Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Piotrze, a jak układasz drewno w tym jamnikowatym kolosie Brunnera? Możesz pokazać?

Pytam, bo rozpalanie w takim jamniku i utrzymanie ognia równo w całym palenisku to problem. Spotkałam się ze zdaniem, że niemożliwe jest palenie w równomierny sposób. Ogień wędruje od boku do boku i czasem przygasa z jednej strony. Albo pali się tylko środkiem.

 

Przygasa im, bo źle podłączyli! Ja by przetestować palenisko, paliłem paletami jednorazowymi ciętymi wzdłuż! Czyli opał długości 1,2 m :D. To oczywiście niezgodne z instrukcją. Instrukcja mówi chyba o 5-6 kg jednorazowo. Taka kupka musi się palić w jednym miejscu, bo tego niewiele... To jest jeszcze gorsze dla tych konstrukcji od moich palet. Wkład dostaje czadu w miejscu palenia (zwykle środek) i się tam rozjeżdża (stal rozszerza się nierównomiernie). Paranoja...nie chce psuć im biznesu, więc tylko tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podłączenie do komina mają czarną rurą. Wchodzi w komin jakieś 1,5 m ponad czopuchem wkładu. Kolanko z wyczystką pod kątem prostym jedno. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą fi 125. To co tu można zchrzanić :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie do komina mają czarną rurą. Wchodzi w komin jakieś 1,5 m ponad czopuchem wkładu. Kolanko z wyczystką pod kątem prostym jedno. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą fi 125. To co tu można zchrzanić :o

 

Co można schrzanić? Właśnie piszę doktorat na ten temat!:p

 

1.Jakie to palenisko?

2.Średnica wylotu dymu?

3.Średnica rury?

4.Wysokość komina?

5.Średnica komina?

 

Podłączenie powietrza już maja skopane (prawdopodobnie) :

1.Podłączone jest z jednej strony?

2.Powinny być prawdopodobnie dwa kanały , albo jeden większy niż 125...

...ale to wyjdzie, jak odpowiesz na pierwszą część ...prawdopodobnie;)

 

Poddymia przy otwieraniu czasem?

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można schrzanić? Właśnie piszę doktorat na ten temat!:p

 

1.Jakie to palenisko?

2.Średnica wylotu dymu?

3.Średnica rury?

4.Wysokość komina?

5.Średnica komina?

 

Podłączenie powietrza już maja skopane (prawdopodobnie) :

1.Podłączone jest z jednej strony?

2.Powinny być prawdopodobnie dwa kanały , albo jeden większy niż 125...

...ale to wyjdzie, jak odpowiesz na pierwszą część ...prawdopodobnie;)

 

Poddymia przy otwieraniu czasem?

 

Priv poslałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z ogrzewaniem domu. To jest nowy dom, w momencie kupna instalacje juz byly. Mam piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym firmy makroterm 14kw. Dom ma 110m2. Wiem ze zasobnik na wode ma 160 l. Na dole jest tylko podlogowka ok. 50 m2 oraz jeden grzejnik w lazience i jeden w kotlowni (ten jest skrecony na zero). Na górze w pokojach jest łącznie 6 grzejników i podłogówka w łazience. Do sterowania temperaturą są takie programatory czy jak to sie nazywa Salus. Mam takie dwa, jeden na grzejniki drugi na podogówke. Problem polega na tym, że jak palimy w kominku i jest włączona podlogówka i grzejniki to nie ma szans zagrzać wody w płaszczu. Max dochodzi do 55st, przy czym caly czas wyje turbina od kominka, grzejniki zimne podloga zimna. Jak zamkniemy grzejniki i podlogówkę to w płaszczu dochodzi do 90 stopni wtedy włączam np. grzejniki i od razu temp spada, grzejniki chwile są ciepłe i znow tak jakby trzeba pozamykac i czekac az się woda w płaszczu nagrzeje. Zawsze musimy wybierać gdzie bardziej zimno tam zagrzac bo nie ma szans grzac podlogówke i grzejniki bo nie ma czym. Teraz pozakrecałem połowe podlogówki zeby przynajmniej w dwóch pomieszczeniach sie podłaga nagrzała. A woda przez pompę przy podłogówce ceci taka jakby letnia. Proszę pomóżcie bo juz nie mamy siły, przesiadujemy z żoną 2/3 dnia w kotłowni i gapimy się w te zegary. Zamieszczam zdjęcia kotłowni.:(((((

