Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam wszystkich !!

 

1. Czy okap robić z GK i wełną czy pociągnąć obudowę dalej już prostkami perlitowymi( mam jeszcze tego towaru) - boję się że dalsza obudowa z Ytonga będzie za cięzka a podłoga nie wzmacniana na taki ciężar.

2. Czy usytuowanie kratek w czopuchu poziomo lub pionowo ma jakieś znaczenie?

3. Do kratek chcę zastosować kasety i rury - jakiej długości poniżej wlotu do DGP (150 mm)powinna się kończyć rura od kratki żeby nie zaciągało zimne powietrze z kratki do DGP?

4. Czy odległość izolacji do wkładu 10 cm jest wystarczająca?

5. Czy wlot zimnego powietrza nie jest za mały 20cm *40 cm?

6. Czy do komory dekompresyjnej która będzie nad przewodem kominowym muszę wprowadzić kratki wentylacyjne?

7. Czy czujnik od regulatora obrotów turbiny wprowadzić do rury DGP(problem z uszczelnieniem) czy bezpośrednio do okapu?

8. Prostki od wewnątrz chcę otynkować glinką szamotową żeby się nie pyliło a może.... nie ma potrzeby?

Zastanawiam się jeszcze nad wykończeniem obudowy - z frontu będzie okno granitowe a co powyżej i po bokach? GK czy lepiej stiukiem?

Licżę na jakieś uwagi i propozycję a być może wskazanie błędów.

Pozdrawiam

 

1. na czym stoi ten kominek ? strop, podłoga tzn. styropian? czy podkład betonowy?

2. jak długie to lepiej poziomo

3. :-? robię i działa ściąganie powietrza z najwyższego poziomu tzn. "dach" zaraz nad wpięciem rur w komin, kratka z obudowy dużo niżej, zaciąga zimne z kratek w przypadku zbyt małej powierzchni dolotu pod kominek.

4.wystarczy

5.mało!!!

6.dwie malutkie. te rury też troszkę grzeją

7.nawet w tubine zadziała

8.może odpaść

szybciej i taniej wykończyć GK :wink:

http://foto3.m.onet.pl/_m/08397ac2b4bd4e88aed2f306e4e311b7,6,19,0.jpg

http://foto3.m.onet.pl/_m/e1fc18834b6cc7b8f80759a7c9da7457,10,19,1.jpg

"dach ma być z około 10cm nad wejściem do komina, za dwa tygodnie będę robił podobny "klocek" z rozprowadzeniem ciepła, jak będę pamiętał to zrobię zdjęcia

"

an-bud Dzięki za tak szybki odzew i porady!!!! jednocześnie odpowiadam:

ad. 1 kominek stoi na warstwach:keramzyt, "chudziak",perlit, wylewka bet. prostkę z perlitu już mam kupioną tak że taniej - nieaktualne :lol:

as. 3 i 5: to jakiej powierzchni przy tym układzie powinień być min. otwór?

i gdzie dorobić lepiej z boku czy z tyłu a może tak jak dodatkowe otwory na Twoim zdjęciu nr 1 powyżej pierwszych otworów dolnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam

planuje zamontować ogrzewanie kominkiem na płaszcz wodny w domu.

Pytanie jakiej moc kominek musi być do ogrzania ok. 70m2, jedna kondygnacja, dom nieocieplony, strop również, strych nieogrzewany, okna pcv, dom z lat 70.

Oraz ile mniej więcej spale drewna w sezonie, kominek będzie jedynym źródłem ciepła. :roll:

:D :cry: zimna buda, może i 20m3 przekroczyć na sezon, zależy ile stopni ma być w pomieszczeniach :wink: 16 czy 24 st. C jak zima będzie ostra to 16 kw mieć mieć problem, a te 20m3 też się skończy ( jak dobrze wysuszone :wink: jak mokre to 2x tyle :( ) Lepiej ocieplić !!!!

 

dzięki za szybką odpowiedź.

Docieplenie planowałem na przyszły rok. Mam jeszcze pytanko, to jakie będzie zapotrzebowanie na moc i drewno po dociepleniu domu (ściany + strop), bo jak teraz zamontuje wkład 16 kw to się może potem okazać za duży ?? :-? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

 

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.

Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

 

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

 

Rysunek poglądowy:

http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

 

I obudowa Twojego autorstwa:

http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominka szukam ! ;) Chyba dobrze trafilem

 

Potrzebuje wklad kominkowy z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz, bez plaszcza, palenie bardzo okazyjne, moc do 15kW. Rozsadnie tani mi potrzebny - najchetniej wogole bym go nie bral ale kobita...eh...

 

Mozecie cos polecic ? Jakos szukam po tych tanszych i nie widze by mialy doprowadzenie powietrza z zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek ma słuzyć do rekreacyjnego grzania, tak od czasu do czasu. Podobno te starsze płyty (z welny) powinno się co 10 lat wymieniać.

pierwszy raz słyszę (czytam) coś takiego :-? handlowcy potrafią wymyśleć fajne bzdury :wink: lepiej opłaca się im sprzedawać droższe płyty :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud Dzięki za tak szybki odzew i porady!!!! jednocześnie odpowiadam:

ad. 1 kominek stoi na warstwach:keramzyt, "chudziak",perlit, wylewka bet. prostkę z perlitu już mam kupioną tak że taniej - nieaktualne :lol:

as. 3 i 5: to jakiej powierzchni przy tym układzie powinień być min. otwór?

i gdzie dorobić lepiej z boku czy z tyłu a może tak jak dodatkowe otwory na Twoim zdjęciu nr 1 powyżej pierwszych otworów dolnych?

 

zdjęcie nr 1 to z wodnym wkladem

3 i 5 Masz tarnawę 16 kw x 100 = 1600cm2 :wink: tam gdzie łatwiej byle pod paleniskiem

1. wytrzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

planuje zamontować ogrzewanie kominkiem na płaszcz wodny w domu.

Pytanie jakiej moc kominek musi być do ogrzania ok. 70m2, jedna kondygnacja, dom nieocieplony, strop również, strych nieogrzewany, okna pcv, dom z lat 70.

Oraz ile mniej więcej spale drewna w sezonie, kominek będzie jedynym źródłem ciepła. :roll:

:D :cry: zimna buda, może i 20m3 przekroczyć na sezon, zależy ile stopni ma być w pomieszczeniach :wink: 16 czy 24 st. C jak zima będzie ostra to 16 kw mieć mieć problem, a te 20m3 też się skończy ( jak dobrze wysuszone :wink: jak mokre to 2x tyle :( ) Lepiej ocieplić !!!!

 

dzięki za szybką odpowiedź.

Docieplenie planowałem na przyszły rok. Mam jeszcze pytanko, to jakie będzie zapotrzebowanie na moc i drewno po dociepleniu domu (ściany + strop), bo jak teraz zamontuje wkład 16 kw to się może potem okazać za duży ?? :-? :roll:

bez ocieplenia może pociągnie, a potem palić na "małych obrotach" :wink: większe klocki palą się wolniej :wink: a dłużej (twarde drewno lepsze) ja bym dał większy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

 

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.

Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

 

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

 

Rysunek poglądowy:

http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

 

I obudowa Twojego autorstwa:

http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)

Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominka szukam ! ;) Chyba dobrze trafilem

 

Potrzebuje wklad kominkowy z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz, bez plaszcza, palenie bardzo okazyjne, moc do 15kW. Rozsadnie tani mi potrzebny - najchetniej wogole bym go nie bral ale kobita...eh...

 

Mozecie cos polecic ? Jakos szukam po tych tanszych i nie widze by mialy doprowadzenie powietrza z zewnatrz.

 

:-? To trzeba się zgłosić do salonu ery :wink: a tak poważnie to do ilu zł :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud:

 

co przez to rozumiesz ? No ma powietrze z zewnatrz - przylacze na rure. Tak stwierdzil dzis gosc przez telefon, jeden ze sprzedawcow z allegro. Kominka jeszcze nie widzialem ;) I szukam wlasnie takiego z przylaczem ;)

 

grave:

 

dzieki, sprawdze

przez firmowe "nogi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...