Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Przesadziłeś po 15 minutach nie będziesz widział ognia

No cóż...tak tylko teoretyzowałem... :lol:

Pozdrawiam.

PS. Apel do czytających ten wątek - kochani, czy wy naprawdę nie widzicie że "pakując" do własnego domu taki wkład kominkowy to tak, jakbyście fundowali sobie piecyk gazowy wyprodukowany przed ok. 30 laty, wyciągnięty z demobilu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam małego wkładu , moze być nawet poniżej 8kw .

Taki co ma wylot spalin 150 max 180.

Wkład ma sprawowac funkcję bardziej ozdoby niz ogrzewania.

Nie zamieżam w nim palić "na max." (pokój nie jest za duzy -ok.22m2).

Mam czerpnie pow z zewn.

Co możecie polecić ?

Po marketach nie szukam - odpuściłem - cińszczyzna , chłam

i jeszcze pare na ch...

Jakie macie zdanie o firmach Blanzek , Uniflam , Invicta ew. Laudel ?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

 

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?

Moje pomysły:

1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)

2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)

3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

 

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

 

4...Coś jeszcze?

 

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

 

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

 

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak podchodząc od strony technicznej to nie różni się od takiego wkładu za 699 zł.

To samo..., no przepraszam...wygląd ładniejszy.

Powiem otwarcie - dla mnie tego rodzaju wkłady kominkowe powinny być zakazane do sprzedaży:

1.brak możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz domu do paleniska

2.zbyt małe doprowadzenie powietrza do wkładu w ogóle

3.ścianki z cieńkiego żeliwa bez żadnych dodatkowych okładzin (żeliwo ma to do siebie że się po prostu deprecjonuje z biegiem czasu)

4.brak powyższych (pkt. 1 i 2) skutkuje wiecznie zasmoloną szybą (po jednym dniu palenia nie będziesz widział ognia we wkładzie)

No ale jest tani...

I to jest jedyna zaleta.

Pozdrawiam.

 

Co w takim razie polecasz?

Bo z tych wszystkich co oglądałem w marketach to nic lepszego nie było.To gdzie można by na śląsku kupić coś porządnego w granice 2k-3k pln. :roll:

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

 

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?

Moje pomysły:

1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)

2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)

3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

 

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

 

4...Coś jeszcze?

 

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

 

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

 

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

 

 

 

O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

 

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?

 

Ja widziałem, bo mam Zuzię z dolotem. Do okazjonalnego palenia na pewno Ci wystarczy. Co prawda ten dolot to 3 dziurki u dołu paleniska (wydaje mi się,że trochę mało przy doprowadzonej rurze fi110, ale jak zamknę drzwi i przedni dolot powietrza, to nadal się dobrze pali więc chyba wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkel76 napisał:

Witam

 

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

 

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?

Moje pomysły:

1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)

2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)

3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

 

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

 

4...Coś jeszcze?

 

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

 

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

 

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

 

 

 

 

O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.

 

 

Dzięki.W zasadzie skoro naczynie wzbiorcze będzie w kotłowni to po pierwsze tzw rurę wzbiorczą trzeba też ułożyć od kominka do naczynia wzbiorczego?

I można sobie odpuścić podejście kanalizacyjne przy kominku,bo przelew będzie z naczynia w kotłowni. Dobrze kombinuje? (jest poniedzialek,wiec może ciężko kapuje ;-) ).

A zasilanie elektr przy kominku będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph??
o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:

 

a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki

1. cena raczej średnia :wink:

2. moło szczelny dopływ powietrza (prawie jak sito :()

3. w stosunku do wielkości mała moc :wink:

4. duża temperaura gazów wylotowych, warto dołożyć "nadstawkę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

 

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?

 

Ja widziałem, bo mam Zuzię z dolotem. Do okazjonalnego palenia na pewno Ci wystarczy. Co prawda ten dolot to 3 dziurki u dołu paleniska (wydaje mi się,że trochę mało przy doprowadzonej rurze fi110, ale jak zamknę drzwi i przedni dolot powietrza, to nadal się dobrze pali więc chyba wystarcza.

częściowo pobiera powietrze z pomieszczenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph??
o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:

 

a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki

1. cena raczej średnia :wink:

2. moło szczelny dopływ powietrza (prawie jak sito :()

3. w stosunku do wielkości mała moc :wink:

4. duża temperaura gazów wylotowych, warto dołożyć "nadstawkę"

no to teraz mam duuuży dylemat-dzięki za konkrety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

 

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

 

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.

zobacz - http://www.hajduk.com.pl

 

jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

 

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

 

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.

zobacz - http://www.hajduk.com.pl

 

jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie może i inni sie wypowiedza..

my też mamy taki kominek, salon 40m +6m2 otwarta kuchnia,

razem dom 124m2, wydawało mi się że może być za dużo,

ale jesteśmy po kilku pierwszych paleniach, a w domu wcale nie tak ciepło....-

na duże usprawiedliwienie dodam że nie mamy ocieplonych ścian szczytowych na poddaszu i pewnie..tam troche ulatuje,....

 

a mój mąż przebąkuje że chyba za mały ten kominek jednak......

ale może to drewno jest za mokre, suszone tylko 6mcy...i spala się b. szybko

 

a jak WY macie z tym dostarczaniem ciepła????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!

 

 

yyyyyy

 

Ty sie nie bojaj....

 

ja planuję wymiarowo taki sam ( tylko pionowy spartherma) a mój salon o połowę mniejszy. :o

 

o taki

 

URL=www.fotosik.pl]http://images47.fotosik.pl/16/36ee03a72da6f4de.jpg[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wkład hajduka i jestem zadowolony Model Prisma K z najwieksza szyba.

Sam nie wiem o co dokladnie chodzi an-bud-owi. Wklad przyzwoity za rozsadne pieniadze , doprowadzenie powietrza z zewnatrz, szamota w srodku.

Wysoka temperatura spalin w moim przypadku bardzo sie przydaje bo nad nim ma kształtki CMA. Doprowadzenie powietrza do wkladu z wyjatkiem nawiewu powietrza na szybe(wydaje mi sie ze ciagnie je z obudowy kominka). Wypala drewno bardzo dobrze jedyne co to przykopci mi czasem szybe jak zdusze go na maksa. Ale przy normalnym paleniu szyba czysta(pale wiezba dachowa :) + orzech)

 

Takim malym mankamentem jak dla mnie jest automatyczny szyber.Czesem jak trafi sie partia nie najlepiej wysuszonego drewna chciale by sie go mocniej uchylic a nie da sie tego zrobic jak pali sie w kominku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

 

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

 

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.

zobacz - http://www.hajduk.com.pl

 

jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię

:D chodziło o podobny, tylko tańszy :wink: można te wady troszkę poprawić. tzn. uszczelnić dopływ zewnętrzny, nad podwyższeniem mocy też można popracować :wink: ogólnie jeden z lepszych w tej półce cenowej.

 

ps. każdy wkład ma jakieś wady :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...