Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

W brunerze jest tak, że jak w kominku się nie pali to przepustnica jest zamknięta. Gdy nie ma zasilania przepustnica automatycznie się otwiera po czym znów zamyka gdy zasilanie wraca (pod warunkiem, że w kominku się nie pali). W kominku brak wajchy do sterowania powietrzem ale jest kluczyk do przepustnicy, którą można ręcznie zamykać/otwierać.

To z EOS-a tak steruje przepustnicą, a gdzie się tam siłownik podpina, chyba razem z drugą przepustnicą, mam tam jakąś przepustnicę ręczną ale myślałem że to do powietrza wtórnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To z EOS-a tak steruje przepustnicą, a gdzie się tam siłownik podpina, chyba razem z drugą przepustnicą, mam tam jakąś przepustnicę ręczną ale myślałem że to do powietrza wtórnego.

 

Ja mam HKD - nie jest to typowy kominek tylko piecokominek. W Twoim modelu jest zapewne inaczej to rozwiązane. U mnie za przepustnicą jest jedno podłączenie do kominka i tyle. A ręczne sterowanie to sterowanie samą przepustnicą. W samym wkładzie nie ma możliwości wajchowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wybrałeś jeden z trzech programów mocowych paleniska 1,2,3 ?

 

 

 

To jest aż tak dobrze.:rolleyes:

 

"W stanie wyłączenia (również zaniku zasilania) proces spalania nie jest kontrolowany. Abyzapobiec możliwości wzrostu stężenia CO (trujący czad) w przypadku niepełnego spalania przed osiągnięciem fazy żaru, przepustnica jest całkowicie otwierana."

 

Czyli jak się nie pali w kominku to zimne p. ma możliwość włazić do kominka a on kondensować?

 

Oryginalne ustawienia były fatalne, pozwalały na rozpalenie się opału do około 300 stopni, a przy przekroczeniu tej temperatury ucinały dopływ powietrza do 5-10% dzięki czemu po pół godziny palenia szyba w zasadzie była kompletnie czarna. Programy 1 do 3 różniły się nieznacznie maksymalną mocą.

Od jakiegoś czasu staram się eksperymentować z ustawieniami z całkiem niezłymi efektami, ale chciałem zweryfikować czy moje założenia są poprawne - odpowiedzi o marketingu czy demontażu sterownika niestety są średnio pomocne, w zasadzie spodziewałem się ich, ale dzięki za dobre chęci :yes:

Edytowane przez gramm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam HKD - nie jest to typowy kominek tylko piecokominek. W Twoim modelu jest zapewne inaczej to rozwiązane. U mnie za przepustnicą jest jedno podłączenie do kominka i tyle. A ręczne sterowanie to sterowanie samą przepustnicą. W samym wkładzie nie ma możliwości wajchowania :)
Podejrzeć się nie da, bo wszystko jest uszczelnione silikonem ale pokręcając tą ręczną przepustnicą, słychać niezły rumor, kawał blachy się przesuwa.:rolleyes:

 

Oryginalne ustawienia były fatalne, pozwalały na rozpalenie się opału do około 300 stopni, a przy przekroczeniu tej temperatury ucinały dopływ powietrza do 5-10% dzięki czemu po pół godziny palenia szyba w zasadzie była kompletnie czarna. :

 

Może to wina słabego ciągu kominowego, a może masz tam gdzieś ręczną przepustnicę przydławioną na kominku.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wina słabego ciągu kominowego, a może masz tam gdzieś ręczną przepustnicę przydławioną na kominku.

 

Moim zdaniem przymknięcie przepustnicy z 50% do 10% na ogniu, który właśnie zaczyna "szaleć" daje właśnie strasznie duży efekt tłumienia. Kiedy zmodyfikowałem te ustawienia na przedział 20%-40% i podniosłem maksymalną temperature fazy F3 do 550°C nie zauważyłem, żeby opał się dużo szybciej wypalał, a szyba jest czysta :)

Ręczną przepustnicę też posiadam, ale jest otwarta na 100% w czasie kiedy sterownik kontroluje kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z EOS-a tak steruje przepustnicą, a gdzie się tam siłownik podpina, chyba razem z drugą przepustnicą, mam tam jakąś przepustnicę ręczną ale myślałem że to do powietrza wtórnego.

