Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Taniej tak, innej opcji nie ma, ale...

 

45 kg * 4.2 kWh/kg *0,8 = 151 kWh //4,2 kWh/kg --> http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146//

151 kWh / 11 kWh/m3 = 13,7 m3 gazu

 

 

w regularnej cenie te 4,5 op brykietu kosztuje 28 zł

13,7 m3 gazu kosztuje 29 zł

3% oszczędności........

 

Na drewnie byłoby pewnie te ???%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiesz, w 11kWh to nawet ja nie wierzę :)

Sam, dla wygody przyjmuję 10kWh, ale tu, żeby kominkarze sie nie irytowali 9kWh, co jest lekko zaniżoną wartością...

 

Natomiast fakt, 4.4kWh za kg to tylko w przypadku iglastych. Zresztą wartość opałowa powinna być podana przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie najlepsza weryfikacja jest na rzeczywistych liczbach a nie założeniach ile to kwh jest w kg czy w m3. W przypadku domu słabo ocieplonego drewno wychodzi o 33% taniej przy obecnych temperaturach. Gdy temperatury będą na stałe poniżej zera to ta różnica będzie jeszcze większa na korzyść drewna. I mówię tu o realnych liczbach dotyczących ilości m3 i realnej ilości spalanego drewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że te 33% to nie jest średnia z całego sezonu. Tylko taka średnia będzie najbardziej wiarygodna. Koszt drewna w największe mrozy to jest ok 2,5 m3/miesiąc czyli jakieś 500 zł (na podstawie zeszłego sezonu). Więcej nie ma opcji, żeby spalić bo przy takiej ilości w kominku pali się przez większą część doby. Z gazem widzę już teraz, że gdy będą mrozy to na CO pójdzie minimum 700 - 800 zł. Kwoty astronomiczne w porównaniu z tym co inni piszą w wątku o zużyciu gazu :)

 

Dla porównania zanim zainstalowany został kominek koszt gazu na CO i CWU wynosił średnio 6 tys. zł / sezon przy czym temperatura w domu na poziomie 20 stopni to był rarytas. Sezon 2014/2015 ogrzewany tylko kominkiem (CO+CWU) wyniósł jakieś 2500 zł przy czym temperatura w domu średnio ok 21 stopni. Ale wraz z instalacją kominka wymieniona połowa okien i ocieplona podłoga 12 cm styro oraz dołożone WM z reku więc to miało jakiś wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na CO, które bądź co bądź nadal jest astronomiczne.

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się, że najpierw sprawdzę i potem napiszę bo narazie to tylko moje przewidywania. Ja wiem, że na chłopski rozum te 33% nie powinno się zmienić zakładając, że kaloryczność gazu i drewna jest cały czas taka sama. Ale gdzieś czytałem, że wraz ze wzrostem temperatury wody (mam grzejniki) spada sprawność pieca gazowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że trochę źle liczycie.

Podszedłbym do tego tak.

Założenia.

Dom potrzebuje tylko na CO - np.15 000 kWh/rok.

Ogrzewanie kominkiem jest tańsze od ogrzewania gazem o 5 gr na każdym kWh /25%/

Kominek z płaszczem, sterowaniem, buforem i co tam jeszcze = ca 12 000 zł. Nie czepiajmy się bufora i takie kwoty padały na FM i nie liczę hobbystów/majsterkowiczów.

Większość posiadaczy kominków z płaszczem posiada kocioł na gaz lub inne źródło ciepła.

 

I teraz zobaczmy co się dzieje.

Przy przyjętych założeniach drewno vs. gaz.

Oszczędności z palenia kominkiem wynoszą 15 000 kWh x 0,05 zł = 750 zł/rok, a stopa zwrotu z inwestycji w kominek 12 000 : 750 = 16 lat. Bez sensu, chyba że przyjmiemy patrzenie na ogień jako wartość bezcenną.

Problemy na które natrafiamy przy takiej kalkulacji.

- co z CWU

- o ile dane przyjmowane w przypadku gazu w zasadzie nie podlegają dyskusji, to w przypadku kominka pojawiają się problemy

--- jaka jest cena drewna opałowego,

--- czy wilgotność drewna wynosi 15, 20 czy 25% a tym samym 3,5, 4,0 czy 4,4 kWh/kg, /4,2 kWh dla dębu jest podawane przy całkowitym spaleniu/

--- palimy brzozą, dębem, grabem czy brykietem i na dokładkę jakim,

--- jaka tak naprawdę jest sprawność kominka z płaszczem 60, 70 czy 80%.

--- ile ciepła tracimy bezpowrotnie w wyniku przegrzewania pomieszczenia, dokładania, rozpalania, braku czyszczenia, kiszenia opału,

--- czy doliczamy kominiarza raz, dwa x w roku,

Takich wątpliwości w przypadku kominków jest wiele.

