Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witaj !

Mam podobny metraż (tylko w parterze) i zafundowałem sobie 24 kW (niestety jednorazowo to trochę kosztuje).

Tak jest u mnie:

Kuchnia elektr. 11 kW,

2 bojlery razem 3 kW

kable grzejne 13 kW,

czajnik, żelazko po 1,5 kW

mikrofalówka 1,5 kW

oświetlenie full 2 kW.

TV, komp. itd. jakieś 2 kW.

Razem 35,5 kW !

Oczywiście nie wszystko pracuje jednocześnie. Ale przypadek organizowania karnawałowego szaleństwa (dania gorące, pieczenie ciast) w bardzo mroźne wieczory jest dość prawdopodobny ?

Oczywiście nie namawiam; Możesz się zmieścić w 13 kW przy grzaniu kominkiem, jednym bojlerze i bez kuchni elektrycznej.

To tak moim zdaniem.

A na obliczenie zapotrzebowania mocy elektrycznej są odpowiednie wzory, niestety nie pamiętam gdzie :cry: .

Janu

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-237812
Udostępnij na innych stronach

13 kW to będzie mało ! Wystarczyło by gdybyś ogrzewała innym medium, ale jak chcesz grzać prądem to proponuje tak 10 kW + moc potrzebna na ogrzewanie. Myślę że przy pow. 143 m2 musisz zarezerwować sobie na ogrzewanie 15 kW. Czyli razem ok 25 kW
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238047
Udostępnij na innych stronach

Przy takim samym pomyśle na ogrzewanie (DGP i elekt. podłogówka) i podobnej wielkości domu zakładamy właśnie 15kW kabli i zamówiliśmy 24kW mocy. Argmenty i obliczenia jak powyżej.

Może rzadko będzie się zdarzać, że będzie włączone całe 15kW ogrzewania, ale jeżeli tak, to wystarczy do tego jeszcze 3kW bojler, 2kW pralka... Jakby dobrze zacząć liczyć to i 24kW może się skończyć, ale bez przesadyzmu. 13 kW to jednak sporo za mała. Bez sensu potem chodzić po domu i zastanawiać się co włączyć a co wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238076
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie takie jak w temacie.

Mój dom 143 m2, DGP i dogrzewanie prądem ponadto bojler na prąd. Jak obliczyć ile kW potrzebuję.

magi musisz przeliczyć tzw równoczesność. Jeśli załozysz, że ogrzewanie na prąd jest tylko dodatkiem i pracuje w zasadzie wyłącznie w czasie gdy nikowgo nie ma w domu, albo śpicie, to w zasadzie moim zdaniem możesz na 13-15kW poprzestać.

Sprawdź przede wszystkim w ZE czy w przyszłości w razie czego będziesz mogłą dostać więcej (zwykle nie wymaga to jakiejś ekstra dopłaty).

Podam Ci mój przykład - fakt, że trochę ekstremalny, ale z życia wzięte :-)

 

mam ogrzewanie na prąd - w sumie 7kW piec akumulacyjny, 2kW sypialnia, 1,6kW kuchnia 2 kW łazienka. Do tego płyta ceramiczna 5,6kW, podgrzewacz przepływowy w kuchni 3,5 kW, bojler 1,5 kw do tego pralka, zmywarka po 1,5 kW każde, wiadomo lodówka, żelazko, odkurzacz (też beztia 1,5kW), komputer, wzmacniacz AV, czajnik elektryczny 1,5kW

I teraz uwaga mam formalnie z elektrowni tylk 4,5kW przyłącze! W rzeczywistości jest więcej - mam założony przed licznikiem bezpiecznik 33A, czyli 7,6kW. Cała sztuka polega na tym by nie włączać wszystkiego na raz - w zasadzie nie mam problemów z wysiadającymi korkami - owszem trochę się nabiegałem zanim wszystko zgrałem, ale teraz jest ok. Oczywiście nie uważam, że 7,6 kW tobie starczy, ja też miałbym wygodniej mając więcej, ale to dobiero w nowym domku.

 

Tak więc z 13kW poradzić sobie można - większa moc to większy komfort.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238134
Udostępnij na innych stronach

Nam obliczył to koles z elektrowni przy składaniu wniosku, też wszystko na prąd (w tym reku) + DGP. Mamy 18 KW mocy przyłączeniowej (podobno jest to nawet z naddatkiem). Myślę ze powyżej 20 to przesada, a przy 24 można uruchomiś małą fabryczkę z linia produkcyjną :lol:
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238269
Udostępnij na innych stronach

Do obliczenia potrzebnej mocy przyłączeniowej należy zsumować moce wszystkich posiadanych urządzeń, także żarówek, gniazdek (np. 20 gniazdek po średnio 0,1 kW daje 2 kW) itp. Po zsumowaniu otrzymaną liczbę kW mnożymy przez współczynnik "jednoczesności". Dla domów jednorodzinnych w zasadzie przyjmuje się 0,5 - można z zapasem pomnożyć przez 0,6 i powinno wystarczyć.

