Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

WITAM

MIESZKAMY Z ŻONĄ W DREWNIANYM DOMU I PLANUJEMY TERAZ ZAŁOŻYĆ KOMINEK ZWYKŁY LUB Z PŁASZCEM WODNYM KTORY MOZNA BY PODŁACZYĆ DO CIEPŁEJ WODY UZYTKOWEJ BO PONOĆ TAK MOŻNA NIEZNAM SIE

PYTANIA SA TAKIE:

CZY I JAK WG W TAKIM DOMU DREWNIANYM MOZE BYĆ TAKI KOMINEK

JAK TO SIE MA DO ZAGROŻENIA POŻAROWEGO?

JAKI KOMINEK JEST LEPSZY? DO TAKIEGO DOMU I KTÓRY LEPIEJ CIEPŁO ODDAJE?

DODAM ZE TAKI KOMINEK CHCIAŁBYM BY OGRZAŁ 5 POMIESZCZEŃ

I JAKIE SA DOBRE NA RYNKU I TANIE W UTRZYMANIU I MATERIALY ITP.

POZDRAWIAM

 

Zawsze można zrobić dobrze :wink: spie#$ też można :-? Aby ocenić i wybrać najlepsze rozwiązanie trzeba mieć więcej danych, bez wizji na miejscu, projektu, przeznaczonych środków itd. można teoretyzować parę godzin :wink:

 

 

oto mniejwiecej dziecinny schemat rozmieszcenia pokoi itp, prosze o porade jak ocieplic te pokoje , kuchnie i łazienke i jakim kominkiem najlepiej

http://images32.fotosik.pl/434/14ad5f64f6ffe09f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, a mianowicie, posiadam od niedawna Turbokominek, producent informuje na swojej stronie, iż czas spalania może nawet wynosić 10 godzin. Chciałbym wiedzieć jak to osiągnąć? U mnie czas spalania dochodzi ledwo i rzadko do 4 godzin. Używam grabu, brzozy, olchy, jesionu, wszystko sezonowane 1,5 roku. Czy może należy wybrać jakieś specjalne ustawienia w centralce? Po rozpaleniu zostawiam wentylator na 30-35%. Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponawiam pytanie:

jaką max długość powinna mieć rura wychodząca z turbiny, aby na wylocie nie miała zbyt dużych strat (chodzi mi o rury na strychu - pom. nieogrzewane oraz w domu, gdzie temp. jest już większa

 

Niestety to własnie trzeba policzyc. Sciagnij sobie to

 

http://darco.com.pl/download/pdf/katalogi/Podrecznik%20DGP.pdf

 

przeczytaj i policz wstepnie. Tak jak pisałem to co chcesz zrobic trzeba dokladnie policzyc i miec troche doswiadczenia. Inaczej moze sie zdarzyc ze wydasz tylko kase a efekt bedzie marny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich - zajrzałem na ten wątek bo etap mojej budowy stoi właśnie pod znakiem kominka, więc szukam porady. Może nieskutecznie, a może sporo jest porad wykluczających się wzajemnie i dalej nie wiem co można a co nie...

 

Dom posiada całkowitą powierzchnię użykwową 165m + 31m garaż. Zdecydowałem się na kominek z PW Lazar 22kW (miał być 16kW) ale dystrybutor i producent stwierdzili że 22kW za duży nie będzie a zawsze trochę mocy w zapasie... Nie wiem... już zamówiłem - pośredniego tej firmy nie było. Dopływ powietrza z zewn. sterowany elektronicznie, ogrzewać chcę też CWU. Niestety w chwili obecnej będę grzał tylko parter czyli z garażem jakieś 142m...

 

Kominek będzie stał w narożniku, a jego obudowa ma być prosta - po prostu ściana z której będzie widniał tylko front komikna. I tu mam pytanie. Sprzedawca (zajmują sie od lat kominkami) powiedział ze taka obudowa moze być z płyt KG bez ich izolowania jeżeli obkleję kominek izolacją (i pokazał mi jakiś u siebie - tyle że nie dopytałem co to jest). Mam pytania:

 

1) czym okleja się takie kominki - producent wełny FIREROCK pisze że nie wolno jej zbliżać do wkładu i paleniska na mniej niż 4cm... Czym ew. kleić wełnę do ściany? Czy należy też izolować rurę spalinową?

