Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A ja mam takie pytanie natury technicznej do znawców tematu. Podoba mi się taki nowoczesny design obudowy kominka:

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/piasek_pustyni/156/wnetrza

W domu nie będe miał DGP, ale będzie reku z wyciągiem gdzieś w pobliżu kominka. Moje pytanie jest tego rodzaju, czy wogóle wykonalne jest taka obudowa kominka przy wkłądzie o mocy 12 kW. Bo słyszałem,że obudowa kominka powinna mieć odpowiednią przestrzeń. Tzn,że nie można wkładu, który oddaje sporo ciepła zaknąć w takiej małej przestrzeni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Papier i komputer wszystko "przyjmą"...

Jeżeli architekt ma taką wizję, to powinien od razu robić projekt techniczny z pełną specyfikacją materiałowa wraz np. z podaniem konkretnego paleniska jakiego chce użyć do realizacji.

Kominek z paleniskiem w postaci wkładu odpada.

Ale możesz wstawić gotowy produkt, np.:

http://www.spartherm.com/fla/katalog/loftline/

I będzie ok.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem,że jest to wizja artystyczna architekta:)

A czy jest jakaś minimalna określona przestrzen jaką powinna mieć obudowa. Ja chcę u siebie część tej obudowy schować w ścianie nośnej, tzn dać nadproże na wysokości około 2m tak jak do drzwi i pod tym bedzie przestrzen na wkład kominkowy.Ściana ma 24 cm, wiec o tyle mniej bedzie wystawac kominek do wewnatrz pokoju. Komin stoi z drugiej strony ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej będę miec w domu kominek z DGP oraz oddzielna instalację rekuparatora. Czy ktoś z Was ma obie te instalacje i jak działają w praktyce ? Proszę o porady. Wiem, że współpraca tych instalacji moze być problemowa. Czy oprócz wymogu szczelności wkładu jest jeszcze coś o czym powiniene wiedzieć przed montażem kominka z DGP ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy mógłbym kominek "wcisnąć" do środka komina. Chodzi o to, żeby zajmował mniej miejsca w salonie. Sytuacja wygląda tak, że mam wymurowany komin, który ma wymiary około 40 cm na 90 cm. Czyli jeśli wkład kominkowy dałoby się wcisnąć w ściankę komina od strony salonu, aż do drugiej ścianki, to zaoszczędziłbym około 30 cm. Podejrzewam, że trzeba byłoby jakoś podeprzeć ściankę komina od strony salonu, żeby później niżej w nią wsunąć wkład kominkowy. Jako, że nie za bardzo znam się na tych sprawach, prosiłbym o radę, czy to co piszę ma w ogóle jakikolwiek sens i ew. czy byłoby z tym dużo roboty - czy to jest warte tych 30 cm oszczędności...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez chciałem wsunąc wkład w komin ale po rozmowie z kierownikiem budowy ( takze projektant) dałem sobie spokój, mozna to zrobic ale trzeba odpowiednio komin podeprzeć, zrobic wzmocnienie a i tak nie wiadomo jak po kilku latach to wszystko bedzie sie zachowywac. Dodatkowo w razie awarii wkładu jest wiele wiecej roboty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez chciałem wsunąc wkład w komin ale po rozmowie z kierownikiem budowy ( takze projektant) dałem sobie spokój, mozna to zrobic ale trzeba odpowiednio komin podeprzeć, zrobic wzmocnienie a i tak nie wiadomo jak po kilku latach to wszystko bedzie sie zachowywac. Dodatkowo w razie awarii wkładu jest wiele wiecej roboty.

Dzięki, ja też mam wątpliwości, ale tak kusi to mniejsze wysunięcie kominka na salon... Pojutrze porozmawiam z fachowcami, to zobaczę co z tym zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez chciałem wsunąc wkład w komin ale po rozmowie z kierownikiem budowy ( takze projektant) dałem sobie spokój, mozna to zrobic ale trzeba odpowiednio komin podeprzeć, zrobic wzmocnienie a i tak nie wiadomo jak po kilku latach to wszystko bedzie sie zachowywac. Dodatkowo w razie awarii wkładu jest wiele wiecej roboty.

Dzięki, ja też mam wątpliwości, ale tak kusi to mniejsze wysunięcie kominka na salon... Pojutrze porozmawiam z fachowcami, to zobaczę co z tym zrobić...

 

To zrób tak jak u mnie. Postawiłem wkład obok komina i nie wystaje tak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób tak jak u mnie. Postawiłem wkład obok komina i nie wystaje tak bardzo.

Mógłbym, tylko wtedy będzie kiepsko wyglądać, bo komin jest w ściance pomiędzy kuchnią i salonem i to mniej więcej tak w połowie. Przesunięcie wkładu na bok spowoduje konieczność przesunięcia całej zabudowy i nie podoba mi się taka wizja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To zrób tak jak u mnie. Postawiłem wkład obok komina i nie wystaje tak bardzo.

Mógłbym, tylko wtedy będzie kiepsko wyglądać, bo komin jest w ściance pomiędzy kuchnią i salonem i to mniej więcej tak w połowie. Przesunięcie wkładu na bok spowoduje konieczność przesunięcia całej zabudowy i nie podoba mi się taka wizja...

