Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witajcie, albo ja jestem "zielona", albo z moim kominkiem jest coś ne tak, męczyłam się dzisiaj żeby w nim rozpalić trzy godziny i dałam sobie spokój, nie pomogły rozpałki, jakieś dziwne czarne drewienka z castoramy itp., wiem że mam trochę wilgotne drewno, ale moi "wykończeniowcy" codziennie w nim rozpalają i nie mają problemów. Kominek był montowany 1,5 tygodnia temu, wkład spartherm - może coś robię z tymi przestawieniami powietrza nie tak, czy ktoś ma instrukcję obsługi, co kiedy robić by było ok - sorki za tak banalne pytania ale jestem blondynką :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Majki podglądnąłem u Ciebie w dzienniku budowy. Zastanawia mnie ta redukcja przy doprowadzeniu powietrza z zewnatrz. Od spodu wkładu Dovre jest kanał tylko fi 100 mm ??? Coś mało jak wkład ma nie brać powietrza z wewnątrz domu. Chyba jednak nie jest on taki szczelny jak Spartherm czy Hajduk.

 

I bardzo dobrze, że zajrzałeś :D

Spokojnie - powietrze ssie aż miło, widać to genialnie na rozpalonym kominku jak pięknie sterujesz dwoma dolotami : na szybę i na "popielnik". Trzeci dolot - dopalanie gazów wylotowych jest niesterowalne z kominka, ale jak zamknę przepustnicę, to wszystko gaśnie.

Jasne, że szczelności nie sprawdzałem, ale widać to jak mówię pięknie na "żywo" :D

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pblochu

b&G ma świetne wkłady - w niektórych (chyba, bo już nie pamietam czy we wszytskich) mozna palić węglem - ale jak masz reku to może być niebezpiecznie bo on pobiera powietrze z wewnatrz, a reku powoduje jego cyrkulację i zmiany w ciśnieniu....

Dovre się chwali ze ma 100% szczelność zasysanego z zewnątrz powietrza - więc do reku jest lepszy.

 

u nas sytuacja jest identyczna - chceiliśmy B&G, ale albo będiz eDovre 2180, albo Jotul I 600.

reku mocno agranicza wybór wkładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

:lol: Greg - na to pytanie powinien Ci odpowiedzieć TWÓJ FACHOWIEC, którego tak bronisz :lol: No ale jak widać to był po prostu dobry sprzedawca i tyle...

No dobra, żeby nie być złośliwcem (bo nie jestem) - w Twoim wkładzie oczywiście że tak. Bo inaczej będziesz miał duże straty na płaszczu, zbyt gorąco w salonie i problem z "drewnożernym" wkładem, który nie będzie potrafił uzyskać temperatury większej niż 60 stopni C, pomimo porządnego w nim hajcowania.

Robi się to najlepiej wełną kominkową (ale sztywną - kamienną) w płytach, gdzie warstwa między wełną a folią jest dodatkowo wzmacniana siatką z włókna szklanego. Do mocowania służy taśma aluminiowa z klejem o wytrzymałości termicznej co najmniej 250 stopni C.

Ewentualnie można zabudować "skrzyneczkę" z izolacyjnych płyt krzemianowo-wapniowych różnych producentów.

Pozdrów swojego sprzedawcę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

:lol: Greg - na to pytanie powinien Ci odpowiedzieć TWÓJ FACHOWIEC, którego tak bronisz :lol: No ale jak widać to był po prostu dobry sprzedawca i tyle...

 

Nie fachowiec a sprzedawca, bo kupilem od sprzedawcy.

Sam sie bawie i dlatego pytam a fachowcow nie mam do tego jeszcze.

 

Robi się to najlepiej wełną kominkową (ale sztywną - kamienną) w płytach, gdzie warstwa między wełną a folią jest dodatkowo wzmacniana siatką z włókna szklanego. Do mocowania służy taśma aluminiowa z klejem o wytrzymałości termicznej co najmniej 250 stopni C.

