Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam i proszę specjalistów o pomoc .

Mamy kominek Seguin Duteriez model Multivision 700 , przeszklony z trzech stron . Zauważyliśmy małą nieszczelność między żeliwną obudową

drzwiczek a szybą , przez którą czasami przedostaje się dym .

Czy jest jakiś sposób uszczelnienia tego ?

 

Pozdrawiam - Maxtorka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej!

Mam takie pytanie - w projekcie kominek jest przewidziany w scianie zewnętrznej. Na dole do najbliższego pomieszczenia innego niż "salon" jest około 3m. Na poddaszu komin wychodzi w jednym pokoju, do drugiego jest około 2m, pozostałe sa jeszcze bardziej oddalone.

Chcemy zrobic ogrzewanie kominkowe.

Czy to się opłaca w takim układzie? I jeśli tak - jakie najbardziej ? cZy powietrzne (grawitacyjne) czy płaszcz wodny??

Jeśli powietrzne - to gdzie idą te rury ?? czy trzeba przewidzieć miejsce pod stropem nad parterem i zakryć je np. sufitem podwieszanym ?

uff, może dziwne te pytania ale trochę zielona jestem....

 

acha i jeszcze jedno - czytałam że do kominków z wkładem nie mozna stosować komina murowanego, tylko albo rurę stalową albo specjalne wkładki ceramiczne.....czy to prawda?

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro alterm tak chętnie odpowiada, to ja też zapytam :) :

Dom o pow. uż. 195 m2, kominek w salonie, DGP będzie doprowadzało ciepłe powietrze do 3 sypialni na poddaszu. Łącznie razem z salonem powierzchnia do ogrzania wyniesie ok. 120 m2.

Jaki kominek wybrać, biorąc pod uwagę to, że chcemy kominek panoramiczny. Podoba nam się Jotul Panorama 18kW, ale cena jest zawrotna. Czy jest coś równie dobrego, a z łatwiejszą do przełknięcia ceną? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jeśli można i ja zadam pytanie. Mianiwicie interesuje mnie czy we wkladach kominkowych Tarnawa powierze pobierane z pomieszczenia do ogrzewania miesza się z powietrzem doprowadzanym z zewnątrz do spalania. Ponoć we wkladach Jotul są to dwa różne obiegi i na tym polega ich wyższość. Wadą Jotula jest jego cena :( . Proszę o wyrozumialość jeśli pytanie nie jest zadane zbyt jasno, ale jestem blondynką i to do tego ciemną :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Alterm, Darek B., a może i inni wtajemniczeni - jesteście obeznani z tematem kominków, więc może pomożecie? Będę miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem. 1) Czy muszę koniecznie szukać kominka z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska? - podobno tylko takie rozwiaząnie nie zaburzy ciśnień nawiewu/wywiewu wentylacji. 2) Kominek KFD EKO 90 firmy La Nordica (oferowany przez KFD Ekokominki/KOPERFAM z Legionowa) podobno spełnia te warunki, ale czy jest to produkt godny uwagi, renomowanej firmy? W ogóle nie znajduję opinii na ten temat. 3) Czy są kominki innych firm (jakie), które mają powietrze dostarczane bezpośrednio do paleniska i powietrze z wewnątrz domu nie jest wsysane do kominka (z wyjątkiem kilku minut rozpalania, kiedy świadomie dopuszcza się powietrze z pomieszczenia)? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Alterm, czy mógłbyś mi wyjaśnić jaka jest różnica między wkładem kominkowym a paleniskiem?? Widziałam w sklepie Tarnawe 12 kW, chciałam zobaczyć jaki ma otwór na doprowadzenie powietrza z zewnatrz (będę niedługo układac rure doprowadzajają) i sprzedawca zrobił mi wodę z mózgu opowiadając o zaletach i przewadze paleniska nad wkładem kominkowym. Utrzymuje żar do 12 godz. spala mniej drewna, daje więcej ciepła ale technika palenia jest nieco inna - wtedy szyba jest "zakopcona".

