Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poprawna wentylacja mechaniczna w budynku jednorodzinnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

KrzysztofLis2 przegrales komin blaszany zrolem kiedys sobie do kuchni i dwa lata temu bratu kiedy sie u mnie wyjatkowo sprawdzil. Gdybym ropoczal dyskusje o audi v8 90 do 94 rok o poj 4200 i mocy 280 km to zaczalbym od tego ze nikomu nie polecam tego samochodu poniewaz na nasze warunki jest to "wynalazek" ale tym jazdze na codzien i powiem ci, aby tym jezdzic przelozylem silnik od S8 98 rok z zeliwnymi cylindrami, ktory zuzywa olej w normie ok. 300G na 1000 km a tamten z cylindrami Al bral nawet 5l na 1000 km. Aby zrobic taka przekladke trzeba bylo multum przerobek, gybym rzpoczal ten temat ciagnalbym go przez kilka miesiecy a przeciez jest to najprawdopodobniej jedna z dwu przekladek w Polsce albo jedyna tak daleko idaca. Nikomu jednak tego bym nie zrobil nawet za dobra zaplate ale jak bedziez zainteresowany to chetnie opublikuje swoje doswiadczenia i porady. Autem jezdze codziennie 0d 50 d0 500 km, rocznie tym autem ok. 35 tys km, po prostu mam pojecie o podstawach fizyki i wiem czego nie wiem a wowczas szukam teori u tych ktorzy znaja temat gleboko a majac solidne srednie podstawy wiele potrafie zrozumiec i zastosowac w praktyce bo to tez jest moja mocna strona. Do tematu wlasciwego wroce pozniej i zaiteresowanym obiecuje ze juz nie dam sie sprowokowac do dygresji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redium gdybym chcial taniej reklamy to dyskusje przenioslbym na swoja strone. Jezeli chcesz wiedziec dlaczego rozpoczalem ta dyskusje co czytaj. pneumatyka zajmuje sie od wielu wielu lat i jestem miedzy innymi konstruktorem i kiedys producentem maly ch i dobrych podajnikow do zboza, uzyskalem na nie nawet wzor uzytkowy na rozwaiazanie techniczne a nie jakies tam zastrzezenie logo, jestem konstruktorem i wykonawca podajnika pneumatycznego cisnieniowego do proszku (material wybuchowy) i podajnik ten pracuje od 5 lat w Polsce w pewnej zagranicznej firmie na terenie Malopolski a o czym mam pisac o kwiatkach o ktorych nie mam zielonego pojecia i nie odrozniam kwiatka od liscia. Wentylacja zajmuje sie zawodowo od wielu wielu lat i lepiej zebym ja ten temat prowadzil niz ktos taki dla ktorego wlasciwy przekroj kanalu to rula wieksza lub mniejsza. Dyskusje rozpoczalem dlatego, ze sie nudze a nudze sie dlatego, ze kiedys jezdzilem na rowerze kiedy na rowerach m-ki jaguar jezdzil Gazda ja jezdzilem na czeskim faworit i na stare lata przypomniala mi sie mlodosc wyciagnalem wiec rower, ktory moi synowie wygrali w 90 r na party komputerowym ufundowany przez RMFFM i zaczalem nim jezdzic codziennie, unikalem drog publicznych bo u nas rowerzysta to wielu kierowcow zwierzyna na ktora nalezy polowac. Jeden z kierowcow upolowal mnie trzy misiace temu, jestem po operacji kregoslupa a obecnie na rehabilitacji i prawdopodobnie przed kolejna operacja a wiec powodem nie chec taniej reklamy tylko nuda. Ta strona ktora jest zostala zalozona ok dwa miesiace tenu i zrobil ja mlody czlowiek z prostej sympatii do mnie. Ja juz nic nie robie i naprawde to szukam kogos mlodego i madrego komu przekazalbym caly zaklad trzy busy za jakas odplatnosc i oczywiscie sluzylbym swoja wiedza. Edytowane przez innowrod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStas przepraszam cie, nie odpowiadam na twoje pytania tylko zajmuje sie bzdurami ale juz to robie. chcialem robic to wjakims porzadku ale daje sie sprowokowac i musze odpisywac spontanicznie. jak pamietasz preferuje mix, ktory kurt 76 uwaza za niedopuszczalny. zastanowmy sie wiec: gdy zastosujesz w domu mechaniczna wentylacje nawiewno-wywiewna, wowcaz pracuja dwa wentylatory jeden wtlacza powietrze a drugi wyciaga i tak np w rekupatatorach sa to dwa jednakowej mocy wentylatory. aby pomieszczeniu panowalo to samo cisnienie dwa wentylatory