 

Można podstęplowac komin, zrobić belkę żelbetową do kominów systemowych są apecjalne blachy które jednocześnie są podłączeniem rur do kominka. Każdy kierownik budowy ma inne zdanie. Wystarczy wyliczyć obciążenia dla belki. Sporo takich rzeczy zrobiłem wszystko jest ok, a szkoda miejsca tracić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podstęplowac komin, zrobić belkę żelbetową do kominów systemowych są apecjalne blachy które jednocześnie są podłączeniem rur do kominka. Każdy kierownik budowy ma inne zdanie. Wystarczy wyliczyć obciążenia dla belki. Sporo takich rzeczy zrobiłem wszystko jest ok, a szkoda miejsca tracić. Pozdrawiam

Czy podpórka może być tylko stalowa, czy lepiej, żeby był to żelbet? I jak wyliczyć obciążenia dla tej podpórki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciała uzyskać poradę w tym wątku kominkowym :) mianowicie chodzi mi o taki problem: mam na zewnątrz domu kominek, który jest w swoim założeniu grillem i wędzarnią i jest on podłączony (oczywiście osobnym kominem) do systemu kominowego głównego w domu. A problem polega na tym że podczas rozpalania grilla cały dym zamiast do góry sobie leciec do komina wylatuje nam na zewnątrz na taras :cry: :evil: . Mimo że jest otwarty ten cały szyber czy jak mu tak i jest cug w kominie i to niemały także.

Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje :o ? Albo co robimy nie tak :roll: ?!

 

Będę bardzo wdzięczna za pomoc,

pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podstęplowac komin, zrobić belkę żelbetową do kominów systemowych są apecjalne blachy które jednocześnie są podłączeniem rur do kominka. Każdy kierownik budowy ma inne zdanie. Wystarczy wyliczyć obciążenia dla belki. Sporo takich rzeczy zrobiłem wszystko jest ok, a szkoda miejsca tracić. Pozdrawiam

Czy podpórka może być tylko stalowa, czy lepiej, żeby był to żelbet? I jak wyliczyć obciążenia dla tej podpórki?

podpora,belka powinna byc żelbetowa najlepiej z gurkala spec.cement a kazdy konstruktor może wyliczyc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciała uzyskać poradę w tym wątku kominkowym :) mianowicie chodzi mi o taki problem: mam na zewnątrz domu kominek, który jest w swoim założeniu grillem i wędzarnią i jest on podłączony (oczywiście osobnym kominem) do systemu kominowego głównego w domu. A problem polega na tym że podczas rozpalania grilla cały dym zamiast do góry sobie leciec do komina wylatuje nam na zewnątrz na taras :cry: :evil: . Mimo że jest otwarty ten cały szyber czy jak mu tak i jest cug w kominie i to niemały także.

Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje :o ? Albo co robimy nie tak :roll: ?!

 

Będę bardzo wdzięczna za pomoc,

pozdrawiam serdecznie.

witam musisz rozgrzac komin moze spróbuj rozpalic w wędzarce aby komin nabrał temperatury lub włożyc pare gazet nad szyber i je zapalic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

komin sklada sie z rurowego wkladu ceramicznego fi20 firmy cj blok, otuliny z welny mineralnej grubosci 3 cm, calosc obmurowana cegla pelna z zachowaniem szczelin wentylacyjnych w rogach. Komin jest polaczony ze sciana na tzw strzepie czyli maks co mozna zrobic zeby wyrownac prace roznych materialow cegla-porotherm (moja swiadoma decyzja).

 

Wklad ceramiczny wraz z otulina z welny zostal owiniety 2x tasma piankowa dylatacyjna na odcinku ok 15cm, przed zalaniem stropu, zeby beton za mocno nie scisnal welny w miejscu przechodzenia calosci przez strop. Tasma miala byc pozniej wyciagnieta...

 

Problem polega na tym, ze tej cholernej tasmy zapomnialem wyciagnac, ekipie tez nie wpadlo do glowy zeby to zrobic (nie winie ich, sam ja tam wsadzilem i nie mowilem zeby wyjac... zapomnialem) i komin poszedl do gory. juz na kolejne 4m - dopiero wtedy mi sie przypomnialo..

 

Meczy mnie cholernie mysl, ze temperatura na welnie przy przejsciu przez strop bedzie na tyle duza, ze ta tasma piankowa bedzie sie smazyc wydzielajac przez dlugi czas albo i kilka sezonow smrodek. Patrzylem jak ona sie zachowuje przy smazeniu - jak sie nie zapali to tylko sie kurczy, szybko znika praktycznie, ale jednak capi lekko zozgrzanyn plastikiem. jak sie zapali to spala sie smierdzaco jak folia.

 

Pytanie jaka temp. moze byc na zewn powierzchni tej welny - na odcinku przejscia przez strop? Czy moze byc na tyle duza zeby ta pianka smazyla sie i wydzielala smrodek.

 

Jedynym wyjsciem jest wyjecie cegiel lezacych bezposrednio na stropie i ew pod stropem na poziomie wkladu (obok sa jeszcze 3 kanaly wentylacyjne) i delikatne wydlubywanie tej pianki spomiedzy welny i stropu. Komin jest bardzo szeroki wiec wyjecie 2 cegiel z 2 rzedow nie oslabi raczej. Pozniej wsztystko by zostalo zamurowane spowrotem.

 

Tak mi sie wydaje, w kazdym razie, ze nie oslabi i dlatego najchetniej bym tego nie ruszal, ale jak ma sie smazyc i smierdziec (cos pewnie przez sciane komina wylezie mimo szczelin wenylujacych w rogach do samej gory)

 

Prosze o porade kogos kto wie jak mocno moze sie ta welna rozgrzac w tym miejscu? Niestety to tuz ponad wejsciem rury z kominka wiec pewnie, cholera najgorecej w zalym kominie :(

 

Rozbierac i dlubac czy zostawic - niby zawsze mozna bedzie sie dobrac do tego, ale teraz jest najlatwiej jak nie ma wylewek itd.

 

Pozdr

sttrix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...