 

2) Ściana idzie do sufitu - ale można powiedzieć że jest tylko jedna ścianka boczna - jest to po prostu przeciwprostokątna w narożniku pokoju ścięta w jednym rogu (patrząc z góry - trójką prostokątny gdzie jeden narożnik jest ścięty) - czy należy zrobić komorę dekompresyjną - jeżeli tak to jak umieścić kratki? Jedna od frontu wyżej druga niżej z boku?

 

3) W domu mam 3 kominy. 2 kanały spalinowe (w 2 rożnych kominach gaz i ten kominek). Kominy są murowane. Na chwile obecną wszystkie kanały (oprócz kotłowni - tam już są zaklejone), a jest ich chyba 9 mają wyczystki murarskie - zostawili murarze do oczyszczenia z ew syfów po budowie - w każdym razie nie sa zamurowane jeszcze. Zauważyłem często ciąg wsteczny, który się zmienia np jak otworze okno w pokoju po drugiej stronie komina (tam gdzie są te wyczystki). Zasłonięcie wyczystek wiele nie daje. Kominy mają min 6.77m jednak akurat ten gdzie jest kanał dymny do kominka są poniżej kalenicy (projekt Wierzba2 z Horyzontu). Czy ten ciąg się zmieni pod wpływem temperatury spalin?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ponawiam pytanie o producentów kominków z szczelnym i bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do spalania.

 

Te które znam to Hajduk, Lazar, CTM, czy zna ktoś jeszcze inne ?

 

Moje drugie pytanie to czy są jakieś przeciwwskazania do palenia w kominku z PW ( przez krótki okres co kilka dni 2-4 godziny ) który nie jest napełniony wodą ?

 

dziękuje z góry

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Witam,

 

ponawiam pytanie o producentów kominków z szczelnym i bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do spalania.

 

Te które znam to Hajduk, Lazar, CTM, czy zna ktoś jeszcze inne ?

 

Moje drugie pytanie to czy są jakieś przeciwwskazania do palenia w kominku z PW ( przez krótki okres co kilka dni 2-4 godziny ) który nie jest napełniony wodą ?

 

dziękuje z góry

 

pozdrawiam

 

Ktoś na forum pisał, że kominki Arysto mają szczelne doprowadzenie powietrza z zewnątrz, ale jeszcze tej informacji nie potwierdziłem u producenta, a na stronie nie ma takiej jednoznacznej informacji. :roll:

http://www.arysto.com.pl/pl/produkty.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam prośbę o pomoc.

Mój M zamontował wkład kominkowy, zrobił zabudowę (zresztą wg wskazówek z formum) i powstał problem.

W czasie mocnego rozgrzania kominka zaczyna wydzielać się z kratek tragiczny aromat - słodki jakiś - głowa boli i mdły jest jakiś...

Czy może ktoś wie, jaka jest tego przyczyna?

M podejrzewa uszczelniacz kominkowy, którego niestety nie pożałował...

Będę wdzięczna za pomoc.

Na początku słyszeliśmy, że coś może się wypalać i trzeba przeczekać, ale palimy już od października i jakoś poprawy brak.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam prośbę o pomoc.

Mój M zamontował wkład kominkowy, zrobił zabudowę (zresztą wg wskazówek z formum) i powstał problem.

W czasie mocnego rozgrzania kominka zaczyna wydzielać się z kratek tragiczny aromat - słodki jakiś - głowa boli i mdły jest jakiś...

Czy może ktoś wie, jaka jest tego przyczyna?

M podejrzewa uszczelniacz kominkowy, którego niestety nie pożałował...

Będę wdzięczna za pomoc.

Na początku słyszeliśmy, że coś może się wypalać i trzeba przeczekać, ale palimy już od października i jakoś poprawy brak.

 

Pozdrawiam

 

uszczelniacz taki na 1200 stopni(najczęsciej czarny w kolorze) na pewno nie będzie smierdział, bo nim są lączone rowniez np.elementy wkladów(oprócz stalowych i "odlewanych")

moze to byc np. kiepskiej jakości wełna z nieodpowiednia taśmą zblizoną zbyt blisko wkładu, lub za małe otwory wlotowe/wylotowe powietrza powodujące zbyt wysoka temperaturę w okapie.

widziałem już rożne cuda w kominku, przy których można złapać się za glowę, dlatego lepiej wpisz co jeszcze mąz "podejrzewa" a ktos w miarę kompetentny może spróbuje to zweryfikować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądnij go na żywo :wink: zobacz w jaki sposób zrobiona jest kurtyna powietrzna :-? podpowiem :wink: brak uszczelki u góry między szybą a ramą drzwiczek, na przerwy w użytkowaniu kominka zaklej taśmą klejącą :wink: a regulację podczas palenia wymyśl sam.

pozdrawiam

 

Wiem, wiem już go skreśliłem, a taki ładny był "amerykancki" :cry:

Dzwoniłem do firmy, która montuje Sparke i mi to potwierdzili.