 

RT o8 sac zachowuje się przy zaniku prądu tak jak EOS (sprawdziłem przed chwilą na kolanach czy mój pierwszy egzemplarz też :cool: )...Kupując Brunnera, najlepiej określić sposób sterowania...to żęśwa przegwizdali....

 

Zdazwoń do Adasia, bo on będzie lepiej pamiętał co teraz z tym zrobić. Generalnie podłączasz sterownik (przepustnice elektroniczną) do króćca, tylko trzeba przyblokować manual tak, by był cały czas otwarty i nikt go nie zamknął przez przypadek w trakcie pracy elektroniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RT o8 sac zachowuje się przy zaniku prądu tak jak EOS (sprawdziłem przed chwilą na kolanach czy mój pierwszy egzemplarz też :cool: )...Kupując Brunnera, najlepiej określić sposób sterowania...to żęśwa przegwizdali....

 

Zdazwoń do Adasia, bo on będzie lepiej pamiętał co teraz z tym zrobić. Generalnie podłączasz sterownik (przepustnice elektroniczną) do króćca, tylko trzeba przyblokować manual tak, by był cały czas otwarty i nikt go nie zamknął przez przypadek w trakcie pracy elektroniki...

 

A czy na rurę spalinową można założyć też przepustnicę?

http://img.nokaut.pl/p-7f-a3-7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75500x500/7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75.jpg

 

Komin ma 10 metrów wysokości i 20 cm średnicy (model schiedel rondo plus 20+W).

No to kawał komina skorupkowego.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na rurę spalinową można założyć też przepustnicę?

http://img.nokaut.pl/p-7f-a3-7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75500x500/7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75.jpg

 

 

No to kawał komina skorupkowego.

Szyber na wylocie spalin to dość prymitywne urządzenie...Nie wpadł bym na to, by dać go do Brunnera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyber na wylocie spalin to dość prymitywne urządzenie...Nie wpadł bym na to, by dać go do Brunnera.

 

 

Zawsze można coś zrobić "po swojemu"....

 

Jak wkład ma sterowanie spalaniem poprzez regulację ilości DOSTARCZANEGO powietrza to instalowanie szybra jest zupełnie bez sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do instalatorów:

 

Czy planując kominek w nowo projektowanym domu warto pochylić się nad tym, by w ogóle zrezygnować z komina murowanego ?

Pasuje mi usytuować kominek na środku pomieszczenia dziennego, gdzie na komin murowany nie ma miejsca.

Jaki jest orientacyjny koszt komina nakładanego bezpośrednio na wkład kominkowy ? Średnica 20 cm, długość 6 metrów.

Chodzi o to, by powyżej dachu był estetyczny oraz dobrze zabezpieczony przed deszczem (skoro nie będzie wyczystki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest orientacyjny koszt komina nakładanego bezpośrednio na wkład kominkowy ? Średnica 20 cm, długość 6 metrów.

.

Bierzesz np. jakiś komin zewnętrzny stalowy on jest w dwóch płaszczach. 2000zł

http://allegro.pl/komin-fi-200-do-wegla-dwuscienny-izolowany-6m-zaro-i5837501628.html

 

)...Kupując Brunnera, najlepiej określić sposób sterowania...to żęśwa przegwizdali....

 

Zadzwoń do A..., bo on będzie lepiej pamiętał co teraz z tym zrobić. Generalnie podłączasz sterownik (przepustnice elektroniczną) do króćca, tylko trzeba przyblokować manual tak, by był cały czas otwarty i nikt go nie zamknął przez przypadek w trakcie pracy elektroniki...

