Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.

 

Nic nie rozumiesz.

 

A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:

Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:

Pozdrawiam

 

PoŻądana. I proszę do mnie bez wykrzykników, jak również fałszywych w tym kontekście pozdrowień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

MAM DO OGRZANIA 6 POMIESZCZEŃ,OKOŁO 110 M2.POWINIENEM ZASTOSOWAĆ TURBINĘ BANAN2(600M3/H) CZY BANAN3(80M3/H) FIRMY DARCO

miało być raczej 800, a jest wyżej 80m3 :wink: zawsze jest lepiej popatrzeć na projekt, a potem zdecydować, może można nawet grawitacyjnie przekazać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.

 

Nic nie rozumiesz.

 

A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:

Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:

Pozdrawiam

 

PoŻądana. I proszę do mnie bez wykrzykników, jak również fałszywych w tym kontekście pozdrowień.

 

Ja z kolei proszę by mnie nie poprawiać a tak ponadto, bez komentarza. Szkoda słów. Nie będę się już więcej wdawał w pustą polemikę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam wkładu kominkowego - dom parterowy 126 m, ogrzewanie kominek z DGP + grzejniki elektr.,ale kominek ma byc głownym zrodlem ciepla.

mamy doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

 

poradzcie jakie wkłady by sie tu nadawały ?

 

 

szukałam troche i takie modele są na tapecie :

 

-Spartherm Ambiente Bravo lub Spartherm varia 1V -510

-Hajduk prisma

-Varm F 670/500

-Dovre 2180CBC

 

tarnavy mi sie nie podobaja , a Dynamic nie wiem czy maja powietrze z zewnątrz...

 

Zdecydowanie Spartherm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAM DO OGRZANIA 6 POMIESZCZEŃ,OKOŁO 110 M2.POWINIENEM ZASTOSOWAĆ TURBINĘ BANAN2(600M3/H) CZY BANAN3(80M3/H) FIRMY DARCO

 

Witam.

Jeżeli jest to możliwe proponuję wykonać ile się da punktów DGP grawitacyjnych. Najlepiej w osi, nad kominkiem.

Jeżeli chodzi o turbinę to przy tylu punktach polecam zdecydowanie 800 m3/h a ponadto polecałbym raczej "postawienie" na tej turbinie, góra 4 punktów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Pragne ochlodzic nieco rozgrzane umysly i zwrocic uwage na to . ze znajdujemy sie na forum gdzie wszyscy sa rownouprawnieni i nikt nie moze uzurpowac sobie szczegolnych praw do rzadzenia itd.

Jesli chodzi o zasob wiedzy poszczegolnych dyskutantow to jest on oczywiscie bardzo rozny : od zera do fachowcow.

Zaden fachowiec jednak nie moze zakladac opanowania przez siebie calosci wiedzy kominkowej poniewaz jest to wiedza bardzo obszerna

do ktorej nalezy wiele zjawisk nieliniowych i nie zawsze dajacych sie jednoznacznie opisac.

Duze znaczenie w tych zagadnieniach odgrywa doswiadczenie i krytyczne spojrzenie.

 

W tym miejscu chcialbym podkreslic bardzo pozyteczna role an-buda jako fachowca na tym forum ktory pomaga wszystkim w miare swoich mozliwosci nie bojac sie jednak podejmowania fachowych dyskusji.

 

Proponuje powrocic do wlasciwej zawartosci tematycznej forum i zachowanie kulturalnej formy wymiany pogladow.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie ja pierwszy zaczepiłem Pana.

Jesteśmy tu po to żeby pomagać ludziom a nie udowadniać sobie kto ma rację.

Niech ocenią to forumowicze.

 

An-bud jest jednym z "najlepszych doradców na tym forum", a więc forumowicze już dawno docenili jego pomoc.

 

Chcę jeszcze dodać, że było tu spokojnie i ciepło..., i niech powróci jak było :evil:

Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.

Tak czy inaczej nie pozwolę by ktoś inny mnie obrażał, bo z racji ilości napisanych postów osiągnął pułap "najlepszego doradcy na tym forum".

Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie posłuchać to posłucha, jesli nie świat się nie zawali.