Oczywiście, można też przyjąć zapotrzebowanie domu ca 30 000 kWh/rok /durszlak/ i różnicę gaz vs drewno 15 gr/kWh, tylko czy to odpowiada rzeczywistości?

 

I pytanie do @fotohobby.

Czy masz podstawy, aby poddawać w wątpliwość dane podawane na fakturze przez PGNiG, czyli ok. 11 kWh/m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy naprawdę się nudzicie....:)

 

Piotrze, ja się nie nudzę, rano rozpaliłem w kominku a żona będzie kontrolować spalanie i ewentualnie dokładać. Ja dopiero uczę się palić w moim wodniaku i dobrze jest poczytać uwagi ludzi w tym wprawionych. Testuję drugi brykiet, z Eco Palu. Jak na razie RUF prowadzi bo te wałki z Eco sporo puchną w palenisku. Wypróbuję jeszcze Pini Key bo mam kilka paczek, ale ten znowu najdroższy. Doradzisz coś Piotrze w sprawie brykietu? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję drugi brykiet, z Eco Palu. Jak na razie RUF prowadzi bo te wałki z Eco sporo puchną w palenisku. Wypróbuję jeszcze Pini Key bo mam kilka paczek, ale ten znowu najdroższy.

 

 

 

Brykietem w kominku nie można palić jak drewnem. Dokładanie, czy pozostawienie szczelin pomiędzy kostkami to nieporozumienie. Brykiet szybko się wypali i nie wygeneruje zbyt wiele ciepła. Wałków czy Pini Key-a nie da się ułożyć ścisło, kształt na to nie pozwala.

Taki brykiet za to jest bardziej widowiskowy, do wizualizacji ogna, stawia się go też czasami w pionie.

 

Żeby brykiet wykorzystać w sposób optymalny, musisz ułożyć go w kominku dość ciasno. Tak, aby nie mógł się palić jednocześnie z każdej strony. Wtedy pali się powoli i odda dużo ciepła.

Ruf to dobry wybór z racji kształtu. Jak palisz Rufem to stawiaj go na płaskim boku, bo Ruf najbardziej rozszerza się wzdłuż dłuższego boku, wtedy to, co rośnie w górę, zjada ogień.:)

Brykiet_drzewny_RUF_kostka_10_kg-919587-194951.jpg

Na samą górę takiego zbudowanego sześcianu z brykietu nasyp pelletu i zapal piramidę, oczywiście rozpalaj go od góry.

Po wypaleniu, resztki żaru ładujesz na szufelkę i układasz nową piramidę, a żar z szufelki zasypujesz na wierzch, nowej porcji paliwa i tak w kółko .

Życzę dużo ciepła.

To jeden ze sposobów, ale chyba najodpowiedniejszy do kominka.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brykietem w kominku nie można palić jak drewnem. Dokładanie, czy pozostawienie szczelin pomiędzy kostkami to nieporozumienie. Brykiet szybko się wypali i nie wygeneruje zbyt wiele ciepła. Wałków czy Pini Key-a nie da się ułożyć ścisło, kształt na to nie pozwala.

Taki brykiet za to jest bardziej widowiskowy, do wizualizacji ogna, stawia się go też czasami w pionie.

 

Żeby brykiet wykorzystać w sposób optymalny, musisz ułożyć go w kominku dość ciasno. Tak, aby nie mógł się palić jednocześnie z każdej strony. Wtedy pali się powoli i odda dużo ciepła.

Ruf to dobry wybór z racji kształtu. Jak palisz Rufem to stawiaj go na płaskim boku, bo Ruf najbardziej rozszerza się wzdłuż dłuższego boku, wtedy to, co rośnie w górę, zjada ogień.:)

Brykiet_drzewny_RUF_kostka_10_kg-919587-194951.jpg

Na samą górę takiego zbudowanego sześcianu z brykietu nasyp pelletu i zapal piramidę, oczywiście rozpalaj go od góry.

Po wypaleniu, resztki żaru ładujesz na szufelkę i układasz nową piramidę, a żar z szufelki zasypujesz na wierzch, nowej porcji paliwa i tak w kółko .

Życzę dużo ciepła.

To jeden ze sposobów, ale chyba najodpowiedniejszy do kominka.

