Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile styropianu pod posadzkami ?


voytas80

Recommended Posts

Wszystko zależy od tego jakie zastosujesz inne rozwiązania w swoim domu ( okna, drzwi, wentylacje) Im okna i drzwi cieplejsze, oraz gdy mamy went. mechaniczna z odzyskiem ciepła tym ocieplenie podłogi, ścian i stropu powinno być lepsze. Po co warstwa 40cm styropianu przy went. grawitacyjnej lub przy zwykłych oknach dwuszybowych. Wiec odpowiedz nie jest prosta. Ja dałem u siebie 20cm styropianu. 4O cm to już lekka przesada. Dając tyle styropianu na pewno twoja podłoga nie będzie 2 razy cieplejsza od tej mojej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie

Czy w kotlowni, hydroforowni, skladzie opalu daje sie styropian? U mnie to jedno pomieszczenie. Ja chyba nie beda dawal, byc moze sie myle. Zezeli bez styropianu to jakie warstwy i czego. Dzieki za wszelkie podpowiedzi.

 

A jaki jest cel tego działania? Patrząc na cenę styropianu i betonu dla oszczedności tego nie robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę temp gruntu pod domen +8 , ciekwae ile dasz na ściany na -20 :)

Średnia temperatura zewnętrzna w sezonie grzewczym w zależności od strefy klimatycznej waha się w Polsce od 1 do 4 st. C.

Nie jest to więc aż taka duża różnica w stosunku do 8 st. C (średnia temperatura pod posadzką w sezonie grzewczym).

Co więcej, przy dobrej izolacji pod posadzką, temperatura pod nią może być jeszcze niższa.

Podawanie jako miarodajnej temperatury obliczeniowej -20 st. C, jest więc co najmniej nadużyciem (temperatura ta służy do doboru mocy urządzeń grzewczych - muszą one zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniach w czasie takich właśnie mrozów).

IMHO, izolacja cieplna pod posadzką powinna być zbliżona do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę inne aspekty, chociażby wytrzymałość, czy ugięcie izolacji, ale możne je rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów (np. styropian EPS 200, czy styrodur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest cel tego działania? Patrząc na cenę styropianu i betonu dla oszczedności tego nie robisz.

 

Oczywiscie cena materialu nie gra roli, ale wybieranie ziemi z piwnicy pod ten styropian juz tak. Duzo roboty, ot co. Narazie mam tyle ziemi gdzie chcialbym miec skonczona podloge. Jezeli styro -to czy pod kociol tez? Czy tez kociol ma stac na cokoliku ze wzgledy na wage? Prosze o rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK widzę że piszesz do rzeczy :)

Ile sugerujesz styropianu ?:)

To zależy jak mają być zaizolowane pozostałe elementy budynku, czyli w efekcie końcowym, "ile dom ma palić?".

Możesz dać tyle ile wymagają tego przepisy - 0,45W/(m2K) (zazwyczaj do ich spełnienia wystarczy 10cm styropianu), ale wtedy, zakładając,że pod posadzką będzie 8 st. C, a w pomieszczeniach 20 st. C, przez posadzkę będzie "uciekało" ponad 5W/m2. Przy posadzkach np. 100m2 daje to 500W, co w skali sezonu grzewczego (zakładam 200 dni) oznacza 2400kWh energii. Przy ogrzewaniu podłogowym straty będą oczywiście jeszcze większe, bo jeżeli średnia temperatura posadzki w sezonie grzewczym wyniesie 23 st. C, to wzrosną one do ponad 3000kWh/rok.

Oczywiście opłacalność ograniczenia tych strat zależy od ceny energii użytej do ogrzewania. W przypadku energii elektrycznej używanej tylko w 2 taryfie koszt tych strat to 750-1000 zł rocznie. Przy pompie ciepła straty są już mniej dotkliwe pod względem finansowym i wynoszą 200-300zł rocznie, ale nie jest to cała prawda, bo musimy zainstalować pompę ciepła o większej mocy, co przekłada się na wyższe koszty inwestycyjne. Przy innych źródłach ciepła wyjdą wartości pośrednie, np. przy gazie ~500zł/ rok.

To są roczne koszty eksploatacji, które możemy zmniejszyć dając lepszą izolację pod posadzką. Można sprawę uprościć i powiedzieć, że straty będą malały proporcjonalnie do grubości izolacji, np. przy 20cm izolacji spadną dwukrotnie w porównaniu do 10cm. Przy styropianie posadzkowym EPS 100, który obecnie kosztuje ~150zł/m3, te dodatkowe 10cm to koszt 15zł. Zmniejszając straty ciepła o połowę na 1m2 przy ogrzewaniu energią elektryczną rocznie zaoszczędzimy ~3,5zł. Jak widać prosty zwrot nakładów na tę inwestycję wyniesie 4-5 lat.

Teraz pozostaje tylko pytanie, czy inwestując tę kwotę (dla posadzki 100m2 będzie to ~1500zł, a właściwie nieco więcej, bo trzeba policzyć też ułożenie tego styropianu) w inny element budynku możemy uzyskać szybszy zwrot nakładów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! i ja się dołączę do tego pytania !! I pod kominek też?

Można w tych miejscach dać XPS i porządniej zazbroić wylewkę?

 

Panowie jajmar i HenoK czy mozecie sie ustasunkowac do naszych lamerskich pytan? Ja po raz pierwszy dom buduje,to pytam. Za dwa tygodnie musze cos zrobic dobrze by bylo wiedziec co, a nie bladzic. Na plan/projekt nie moge liczyc. No to licze na Was :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa wkładu około 250 kg.

Masa "lodówki" z pełnym zasobnikiem około 200-250 kg.

Nie wiem jak w przypadku kotła, ale pod nóżki wkładyu mogę spokojnie podłożyć np. stalowe płyty 20x20 cm, żeby korzystniej rozłożyć nacisk na wylewkę. Wtedy nacisk na cm2 nie powinien byc większy, niż gdybym stanał na jednej nodze :-)

Hm... czyżbym sam sobie odpowiedział na pytanie? :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowałem całkowicie ze styropianu pod posadzkę (piwnicy) ze względu na fakt, iż piwnica będzie mi służyć za małą przechowalnie owoców; tylko dwie skrzyniopalety z jabłkami o wymiarach 100 -80-120 cm( ustawiona jedna na drugiej ), ciężar rozłożony ale to w sumie co najmniej 700 kg, a tych skrzyń będzie u mnie całkiem sporo. Pierwotnie myślałem żeby jednak dać EPS 038 - 5 cm ale przestraszyłem sie tych obciążeń ( nie wiem czy słusznie ). Myślę, że wszystko zależy od potencjalnego sposobu użytkowania piwnicy w przyszłości; ja bym się w każdym razie bał dawać 40 cm styropianu z perspektywą np. urządzenia sobie w piwnicy atlasu , czy wstawienia dużej tokarki :).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...