Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Czy można kominek wbudować w istniejący komin zbudowany z pełnej cegły, a w środku mający wkład ceramiczny? Innymi słowy, chodzi mi o to, żeby wkład kominkowy jak najmniej z tego komina wystawał.

...

Docelowo komin został zbudowany tylko z dwoma kanałami - dymowym i jednym wentylacyjnym, który podobno musi być przy kominku.

 

Z tego co wiem to jak by byl komin z samej cegly to tak. Nie wiem jak to sie ma jezeli jest wklad ceramiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy mozesz wyjaśnic co nalezy poprawić w hajduku ?

Jeśli nie chcesz publicznie to na PW... dzięki

 

Lepiej na forum, Sam jestem ciekaw co mozna poprawic. Mam Prisme K czysta szybe i nie okopcony szamot. Mozna cos jeszcze wycisnać ???

Witam w nowym roku, oby dla wszyskich lepszym.

po pierwsze, dół paleniska jest spawany punktowo (osłona doprowadzenia powietrza- warto uszczelnić :wink: )delikatnie mówiąc jest szczelny jak sito.

2. oszczędna ilość radiantów, a w górnej części paleniska całkowity ich brak :-?

3. szamot ogranicza odbiór ciepła, wysoka temperatura gazów wylotowych-warto dać "nadstawkę" do odzyskania marnowanego ciepła

4.W palenisku zamknięcie powietrza jest częściowe (tylko to pod popielnik) warto dołożyć odcięcie na dolocie ( w czasie przerw w paleniu wychładza się palenisko- ciągły przepływ powietrza zenętrznego)

 

ps, prawie te same wady ma prawie identyczny sparherm :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można kominek wbudować w istniejący komin zbudowany z pełnej cegły, a w środku mający wkład ceramiczny? Innymi słowy, chodzi mi o to, żeby wkład kominkowy jak najmniej z tego komina wystawał.

 

Komin na projekcie wyglądał tak (szukać po lewej stronie, w połowie wysokości :) ):

Docelowo komin został zbudowany tylko z dwoma kanałami - dymowym i jednym wentylacyjnym, który podobno musi być przy kominku.

 

Mogłeś zostawić wnękę gr 12cm na palenisko,(obmurówka wkładu ceramicznego, na projekcie od strony salonu jest 24cm, a w realu ? ) tyle to bez problemów można zyskać, zawsze to coś :wink: dla mnie 5cm to dużo :wink: w tej chwili można delikatnie wykuć. Jeżeli chcesz więcej, to trzeba dotknąć i ocenić na miejscu. w jaki sposób został zamontowany wkład ceramiczny? tzn. z ociepleniem, pustką, czy na "sztywno sklejony" z cegłami ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś zostawić wnękę gr 12cm na palenisko,(obmurówka wkładu ceramicznego, na projekcie od strony salonu jest 24cm, a w realu ? )

Myślę że będzie tyle, bo komin ma głębokość 60cm, a patrząc na wyczystkę z tyłu widzę wkład ceramiczny dosyć blisko.

 

Jeżeli chcesz więcej, to trzeba dotknąć i ocenić na miejscu. w jaki sposób został zamontowany wkład ceramiczny? tzn. z ociepleniem, pustką, czy na "sztywno sklejony" z cegłami ???

Powiedziałbym, że z pustką. Na pewno bez ocieplenia.

 

W każdym razie wskazujesz jednak możliwość wykonania takiego kominka? Jeżeli tak to będę męczył wykonawców, aż znajduję kogoś kto się podejmie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś zostawić wnękę gr 12cm na palenisko,(obmurówka wkładu ceramicznego, na projekcie od strony salonu jest 24cm, a w realu ? )

Myślę że będzie tyle, bo komin ma głębokość 60cm, a patrząc na wyczystkę z tyłu widzę wkład ceramiczny dosyć blisko.

 

Jeżeli chcesz więcej, to trzeba dotknąć i ocenić na miejscu. w jaki sposób został zamontowany wkład ceramiczny? tzn. z ociepleniem, pustką, czy na "sztywno sklejony" z cegłami ???

Powiedziałbym, że z pustką. Na pewno bez ocieplenia.

 

W każdym razie wskazujesz jednak możliwość wykonania takiego kominka? Jeżeli tak to będę męczył wykonawców, aż znajduję kogoś kto się podejmie tego.

 

Dokuj się do wkładu ceramicznego, i wtedy można ocenić czy wywalając dól tego wkładu spadnie, czy reszta będzie "wisieć" Masz jakieś zdjęcia z budowy komina, albo zrób po wykuciu wnęki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokuj się do wkładu ceramicznego, i wtedy można ocenić czy wywalając dól tego wkładu spadnie, czy reszta będzie "wisieć" Masz jakieś zdjęcia z budowy komina, albo zrób po wykuciu wnęki.