 

Ok bede probowal sam sobie to zrobic. Czyli jak rozumiem plaszcz wodny i sam czopuch przy wylocie spalin? Dobrze kojarze? :wink:

I rozumiem ze folia na zewnatrz? :wink:

 

 

Pozdrów swojego sprzedawcę.

Pozdrawiam.

Podobno nie jestes zlosliwcem Forest? :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak ktoś....? Z góry dziękuję.

Co zamiast styro przy kominku pod wylewką?

 

Mam jeszcze jedno pytanie o rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz do kominka. fi100 ? fi150?

 

Jakie są zasady układania styropianu na podłodze wokół kominka? Kominek dwustronny.

pyt. nr 2 - co "tam" włożyć? Zalać przy wylewkach / cegły ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stoję przed wyborem wkładu kominkowego. Dokładnie szukam wkładu z drzwiczkami otwieranymi do góry (gilotyna) bez płaszcza wodnego, z prostą szybą. Zależy mi też na doprowadzeniu powietrza z zewnątrz i możliwości ciągłego palenia. Powierzchnia domu to około 160m2 (parter z użytkowym poddaszem) + piwnica

 

1. Co wybrać? Wkład żeliwny czy stalowo-szamotowy?

2. Jeśli chodzi o żeliwny to mam na oku LAUDEL 6876-54. Czy ten wkład ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz? Czytałem, że te wkłady nie są najlepsze.

3. Stalowy z płytami szamotowymi to Hajduk Prisma 1V h (lub Prisma 1MV h - czym się one różnią). Ten na pewno ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Czy mechanizm otwierania drzwiczek jest taki sam dla tych wkładów?

4. Ostatni możliwy wybór to Fonte Flamme - SPECIALVISION 760SP/054+. Czy to dobry wybór? Mało jest o tych kominkach na stronie muratora. Czy te wkłady mają doprowadzenie powietrza z zewnątrz?

 

Czy możecie doradzić, który wkład będzie lepszy biorąć pod uwagę moje wymagania? Dzięki wielkie.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak ktoś....? Z góry dziękuję.

Co zamiast styro przy kominku pod wylewką?

 

Mam jeszcze jedno pytanie o rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz do kominka. fi100 ? fi150?

 

 

Pod kominkiem nie mam żadnego styropianu.

Rura pod chudziakiem, pomarańczowa fi160.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bardzo proszę o radę doświadczonych forumowiczów.

Nasz dom ma 107m pow. mieszkalnej+40m garaż.Planujemy kominek z płaszczem wodnym.Jaką moc powinien mieć kominek na taki metraż.

Kominek będzie ustawiony w rogu salonu,w pobliżu okna tarasowego.Zastanawiamy się nad kominkami narożnymi,ale bardziej nad pryzmatycznymi.Chodzi nam też ,aby nie był zbyt wysunięty w stronę salonu,żeby go nie przytłaczał.Salon ma ok.30m+ otwarta kuchnia-10m.

Kominek ma być z doprowadzonym powietrzem z zewnątrz.Jest położona rura fi100.

Czy możecie doradzić jakiś kominek.Oczywiście w przystępnej cenie.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Na jakiej wysokości powinna wchodzić rura od kominka do komina.

Sorki,że tyle pytań ale jestem totalnie zielona :oops:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem, który spędza mi sen z powiek :wink: Tak więc użytkuje dwa miesiące kominek z wkładem Pano 7 i ku mojemu zdziwieniu widzę że pomiędzy otworami w tylniej ścianie gdzie są otwory zawracające ogień czy dopalające powstał pęknięcie na całej szerokości. Na złożoną reklamację dostawca mi odpwoiedział że jest to wynikiem przegrzania wkładu żeliwnego. No zgupiałem, aby nie było za wesoło to górna część płyty i belki pękła. Na belce w miejscu łaczenia i na środku natomiast w płycie jest tego odzwierciedlenie. Wykonawca stwierdził że marmur pęk bo wkład jest przegrzewany. Nie wiem czy to żart, dlatego prosze o wasze doświadczenia. Jeżeli ktoś zna rzeczoznwcę z tej dziedziny to proszę o namiary (okolice Poznań), chyba jestem zmuszony skorzystać. Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...