tej samej mocy w takiej konfiguracji musza miec tesame warunki pracy g dyz tylko wtedy beda przetlaczaly te same ilosci powietrza. na samym poczatku w rekuparatorze jest to niemozliwe poniewaz po stronie nadmuchu stosujesz filtr ktorego opory na samym poczatku kidy jest czysty sa dwa a moze nawet trzy razy wieksze niz opory kanalow tak wiec wytwarzasz w domu podcisnienie a majac kominek zaczynasz robic z komina dymowego odprowadzajacego spaliny z otwartego paleniska tzw zimny komin znane najczesciej z mieszkan w blokach, wkuchni wieje z wentylacji. oczywiscie chodzi o to, ze zrobisz cofke dymu i tlenku wegla a skutki znasz. jezeli zastosujesz tylko nawiew to zawsze masz w domu nadcisnienie a powietrze zuzyte zawsze lzejsze zostaje wypchniete do kominow grawitacyjnych i dymowego. dla alergikow gdy w domu jest podcisnienie to przy kazdym otwarciu drzwi wpada do domu duza ilosc swiezego powietrza zanieczyszczonego pylkami, to samo przy kazdym uchyleniu oknajak rowniez nawet przy zamknietych przez naqjmniejsza nieszczelnosc wsysane jest zimne powietrze. wentylacja dziala ciagle a wiec nie rozpatruj tego na sek ale na godz, dobe miesiac.przy samym nawiewie nie jest bardzo waznym czy filtr jest mniej lub bardziej zanieczyszczony nigdy nie pozbedziesz sie nadcisnienia tak potrzebnego nie tylko przy kominku ale przy kazdej otwartej komorze spalania. wypowiadali sie tacy, ktorzy mieli problemy z "kuminiorzem" przeciez kazdy kominiarz wystawia decyzje z uzasadnieniem prosze wiec opublikowac te decyzje. nie moglo byc inaczej albowiem na co powolywal sie kolego interweniujac w "wyzszym urzedzie kominiarskim". o ile wiem jedynym uprawnionym do odbioru wentylacji grawitacyjniej zgodnie z przepisami jest mistrz kominiarski i tylko on przychodzi na odbior i od jego decyzji nie ma odwolania a zrzeszony jest najczesciej w sp-ni ale nie jest to wyzsza wladza uchylajaca jego decyzje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastepnym razem zajme sie tzw obrobka cieplna powietrza tzn aby w zimie i w lecie swieze powietrze nie mialo wplywu na temp powietrza wewnatrz domu, jezeli ktos napisze rekuparator i to wszystko to nie podejme jego sugestii calym procesem wentylacji rzadza prawa fizyki a wiec jednostki i ich wielkosc i rozmowe podejme tylko z tym o odmiennym zdaniu kto przedstawi swoje zdanie w jednostkach i ich wielkosciach a wiec m3 vat Pa m/sek slup H2O cm2 mb porowatosc scianki wspolczynnik przenikania lub opor cieplny pojemnosc cieplna materialu dBA opory miejscowe w Pa okreslenia dobra zla to moze byc zupa. chodzi o meryutoryczna dyskusje. tutaj mam prosbe do dobrego fizyka w tym zakresie aby poprawial bledy w zastowaniu praw fizyki. Edytowane przez innowrod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc wyższy urząd kominiarski nazywał się prezes i decyzję zmienił nie on tylko ten sam kolo który najpierw się nie dawał ruszyć, papieru już nie mam bo nie jest mi potrzebny więc nie zacytuję co tam było pobazgrane bo nie pamiętam i nie chcę pamiętać, unikam kontaktów z tymi firmami , jeśli masz dużo czasu to pisz bo człek jak się nudzi to zawsze coś wymyśli, opcje są tylko 2 do wyboru, albo coś mądrego albo głupiego, gdy robię wentylację nie biegam z miernikiem ciśnienia bo mi się nie chce, nie potrzebuję wiedzieć jakie mam w poszczególnych kanałach by ustawić poprawnie wielkości strumieni, wystarczy anemometr, do domu nie robisz instalacji przemysłowej bo nie trzeba, może zamierzasz jeszcze mierzyć stędenie tlenków? a może wszystko liczyć wg metrowych wzorów sieci pneumatycznych? a może chcesz policzyć kiegy nastąpi dudnienie?chyba nie tędy droga ale jak ktoś chce to ja nie bronie, zdecydowanie odradzam kominki z otwartą komorą spalanie bo to porażka, nie zależnie czy chcesz tam gdzie stoi wepchać kanał grawitacyjny czy nie, chcesz to rzucaj wartościami, wielkościami, parę wzorów też przekoiuj tyle że nikt tego czytał nie będzie