IMG_20161113_094836.jpg

IMG_20161113_094908.jpg

IMG_20161113_094924.jpg

IMG_20161113_094927.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z ogrzewaniem domu. To jest nowy dom, w momencie kupna instalacje juz byly. Mam piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym firmy makroterm 14kw. Dom ma 110m2. Wiem ze zasobnik na wode ma 160 l. Na dole jest tylko podlogowka ok. 50 m2 oraz jeden grzejnik w lazience i jeden w kotlowni (ten jest skrecony na zero). Na górze w pokojach jest łącznie 6 grzejników i podłogówka w łazience. Do sterowania temperaturą są takie programatory czy jak to sie nazywa Salus. Mam takie dwa, jeden na grzejniki drugi na podogówke. Problem polega na tym, że jak palimy w kominku i jest włączona podlogówka i grzejniki to nie ma szans zagrzać wody w płaszczu. Max dochodzi do 55st, przy czym caly czas wyje turbina od kominka, grzejniki zimne podloga zimna. Jak zamkniemy grzejniki i podlogówkę to w płaszczu dochodzi do 90 stopni wtedy włączam np. grzejniki i od razu temp spada, grzejniki chwile są ciepłe i znow tak jakby trzeba pozamykac i czekac az się woda w płaszczu nagrzeje. Zawsze musimy wybierać gdzie bardziej zimno tam zagrzac bo nie ma szans grzac podlogówke i grzejniki bo nie ma czym. Teraz pozakrecałem połowe podlogówki zeby przynajmniej w dwóch pomieszczeniach sie podłaga nagrzała. A woda przez pompę przy podłogówce ceci taka jakby letnia. Proszę pomóżcie bo juz nie mamy siły, przesiadujemy z żoną 2/3 dnia w kotłowni i gapimy się w te zegary. Zamieszczam zdjęcia kotłowni.:(((((

 

Długi proces przed Tobą...Nauka, poznawanie urządzenia, sztuki palenia, przygotowywania opału, meandrów instalacji. Do tego Makroterm....:( U mnie próba "nauczenia rozumu" podobnego ustrojstwa skończyła się wywaleniem go na złom...

 

Uczyć powinien kumaty hydraulik i kumaty palacz (zdun?). Na miejscu, a nie przez internet....Spróbujmy...Kumaty z hydrauliki nie jestem, ale palić umiem. Na początek kilka pytań. Ale krótko i zwięźle. W punktach.

 

1.Pokaż kilka zdjęć z palenia...Jak to robisz, jakimi kawałkami?

 

2.Opał - pokaż, jaka wilgotność, gatunek?

 

3.Metodologia palenia

 

a) czy rozpoczynając palenie, dom jest ciepły?

b)jak długo palisz - to w odniesieniu do Twojego opisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

Ad 1. Palilem juz na różne sposoby. Najbardziej efektywnie jest jak wypelniam kominek dwoma opakowaniami brykietu drzewnego. na górę daję jakieś szczypki i suchy niewielki kawałek drzewa.

 

Ad. 2 głównie brykiet drzewny

 

Ad 3. jeżeli nie brykiet to szczypki, po bokach w poprzek dwa male kawalki i na gore na krzyż

 

Wracajac do mojego problemu w kominku jest ogień, żar wszystko się ładnie pali, lecz wszystko jest dosłownie w minutę wytracane jeżeli puszczę tę ciepłą wodę na grzejniki lub podłogówkę. Na tym sprzęge jest wskaźnik temperatury i np. z 80 stopni po włączeniu grzejników robi się 35.

Palę od czwartku na okrągło ( wstając w nocy i dorzucając drzewo) np dziś nie były włączone grzejniki bo dałem pół dwie pętle podłogówki i to zabiera wszystko że nawet się pompa od grzejników nie włączy. Był hydraulik który to montował niby zna sie, to nie wie o co chodzi, na siebie nie zwali. To wszstko jest na gwarancji, nwe osiedle domków, sąsiedzi mają też makroterm i wszystko im działa, konsultowałem z nimi dużo i widzę jak to ma pracować. tu jest problem dlaczego on się nie nagrzewa jak włączone grzejniki czy podłoga tylko to gdzieś ucieka. Powtórzę się, jeżeli jest pozamykany układ nie ma problemu zagrzać wodę w płaszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do długości palenia ogólnie teraz zaczynam drugi sezon. Sprowadzilismy się wrzesień 2015. W tamtym sezonie problemu były identyczne, wtedy chodził gaz i kominek w jednym czasie. wtedy hydraulik mowił że nowy dom, perwszy sezon, że drzewo mokre, ale był kilkakrotnie, sam rozpalał i też nie udało mu się dotknąć ciepłego grzejnika. Spędziłem naprawdę wiele czasu w tej kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

Ad 1. Palilem juz na różne sposoby. Najbardziej efektywnie jest jak wypelniam kominek dwoma opakowaniami brykietu drzewnego. na górę daję jakieś szczypki i suchy niewielki kawałek drzewa.

