Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

przecież ja nigdzie nie napisałem, że chcę taniej. pytam jaka jest różnica i tyle ? czy w simple jest gorsze szkło, węższa ścianka boczna itp a Ty od razu wyskakujesz z takimi tekstami. napisz merytorycznie z argumentami, że maja 8 jest lepsza z jakiegoś względu to zrozumiem, ale argument kupuj droższe bo lepsze za mną nie przemawia, bo wtedy można i kupić wkład za 10tys. stać mnie na lepszy, ale dlatego próbuję się dowiedzieć jaki wybrać i dlaczego
Merytorycznie to tu już było. Masz sobie tylko poszukać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi, tym bardziej widząc nerwowego delikwenta.....Miłego dnia życzę i zdrówka. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kanał wentylacyjny w kominie systemowym mogę wykorzystać jako doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka?

I co z wentylacją wełny w kominie zrobić? Ma być otwarta na salon u nasady komina?

Jaki rodzaj wentylacji masz w domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merytorycznie to tu już było. Masz sobie tylko poszukać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi, tym bardziej widząc nerwowego delikwenta.....Miłego dnia życzę i zdrówka. :)

 

nie mam czasu na jakieś dziwne wymiany zdań na forum. uznaje że nie znasz odpowiedzi skoro zajmujesz sie tylko hejtem i trollowaniem w dyskusji. Również życzę miłego wieczoru i dużo zdrowia :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam czasu na jakieś dziwne wymiany zdań na forum. uznaje że nie znasz odpowiedzi skoro zajmujesz sie tylko hejtem i trollowaniem w dyskusji. Również życzę miłego wieczoru i dużo zdrowia :cool:

 

Opanuj się czupakabra, bo piszesz bzdury o Zdunie, który dla forumowiczów zrobił i robi bardzo dużo dzieląc się swoją wiedzą. Poza tym jesteś niegrzeczny i masz roszczeniowe podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mam grawitację. Dom parterowy. Ale może zrobię mechaniczny rub rekuperację. Do wyboru zatem.
Albo grawitacja albo mechaniczna (do której zalicza się recu). Wentylacji jako kanału nawiewnego możesz użyć w obu wypadkach, pod warunkiem, że wkład będzie szczelny, przystosowany do poboru powietrza z zewnątrz. Trzeba to podłączyć szczelnie w odseparowany od ruchu gazów w budynku sposób. Tu masz odpowiedzi na dodatkowe pytania (szczególnie w komentarzach): http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/. Przewietrzanie zaś komina w przypadku WG może być, a dla WM staje się bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas mycia kominka rozmoczona sadza spływa w dół i gromadzi się w ramce, skąd trudno ją usunąć.

 

 

Ja mam pytanie , ta szyba nie jest uchylna na bok ?

Ja mam tez narozny ale zawsze myje gdy szybka jest otwarta na bok - wygodniej się czyści. Potem suszenie i nic nie zostaje co moze sciekac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zamierzam zakupić używany wkład kominkowy. Zgodnie z opisem sprzedającego to:

"wkład kominkowy HAJDUK VOLCANO 2LH/51 z 2015 roku. Stan bardzo dobry - mało używany, bardzo dobrze pali się."

Wkłady tej firmy maja dobrą opinie wśród internautów, ale wolałbym usłyszeć opinie fachowców. Ponadto proszę o wskazówki na co miałbym zwrócić uwagę przy zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałabym dowiedzieć się trochę więcej o firmie Robiren, a szczególnie o APZ15S. Czy ten rodzaj pieca w połączeniu z ciepłą zabudową i ceramicznymi modułami akumulacyjnymi CMA6 - APZ12 będzie dobrym wyborem ? Bardzo lubię widok ognia i ciepło bijące z ogniska.. Z góry dziękuję za odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :cool:

 

zastanawiam się gdzie zamówić kamień/płytę na blat/obramówkę drzwiczek kominka ze zdjęcia

 

To co będzie wyłożone kamieniem/płytką na zdjęciu jest jako panel podłogowy żeby sobie to wyobrazić :D

 

Jakieś rady ?

