Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poprawna wentylacja mechaniczna w budynku jednorodzinnym


Recommended Posts

Poprawna wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna musi powodowac przeplyw swiezego powietrza od miejsc "najczystszych" do miejsc

"najbrudniejszych", czyli kominow wywiewnych, ktore w domach jedniorodzinnych umiejscowione sa w kuchniach, lazienkach i wc. Miejscami "najczystszymi" sa sciany sypialn i pokoju dziennego polozone najdalej od drzwi.Wlasnie przez szczeliny w oknach do niedawna naplywalo do domu swieze powietrze, czesciowo ogrzewane przez usytuowane pod oknami grzejniki. od niedawna kiedy pojawily sie na naszym rynku oka plastikowe, czyniace z naszch domow szczelne " puszki" skonczyla sie wentylacja grawitacyjna i ciagnacy od okien chlod. Mmnie rowniez spotkalo to samo po wymianie okien kilkanascie lat temu. Problemem stala sie wilgoc i niezbyt przyjemne zapachy. Rreszty dopelnily przyzwyczajenia dawnych fachowcow, ktorzy wyloty kominow wentylacyjnych wyprowadzali z boku komina i robia to jeszcze do dzisiaj. Nie wiem tylko dlaczego tak samo nie robia wylotu komina dymowego, skoro uwazaja, ze boczny wylot jest poprawny. Przez to wprowadzenie chce abysmy wspolnie nauczyli sie budowac poprawna wentylacje mechaniczna w domach jednorodzinnych, uzyc wlasciwych urzadzen i materialow, oczywiscie poznajac ich wady i zalety. Jezeli kilka osob wykaze zaiteresowanie rozpoczetym tematem pozwolicie, ze poprowadze go dalej. uwazam, ze moje doswiadczenie pozwoli wielu uniknac wielu przykrych doswiadczen i niepotrzebnych wydatkow "wentylacyjnych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kangaxx dzieki za pozwolenie nawijam dalej, wprowadziles swojski klimat ale prosze nie udzielaj autorytatywnych rad innym bo moga okazac sie niewlasciwe. Dzisiaj planowalem podjac temac ilosci potrzebnego swiezego powietrza do wentylacji domu jednorodzinnego ale tak kategorycznie nakazales "zatkac" kominy wentylacyjne mk64,iz zaniepokoilem sie powaznie ze to zrobi i postanowilem podjac wlasnie ten temat. Przyjmuje ,ze wszyscy ktorzy sie wypowiedzieli zgadzaja sie co do kierunku przeplywu powietrza i co do tego ,ze wprowadzenie szczelnych okien oprocz wszystkich zalet ma te wade , ze zatrzymalo doplyw swiezego powietrza, ale nikt nie stwierdzil, ze prawiedlowo wykonane koniny wentylacji grawitacyjnej sa niewystarczajace do skutecznego wentylowania domu. Pozwole sobie stwierdzic, ze kominy wentylacyjne o srednicy nie mniejszej niz 150 mm nawet murowane z cegly 14 na 14 cm lub 14 na 21 cm a tym bardziej ceramiczne, najlepsze i najtansze blaszane gladkie sa niezbedna skladowa wentylacji mechanicznej. Analizujac przepisy mozna sie pokusic o stwierdzenie, ze w wiekszosci domow jednorodzinnych nie wolno stosowac wywiewnej wentylacji mechanicznej. Dzisiaj na tyle, chetnie poczytam jakies sprzeciwy. Nastepnym razem wroce do ilosci powietrza, a pozniej do wielu innych aspektow tej wentylacji, oczywiscie jak bedzie zainteresowanie tematem. Czesc mlody kangaxx, ja swoj dom wybudowalem 30 lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak juz mamy eksperta na tapecie, to może te przeklęte aspekty prawne...

Ja u siebie planuję wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Na razie mam zrobiony stan "zero", od wiosny jadę z murami... I teraz pytane: czy potrzebuję jakieś piony grawitacyjne w domu? Z oczywistych względów nie powinno ich być, ale czy ze strony kominiarza nie będzi chryji? W kotłowni planuję piec kondensacyjny z rurą powietrzno-spalinową. W salonie kominek z doprowadzeniem powietrza szczelną rurą pod podłogą. W kuchni wyciąg znad okapu (wiatraczek z żaluzją przeciwzwrotną).

Podobno w kotłowni i w salonie mogą wymagać wentylacji grawitacyjnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem sa rozne "mixy" tradycji z nowoczesnoscia. Zasada podstawowowa jest taka, ze jakiekolwiek kominy obnizaja sprawnosc wentylacji mechanicznej.

Trzeba zrezygnowac ze starych nawykow.

 

Osobiscie wywalilem z projektu wszelkie elementy went. grawitacyjnej, nie mam zadnego komina, tylko czerpnie i wyrzutnie w szczytach budynku.