 

Ad. 2 głównie brykiet drzewny

 

Ad 3. jeżeli nie brykiet to szczypki, po bokach w poprzek dwa male kawalki i na gore na krzyż

 

Wracajac do mojego problemu w kominku jest ogień, żar wszystko się ładnie pali, lecz wszystko jest dosłownie w minutę wytracane jeżeli puszczę tę ciepłą wodę na grzejniki lub podłogówkę. Na tym sprzęge jest wskaźnik temperatury i np. z 80 stopni po włączeniu grzejników robi się 35.

Palę od czwartku na okrągło ( wstając w nocy i dorzucając drzewo) np dziś nie były włączone grzejniki bo dałem pół dwie pętle podłogówki i to zabiera wszystko że nawet się pompa od grzejników nie włączy. Był hydraulik który to montował niby zna sie, to nie wie o co chodzi, na siebie nie zwali. To wszstko jest na gwarancji, nwe osiedle domków, sąsiedzi mają też makroterm i wszystko im działa, konsultowałem z nimi dużo i widzę jak to ma pracować. tu jest problem dlaczego on się nie nagrzewa jak włączone grzejniki czy podłoga tylko to gdzieś ucieka. Powtórzę się, jeżeli jest pozamykany układ nie ma problemu zagrzać wodę w płaszczu.

 

Co to za brykiet. Ile waży jedna paczka? Masz jakieś fotki z palenia?

 

Robiłeś próby z sąsiadami (skoro to jakieś modułowe osiedle)? Taki sam dom, taki sam kominek (ewentualnie instalacja) taki sam stan ciepłoty w momencie rozpoczęcia próby (mniej więcej), ten sam brykiet itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za brykiet. Ile waży jedna paczka? Masz jakieś fotki z palenia?

 

Robiłeś próby z sąsiadami (skoro to jakieś modułowe osiedle)? Taki sam dom, taki sam kominek (ewentualnie instalacja) taki sam stan ciepłoty w momencie rozpoczęcia próby (mniej więcej), ten sam brykiet itp?

 

Brykiet 10 kg nie z tych najtanszych, sąsiedzi mają troche większe domy ok 130 m2 bez problemu im działa wszystko,wszyscy makroterm, ten sam hydraulik montował z tym że u mnie jako jedyny dom zastosował jakieś sprzęgło i wogule mam wszystkiego więcej. Tych pomp Wilo miałem 4 sztuki ,później dołożył jeszcze taką czarną na dole widoczna na zdjęciu U sąsiadów grzeje cały czas podłogę i grzejniki. U mnie trzeba dać wyższą temp niż jest na tym programatorze przenośnym salus żeby puścić ciepło, ale tak jak mówiłem nie bardzo jest co puszczać. Teraz na tym sprzęgle jest 35 stopni, a na wyświetlaczu kominka 56st. Włączone pół podłogówki ( na tej listwie 4 układy otwarte, 3 zamknięte ). Sąsiedzi palą tylko drzewem

( od tego samego dostawcy co ja). ja mieszam drzewo i brykiet. Grzejników nadal nie da się włączyć choć w pokojach na górze u dzieci jest 19st i chce dać więcej ale brak ciepłej wody. Pompka od grzejników bodajże załączy się jak przekroczy 40st, a żeby tak się stało muszę wyłączyć wszystko poczekać ze 2 godziny i "uzbierać ciepłej wody"

Te zacieki na obudowie to po płynie do czyszczenia szyby

IMG_20161113_133949.jpg

IMG_20161113_133835.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z ogrzewaniem domu. To jest nowy dom, w momencie kupna instalacje juz byly. Mam piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym firmy makroterm 14kw. Dom ma 110m2. Wiem ze zasobnik na wode ma 160 l. Na dole jest tylko podlogowka ok. 50 m2 oraz jeden grzejnik w lazience i jeden w kotlowni (ten jest skrecony na zero). Na górze w pokojach jest łącznie 6 grzejników i podłogówka w łazience. Do sterowania temperaturą są takie programatory czy jak to sie nazywa Salus. Mam takie dwa, jeden na grzejniki drugi na podogówke. Problem polega na tym, że jak palimy w kominku i jest włączona podlogówka i grzejniki to nie ma szans zagrzać wody w płaszczu. Max dochodzi do 55st, przy czym caly czas wyje turbina od kominka, grzejniki zimne podloga zimna. Jak zamkniemy grzejniki i podlogówkę to w płaszczu dochodzi do 90 stopni wtedy włączam np. grzejniki i od razu temp spada, grzejniki chwile są ciepłe i znow tak jakby trzeba pozamykac i czekac az się woda w płaszczu nagrzeje. Zawsze musimy wybierać gdzie bardziej zimno tam zagrzac bo nie ma szans grzac podlogówke i grzejniki bo nie ma czym. Teraz pozakrecałem połowe podlogówki zeby przynajmniej w dwóch pomieszczeniach sie podłaga nagrzała. A woda przez pompę przy podłogówce ceci taka jakby letnia. Proszę pomóżcie bo juz nie mamy siły, przesiadujemy z żoną 2/3 dnia w kotłowni i gapimy się w te zegary. Zamieszczam zdjęcia kotłowni.:(((((

 

Źle wykonana instalacja hydrauliczna.