Podobno teoria owa zgadza się z praktyką. :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238486
Udostępnij na innych stronach

Jeśli załozysz, że ogrzewanie na prąd jest tylko dodatkiem i pracuje w zasadzie wyłącznie w czasie gdy nikowgo nie ma w domu, albo śpicie, to w zasadzie moim zdaniem możesz na 13-15kW poprzestać.

 

Zależy ile tego ogrzewania będzie. Samo założenie, że poza prądem będziesz ogrzewać kominkiem (tak jak my) nie ma wg mnie wpływu na obliczenie przydziału mocy. Mogą być bowiem okresy, gdy nie będziasz mieć możliwości lub ochoty palić w kominku. Podobnie jak ktoś powyżej uważam, że około 15kW trzeba przewidzieć na grzanie. Jeżeli będzie grzało (gdy śpicie) w II taryfie, to prawdopodobnie jednocześnie będzie się grzała woda w bojlerach, pralkę czy zmywarkę też możesz mieć ochotę włączyć właśnie wtedy, a i coś upiec w piekarniku wieczorem, może Ci się zdarzyć. Razem zbiera się tego na dobre 20kW.

Oczywiście możesz ułożyć sobie grafik, kiedy pracuje ogrzewanie, kiedy pralka itd.

Możesz też samodzielnie albo przy pomocy zaprzyjaźnionego elektryka założyć większe bezpieczniki.

Warto się jednak zastanowić za jaką cenę te wymysły. Za 1kW przydzielonej mocy płaci się (u nas) 120zł (jednorazowo oczywiście). Dodatkowe 10kW kosztuje więc 1200zł, a myślę, że komfort będzie znacznie lepszy.

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238560
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem troszeczkę za mało. Warto dowiedzieć się ile będzie kosztowało "dokupienie" przed montażem kW, a ile gdy w eksploatacji okaże się to problemem. Warto też zapytać czy nie będzie problemów ze zwiększeniem mocy gdy wszyscy sąsiedzi dostaną przydział.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-238907
Udostępnij na innych stronach

Nam obliczył to koles z elektrowni przy składaniu wniosku, też wszystko na prąd (w tym reku) + DGP. Mamy 18 KW mocy przyłączeniowej (podobno jest to nawet z naddatkiem). Myślę ze powyżej 20 to przesada, a przy 24 można uruchomiś małą fabryczkę z linia produkcyjną :lol:

 

Dzisiaj właśnie elektryk zrobił duże oczy, gdy zobaczył nasze warunki przyłączenia, gdzie widniało 24kW. Stwierdził, że z tego można mały zakład rzemiślniczy zasilać (coś mają podobne skojarzenia ci elektrycy :-) ) ciągnąc w szczycie do 40kW. I że 12kW w zupełności by nam starczyło nawet z elektrycznym ogrzewniem (15kW), bo bez problemu można by ciągnąć w szczycie około 20kW. Nie wiem ile miał racji z tymi "szczytami". Podobno przy 12kW zabezpiecznie (główne, przed domem) jest 32A (czyli (po mojemu) 23kW) a przy 24kW amper jest 50, czyli 36kW.

Może są tu jakieś nieścisłości w tym, co podałem. Nie znam się na dokładnie na normach ZE. Nie irytujcie się więc, tylko sprostujcie

 

Tak czy inaczej pozwoliłem się z nim nie zgodzić, co do sensowności oszczędzania i zamawiania 12kW w naszym przypadku. To prawda bowiem, że rzecz nie polega na zsumowaniu mocy wszystkich urządzeń. Jednak jak zacząłem wymieniać, co sobie wyobrażam, że mogłoby jednocześni chodzić (zwłaszcza w nocy w tańszej taryfie), to z jego strony zaczęły się argumenty o zegarach czasowych i ustawieniach regulujących i blokujących możliwość włączania się jednocześnie zbyt wielu pożeraczy energii. A my tak nie chcemy! Nie zamierzam rezygnować w danym momencie z włączenia jakiegoś urządzenia, bo akurat mocy dla niego nie ma. 1000pln za to by mieć w miarę energetyczny spokój uważam za nie warte oszczędności.

Ostatecznie stwierdził, że skoro mamy takie podejście, to nie ma sprawy. (Co sobie pomyślał nie wiem :-) Być może, że przesadzamy :-) )

 

Moim zdaniem to wszystko prawda, że bez sensu jest sumować moc wszystkich urządzeń w domu. Ten elektryk, też tak powiedział, żeby to przez pół podzielić. No dobrze. Ale jak mam 15kW ogrzewanie (wiem, że baaardzo rzadko się zdarzy, że całe będzie działać, zwłaszcza przy wspomaganiu kominkiem, ale jednak) + 4kW bojlery + 2kW pralka + 3kW suszarka + 2kW (?) zmywarka + 11kW kuchnia elektryczna + 2kW mikrofala + 1kW żelazko + 2kW światło i inne, to mamy... 42kW. Przez pól mamy więc 21kW.