Zrobię po dokuciu się. A powiedz mi jeszcze, jak się robi wyczystkę w sytuacji gdy kominek montuje się pod kominem? Bo na to też mi zwrócono uwagę, że wtedy kominek robi za zbiornik na popiół. Jednakże gdzie indziej czytałem, że montaż kominka pod kominem to normalna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokuj się do wkładu ceramicznego, i wtedy można ocenić czy wywalając dól tego wkładu spadnie, czy reszta będzie "wisieć" Masz jakieś zdjęcia z budowy komina, albo zrób po wykuciu wnęki.

Zrobię po dokuciu się. A powiedz mi jeszcze, jak się robi wyczystkę w sytuacji gdy kominek montuje się pod kominem? Bo na to też mi zwrócono uwagę, że wtedy kominek robi za zbiornik na popiół. Jednakże gdzie indziej czytałem, że montaż kominka pod kominem to normalna sprawa.

Kominek tzn. palenisko robi za wyczystkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arysto

Takie ostatnio wynalazałem - użytkuje ktoś. Podobno mogą zrobić dowolną szerokość wkładu wodnego tzn. nie mają normalnie w ofercie ale np. taki 100x45 nie robi problemu :)

Widziałem inny i fajnie o ma dwa takie wichajsterki którymi się steruje przepływ szybra i dolot powietrza pod spodem, nie wiem tylko jak ze szczelnością i koleś który to sprzedawał również za bardzo nie wie :(

Słyszał li kto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety rurę łączącą wkład z kominem mam zamontowaną pod kątem 90 stopni zamiast 45.

Jakie są tego konsekwencje i czy trzeba to poprawić ?

 

Pozdrawiam

jest osłabiony ciąg, zapcha się (na poziomym odcinku odłożą się sadze, popiół), przy intensywnym paleniu w jeden sezon nawet o 50% zmniejszy się ten poziomy odcinek :-? zacznie dym z kominka "uszami wychodzić"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety rurę łączącą wkład z kominem mam zamontowaną pod kątem 90 stopni zamiast 45.

Jakie są tego konsekwencje i czy trzeba to poprawić ?

 

Pozdrawiam

jest osłabiony ciąg, zapcha się (na poziomym odcinku odłożą się sadze, popiół), przy intensywnym paleniu w jeden sezon nawet o 50% zmniejszy się ten poziomy odcinek :-? zacznie dym z kominka "uszami wychodzić"

 

Dzięki za info.

Wkład mam ustawiony przy kominie. Rura pozioma ma długość ok. 30 - 35 cm (od końca kolanka do wejścia w komin).

Czy taki krótki odcinek też może osłabiać ciąg i zapchać się za jakiś czas ?

Czy rozbierać kominek, żeby zrobić pod kątem 45 ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za info.

Wkład mam ustawiony przy kominie. Rura pozioma ma długość ok. 30 - 35 cm (od końca kolanka do wejścia w komin).

Czy taki krótki odcinek też może osłabiać ciąg i zapchać się za jakiś czas ?

Czy rozbierać kominek, żeby zrobić pod kątem 45 ?

 

Pozdrawiam

możę się zapchać, jak w kolanie jest wyczystka i dojście do niej to tylko sprawdzać częściej i czyścić :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez jest taki odcinek i czyszcze go szczotka od strony kominka.Przepycham to do komina "głównego" a potem wybieram z wyczystki. Po sezonie faktycznie troche sie tego zbiera ale bez przesady.

 

Ale mam inne pytanie. Czy istnieje cos takiego jak optymalny ciag w kominie??

Nie wiem np 5 m/s??? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokuj się do wkładu ceramicznego, i wtedy można ocenić czy wywalając dól tego wkładu spadnie, czy reszta będzie "wisieć" Masz jakieś zdjęcia z budowy komina, albo zrób po wykuciu wnęki.

 

Nie kułem komina, zadzwoniłem za to do wykonawcy. Wkład ceramiczny jest oblany betonem, więc nie spadnie. Komin jest węższy niż na projekcie, ma 110cm szerokości, w środku kanał dymowy z wkładem ceramicznym, kanał wentylacyjny, i kanał "nieużytkowy". Kanał dymowy jest po środku przekroju komina.

 

Obrazek będzie lepszy (czarny - kanał dymowy, zielony - wentylacyjny, biały - nieużywany):

 

http://lh3.ggpht.com/_48TWBczs9hc/SWW_4DQhGCI/AAAAAAAAD-k/ENA3K8cpIvE/s400/komin.gif

 

I jak to widzisz? Moją wątpliwość budzi jedynie kwestia, czy wykucie dziury (wszak dosyć sporej) w przedniej ścianie komina, nie naruszy to jego konstrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie chce zrobić dgp ale turbinę umieścić na strychu i dopiero z niej poprowadzić rury docelowe do pomieszczeń tak jak na rysunku.

Czy będzie to wykonane prawidłowo, czy lepiej jest umieszczać turbinę zaraz nad kominkiem - ale boję się o hałas...

 

 

http://img184.imageshack.us/img184/4435/rekuxg9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...