Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam...

 

ja mam spartherma z kurtyną powietrza... i powiem tak, dzięki niej szyba nigdy nie jest osmolona... owszem jest okopcona jak włoże coś nie teges... czyli albo niedoschnięte drewno, albo kiepski brykiet.... ale nawet jak ogień podchodzi pod szybę - to ewidentnie widać powietrze zdmuchujące go z szyby...

 

poza tym jak potem dobrze się rozbuja kominek to i szamot i szyba się oczyszcza :) bo przy wysokiej temeraturze spalania się nie kopci ....

 

http://images49.fotosik.pl/94/f61d6e2f1714f1cf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dziękujemy bardzo :)

 

a wracając do szyby - to ja robię tak, że na początku daję sporo paliwa (drewno, brykiet) i dużo powietrza... by się szybko rozpaliło i nabrało wysokiej temperatury spalania.... i wtedy zazwyczaj kopci....

 

... jak już wiem, że z kratek mam gorące powietrze to już tylko wystarczy lekko skręcić dostęp powietrza, bo to wydłuża proces spalania... i podkładać tak by ogień był nie za mały... to co widac na focie to moment w którym doprowadzam kominek do wrzenia :) by raz - ogrzało mi salon i klatkę schodową (bo tam mam kratki) i dwa - właśnie oczyścił szybę i szamot... po takim paleniu kominek w środku jest czyściuteńki :) wystarczy tylko zmieść popiół... i tylko czasem przetrzeć szybę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przeciągnąć doprowadzenie powietrza rurą z PCV. Pod kominkiem nie występują wysokie temperatury, a nawet jeżeli są one trochę wyższe to i tak rura jest chłodzona przez powietrze z zewnątrz. Także materiał z jakiego jest wykonana nie ma tu znaczenia ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Jeśli ktoś ma sprawdzonego, solidnego i w miare niedrogiego wykonawcę obudowy kominka, to bedę wdzięczny za kontakt, z góry dziękuję

DaroR

[email protected]

 

naprawde nikt nie ma namiarów :) ?

 

 

ja mogę polecić swojego wykonawcę... z czystym sumieniem i bez oporów... ale żeby nie było, że dopuszczam się rekalmy dam Ci to ...

 

http://forum.muratordom.pl/firma-komink-i-ikominy,t150479.htm?highlight=hrehorecki

 

 

jest tam właśnie moja relacja z montażu kominka... miłej lektury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, jeśli już o tym było, niie mam czasu przeglądać 32 stron.

 

Profesjonalna duża firma podłączyła mi wkład żeliwny Tarnava do komina i wykonała obudowę kominka. Niby wszystko jest o.k., jednak przeglądając instrukcję Tarnavy zauważyłam, że w tych wkładach rurę odprowadzającą spaliny do komina montuje się do wewnątrz wkładu. Firma podłączająca rurę nałożyła na zewnątrz. Nie zwróciłam na to uwagi podczas montażu, teraz kominek jest obudowany. Napiszcze proszę, czy mam się martwić :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłam odpowiedzi, więc proszę o radę, czy bardzo mocno powinnam domagać się od wykonawcy poprawienia dwu rzeczy w instalacji kozy?

 

1. Rura dymowa ma jedno kolanko (od kozy pionowo w górę potem wchodzi w ścianę już prawie pod sufitem) i jest ono założone odwrotnie - tzn. cug odbywa się "pod prąd" (czyli łączenia są szersze od strony kominka węższe od strony wylotu do komina). Oprócz zbierania się kurzu na krawędzi tej pierwszej rury (notabene ostrej jak brzytwa) obawiam się że po rozgrzaniu może się tam rozszczelnić i walić spalinami na pokój.

 

2. Doprowadzenie powietrza. Jest rura w podłodze (doprowadza z zewnątrz). Wystawała na ok. 30 cm nad parkiet. Kominek/koza z natury przystosowany jest do doprowadzenia powietrza od tyłu, ale powiedziano nam, że sobie poradzą z podłączeniem. Poradzili sobie tak, że rurę tę ucięli równo z podłogą i luźno postawili na niej kominek. Kominek/koza ma styłu lekkie podcięcie obudowy (chyba transportowe) i od razu z niego mocno wiało - więc... zakleili to taśmą. Już obiecali że zrobią jakąś zaślepkę z metalu, ale wciąż obawiam się, że:

- do komory spalania będzie docierać nie dość powietrza (boję się czadu),

- nie można normalnie używać wajchy do regulacji tego dopływu (a od tego o ile wiem będzie brudzić się szyba),

- teraz się ociepliło - ale jak będzie zimno i wiatr, to będzie mi spod kominka wyziębiać chałupę.

 

Poradźcie proszę - czy moje obawy są zasadne i jak mocno można się przy nich upierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co zrobiliście z odprowadzeniem kondensatu z komina?

 

w podstawie mojego komina systemowego (dla kominka) mam taką kształtkę w której jest dziura do odprowadzenia wody/kondensatu (czy jak to zwał...) no i nie bardzo mam gdzie to wpiąć. W kotłowni wyprowadziłem na razie na podłogę (jest kratka) ale z tamtej nic się nie leje - nie wiem jak będzie z tym kominem koło kominka - może lepiej zalepić tą dziurę jakimś silikonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...