A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:

Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:

Pozdrawiam

 

Po tylu latach na forum można by pomyśleć że alterm poznał panujące tu zasady :( zwracamy się do siebie na TY :wink: (Jurek jestem) A Ty zachowujesz się jak prezes pis-u i jego brat :cry: Może ciut przesadziłem, ale zaczełeś się czepiać, komentować każdą moją odpowiedz, np: droga na skróty, było też o konstrucji-

Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej
mam rozumieć że wkład żeliwny za 700zł jest prawie taki sam co za 7000zł :lol: 1 i 2 żeliwny :wink: to jak maluch i mercedes, to i to samochód :lol: przegiełeś troszkę proponując mi otworzenie własnego wątku, "delkatnie" sugerując abym się z twojego wynosił :(

a to było ciekawe :

(wyjątkiem jest Tarnava, do której powietrze dostaje się i tak poprzez fabryczne nóżki) nie mają przyłącza do powietrza zewnętrznego, olbrzymie różnice tempertury mogłyby spowodować pęknięcie żeliwa, w związku z tym producenci z premedytacją nie montują przyłaczy powietrza z zewnątrz do wkładów żeliwnych, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy
a jednak kilka firm potrafi zrobić paleniska żeliwne z doprowadzeniem powietrza zewnętrnego 8) jak oni to robią, może cuda :wink:

Całe życie człowiek się uczy :wink: pierwszy kominek zbudowałem w 1980r. w przyszłym roku przekazuję interes Chłopakowi, (teraz go uczę roboty) mnie to się znudziło :D czas na zmiany, :lol: zajmę się czymś innym. Czasem mam szalone pomysły :wink:

 

 

ps. na forum długo udawałem że zrobiłem tylko kilka kominków :wink:

 

 

Pozdrawiam

Jerzy A.

 

Coś takiego. An-bud, może pokusisz się o mój portret psychologiczny :)

Nie lubię nadstwiać policzka i jak słusznie zauważyłeś, "ciut" przesadziłeś. Moja reakcja była jaka była, może ja też ciut przesadziłem :)

Ja bronię swojego dobrego imienia i jak się doskonale orientujesz to nie ja rozpocząłem tę śmieszną wojenkę :)

A z prezesem pisu i jego bratem to Ty sam masz więcej wspólnego bo i retoryka jest identyczna. Okładasz inwektywami, wmawiając wszystkim dookoła jednocześnie, że to Ty jesteś ofiarą, bezpodstawnie i niesprawiedliwie zaatakowaną.

Arogancja i bufoniada nie powinna mieć miejsca na tym forum.

Nie wątpię, że zrobiłes swój pierwszy kominek w 1980 roku, nie wątpię też, że zrobiłeś ich setki czy tysiące.

Ale z jednego powinieneś sobie zdawać sprawę, na prestiż nie pracuje się traktowaniem innych z góry, tylko wiedzą, powściągliwością i pokorą, której Tobie brakuje.

Ludzie się zmieniają, czasy się zmieniają tak jak i technologia od 1980 roku, kiedy zrobiłeś swój pierwszy kominek. Pojawiają się nowi ludzie, którzy niekoniecznie będą mieć takie samo zdanie jak Ty i powinieneś to uszanować. A nie szanujesz, wdając się w niepotrzebną polemikę z moimi odpowiedziami do czyjegoś postu.

Tak czy inaczej, źle mnie zrozumiałeś, nie przeszkadza mi Twoja obecność na tym poście i nie było ŻADNEJ sugestii bys się z niego wynosił. Ten post nie jest mój, za to jest postem, który założyłem. I tyle.

A jeśli chodzi o wkłady, to kolejne nieporozumienie; nie podlega dyskusji, że jakość, właściwości, funkcjonalność, sprawność, autonomia spalania, zastosowane rozwiązania, etc, itd, itp są różne w przypadku wielu wkładów. Jak dla mnie jednak, cena nie jest ekwiwalentem wszytskich tych czynników. Bardzo często trzeba zapłacić słone pieniądze za MARKĘ; marketing, reklamę, koszty robocizny w danym kraju, transport, etc a to, że wyda się 7000 zł wcale nie oznacza, że kupi się dobry wkład. Ja na przykład, w życiu nie poleciłbym jednej z marek, które często Ty sam polecasz na forum, bo uważam, że to przerost formy nad treścią a dotyczy konkretnie relacji; ceny do jakości. Estetyka super ale jakość fatalna. Ale mniejsza z tym.

Zgadzam się z Tobą i przyznaję Ci rację, jest kilku producentów wkładów żeliwnych, którzy w swoich wyrobach przewidzieli możliwość doprowadzenia powietrza do paleniska. Super. Mają swoje patenty.

Jednocześnie NIE JEST to wadą w przypadku wkładów, które tego doprowadzenia nie posiadają. Wystarczy UMIEJĘTNE doprowadzenie świeżego powietrza w okolice paleniska.

Jakim problemem dla odlewni byłoby zmodyfikowanie odlewów, tak by dodać króćce wlotowe dla powietrza z zewnątrz?? Żadnym. Nie robią tego właśnie dlatego, że żeliwo jest BARDZO narażone na różnice temperatur.