 

A co powiesz o kominku Hajduk VOLCANO 2L lub 2L h ??

Hajduk będzie szczelny ??

moim zdaniem szybko skreślasz poszczególne pomysły.

z mojego doświadczenia uważam, ze brak uszczelki jako kurtyna powietrzna to normalne rozwiązanie,

wiekszość wkladów jest zrobiona w ten sposób, gdyż pozwala to nakierować strumień przedostającego sie przez drzwiczki powietrza tam gdzie chcemy, czyli na szybę.

sa też wkłady, które mają dodatkowe nawietrzaki ponad drzwiczkami zamiast tego wycięcia, co jest rozwiązaniem bliżniaczym.

proszę zauważyć, ze uszczelka wkladu wcale nie jest silikonowa i nawet jesli jest dookoła drzwiczek, jakis procent powietrza i tak przepuszcza, a we wkładach np. podnoszonych, przepuszcza całkiem sporo, co najczęsciej przy zachowaniu odpowiedniej szczelności reszty wkładu nie ma wpływu na spalanie i jego długość, gdyz jest to ilość z n i k o m a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądnij go na żywo :wink: zobacz w jaki sposób zrobiona jest kurtyna powietrzna :-? podpowiem :wink: brak uszczelki u góry między szybą a ramą drzwiczek, na przerwy w użytkowaniu kominka zaklej taśmą klejącą :wink: a regulację podczas palenia wymyśl sam.

pozdrawiam

 

Wiem, wiem już go skreśliłem, a taki ładny był "amerykancki" :cry:

Dzwoniłem do firmy, która montuje Sparke i mi to potwierdzili.

 

A co powiesz o kominku Hajduk VOLCANO 2L lub 2L h ??

Hajduk będzie szczelny ??

moim zdaniem szybko skreślasz poszczególne pomysły.

z mojego doświadczenia uważam, ze brak uszczelki jako kurtyna powietrzna to normalne rozwiązanie,

wiekszość wkladów jest zrobiona w ten sposób, gdyż pozwala to nakierować strumień przedostającego sie przez drzwiczki powietrza tam gdzie chcemy, czyli na szybę.

sa też wkłady, które mają dodatkowe nawietrzaki ponad drzwiczkami zamiast tego wycięcia, co jest rozwiązaniem bliżniaczym.

proszę zauważyć, ze uszczelka wkladu wcale nie jest silikonowa i nawet jesli jest dookoła drzwiczek, jakis procent powietrza i tak przepuszcza, a we wkładach np. podnoszonych, przepuszcza całkiem sporo, co najczęsciej przy zachowaniu odpowiedniej szczelności reszty wkładu nie ma wpływu na spalanie i jego długość, gdyz jest to ilość z n i k o m a.

 

:lol: odnośnie tego na czerwono :wink:

Odnosząc do początku powstania wkładów kominkowych do życia człowieka, ja bym umiejscowił to rozwiązanie w epoce kamienia łupanego :-? przez takie rozwiązanie palenisko spala w 100% ciepłe powietrze z pomieszczenia, dodatkowo cały czas wyciąga ciepłe powietrze w czasie "postoju" kominka (brak możliwości szczelnego zamknięcia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam

 

ps, prawie te same wady ma prawie identyczny sparherm :wink:

 

To :wink: może :wink: coś więcej, żeby nie było jak w reklamie złotego napoju z podbeskidzia.... gdzie prawie robi różnicę....

 

Ponawiam 2 - ciągle aktualne

 

Kurs euro nieco się zmienił ostatnio...

może ktoś ma jakiś pomysł co możnaby wstawić zamiast spartherm varia FDh. Czy są jakieś dobre alternatywy?

