Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto?

Za mało danych, żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

 

JKezeli tak to jak moc

Zależy, do czego kominek ma służyć.

 

Sorry, generalnie dziś moja szklana kula kiepsko działa. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto? JKezeli tak to jak moc,firma?Podobno Lechma są dobre-co Wy na to.

Dom ma 125m2.Ogrzewanie gazowe,najprawdopodobniej kociol kondensacyjny

 

Małgosiu, jesteś tu nowa, więc Ci podpowiem co nieco...

 

Pod Twoim nickiem jest hasło "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi" - naprawdę warto poszukać i poczytać, bo o kominkach z płaszczem było na tym forum baaardzo dużo. Tu masz główny wątek wielbicieli płaszcza i pogrzebacza. Zresztą nie tylko o kominkach, prawie o wszystkim już było :)

 

Czy warto? Warto :) Ja mam Makroterma 24kW (dom łącznie 280m2 powierzchni ogrzewanej), jeden sezon ogrzewania (budowy, bo jeszcze nie mieszkamy) za sobą i jestem happy :) A co do mocy, firmy itp - Krzysztof Lis Ci odpowiedział :wink: za mało danych.

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto? JKezeli tak to jak moc,firma?Podobno Lechma są dobre-co Wy na to.

Dom ma 125m2.Ogrzewanie gazowe,najprawdopodobniej kociol kondensacyjny

 

... a można było oglądnąć kilka poprzednich ston ??? :wink:

 

http://foto3.m.onet.pl/_m/96e9df0b22f450a1dc36dde48a4696ab,6,19,0.jpg

 

http://foto3.m.onet.pl/_m/66cba1b64501520ca2f28e407c34df9b,10,19,0.jpg

 

to wyżej to lechma

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/a8ffbbe3411a50dd3a6abd08f3f2714c,10,19,0.jpg

 

a tu "widać" ogień po 20 minutach palenia w makrotermie :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud, nieco upierdliwie w wielu watkach wklejasz ten jeden okopcony wklad lechmy... rozumiem, ze chcesz ostrzec niedoszlych uzytkownikow, ale czy to nie jest mala przesada? kominki PW moze bardziej zakapcaja szybe, ale wiele zalezy od palenia, nie tylko budowy kominka, prawda?

 

w zwyklym wkladzie taka szyba moze wygladac podobnie, jesli eksperymentuje sie niewlasciwie z szybrem i doprowadzanym powietrzem...

 

wysmiewana zuzia z kratki zostala wyposazona w patent (opcja!) podwojnej szyby owiewanej powietrzem, co ty na to? :wink:

 

http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1854

 

i jeszcze jedno: rozumiem, ze jedynie kominki PW na 'h' i 't' sa w miare do przelkniecia... a co z CTM? mimo wszystko slyszy sie wiele dobrego a mnie osobiscie b. interesuje funkcja by-pass, gdzie wiekszosc dymu ucieka w komin, gdy jest taka potrzeba, np. latem. aha: w swoim kominku mam zamiar palic maksymalnie mocno i krotko, ladujac bufor i z calkowicie otwarta przepustnica. czy twoim zdaniem nie rozwiazuje to w duzej mierze systemu 'brudna szyba' 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud, nieco upierdliwie w wielu watkach wklejasz ten jeden okopcony wklad lechmy... rozumiem, ze chcesz ostrzec niedoszlych uzytkownikow, ale czy to nie jest mala przesada? kominki PW moze bardziej zakapcaja szybe, ale wiele zalezy od palenia, nie tylko budowy kominka, prawda?

 

w zwyklym wkladzie taka szyba moze wygladac podobnie, jesli eksperymentuje sie niewlasciwie z szybrem i doprowadzanym powietrzem...

