Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Panowie, siedzę i śledzę ale w większości z Was szuka kominków albo z płaszczem wodnym albo w domkach przy rekuperacji.

znalazłem kominek który mnie interesuje - ZIBI 12 lewy BS DECO z kratki.pl, rekuperacji nie mam, kominek będzie używany sporadycznie, okres przejściowy/ duży mróz, pytanie - czy kominek specłni taka funkcję? i drugie pytanie, akie płyty szamotowe kupić? moga być te z castoramy? VARMSEN 30 MM 1 X 0,61 M 1 SZT.

 

Z góry dziękuję za odpowiedz,Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wkład do rekuperacji to nie znaczy oczywiście, że rekuperacja musi być - nie musi. Jak Ci pasuje to oczywiście spełni zadane zadanie.

Co do płyt, to po nazwie producenta i wymiarach wnoszę, że to mogą nie być płyty szamotowe tylko izolacyjne, krzemianowo-wapniowe - z szamotem żadnego związku.

No chyba, że się mylę.

Jeżeli miałeś na myśli płyty izolacyjne, to mogą być - to markowy wyrób.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi to wkład, kominek trzeba dopiero zrobić. Wojtek się nie myli, w Casto nie mat tak dużych płyt szamotowych, ten wymiar 61/100 cm sugeruje, że są to płyty izolacyjne. Tak duże płyty szamotowe to raczej w specjalistycznych sklepach. Pytanie, jaki chcesz mieć kominek - z ciepłą obudową, czy konwekcyjny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Robię mały remont w domu i przy okazji zmieniam miejsce oraz wkład kominka. Zdecydowałem się na zakup narożnego wkładu Kratki Nadia gilotyna. Firma która wykonuje montaż zasugerowała czy chce sie zdecydować na DGP. Rura miałaby iść z parteru na przez piętro na strych, na strychu ( 4 metry poziomo) rozgałęźnik do 3 punktów zakończonych anemostatami.

Czy takie rozwiązanie ma sens, czy przejście przez strych nie obniży temp. ?

Dodam ze nie będzie to moje główne źródło ciepła, choć u mnie dość często wyłączają prąd więc zapewne od czasu do czasu będzie taką pełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i drugie pytanie, akie płyty szamotowe kupić? moga być te z castoramy? VARMSEN 30 MM 1 X 0,61 M 1 SZT.

 

Z góry dziękuję za odpowiedz,Piotr

 

To płyta izolacyjna nie ma żadnego związku z szamotem .

W marketach zazwyczaj mają grubość 25 mm "bo taniej" , sugeruję porównywać ceny metrów kwadratowych nie pojedynczych płyt , w firmach kominkowych są 30 mm i grubsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze piecyka wolnostojącego tzw kozy.

Domek z antresolą pow.70m2 ocieplony styropianem 15cm.

Który model wybrać i dlaczego...

K7,k6 a może K9?

Standard, z ASDP czy może z turbofanem?

:spam:

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Anna

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie wymiaru kratek w obudowie kominka, otóż producent podaje minimalne wymiary kratek gdzie kratka wywiewna jest o 40% większa od tej zaciągającej powietrze. Czy ta zasada różnicy w wymiarach kratek musi być zachowana czy np. mogę dać kratkę dolotową taką samą jak wylotową. Jak producent podaje wymiary kratek 325cm2 (dolot) i 450cm2 (wylot) a ja dam obie 600cm2 to czy to zaburzy obieg powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie wymiaru kratek w obudowie kominka, otóż producent podaje minimalne wymiary kratek gdzie kratka wywiewna jest o 40% większa od tej zaciągającej powietrze. Czy ta zasada różnicy w wymiarach kratek musi być zachowana czy np. mogę dać kratkę dolotową taką samą jak wylotową. Jak producent podaje wymiary kratek 325cm2 (dolot) i 450cm2 (wylot) a ja dam obie 600cm2 to czy to zaburzy obieg powietrza?

 

Witaj.

 

Możesz zrobić, jak piszesz.

Producent podaje wymiary minimalne, co znaczy, że większe mogą, jak najbardziej, być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie biega o różnicę w powierzchni mierzonej za pomocą miarki i rzeczywistą powierzchnią po odjęciu lamelek, siatek, szprosów itd.

To trudno samemu policzyć, więc trzeba by bazować na etykiecie - tzn, na tym, co pisze na etykiecie producent kratki.

Ta powierzchnia nie jest jednak jakoś bardzo znacząco pomniejszona - parę % zapasu pewnie w większości wypadków wystarczy.

 

Co innego jest bardziej istotne - powierzchnia powinna odnosić się do kratki (dziury właściwie) okrągłej. Przy kratce prostokątnej jej powierzchnię powinno się liczyć inaczej - ze wzoru na średnicę zastępczą: dz = 4S/O (S to powierzchnia, O to obwód).

 

Na przykład:

Jeżeli kratka ma mieć 500 cm2, to odpowiada jej koło o średnicy około 25 cm lub kwadrat o takim boku (chociaż z pomożenia boków wyszłoby tu 625 cm2),

 

bo dla kwadratu dz (średnica zastępcza) wychodzi właśnie 25 cm.

 

Im bardziej kratka będzie odbiegała od kształtu kwadratu, jej powierzchnia czynna będzie bardziej odbiegała od rzeczywistej.

 

Powierzchnia czynna - to powierzchnia "widziana" przez przepływające powietrza (liczona ze wzoru na dz).

Powierzchnia rzeczywista - to powierzchnia liczona i mierzona za pomocą miarki.

 

Jeżeli to jest jakiś w miarę korpulentny prostokąt, to problem nie jest jakiś bardzo istotny. Gorzej w przypadku "kratek" w formie długich wąskich szczelin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...