Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Chce uszczelnić komin ceglany o przekroju 16x16cm i wymyśliłem jak zrobić to w własnym zakresie, chciał bym abyście wyrazili swoją opinię. Chcem wykonać samemu lub zamówić kwadratowa przewód o wymiarach 15x15cm z blachy ocynkowanej, wkładając odcinkami po 1m połączyć je że sobą aż do samego dółu tak jak się wkład okrągłe wkłady. W kotłowni oczywiście krojnik o niecą drzwiczki rewizyjne itp. O od góry zalać to wszystko płynnym zaprawa tak żeby wszystko wypełniła do uszczelniania kominów np cerkom. Oczywiście po jakimś czasie blacha zardzewieje przepali się i jej nie będzie ale wtedy zostanie zaprawa uszczelniającą. Czy Państwo o tym myślicie? Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

stałem się właścicielem kominka wolnostojącego wyłożonego szamotem.

 

Dosyć ciężko się nim pali. Tzn. łatwo osiąga wysoką temperaturę a to prowadzi do przegrzewania pomieszczenia w którym się znajduje. Zawsze mogę przytłumić ]

To chyba dobrze, że szybko i dużo oddaje, twoje zadanie zagospodarować tą energię, czyli pozbyć się nadmiaru z pomieszczenie w którym stoi, poprzez kanały wyciągowe, albo zmniejszyć jednorazowy wsad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chce uszczelnić komin ceglany o przekroju 16x16cm i wymyśliłem jak zrobić to w własnym zakresie, chciał bym abyście wyrazili swoją opinię. Chcem wykonać samemu lub zamówić kwadratowa przewód o wymiarach 15x15cm z blachy ocynkowanej, wkładając odcinkami po 1m połączyć je że sobą aż do samego dółu tak jak się wkład okrągłe wkłady. W kotłowni oczywiście krojnik o niecą drzwiczki rewizyjne itp. O od góry zalać to wszystko płynnym zaprawa tak żeby wszystko wypełniła do uszczelniania kominów np cerkom. Oczywiście po jakimś czasie blacha zardzewieje przepali się i jej nie będzie ale wtedy zostanie zaprawa uszczelniającą. Czy Państwo o tym myślicie? Z góry dziękuje i pozdrawiam

 

Tosię nie uda, nawet nie próbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sądzisz? Gdzie widzisz problem?
Problemów jest kilka. Wystarczy ten związany z blachą. Część przerdzewieje, część będzie się trzymać....wszystko będzie się osuwać w dół na łeb na szyję - wzdłuż i w poprzek, zawalając komin...Mam dalej pisać?

 

Jakie gazy puszczasz do tego komina? W czym palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie szlamowanie tylko inna metoda. Wiadomo wszystko zostanie wyczyszczone cegły są nie równe i część zaprawy też ma ubytki więc wlawajac zaprawę w postaci kiślu będzie mogła wpłynąć w każdy ubytek a z jej odpowietrzeniem też nie powinno być problemy.
Idiotyczny pomysł. Zrób sobie najpierw próbę...Twój kisiel utknie na pierwszych kilkunastu/kilkudziesięciu centymetrach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynk miałem prawie 10 lat 2 razy malowałem farba kazeinowa eko, teraz się szykuje remont salonu więc i kominek trzeba odświeżyć, chyba że przetrzeć tynkiem zdunskim znowu. Nie mam doświadczenia w tej materii

 

 

Powinno się unikać farb, w składzie których po wyschnięciu zostają jakieś inne związki niż składniki mineralne. Ja maluję najzwyklejszymi emulsjami. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest ważniejsze dla akumulacyjności (z punktu widzenia energetycznie, grzewczo, wydajnościowo) - materiały akumulacyjne w palenisku czy w kanale dymowym? Ja wiem, ze pewnie odpowiedź jest obie ważne, ewentualnie zależy :) ale gdyby tak oszacować, wskazać jedno, da się?

 

(Ja tak dla wiedzy i horyzontów :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest ważniejsze dla akumulacyjności (z punktu widzenia energetycznie, grzewczo, wydajnościowo) - materiały akumulacyjne w palenisku czy w kanale dymowym? Ja wiem, ze pewnie odpowiedź jest obie ważne, ewentualnie zależy :) ale gdyby tak oszacować, wskazać jedno, da się?

 

(Ja tak dla wiedzy i horyzontów :) )

To zależy od konstrukcji pieca i paleniska. W palenisku ma się palić w wysokiej temperaturze. Skoro tak, można konstrukcję paleniska wykorzystać jako część akumulacji. To obniża koszt inwestycji czasem....Ale są sytuacje, gdzie oczekujemy nagrzania sporej masy akumulacyjnej w pewnej odległości od miejsca spalania opału (jakieś ławki grzewcze, czy zapiecek na piętrze). Wówczas trzeba palenisko dodatkowo zaizolować, by nie było w tym miejscu pochłaniania energii (strat). Wtedy przydaje się wiedza, ile mamy tej energii cieplnej ze spalonego kilograma drewna. Również rodzaj materiału akumulacyjnego, by wyliczyć ile kg ceramiki jest w stanie tą energię sprawnie przyjąć i równie sprawnie oddać do pomieszczenia, a nie jako stratę kominową....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie.

Zastanawiałem się też nad moim rekreacyjnym (więc nie musi być mega grzewczy, ale może :)).

Ale policzyć nie policzę a do oszacowania brakuje mi pomiaru temperatury na wejściu do komina.

Muszę sobie z czystej ciekawości jakoś tam dorzucić taki czujnik, może za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć, wyszukiwarka wskazuje mi ten wątek jako przydatny w temacie kominów powietrzno-spalinowych. Nie mam jednak możliwości odnalezienia konkretnego wpisu nt spośród 628 stron.

Chcę w domu zamontować kozę z takim kominem. W domu będzie rekuperacja. O czym muszę pamiętać przy planowaniu takiego komina? Nie będę robił montażu "tymi rencami" ale z jakimś dostawcą kozy. Dom to szkielet drewniany. Wszelkie rady mile widziane. Zwłaszcza jak zrobić przejście przez szkielet żeby nie spalić domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...