 

wysmiewana zuzia z kratki zostala wyposazona w patent (opcja!) podwojnej szyby owiewanej powietrzem, co ty na to? :wink:

 

http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1854

 

i jeszcze jedno: rozumiem, ze jedynie kominki PW na 'h' i 't' sa w miare do przelkniecia... a co z CTM? mimo wszystko slyszy sie wiele dobrego a mnie osobiscie b. interesuje funkcja by-pass, gdzie wiekszosc dymu ucieka w komin, gdy jest taka potrzeba, np. latem. aha: w swoim kominku mam zamiar palic maksymalnie mocno i krotko, ladujac bufor i z calkowicie otwarta przepustnica. czy twoim zdaniem nie rozwiazuje to w duzej mierze systemu 'brudna szyba' 8)

podstawa to KONSTRUKCJA ( w tych wyżej jest pozbawiona sensu) palenie i jakość drewna też jest bardzo ważna. Zrobię zdjęcia innych palenisk w działaniu, za 2, może 3 tygodnie wkleję edilkakamina, efekt powinien być podobny, konstrukcyjnie jest bardzo do d... inne też mogę powklejać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu "widać" ogień po 20 minutach palenia w makrotermie :cry:

 

Hmmm, bo palić to też trzeba "umić" :) U mnie szyba nie wyglądała tak tragicznie ani po 2 godzinach, ani po 2 miesiącach. Ogień było widać ;) Ale:

1) paliłem brykietem (raczej suchy)

2) nie paliłem na domyślnych ustawieniach centralki Makrotermu, które z definicji mają "wyprodukować" jak najwięcej energii. Poeksperymentowałem z ustawieniami prędkości turbiny, temperatury zadanej, temperatury załączenia pompy. Nie dopuszczam do sytuacji, w której kominek się rozpali do zadanej temperatury, a później przechodzi w tryb "podtrzymywanie", gdzie raz na 20 minut przedmucha wkład przez 5 sekund - moim zdaniem załadowanie kominka do pełna i później zamykanie dopływu powietrza potrafi "uwalić" każdą szybę, niezależnie czy to PW czy nie. Tyle że w Makrotermie ten dopływ powietrza zamknie się sam, więc trzeba wiedzieć ile i jak często włożyć ;)

 

Ale nie mieszam więcej, to Ty tu doradzasz a nie ja :)

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu "widać" ogień po 20 minutach palenia w makrotermie :cry:

 

Hmmm, bo palić to też trzeba "umić" :) U mnie szyba nie wyglądała tak tragicznie ani po 2 godzinach, ani po 2 miesiącach. Ogień było widać ;) Ale:

1) paliłem brykietem (raczej suchy)

2) nie paliłem na domyślnych ustawieniach centralki Makrotermu, które z definicji mają "wyprodukować" jak najwięcej energii. Poeksperymentowałem z ustawieniami prędkości turbiny, temperatury zadanej, temperatury załączenia pompy. Nie dopuszczam do sytuacji, w której kominek się rozpali do zadanej temperatury, a później przechodzi w tryb "podtrzymywanie", gdzie raz na 20 minut przedmucha wkład przez 5 sekund - moim zdaniem załadowanie kominka do pełna i później zamykanie dopływu powietrza potrafi "uwalić" każdą szybę, niezależnie czy to PW czy nie. Tyle że w Makrotermie ten dopływ powietrza zamknie się sam, więc trzeba wiedzieć ile i jak często włożyć ;)

 

Ale nie mieszam więcej, to Ty tu doradzasz a nie ja :)

 

Pozdrawiam

Brzuzens

czy ja mam wyłączność na ten temat ? :-?

paliłem w nim na max. dopływie powietrza (marne drewno) makroterm jest pozbawiony kurtyny powietrznej :( i musi się szyba okopcić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja mam wyłączność na ten temat ? :-?

paliłem w nim na max. dopływie powietrza (marne drewno) makroterm jest pozbawiony kurtyny powietrznej :( i musi się szyba okopcić :(

 

Nie o to mi chodziło :) Sam kilka postów wyżej pytałem o radę i jestem pewien, że doświadczenie w kominkach masz większe.

 

A chodziło mi raczej o to że przy suchym drewnie i paleniu "na maxa" syf z szyby u mnie sam się wypalał i nie wyglądało to tak źle jak na Twoim zdjęciu.