No i nie ma potrzebuje dostępu powietrza z zewnątrz, są na korpusie dwa odkręcane "zawory" regulacyjne. Przeszukałam Forum ale nie znalazłam konkretnej zadowalajacej mnie odpowiedzi. Jesli to prawda o zaletach paleniska to czy trzeba kłaść rurę doprowadzająca powietrze??

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Mam pytanko!

Chcialbym zaadaptowac stary szyb dymny o przekroju 16x16 wykorzystywany kiedys przez piec weglowy, do wkladu kominkowego.

Niewiem tylko czy srednica mojego szybu nie jest za mala, wklad kominkowy ma wyjscie 18x18, pewnie udalo by sie zrobic jakas przejsciowke, ale czy nie bede mial pozniej problemow w uzytkowaniu???

typu dymienie itp.?chcialbym tez prosic o porade jaki ewentualnie wklad kupic? kominek bedzie stal w salonie otwartym o pow 32m2 pow parteru 65m2 nie przewiduje systemu rozprowadzania ciepla. kominek bedzie jedynie docieplal parter.

PS. co sadzisz o wkladzie blanzek 600?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

alterm pozdrawiam i podziwiam determinację, ale chyba postawiłes sobie zadanie ponad siły. Nie dasz rady odpowiedzieć na wszystkie pytania, a i przejrzystość wątku robi się coraz mniejsza.

Zapraszam tutaj;

http://www.kominek.info.pl

Tam pomogą Ci inni fachowcy, a i na wiele zadanych tu pytan sa gotowe odpowiedzi.

pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Kominkarz w jednej z firm zdecydowanie odradzał mi tarnavę.

Straszył, że takie czołgowe żeliwo łatwo pęka, i po kominku. No i że brzydki, ale to dla mnie nie argument .

Posty powyżej nie potwierdzają tego. Jak to w końcu jest?

Sprzedawca radzi mi wziąć Turbo Fonte ok.14 (na 120m2). Nie było tu nic o takich wkładach.

Czyżby wciskał kit??? :evil: :o :o

Proszę o radę, pilne!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witajcie,

oglądałem wiele kominków - Tanawę, różne francuskie o skomplikowanych nazwach, Jotul i Spartherm.

Te ostatnie najbardziej odpowiadają mi pod względem wyglądu.

Tu pytanie - to wkłady stalowe.

Czy z wyborem stalowego wkłądu wiążą się jakieś ograniczenia?

Chętnie poznam za i przeciw stalowych i tradycyjnych.

 

Dodam, że kominek ma być do dogrzewania (a więc nie będzie działać ciągle), powierzchnia ogrzewana ca 120 m2.

 

Pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 4 weeks później...

[chlast!]

Najwiekszym bledem ludzi instalujacych kominek jest uzycie wkladu nieklasyfikowanego lub klasy I lub A do dystrybucji goracego powietrza,szczegolnie wymuszonej (turbina). Do DGP powinien byc uzyty wklad klasy C.Najlepiej renomowanych producentow.

 

Witam.

Ja wlasnie z przyczyn finansowych kupowal bede wklad raczej nizszej klasy (w cenie ok. 1000PLN - pewnie cos z NOMI albo Castoramy).

Czy jesli do ogrzania mieszkania 48m2 grawitacyjnym DGP (kominek bedzie umiejscowiony dokladnie w centrum mieszkania) zakupie wklad 14kW z 'nizszej polki', to zda to egzamin? Dodam, iz bedzie to jedyne zrodlo ogrzewania w mieszkaniu ...dotychczas byly to grzejniki elektryczne + kominek z otwartym paleniskiem, wiec nawet jesli nie bedzie to wklad klasy C, to zuzycie drewna do kominka i tak bedzie nieporownywalnie mneijsze :wink:

 

ps. wszelkie sugestie odnosnie konkretnego modelu 'taniego wkladu', czy tez czegokolwiek istotnego o czym nie mam pojecia, beda mile widziane =]

 

zdrawim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...