 

 

IMG-7527.jpg

 

Rysunek "techniczny":

IMG-7471.jpg

 

PS. Górny panel wystaje, ale ma być schowany, generalnie blat będzie na równi z całym kominkiem tak jak na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :cool:

 

zastanawiam się gdzie zamówić kamień/płytę na blat/obramówkę drzwiczek kominka ze zdjęcia

 

To co będzie wyłożone kamieniem/płytką na zdjęciu jest jako panel podłogowy żeby sobie to wyobrazić :D

 

Jakieś rady ?

 

 

IMG-7527.jpg

 

Rysunek "techniczny":

IMG-7471.jpg

 

PS. Górny panel wystaje, ale ma być schowany, generalnie blat będzie na równi z całym kominkiem tak jak na dole

Kamień zwykle u kamieniarza zamawiałem....;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_5169.jpg

Zaczynam się obawiać, bo trochę tu poczytałem. Miałem nie robić dolotu powietrza, potem postanowiłem zrobić i zrobiłem. Fi 80 i teraz nie wiem czy nie za mały. Nic już z tym nie zrobię, bo już po wylewkach. Czy ten przekrój wystarczy? Kominek nie będzie służył do grzania domu, bez płaszcza, bardziej dla naszej przyjemności. Nie mam rekuperacji. Wkład Defro Intra SM BP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]449747[/ATTACH]

Zaczynam się obawiać, bo trochę tu poczytałem. Miałem nie robić dolotu powietrza, potem postanowiłem zrobić i zrobiłem. Fi 80 i teraz nie wiem czy nie za mały. Nic już z tym nie zrobię, bo już po wylewkach. Czy ten przekrój wystarczy? Kominek nie będzie służył do grzania domu, bez płaszcza, bardziej dla naszej przyjemności. Nie mam rekuperacji. Wkład Defro Intra SM BP

Skoro nie masz rekuperacji, możesz się wspomóc powietrzem z pomieszczenia. Pierwsze 15-30 minut palenia. Potem fi 80 da radę. Możesz to osiągnąć zostawiając rozszczelnione drzwi, lub wstaw trójnik na dolocie powietrza z wkładu. Do tego trójnika podłącz swój kanał fi 80 i drugi pobór z dolnych partii obudowy. Ten drugi dolot zakończ szczelną regulowaną przepustnicą. Kominek musi mieć zgodnie ze sztuką wykonane kratki nawiewno wywiewne. Zwykle info o tym podaje producent w instrukcji. Zwróć uwagę by były to wartości po odliczeniu ramek i ograniczeń przepływu z powodu siatki na kratkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, trochę mnie uspokoiłeś, bo już widziałem te kłęby dymu w salonie. Salon mam dosyć duży, bo otwartej przestrzeni jakieś 70-80 m2i może nie będzie potrzeby palić przy otwartym oknie w zimie.

 

Możesz to osiągnąć zostawiając rozszczelnione drzwi

drzwi kominka? Rozumiem, że rozpalam przy uchylonych drzwiach i dopiero po chwili zamykam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka praktyka jest niezbędna nawet mając prawidłowo wykonany dolot (np fi 160). Nie zawsze, ale w większości przypadków. Dopóki komin i wkład się nie rozgrzeją, nadmiar powietrza to konieczność. Często brudzenie szyby następuje wyłącznie w momencie rozpalania kominka. Jak to kontrolować? Zwykle przedwczesnemu zamykaniu drzwi, towarzyszy parowanie szyby. Gdy tylko to zjawisko zobaczymy, należy szybko rozszczelnić wkład uchylając drzwi. W zasadzie koniec parowania oznacza możliwość zamknięcia drzwi na stałe. W jednym wkładzie następuje to szybciej, w drugim później...bez względu na sposób doprowadzenia powietrza rodzaj dolotu. Nie zawsze wpływ na to zjawisko ma pogoda czy wilgotność drewna. Para na początku palenia ma największy wpływ na osiadanie sadzy na szybie, w prawidłowo wykonanym kominku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...