 

BTW... Jakiej wielkości kratkę dać pod wkład 24kW, skoro może być mniejsza niż 100cm2/kW :) Bo już mi napisałeś że daje się mniejsze, ale nie wiem o ile ;)

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

mam pytanie ,jaki mam zastosowac kominek i o jkaiej mocy do wlasnie budowanego domu o powierzchni calkowitej 250m2.ogrzewanie tradycyjne ma byc z miejskiego ogrzewania,grzejniki oraz podlogowka w kuchni,lazienkach,holu,wiatrolapie,chcemu uzywac kominka do dogrzewnia domu,a takze docieplania w chlodniejsze wiosenne i jesienne dni.prosze o rady!z gory dziekuje i pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, właśnie się wgłębiam w temat kominkowy. interesuje mnie taki z płaszczem wodnym, jestem po rozmowach w kilku firmach ale na forum jeszcze nic nei czytałam. póki co chciałam tylko przekazać informację jaką uzyskałam dziś w jednej z firm-kominki Lecham mają tendencje do kopcenia. generalnie ponoc przy kominkach z płaszczem wodnym z uwagi na niższą temperarturę ciężko utrzymać czystą szybę i Lechma nie jest wyjątkiem. nawet przy prawidłowym sposobie palenia i użyciu odpowiednio wysuszonego drewna. ponoć trzeba się z tym po prostu pogodzić, aczkolwiek można to okopcenie bardzo zmniejszyć. jedna z firm proponowała mi wkłady Hajduka, niby jest to firma która kiedyś pracowała dla Sparthermu ale potem ich drogi się rozeszły. jednak doświadczenie zaowocowało i niby mają dobre wkłady i przystępne cenowo. co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i prosze o porade. Moj murarz zajmuje sie zamawianiem wszystkich potrzebnych materialow budowlanych na moja budowe(jest mi to na reke bo mieszkam za granica). Ostatnio zamowil dwa kominy systemowe jeden do kominka a drugi do pieca gazowego, obydwa 200mm. Czy 200mm do pieca gazowego to nie za duza srednica?, czy w pozniejszej eksploatacji bedzie to mialo wplyw na niewlasciwe jego dzialanie. Moze straty ciepla beda wieksz niz powinny. Bardzo prosze o opinje. A moze wszystko jest ok.?

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moim skromnym zdaniem 200 mm to troche dużo.

U mnie w projekcie do kotła 24 kW (gazowego,stojącego) było 160 mm (wg niektórych tez za duzo)

U mojego teścia jest 130 mm.

Nie wiem czy za duza srednica nie bedzie w pozniejszej eksploatacji powodowała jakichs problemów w funkcjonowaniu kotła.(tak cos slyszalem od instalatorów,ze moze sie tak zdarzyc).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji zastosowan - czym tanszy tym lepszy. za 3k znalazlem KFD i Tarnave ktore to mają - wiec teraz szukam czegos ponizej ;) -> 2000zl bylo by perfect ;)

 

chyba możesz zapomnieć :) poniżej 3k to masz Arysto...dobry polski wkład stalowy z szamotem!

 

Zobacz sobie taki słowacki (?) produkt Thorma

http://www.krbova-kamna.com/thorma-valencia-p.html

http://www.krbova-kamna.com/thorma-alicante-p.html

koszt ok.2000, 8kw nom., ma podłączenie z tyłu do powietrza, komin 150mm

stalowy, wyłożony czymś przypominającym płytę paździerzową.

Widziałem w Casto, ładnie wygląda.

 

U nas rozprowadzają przez sieć Castorama, ale da się też kupić bezpośrednio od dystrybutora

 

Co do jakości firmy i produktu to może fachowcy się wypowiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

 

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.

Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

 

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

 

Rysunek poglądowy:

http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

 

I obudowa Twojego autorstwa:

http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)

Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

 

czym jest obudowany ten kominek - siakiś kamień czy coś?

qrde podobie mi się sam bym chciał czymś podobnym a ta wnęka na drewno też tym samym? interesują mnie koszty takiego kamienia i jak to się mocuje, na klej czy jak ?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedźcie skąd ma być czerpane powietrze do nadmuchu ciepłego powietrza dla pomieszczeń na poddaszu. zimne do paleniska mam pod posadzką z zewnątrz natomiast nie wiem skąd ma być czerpane to ciepłe. Bo jak będzie ssało to z salonu to przecież całe ciepło mi wtłoczy na górę. Jak to ma być?. Czy ktoś może mi podpowiedzieć ew. jakiś schemat podłączenia tej czerpni. Mam na kominku dystrybutor z 4 otworami, czy wszystkie otowry podłączyć do jednej ruru ssącej od turbiny?. Za wszelkie info będę wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...