I tego na pewno nie zakwestionujesz.

Z odwrotnego powodu wszyscy producenci wkładów stalowych takie króćce montują. Stali nic nie grozi. I tyle.

 

Podsumowując, najwyższy już czas skończyć tą szopkę.

 

Pozdrawiam Cię Jerzy.

 

Mariusz K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Pragne ochlodzic nieco rozgrzane umysly i zwrocic uwage na to . ze znajdujemy sie na forum gdzie wszyscy sa rownouprawnieni i nikt nie moze uzurpowac sobie szczegolnych praw do rzadzenia itd.

Jesli chodzi o zasob wiedzy poszczegolnych dyskutantow to jest on oczywiscie bardzo rozny : od zera do fachowcow.

Zaden fachowiec jednak nie moze zakladac opanowania przez siebie calosci wiedzy kominkowej poniewaz jest to wiedza bardzo obszerna

do ktorej nalezy wiele zjawisk nieliniowych i nie zawsze dajacych sie jednoznacznie opisac.

Duze znaczenie w tych zagadnieniach odgrywa doswiadczenie i krytyczne spojrzenie.

 

W tym miejscu chcialbym podkreslic bardzo pozyteczna role an-buda jako fachowca na tym forum ktory pomaga wszystkim w miare swoich mozliwosci nie bojac sie jednak podejmowania fachowych dyskusji.

 

Proponuje powrocic do wlasciwej zawartosci tematycznej forum i zachowanie kulturalnej formy wymiany pogladow.

 

Pozdrawiam

 

Jestem oczywiście za.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

 

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

 

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).

:D założyć nowy to żaden problem, ale... też mam czasem "skrzywione" podejście, no i mogę się pomylić :wink: jedynie słuszne :lol: gdzieś to już było :-? :wink: i jeszcze jest :-? :(

Lubię rozmawiać merytorycznie, biorąc pod uwagę za i nawet przeciw :wink: np: DOBRE jest pojęciem względnym :D zależy od wielu czynników, wydaje mi się że trzeba wziąć pod uwagę po pierwsze- potrzeby po drugie możliwości ...

Można nie słuchać, nie czytać :wink: i zostawić bez komentarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci...;-))))))))

Żartuję oczywiście, tak dla rozładowania napięcia...

 

Zaden fachowiec jednak nie moze zakladac opanowania przez siebie calosci wiedzy kominkowej poniewaz jest to wiedza bardzo obszerna

do ktorej nalezy wiele zjawisk nieliniowych i nie zawsze dajacych sie jednoznacznie opisac.

Duze znaczenie w tych zagadnieniach odgrywa doswiadczenie i krytyczne spojrzenie.

 

Te ostatnie dwa słowa "mi się" podobają :wink:

Od przyszłego roku rusza u nas w kraju pierwsza szkoła nowoczesnego zduństwa kształcąca rzemieślników w rocznym systemie zaocznym. Zajęcia teoretyczne i praktykę będzie prowadziło kilka osób z róznych branż, adekwatnie do cytowanej wyżej wypowiedzi (a egzamin końcowy będzie o wiele trudniejszy niż do tej pory egzaminy w Izbach Rzemiosła). Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w tym potoku zupełnie niepotrzebnej dyskusji o tym kto fajniejszy i czyja to piaskownica, ktoś doradzi mi w wyborze wkładu kominkowego.

:D

 

Dom o powierzchni użytkowej 111 m2, kubatura 500 m3, dom z bali. Zamierzam zamontować również rekuperator.

Jakiej mocy kominek wybrać ? Jakiej firmy ? w granicach ok 5 tys. PLNów.... Chyba, że warto coś dołożyć, bo ogrzewanie kominkowe chciałbym, żeby było podstawowym....

Czy na wybór wkładu ma wpływ rekuperacja ?

 

Zastanawiam się nad Tarnavą.. czy to dobry wybór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wkład jest tu rzeczą drugorzędną. Do jego wyboru trzeba dojść określając technologię w jakiej można wykonać system grzewczy:

1. Kominek konwekcyjny z systemem rozprowadzeń powietrza niezależnym od rekuperacji lub łączonym z nią (wbrew pozorom trudniejsze do wykonania a czasami droższe niż dwa osobno działające systemy)

2. Pieco-kominek akumulujący ciepło w swej masie

 

Mając na względzie to że dom jest drewniany (względy bezpieczeństwa pożarowego oraz potrzeba utrzymywania w miarę stałej temperatury przez medium grzewcze ze względu na szybsze wychładzanie niż budynku "murowanego") i będzie posiadał rekuperację, która i tak będzie powodowała wymianę powietrza i jego ruch w domu skłaniał bym się do tego drugiego systemu. Jeżeli planujesz w dodatku że kominek będzie podstawowym źródłem ciepła to znaczącą rolę będą odgrywały aspekty ekonomiczności użytkowania tego drugiego systemu (około połowę mniejsze zużycie opału i mniejszy nakład pracy).

