Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Toś doczytał, że to gips na wełence, robi ktoś tak jeszcze? :rolleyes:

 

Łój, dużo. ;) Szwagier mi takową "technologię" poleca. Inny znajomy męża, zajmujący się wykańczaniem wnętrz na co dzień tez takowe stawia często. Nawet niedawno weszłam w dyskusję z innym panem co to 10 lat temu za 4 tysie sam zrobił kominek (pomijam fakt, ze pan swiecie sie upiera, ze i dzis za tyle da się kupić w wkład, podłączyć i obudować) i po dzis dzień pali w nim i jest super, cacy i w ogóle. Nijak nie przekonują go linki ze zdjęciami i dokładnym tłumaczeniem dlaczego takie obudowy są "be". ;)

 

Ale ja tak chodzę, czytam, szukam, dumam. Co sadzicie o obudowie z bloczków silikatowych od wewnątrz "pociągniętych" klejem do płytek? Bo i z taką techniką sie spotkałam. No i dumam. Bo niby skład takiego bloczku to to samo co specjalnej płyty silka, którą obudowuję się wkłady. Tylko czy aby dobrze się orientuję? Czy taki bloczek nie będzie za gruby? Bo płyta ma tylko 3cm a bloczek 12cm.

Edytowane przez Ruth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Łój, dużo. ;) Szwagier mi takową "technologię" poleca. Inny znajomy męża, zajmujący się wykańczaniem wnętrz na co dzień tez takowe stawia często. .

 

 

To że majster "od wszystkiego" nadal stosuje wełnę w kominkach nie jest najlepszą rekomendacją...

 

Bloczki z silikatu i klej do płytek ? Kruszenie się kleju , w konsekwencji pylenie do obiegu powietrza , to to drugie co zauważysz ... Pierwsze będzie pękanie na fugach/ spoinach pomiędzy bloczkami

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łój, dużo. ;) Szwagier mi takową "technologię" poleca.

Ale ja tak chodzę, czytam, szukam, dumam. Co sadzicie o obudowie z bloczków silikatowych od wewnątrz "pociągniętych" klejem do płytek?.

Może być silikat N8 tylko inny klej, albo ceramiczny 8 cm.

Klej http://allegro.pl/klej-zabudowa-kominka-promat-1kg-worek-promasil-i6363810813.html

A od wewnątrz impregnat albo tynk gliniany np. Tierrafino .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animuss, dziękuję za info. Bardzo cenne. Przy okazji odpowiedziałeś na moje pytanie postawione wyżej. ;) Rozumiem, że im cieńsze bloczki tym lepsze przewodzenie ciepła do otoczenia? Dużym błędem będzie użycie bloczków mimo wszystko N12? Chodzi o to, że na zewnątrz na obudowie będą przyklejone ozdobne cegiełki gipsowe i obawiam się, że przy cieńszych bloczkach będą za mocno się nagrzewać i popękają. No i nie ukrywam, że takowe już mam. Pozostały po remoncie. Edytowane przez Ruth
dubel i dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc. Jestem na etapie zagęszczania podsypki pod podłogę na gruncie. Mam zaprojektowane doprowadzenie powietrza do kominka ale bez żadnych detali.

Chciałabym zastosować rurę DN150 . Jak ma być poprowadzona rura, aby czerpnia była na elewacji?

Prowadząc rurę pod chudziakiem, przez ścianę fundamentową rura wyjdzie pod ziemią. Czerpnia ze tego co czytałam powinna być ok 50cm nad ziemią czyli na elewacji. Ściana zewnętrzna w części podziemnej (fundamentowa) zaizolowana jest 15cm warstwą XPS, ściana zewnętrzna w części nadziemnej 20cm XPS. Rysunek dostępny tu: 2018-04-03_1108

 

Jak wyjść z rurą? Co potem aby mieć czerpnię na elewacji?

 

Z góry bardzo dziękuję za szybką pomoc - jutro lejemy chudziak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc. Jestem na etapie zagęszczania podsypki pod podłogę na gruncie. Mam zaprojektowane doprowadzenie powietrza do kominka ale bez żadnych detali.

Chciałabym zastosować rurę DN150 . Jak ma być poprowadzona rura, aby czerpnia była na elewacji?

Prowadząc rurę pod chudziakiem, przez ścianę fundamentową rura wyjdzie pod ziemią. Czerpnia ze tego co czytałam powinna być ok 50cm nad ziemią czyli na elewacji. Ściana zewnętrzna w części podziemnej (fundamentowa) zaizolowana jest 15cm warstwą XPS, ściana zewnętrzna w części nadziemnej 20cm XPS. Rysunek dostępny tu: https://www.screencast.com/t/s1NBqKFeJ

 

Jak wyjść z rurą? Co potem aby mieć czerpnię na elewacji?

