalania ? Tym bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że PW, jako drugie źródło ciepła to ekonomiczny absurd....

 

TO ja grzałem kiedyś starą lechmą dom większy i gorzej ocieplony od twojego i jak nie było jeszcze bufora to potrafiła nieprzyjemnie przegrzać podłogę....

 

Ale przynajmniej na rachunkach za gaz ulga była....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8tyś za wkład i taki wyniki spalania ? Tym bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że PW, jako drugie źródło ciepła to ekonomiczny absurd....

 

Po co wyciągasz takie wnioski na podstawie jednego wpisu? Ja we wkładzie za 6k mam kompletnie inne wyniki spalania. Poza tym nie wiesz dlaczego są takie słabe osiągi... Może instalacja CO źle wykonana, może kisi te brykiety (jak Adam626) 10 godzin co uniemożliwia zagrzanie wody. Przyczyn może być wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8tyś za wkład i taki wyniki spalania ?

 

Pojawiły się jakieś wyniki?

 

Ile tego brykietu poszło? Jakie zapotrzebowanie na ciepło?

 

Wg3970 - musisz mieć tam zawór mieszający, tego wymagają warunki gwarancji i praktyka. Oczywiście Ty decydujesz.

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8tyś za wkład i taki wyniki spalania ? Tym bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że PW, jako drugie źródło ciepła to ekonomiczny absurd....

 

 

TO ja grzałem kiedyś starą lechmą dom większy i gorzej ocieplony od twojego i jak nie było jeszcze bufora to potrafiła nieprzyjemnie przegrzać podłogę....

 

Ale przynajmniej na rachunkach za gaz ulga była....

 

Jakie wyniki, co Ty [moderowano]? 10-12 kg brykietu z casto, gdzie ostatnia cena to 5,4 zł/10 kg. Czym ogrzejesz dom podobnych gabarytów taniej? Tylko nie wyjeżdżaj już z filozoficznymi wywodami o kubaturze i prawdziwym metrażu. Ty to zawsze wsadzisz ryja gdzie coś się dzieje. Nikt Cię o zdanie nie pyta ale ryj wsadzasz jak świnia. Opanuj się, nie wszystkim zależy na czytaniu Twoich wypocin. Twój dom potrzebuje 2 m3/ dobé to zajebiście ale ludzie przeważnie mają większe domy. Ja przeprowadziłem się z bloku gdzie miałem 71 m2 więc dom rzędu 100 m2 zupełnie mnie nie rajcuje. To tyle. Nie właź między wódkę a zakąskę!

Edytowane przez finlandia
słownictwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...