Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szprosy w oknach


Recommended Posts

Zapraszam do dyskusji czy stosować - jeśli tak to jakie rozmieszczenie dla danego stylu domu - mile widziane ciekawe rozwiązania.

Zastanawiam się tez czy naklejane czy międzyszybowe a jeżeli międzyszybowe to w przypadku potrójnej szyby w której komorze i czy to będzie ładnie wyglądać.

A co z mostkami termicznymi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szprosy pasują do każdego charakteru domu w odpowiednim układzie.

 

Najefektywniejsze są naklejane lub konstrukcyjne - niestety najdroższe i wymagające fachowości (problem kątprofil).

 

Mostki termiczne dotyczą tylko szprosów międzyszybowych. Są wykonane z aluminium, które jest bardzo dobrym radiatorem. Poniżej +5 stopni na zewnątrz pogarszają U szyby. Drastycznie poniżej - 8 stopni na zewnątrz przy 22 stopniach wewnątrz pomieszczenia. Możliwe jest wtedy kondensowanie się pary wodnej pod szprosem na szybie wewnętrznej.

 

W szybach dwukomorowych czyli 3 szybówkach ustawienie szprosów w komorze najbliższej wnętrzu podtrzymuje efekt estetyki dla użytkowników. Przy takim układzie patrząc z zewnątrz widać dopiero z około 5 metrów różnicę. Z daleka nic nie widać. Natomiast problemem jest kolorystyka - szyba zewnętrzna, niskoemisyjna przebarwia barwę szprosu co szczególnie widać przy jasnych kolorach szprosu. Szczególnie na białym widać złamanie koloru odcieniem thermofloat-u - zwykle wpada w szary odcień.

 

To tyle i idę łapać motyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczając współczynnik przenikania ciepła dla okien ze szprosami międzyszybowymi, do długości L liniowego mostka termicznego na styku szyby z kształtownikiem ramy liczonego w mb należy dodać całkowitą długość w mb zastosowanych szprosów międzyszybowych i sumę pomnożyć przez wartość psi :-). Reszta bez zmian jak w powszechnie znanym wzorze:-).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawostka... A "szpros ślepy" pomiędzy szprosem naklejanym to pryszcz? A przewiązka to niby nie mostek?

 

szpros "ślepy" pod wiedeński czyli naklejany w wersji ciepłej czyli SwissPacer (SSP) ?

Dla mnie to standard w drewnie tzw., ciepła ramka do których i ten element zaliczam czyli szpros ślepy.

 

Są konstrukcje gdzie w ogóle nie uzywa się szprosów ślepych - problem gięcie. Takim przykładem są kształty typu Wersal. Czyli naświetle ze słoneczkiem podwójnym i promieniami.

Tzw., przewiązka - hmm, pewnie masz rację lecz aby podwyższyć statykę czyli zwiększyć wysokość lepiej zastosować szpros konstrukcyjny. Szczerze powiem to nie wiem czy w plastiku da się to zrobić czyli zgrzać "przewiązkę z ramą skrzydła. Słupek tak, są "żelazka" do tego. Budvar ma taką opcję - byłem kiedyś u nich na hali na audycie i widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...