Że nie będzie to wszystko razem działało? No ja mam nadzieję, bo nawet 24kW z założeniem, że może wytrzymać jeszcze więcej, się wywali na bezpiecznikach i będzie trzeba chodzić z latarką.

Że pralka i inne tylko w niektórych momentach ciągną tyle mocy? To prawda, wiem o tym, ale nie mam zamiaru instruować pralki, by uważała kiedy sobie grzałkę włącza.

Itp itd.

Mam nadzieję, że przy 24kW będzie spokój.

Honorata, myślę że te 18kW (nie wiem, jakie zabezpiecznie się wtedy daje? może takie jak przy 24kW? :roll: ) też wystarczy.

 

Są też tacy, którzy sobie poradzą przy 12kW. Co więcej w 90% przypadków nie będą w innej sytuacji niż ci z 24kW. Ja jedak osobiście nie zamierzam zaprzątać sobie głowy tym co włączyć i kiedy, czy też wkurzać się, że mi jakiś bezpiecznik wywala i muszę poczekać z włączaniem tostera...

 

Aha!

Oczywiście jest jeszcze takie rozwiązanie, żeby wziąść i 6kW a potem założyć odpowiednie bezpieczniki. To się da zrobić. Pewnie i kable się nie spalą. Na pewno nie od razu :-) (wątpię czy w ogóle).

Jak ktoś ma ochotę na takie sztuki ....

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-243548
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie warunki.

My mamy dla tej samej działki stare warunki na 12kW i nowe na 24kW.

Na 12kW jest zabezpieczenie przedlicznikowe max 20A (to by było 14,4kW), a dla 24kW wpisali max zabezpieczenie przedlicznikowe 40A (28,8kW).

No i pewnie, że to co jest w warunkach nie musi być w skrzynce :wink:

Ale jak się coś robi od początku, to moim zdaniem lepiej od razu zrobić dobrze, a nie odstawiać "sztukę" na starcie. Jak dobrze pójdzie, to i te 30kW będziemy chcieli czasami pociągnąć i wtedy jeszcze przyjdzie czas na 'usprawnianie' skrzynki. Oficjalny limit (w postaci bezpiecznika) na poziomie 15kW w domu z samym ogrzewaniem o mocy 15kW wydaje mi się zbyt sknerskim :wink: podejściem.

 

A co do samych warunków technicznych, to w obu przypadkach (12kW i 24kW) zalecił ZE założenie takiego samego kabla 120mm2. Tylko złącza ZK wpisali inne.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-243681
Udostępnij na innych stronach

...

Ale jak się coś robi od początku, to moim zdaniem lepiej od razu zrobić dobrze, a nie odstawiać "sztukę" na starcie. Jak dobrze pójdzie, to i te 30kW będziemy chcieli czasami pociągnąć i wtedy jeszcze przyjdzie czas na 'usprawnianie' skrzynki. Oficjalny limit (w postaci bezpiecznika) na poziomie 15kW w domu z samym ogrzewaniem o mocy 15kW wydaje mi się zbyt sknerskim :wink: podejściem.

 

Ja mam gaz ziemny ( :D ) i będzie kocioł gazowy. Z odbiorników dużej mocy będzie kuchnia z płytą ceramiczną, zmywarka, mikrofala, czajnik i pralka. 13 kW wystarczy.

 

A co do samych warunków technicznych, to w obu przypadkach (12kW i 24kW) zalecił ZE założenie takiego samego kabla 120mm2. Tylko złącza ZK wpisali inne.

 

:o :o :o

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-243686
Udostępnij na innych stronach

Zbych,

moja uwaga o sknerskim podejściu nie dotyczyła w żadnym wypadku Ciebie. A uwag i namów naszego elektryka, który twierdził, że u nas 12kW wystarczy w zupełności mimo tego elektrycznego ogrzewania.

Zanim wpadliśmy na pomysł, że jednak będziemy grzać elekt. podłogówką też zamówiliśmy 12kW mocy. Stąd nasze stare warunki przyłączeniowe.

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-243694
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się wszystkim wątkom dot. ogrzewania, gdyż nie mam na działce gazu ziemnego, a jestem z natury leniwy.

W zasadzie będę ogrzewał 150 m2 (parter + poddasze użytkowe) en. elektr., a z położonego centralnie kominka postaram się korzystać jak najczęściej.

Teraz moje pytania:

1. co to jest energia zainstalowana (w moim projekcie ogrzewanym - wg projektu - gazem ziemnym) 15,0 kW?

2. co to jest energia zapotrzebowana - 12,o kW (w projekcie)

3. Ile muszę zapotrzebować dodatkowo w ZE dla bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14795-czy-przycze-13-kw-wystarczy/#findComment-243722
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...