 

Rozmawiałem i odradzano mi jakikolwiek z tych ślepych sterowników, jedyna ewentualna rozsądna opcja, to taka jaką proponowałeś z gmeraniem. Co do przepustnicy to podobno jest ta wewnątrz wkładu szczelna i wystarczająca do regulacji tylko kawałek rury.

Jest to jednak regulacja ręczna.

A EOS-a jak się montuje, pracuje z jakąś przepustnicą?

Szyber na wylocie spalin to dość prymitywne urządzenie...Nie wpadł bym na to, by dać go do Brunnera.

To zgodne w ogóle z przepisami? bo chciałem taki ale szczelny tylko żeby zamknąć komin po paleniu. ;)

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz np. jakiś komin zewnętrzny stalowy on jest w dwóch płaszczach. 2000zł

http://allegro.pl/komin-fi-200-do-wegla-dwuscienny-izolowany-6m-zaro-i5837501628.html

 

 

 

Rozmawiałem i odradzano mi jakikolwiek z tych ślepych sterowników, jedyna ewentualna rozsądna opcja, to taka jaką proponowałeś z gmeraniem. Co do przepustnicy to podobno jest ta wewnątrz wkładu szczelna i wystarczająca do regulacji tylko kawałek rury.

Jest to jednak regulacja ręczna.

A EOS-a jak się montuje, pracuje z jakąś przepustnicą?

 

To zgodne w ogóle z przepisami? bo chciałem taki ale szczelny tylko żeby zamknąć komin po paleniu. ;)

 

 

Szczelny szyber jest na bakier z prawem i zdrowym rozsądkiem....

.

Z kim gadałeś i co to są "ślepe sterowniki" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do instalatorów:

 

Czy planując kominek w nowo projektowanym domu warto pochylić się nad tym, by w ogóle zrezygnować z komina murowanego ?

Pasuje mi usytuować kominek na środku pomieszczenia dziennego, gdzie na komin murowany nie ma miejsca.

Jaki jest orientacyjny koszt komina nakładanego bezpośrednio na wkład kominkowy ? Średnica 20 cm, długość 6 metrów.

Chodzi o to, by powyżej dachu był estetyczny oraz dobrze zabezpieczony przed deszczem (skoro nie będzie wyczystki).

Zwróć się do producentów którzy jednak nie funkcjonują na Allegro...To tańsze źródło zakupu, ale raczej dla kogoś kto wie jak sobie z zakupem poradzić. Proponuję Poujoulat. Są przyjaźnie nastawieni do kominków i maja doradców, którzy raczej pomogą. Oprócz nich Jeremias, MK Żary...itp...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelny szyber jest na bakier z prawem i zdrowym rozsądkiem....

.

Z kim gadałeś i co to są "ślepe sterowniki" ?

Z panem Arturem, twierdzi że to sterowniki uniwersalne, a każdy wkład jest inny, mocowo, budową, ciągiem komina i bez dopieszczenia indywidualnego jest do niczego, spala nieudolnie.

Z Brunnera są dopasowane ponoć do wkładów.

 

Wiesz coś na temat germańskich przepustnic, występują czy to nasz wymysł i jak wyglądają ile to kosztuje.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?

Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Poujoulat. Są przyjaźnie nastawieni do kominków i maja doradców, którzy raczej pomogą. Oprócz nich Jeremias, MK Żary...itp...

 

Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?

Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?

Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)

By sadza nie zapaliła się w kominie, trzeba spełnić więcej warunków. Pali sie ona nie tylko w wyczystce, ale na całej długości, jeśli komina nie czyścisz. Konstruując komin zgodnie z tradycją budowania kominków od wieków, unikasz problemu wybierania popiołu z wyczystki itd...Trzeba to jednak zrobić bardzo umiejętnie...Tu poczytaj , zanim to zrobisz: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka&highlight=komin+kominka%2C+gdzie+wyczystka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...