Jeżeli jesteś z okolic Rzeszowa i zamierzasz zlecić wykonanie kominka (pieco-kominka) dobrej firmie, zajrzyj tu:

http://www.kominki.rzeszow.pl/

Zadzwoń, spytaj o Marcina Deręgowskiego lub o jego ojca - właściciela firmy.

Zaprojektują i zrobią wszystko tak że będzie to dostosowane do Twojego domu i faktycznych potrzeb grzewczych.

"Napomknij" że chodzi Ci o kumulację ciepła i że namiary dał Ci Ziemowit z Forest Natura.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś z okolic Rzeszowa i zamierzasz zlecić wykonanie kominka (pieco-kominka) dobrej firmie, zajrzyj tu:

http://www.kominki.rzeszow.pl/

Zadzwoń, spytaj o Marcina Deręgowskiego lub o jego ojca - właściciela firmy.

Zaprojektują i zrobią wszystko tak że będzie to dostosowane do Twojego domu.

"Napomknij" że chodzi Ci o kumulację ciepła i że namiary dał Ci Ziemowit z Forest Natura.

Pozdrawiam.

 

To moje rejony :lol:

 

Czy w razie potrzeby moge sie na Ciebie powołać :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

 

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).

 

Mi z kolei odechaciało się słuchania tych wyniosłych, samochwalczych i wręcz poddańczo-zależnych dyrdymałów.

I udawania, że nie widać, że co po niektórzy trzymają przysłowiową sztamę, w takim czy innym celu.

Uderzyć w stół a nożyce się odezwą.

Nazwę to inaczej.... BRAK JAKIEJKOLWIEK ETYKIETY I KULTURY.

Domyślam się, że szczególnie tym, niepodzielnie tu panującym nie jest na rękę mój powrót ale... delikatnie rzecz ujmując, guzik mnie to interesuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

 

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).

:D założyć nowy to żaden problem, ale... też mam czasem "skrzywione" podejście, no i mogę się pomylić :wink: jedynie słuszne :lol: gdzieś to już było :-? :wink: i jeszcze jest :-? :(

Lubię rozmawiać merytorycznie, biorąc pod uwagę za i nawet przeciw :wink: np: DOBRE jest pojęciem względnym :D zależy od wielu czynników, wydaje mi się że trzeba wziąć pod uwagę po pierwsze- potrzeby po drugie możliwości ...

Można nie słuchać, nie czytać :wink: i zostawić bez komentarza...

 

Całkowicie się zgadzam. Skupmy się wreszcie na merytorycznej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przydałoby się. Jak potrzebowałem konkretnej porady technicznej to jej tu nie otrzymałem :( . Musiałem sam sobie drogą dedukcji pomóc :wink:

 

A moze warto by bylo sie podzielic na forum tym wlasnym konkretnym rozwiazaniem zamiast skladac zazalenie na zla prace doradcow ???

Doradcy tez czasami chetnie uslysza nowe wiadomosci.

A moze lepiej samemu wejsc w role doradcy i otrzymywac tego rodzaju zazalenia ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przydałoby się. Jak potrzebowałem konkretnej porady technicznej to jej tu nie otrzymałem :( . Musiałem sam sobie drogą dedukcji pomóc :wink:

 

A moze warto by bylo sie podzielic na forum tym wlasnym konkretnym rozwiazaniem zamiast skladac zazalenie na zla prace doradcow ???

Doradcy tez czasami chetnie uslysza nowe wiadomosci.

A moze lepiej samemu wejsc w role doradcy i otrzymywac tego rodzaju zazalenia ?

 

Pozdrawiam

Dylematy przedstawiłem na stronie 13,14 i 16. W sprawie tego ze strony 16 nikt się słowem nie odezwał, a i odpwiedzi na te poprzednie trącały ogólnikami typu "odpowiednio wykonane" tudzież "właściwie połączone".

Zbudowałem raptem jeden kominek, więc ekspertem się nie czuję 8)

A tak wygląda to moje jednostkowe dzieło:

 

http://images44.fotosik.pl/11/9f285c2c50b3505cm.jpg

 

Chętnie odpowiem na pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...