 

ps. i ani 2cm więcej szerokości nie ma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądnij go na żywo :wink: zobacz w jaki sposób zrobiona jest kurtyna powietrzna :-? podpowiem :wink: brak uszczelki u góry między szybą a ramą drzwiczek, na przerwy w użytkowaniu kominka zaklej taśmą klejącą :wink: a regulację podczas palenia wymyśl sam.

pozdrawiam

 

Wiem, wiem już go skreśliłem, a taki ładny był "amerykancki" :cry:

Dzwoniłem do firmy, która montuje Sparke i mi to potwierdzili.

 

A co powiesz o kominku Hajduk VOLCANO 2L lub 2L h ??

Hajduk będzie szczelny ??

moim zdaniem szybko skreślasz poszczególne pomysły.

z mojego doświadczenia uważam, ze brak uszczelki jako kurtyna powietrzna to normalne rozwiązanie,

wiekszość wkladów jest zrobiona w ten sposób, gdyż pozwala to nakierować strumień przedostającego sie przez drzwiczki powietrza tam gdzie chcemy, czyli na szybę.

sa też wkłady, które mają dodatkowe nawietrzaki ponad drzwiczkami zamiast tego wycięcia, co jest rozwiązaniem bliżniaczym.

proszę zauważyć, ze uszczelka wkladu wcale nie jest silikonowa i nawet jesli jest dookoła drzwiczek, jakis procent powietrza i tak przepuszcza, a we wkładach np. podnoszonych, przepuszcza całkiem sporo, co najczęsciej przy zachowaniu odpowiedniej szczelności reszty wkładu nie ma wpływu na spalanie i jego długość, gdyz jest to ilość z n i k o m a.

 

:lol: odnośnie tego na czerwono :wink:

Odnosząc do początku powstania wkładów kominkowych do życia człowieka, ja bym umiejscowił to rozwiązanie w epoce kamienia łupanego :-? przez takie rozwiązanie palenisko spala w 100% ciepłe powietrze z pomieszczenia, dodatkowo cały czas wyciąga ciepłe powietrze w czasie "postoju" kominka (brak możliwości szczelnego zamknięcia)

 

A co za różnica czy wciąga kominek czy kratka wentylacyjna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Faktycznie uszczelniacz dał ten wysokotemperaturowy - czarny, wełna - płyty isovera.

Boi się tylko, że dał go zbyt blisko kominka - na rurach wlotowych do komina.

Taśmę też podejrzewa - nawet przedstawiciel z firmy, która ją sprzedaje ma się u nas zjawić w tej sprawie.

Totalna porażka, bo mieliśmy nadzieję, że to minie... a ściany już w trakcie malowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to jednak troszkę "strachy na lachy"

tak wąska szczelina , bez wystąpienia podcisnienia przy paleniu, nie zadziała raczej w ogóle jako "ciąg"

ale nawet jesli, to policzmy przekroje:

kratka 14x14=196

szyba wkladu standard 60 x 0,5(szczelina) =30

 

oczywiście występuje spalanie ciepłego powietrza, jednak nie są to jakieś ogromne ilości, gdyż spala sie równiez powietrze swieże, nastepuje naturalna wymiana niewielkich ilości powietrza, co jest raczej korzystne, gdyż nie zakladam, ze ludzie siedzą w pozamykanych na szczelno budynkach.

zakładam tez(jak pisałem powyżej), ze wklad bez kurtyny również przy spalaniu jakąś część ciepłego powietrza spali.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeden kilogram drewna do prawidłowego spalania potrzebuje tlenu zawartego w około 30 m3 powietrza...obojętnie skąd...więc na nic liczenie tutaj przekroju szczelin, kratek itp. rzeczy. I tak ogień to powietrze sobie znajdzie (choćby poprzez odwrócenie ciągu w wentylacji), albo poradzi sobie poprzez spalanie niezupełne, z wytworzeniem dużej ilości tlenku węgla (czadu), niedopalonej sadzy i wytworzeniu o ponad połowę mniej energii niż jest to możliwe.

A potem w domu jest uczucie zaduchu, mieszkańców boli głowa, wszystkie zapachy z domu (kuchnia, WC) wędrują do salonu, bo tam jest "domowy pożeracz powietrza" w postaci kominka.

Przy obecnej, szczelnej stolarce budowlanej, wkłady bez bezpośredniego dopływu powietrza z zewnątrz są delikatnie mówiąc...anachronizmem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...