Zmień hydraulika.

Czy zmieniać wkład kominkowy ?

Cudem techniki kominkowej to ten model to nie jest.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz gdzie może leżeć błąd w instalacji. To wszystko na gwarancji mam jeszcze rękojmię, więc jeżeli dojdę co jest źle będę miał podstawę żeby Pan który to robił usunął usterkę. Miałem już z tym hydraulikiem inne problemy, dużo było błędów przy instalacjach wodnych i naprawiał, ale miałem czarno na białym że jest źle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o podpowiedz na jakim etapie powinno się montować wkład - po wykonaniu gładzi czy mozna wczesniej? slyszałam, że powinno się po, bo do wkładu moze dostac się pył z gładzi i przy paleniu moze pozniej smierdziec? czy to prawda?

 

 

Przecież gładź jest gipsowa, wiec co ma smierdzieć?

A w ogole jak może sie dostać do wnętrza zamkniętego paleniska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obudowy konwekcyjnej może się dostać i później wyprażyć na wkładzie.

Poza tym gips przyśpiesza korozję stali - w tym przypadku chodzi bardziej o estetykę

Obudowę i tak warto zrobić tak, aby przez kratki móc się do wkładu dostać i go poodkurzać, bo inaczej pierwsze po letniej przerwie palenie spowoduje przypalenie kurzu i charaktereystyczny zapach.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brykiet 10 kg nie z tych najtanszych, sąsiedzi mają troche większe domy ok 130 m2 bez problemu im działa wszystko,wszyscy makroterm, ten sam hydraulik montował z tym że u mnie jako jedyny dom zastosował jakieś sprzęgło i wogule mam wszystkiego więcej. Tych pomp Wilo miałem 4 sztuki ,później dołożył jeszcze taką czarną na dole widoczna na zdjęciu U sąsiadów grzeje cały czas podłogę i grzejniki. U mnie trzeba dać wyższą temp niż jest na tym programatorze przenośnym salus żeby puścić ciepło, ale tak jak mówiłem nie bardzo jest co puszczać. Teraz na tym sprzęgle jest 35 stopni, a na wyświetlaczu kominka 56st. Włączone pół podłogówki ( na tej listwie 4 układy otwarte, 3 zamknięte ). Sąsiedzi palą tylko drzewem

( od tego samego dostawcy co ja). ja mieszam drzewo i brykiet. Grzejników nadal nie da się włączyć choć w pokojach na górze u dzieci jest 19st i chce dać więcej ale brak ciepłej wody. Pompka od grzejników bodajże załączy się jak przekroczy 40st, a żeby tak się stało muszę wyłączyć wszystko poczekać ze 2 godziny i "uzbierać ciepłej wody"

Te zacieki na obudowie to po płynie do czyszczenia szyby

 

W ramach gwarancji powinieneś oczekiwać sprawnego układu. Do obowiązków sprzedawcy należy nie tylko montaż, ale nauka obsługi. Przyciśnij sprzedawcę domu..... To faktycznie wygląda na jakiś problem hydrauliczny. Trochę trudno dociekać przez internet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Masz na kominku temperaturę ponad 50 stopni a do sprzęgła dochodzi tylko 30 stopni? Czy pomiędzy wkładem a sprzęgłem masz coś co odbiera ciepło? Ze zdjęć wnioskuję, że bufora brak. Więc teoretycznie na sprzęgle powinna być temperatura taka jak na kominku (o ile kominek bezpośrednio wpięty jest w sprzęgło). Ktoś musi na miejscu to ocenić bo bez wiedzy o tym jak wygląda cały układ ciężko cokolwiek wywnioskować.

 

A ogólnie to fatalnie ten kominek wygląda. Na ścianach wewnętrznych kominka masz smołę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz gdzie może leżeć błąd w instalacji. To wszystko na gwarancji mam jeszcze rękojmię, więc jeżeli dojdę co jest źle będę miał podstawę żeby Pan który to robił usunął usterkę. Miałem już z tym hydraulikiem inne problemy, dużo było błędów przy instalacjach wodnych i naprawiał, ale miałem czarno na białym że jest źle

 

Witam ,a powiedz mi ty jakie jest -masz ciśnienie w instalacji???.Jak zabrałeś się do odpowietrzania tejże instalacji???.Robiłeś to sam czy zostawił ci na ciśnieniu fachowiec???.Powiem szczerze ,że zdjęcia w takim rozmiarze to mi nic nie mówią.Powiem nawet ,że ładniejsza od mojej ,a układy mamy podobne-zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...