Dom zrobil sie bardziej przestrzenny, nie jest poszatkowany kominami... a na poddaszu rewelacja mam prawie 100 m2 lotniska..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

innowrod moja chałupa juz ponad 100 stoi i nawet się nie przewraca

pytanie techniczne 1 mam takie: wymieniasz okna na nowe szczelne z mikrowentylacja, drzwi i montujesz wentylatory wyciągowe w kuchni, sraczyku i łazience, co wg ciebie jest niewłasciwe bo to jest własnie wentylacja mechaniczna wyciągowa,

 

pytanie techniczne 2: masz szczelniutki śliczniutki domek, dlaczego twierdzisz ze średnice kanałów które podałeś do went grawitacyjnej są prawidłowe i z czego to wynika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morhot, kominek to zostaw sobie na deser jak kuminiarz pójdzie na piwo za twoja kase, wtedy dopiero go stawiaj, w zależności od której strony umie czytać może nic nie powiedzieć albo się czepić i pchać w zaparte, wiem bo przerabiałem ten temat i dopiero oficjalne pismo do "wyższego urzędu kominiarskiego" wyprostowało kolesia, jesli chcesz tego uniknąć to zrób jak mówie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin wentylacji grawitacyjnej zgodnie z przepisami nie moze miec mniejszego przekroju niz 180 cm2 a wymiary prostokatne wynikaja z wymiarow cegly przy ich murowaniu, ceramiczne okragle sa w sprzedazy i maja wymiar zgodny z przepisami, metalowe maja najmniejsze opory przeplywu i sa "najwydajniejsze" i najtansze i taki jest tego sens.Nie podjalem tematu aby dyskutowac o rzeczach oczywistych. Sa rozne rodzaje wentylacji: calkowicie grawitacyjna,nawiew mechaniczny - wywiew grawitacyjny, wywiew mechaniczny - nawiew grawitacyjny i calkowicie mechaniczna. Kangaxx, polubilem cie ale nie podejmuje twojego sposobu wymiany pogladow, jest zbyt emocjonalny i nie moze prowadzic do konkluzji, wlasnie dlatego miales klopoty z panem kominiarzem. Morhot i to jest to. Przepis kategorycznie zabrania stosowania mechanicznej wentylacji wywiewnej w pomieszczeniach w ktorych znajduja sie urzadzenia grzewcze z grawitacyjnym odprowadzeniam spalin. Pieca, ktory stosujesz to nie dotyczy ale kominka tak. Wiem powiesz o osbnym doprowadzeniu powietrza do kominka itp. Chodzi o to aby wywiew mechaniczny o wiele silniejszy od grawitacji nie zawracal spalin do pomieszczenia. Wlasnie w domach z kominkami ja osobiscie doradzam nawiew mechaniczny a wywiew grawitacyjny. Kangaxx i ProStas polecam kalendarz kominiarski na 2011 rok i na odwrocie macie odpowiedzi na wasze watpliwosci, dostaniecie go u kazdego kominiarza . Morhot jezeli jestes zainteresowany to sluze doswiadczeniem w sprawie okapow i wiatraczkow w kuchni i rowniez w sprawie calej twojej wentylacji. Nie uwazam sie za eksperta ale mam duze doswiadczenie w wentylacji ogolnie ujmujac od pomyslu do przemyslu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morhot i mk 64 jezeli pozwolicie to waszym przykladzie postaramy sie zglebic tajniki wentylacji urzadzen i materialow az do samego konca. Jestescie typowym przykladem domu jednorodzinnego gdzie mozna w ramach wentylacji zalozyc rowniez schladzanie czyli tzw. klimatyzacje ogrzewanie nadmuchowe, omowimy rowniez rozne obrobki cieplne swiezego powietrza, jego ilosci niezbedne i zadane w/g swojego widzi mi sie, rozne sterowania od prostego po pelna automatyke, halas i oczywiscie kuchnie z pozal sie Boze plaskimi "okapami" i wentylatorkami, musze jeszcze wyjasnic dlaczego zakonczenie komina wentylacyjnego nie moze byc nakryte betonowa czapa, czy w kominie jest podcisnienie czy cisnienie, na czym polega ta grawitacja. Okreslenia naplyw grawitacyjny jest przenosnia, i chyba najwazniejsze rekuparatory ostatnio tak modne lacznie z ich oplacalnoscia.Starczy tego do wiosny. Kangaxx piszac kiedy wybudowalem dom chcialem zwrocic twoja uwage ze jestem juz starym zgredem, jezeli ty swoj rowniez wybudowales to gratuluje wieku i zycze nastepnych 130 lat zycia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tą chałupę budował mój pradziadek tyle ze wtedy wm jeszcze nie było, dopiero ja wpadłem by dziury w ścianach zatkać i zrobić wm, zabierałem się do tego przez 2 lata, tyle mi zeszło nad gryzieniem tematu, doszkalaniu się z fizyki, główkowaniu, analizowaniu, czytaniu reklamówek najróżniejszych producentów i wyciągania wniosków by powziąć decyzje o zakupie sprzętu, może i długo, kto inny może krócej ale robiłem to z zainteresowania i nie poganiając się, dając sobie czas by to czego się dowiedziałem poukładać w głowie

 

p.s. u mnie w domu został tylko jeden komin, ze spalinami od pieca gazowego a wentylacją autorskiego projektu cieszę się niewiele krócej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morhot i mk 64 jezeli pozwolicie to waszym przykladzie postaramy sie zglebic tajniki wentylacji urzadzen i materialow az do samego konca.

 

Czy mógłbyś mi napisać, ile by kosztowała wentylacja mechaniczna w moim domu wg projektu: Cetyniec ? W tej chwili mam jeden komin (dymowy połączony z wentylacyjnym) umieszczony na ścianie między kotłownią a pokojem oraz 2 kominki wentylacyjne w okolicach kuchni. Stropu na razie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...