 

Dzięki za zainteresowanie. Tak właśnie układam, z tą różnicą, że tworzę piramidę (no może coś na kształt), układam oczywiście ciasno. Raz na gorący żar dodałem trzy kawałki, położyłem je na nim i było zajefajnie ale ...krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jest sprawa:

kominek stanie w salonie na parterze, chcę dogrzać grawitacyjnie pomieszczenia na poddaszu użytowym. Normalnie chciałem przebić się z kanałami przez strop nad kominkiem i w podłodze puścić kanałami prostokątnymi 5X15 powietrze do 3 pokoi (najdalej oddalony jest 3 metry w poziomie). Ale z racji tego że wylewka będzie dość cienka a jeszcze będzie ogrzewanie podłogowe na poddaszu to pomysł z kanałami w podłodze.

Urodził mi się w związku z tym pomysł, by przewody dgp puścić wyżej na strych i stamtąd nad jętkami poziomo kanałami prostokątnymi do pokoi i wyloty w suficie.

Czyli kanały pójdą od kominka pionowo na wysokość 3,5metra a potem najdłuższy max 3 metry w poziomie. Wyloty w sufitach. Powierzchnia każdego pokoju do ogrzania na poddaszu to 13m2. Salon w którym stoi kominek 30m2. Czy grawitacyjnie to wszystko pójdzie? Czy jest jakaś granica wysokości kanałów pionowych? Chciałbym uniknąć turbiny itd. Wkład seguin żeliwny 13kW. Proszę o opinie. Pozdrawaim

Edytowane przez przemo81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ja się nie nudzę, rano rozpaliłem w kominku a żona będzie kontrolować spalanie i ewentualnie dokładać. Ja dopiero uczę się palić w moim wodniaku i dobrze jest poczytać uwagi ludzi w tym wprawionych. Testuję drugi brykiet, z Eco Palu. Jak na razie RUF prowadzi bo te wałki z Eco sporo puchną w palenisku. Wypróbuję jeszcze Pini Key bo mam kilka paczek, ale ten znowu najdroższy. Doradzisz coś Piotrze w sprawie brykietu? Pozdrawiam.

 

Każdy brykiet dobry, byle dobrze sprasowany. Trzeba sobie wyrobić opinie samemu, porównując masę do ceny i do długości / jakości palenia (co skutecznie robisz). Ja mam blisko Eco pal, więc jestem na niego skazany...;) Eco Pal puchnie, fakt. Dla mnie to zaleta. Jest tak sprasowany, że po podgrzaniu wraca do swojej naturalnej wielkości. Czyli jeśli drewno ma w w tej objętości wagę 1 kg, "klocek" Eco Palu waży....:) sprawdź. Drewno pływa w wodzie. Eco pal tonie... Wkładam do paleniska połowę tego co mnie interesuje i po chwili mam to co chciałem...Nie zgadzam się z ich zaleceniem, żeby wkładać całe wałki. Ja rozdrabniam . Przynajmniej łamię na pół....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy brykiet dobry, byle dobrze sprasowany. Trzeba sobie wyrobić opinie samemu, porównując masę do ceny i do długości / jakości palenia (co skutecznie robisz). Ja mam blisko Eco pal, więc jestem na niego skazany...;) Eco Pal puchnie, fakt. Dla mnie to zaleta. Jest tak sprasowany, że po podgrzaniu wraca do swojej naturalnej wielkości. Czyli jeśli drewno ma w w tej objętości wagę 1 kg, "klocek" Eco Palu waży....:) sprawdź. Drewno pływa w wodzie. Eco pal tonie... Wkładam do paleniska połowę tego co mnie interesuje i po chwili mam to co chciałem...Nie zgadzam się z ich zaleceniem, żeby wkładać całe wałki. Ja rozdrabniam . Przynajmniej łamię na pół....

 

Bardzo dziękuję Piotrze. Napisz jeszcze, czy układasz Eco Pal poziomo czy stawiasz w pionie, bo rozpalasz na pewno od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, a jak układasz drewno w tym jamnikowatym kolosie Brunnera? Możesz pokazać?

Pytam, bo rozpalanie w takim jamniku i utrzymanie ognia równo w całym palenisku to problem. Spotkałam się ze zdaniem, że niemożliwe jest palenie w równomierny sposób. Ogień wędruje od boku do boku i czasem przygasa z jednej strony. Albo pali się tylko środkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Piotrze. Napisz jeszcze, czy układasz Eco Pal poziomo czy stawiasz w pionie, bo rozpalasz na pewno od góry.
Nie jestem chyba dobrym nauczycielem w tej kwestii, bo ja palę brykietem w piecokominku. Ma być szybko piekło. Jak najszybciej wyciągnąć maxa z załadunku i wpakować to w 6 - 7 mb wymiennika ceramicznego o dopasowanej do tego dictum konstrukcji. Po kilku minutach od rozpalenia mam 930 o C na liczniku. I o to chodzi. Piec paczką brykietu ogrzewa 200 m2 budynku przez 12 godzin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...