 

Z góry bardzo dziękuję za szybką pomoc - jutro lejemy chudziak :)

 

Chyba już tu o wyprowadzaniu czerpni było. Poszukaj wstecz wyszukiwarką wątkową.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animuss, dziękuję za info. Bardzo cenne. Przy okazji odpowiedziałeś na moje pytanie postawione wyżej. ;) Rozumiem, że im cieńsze bloczki tym lepsze przewodzenie ciepła do otoczenia? Dużym błędem będzie użycie bloczków mimo wszystko N12? Chodzi o to, że na zewnątrz na obudowie będą przyklejone ozdobne cegiełki gipsowe i obawiam się, że przy cieńszych bloczkach będą za mocno się nagrzewać i popękają. No i nie ukrywam, że takowe już mam. Pozostały po remoncie.

 

Jeżeli nie zajmie to zbytnio salonu to buduj i z 12 cm, problematyczne będzie to że ten mur z tą okładziną będzie gruby i wkład może gdzieś za głęboko wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc.

Jak wyjść z rurą? Co potem aby mieć czerpnię na elewacji?

Z góry bardzo dziękuję za szybką pomoc - jutro lejemy chudziak :)

Przecież masz 20 cm styropianu nad chudziakiem, albo pod chudym dajesz po dwa kolana 45* zamiast 90* i w górę rura i w ścianie elewacji i do kominka.Oczywiście wszystko na uszczelki pod chudym.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowałem impregnatem.

 

Co malowałeś, jaką powierzchnię, z czego, jak z wydajnością? Napisz coś o tym. Rozważam farbę glinianą.

Może na priv, bo to tak nie do końca kominkom po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko co znalazłam dotyczyło czerpni "wolnostojącej" poza elewacją. Moje pytanie brzmi, jak zrobić w układzie który jest zaprezentowany na schemacie czerpnie w postaci kratki na elewacji.

 

Nie ma problemu. Na wylocie ze ściany montujesz osłonę. Kratki mają takie w ofercie. U mnie taka funkcjonuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu. Na wylocie ze ściany montujesz osłonę. Kratki mają takie w ofercie. U mnie taka funkcjonuje

 

Wszystko pasuje poza jednym, że w tym opisywanym przypadku położenie rury do powietrza pod chudziakiem, wiąże się z tym, że wyjdzie na zewnątrz budynku pod ziemią. W tym cały problem. Ja mam ścianę fundamentową na 7 bloczków a i tak czerpnia na niej wyszła około 20 cm nad glebą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pasuje poza jednym, że w tym opisywanym przypadku położenie rury do powietrza pod chudziakiem, wiąże się z tym, że wyjdzie na zewnątrz budynku pod ziemią. W tym cały problem. Ja mam ścianę fundamentową na 7 bloczków a i tak czerpnia na niej wyszła około 20 cm nad glebą.
To dobrze czy źle?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie zajmie to zbytnio salonu to buduj i z 12 cm, problematyczne będzie to że ten mur z tą okładziną będzie gruby i wkład może gdzieś za głęboko wyjść.

 

Dziękuję za szybką odpowiedź. Będziemy bloczkami licować się z ramą wkładu (Basia Kratki; rama jest szersza od samego korpusu wkładu). Także wkład będzie wsunięty wgłąb obudowy tylko na grubość płytek gipsowych. Oczywiście dookoła będzie jeszcze dana mała przestrzeń, by powietrze do wnętrza obudowy mogło swobodnie wchodzić nie tylko otworami wentylacyjnymi ale także przestrzenią wokół tej ramy właśnie. Ewentualnie może te bloczki wokół wkładu delikatnie "podciąć" na grubość? Bo o przestrzeń w salonie się nie martwię. Tej nam nie brakuje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pasuje poza jednym, że w tym opisywanym przypadku położenie rury do powietrza pod chudziakiem, wiąże się z tym, że wyjdzie na zewnątrz budynku pod ziemią. W tym cały problem. Ja mam ścianę fundamentową na 7 bloczków a i tak czerpnia na niej wyszła około 20 cm nad glebą.
Ale co za problem, przy budynku w pionie rzeźbisz w bloczkach kanał pionowy, 2 kolana 45* wsadzasz na rurę pionową z jednej i drugiej strony łączysz z poziomym pod chudym pianujesz rozprężną i na wlot w elewacji kratka czerpni, jak nie chcesz tyle rzeźbić to pakujesz ją w styropian ocieplenie, jak mało to dajesz styropian podwójnie i daszek klinkierowy nad tą kapliczką w elewacji.:D

Albo w ziemi trójnik fi 160 i dwie redukcje na fi 110 i wyłazisz dwoma setkami na elewację wszędzie stosujesz uszczelki i po dwa kolana 45* zamiast jednego 90*

Wtedy są dwie czerpnie fi 100.

Albo lecisz od kominka dwoma rurami fi 110 zamiast jednej fi160 i masz bardziej płasko.

Można by tak pisać w nieskończoność.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze, czy źle. Wiem natomiast, że inwestor chce mieć czerpnię na elewacji. A jak wyjść rurą na elewację ...spod ziemi? Ja tak zrozumiałem.

 

Otóż to. Wychodzę przez mur fundamentowy pod ziemią i co dalej? W warstwie ocieplenia idę po murze na zakładaną wysokość, gdzie będzie kratka? Warstwę ocieplenia na fundamentach mam 15cm - rura też DN150...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...