 

p.s. gdzie te błędy ?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mk64 poprawna wentylacje mechaniczna w domu i to taka ktora nie bedzie zmieniala temperatury wewnatrz domu nie trzeba bedzie stosowac tlumikow szumu, ktore gromadza kurz mimo filtrow a moze zalozysz sobie w przy szlosci w oparciu o te same kanaly klimatyzacje w domu to juz bedziue zalezalo od toich checi. podstawa sa odpowiednie kanaly i ich przekroje a stopien ich wykorzstanie bedzie zalezal od ciebie, mozna bedzie dzisiaj wentylowac a jutro do wentylacji dostawic klimatyzator rozna automatyke, rozne wymienniki i sterowanie. najwazniejsze w tym wszystkim sa oczywiscie kanaly o sciankach wewnetrznych, do ktorych nie przyczepia sie kurz, ktore nie trzeba czyscic mozna latwo montowac poniewaz pozniej je zabudujesz i nie ma do nich powrotu bez wiekszego nakladu pracy i srodkow. wszystkie urzadzenia beda na wierzchu i bedzie do nich dostep. nie podam ci ceny poniewaz mysle, ze bez problemu zmontujesz sobie wiele rzeczy sam. jezeli chcesz posluchac mojej rady to pozostaw te kominki, jak to dziala moge ci podac telefony do dwoch uzytkownikow i jednoczesnie wlascicieli domow jednorodzinnych, ktorzy oprocz wentylacji tylko nawiewnej od pieciu lub szesciu lat maja ogrzewanie nadmuchowe (bez kaloryferow). sa to normalni ludzie i chetnie podziela sie swoimi uwagami. oczywiscie ja to projektowalem i zastosowalem materialy takie jakie uwazalem za najlepsze. ktos pod innym tematem pytal czy moga byc rury pcv tak jezeli nie boisz sie przykrych zapachow mam na mysli rury kanalizacyjne przeciez producent ich nie ma obowiazku przstosowania ich do cieplego powietrza, opory w nich sa tak samo male jak blaszanych a opory cieplne scianek bez porownania wieksze niz blaszanych. oile wiem to w domu jednorodzinnym przepisy o niepalnosci scianki wewnetrznej nie maja zastosowania poniewaz jest to ta sama strefa ogniowa. Oczywiscie nie twierdze, ze zastosowanie mechanicznej wentylacji wywiewnej spowoduje zatrucie czadem domownikow ale gdybym byl kominiarzem nie podpisalbym odbioru. Istnieje realne niebezpieczenstwo zaczadzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redium jestem rowniez nieoficjalnym projektantem wentylacji zapobiegajacej rozprzestrzenianiu sie dymu na korytarzach ewakuacyjnych w odbudowanej twierdzy w Nysie, jak rowniez projektantem i wykonawca ogrzewania nadmuchowego w sali sportowej przy szkole podst. w Gniechowicach. W tej sytuacji serdecznie ci dziekuje za pomoc w reklamie mojej osoby, szkoda ze juz nie zakladu, przeslalbym ci gratyfikacje a swoja droga przez dwadziescia lat nie bylo mnie na internecie i mimo twierdzenia , ze kogo nie ma na internecie ten nie zyje, jakos zyje i nigdy przez internet nie zawarlem zadnej umowy, ale juz naprawde dosc wracamy do meritum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangaxx o widzisz i tojest twoje zdanie z ktorym ja sie nie zgadzam, jeden zaiteresuje sie wartosciami a drugi nie ale ci ktorzy czytaja maja wybor. blad poprawilem a zapisu nie moglem skasowac, mam czasami klopoty z komputerem bo jest w moim wieku. Badz tak dobry i sprecyzuj okreslenie "otwarta komora spalania" bo cos mi sie zdaje, ze mowimy o czyms innym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mk64 poprawna wentylacje mechaniczna w domu i to taka ktora nie bedzie zmieniala temperatury wewnatrz domu

Nie ma czegoś takiego. Z definicji każda wentylacja musi zmieniać temperaturę powietrza we wnętrzu domu, za wyjątkiem instalacji wentylacji mechanicznej, zrównoważonej, nawiewno-wywiewnej, z odzyskiem ciepła (rekuperacją) o praktycznej sprawności 100%. A ten wyjątek to tylko na papierze...

 

ktore gromadza kurz mimo filtrow

NAWET JEŚLI by gromadziły kurz mimo filtrów, to nawet lepiej. Ja osobiście uważam, że lepiej by kurz był gromadzony w kanałach nawiewnych niż wdmuchiwany do pokoi, ale co kto lubi.

 

Aha. I taka prośba do Ciebie. Nie wpisuj kilku postów jeden pod drugim, bo to nie dość, że niegrzeczne, to jeszcze zaśmieca forum. Ja wiem, że to po to, by szybko licznik postów sobie nabić, ale tym bardziej jest to oznaka braku grzeczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwarta - ciągnie ze środka

zamknięta - ciągnie z zewnątrz

myślałem że chodzi o jakieś błędy w pojmowaniu kilku procesów determinujących działanie wentylacji, to że ktoś czasem strzeli ortografa pisząc mnie rybka, ten sie nie myli kto nic nie robi,

 

napisałeś wybór tych którzy czytają a czytają to co lubią, więcej wytłumaczysz opisowo niż rzucając suchym wzorem który właśnie w opisie procesu ma swoją genezę a nie zrodził się w trawionym gorączką rozumie matematyka, ale i ty masz prawo wyboru pisania czego chcesz

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@innowrod

 

To o czym Ty piszesz to sa jakies rozwiazania "przejsciowe". Generalnie kominek w domu energooszczednym to pewnego rodzaju kuriozum, ktore chyba rozwija sie tylko w Polsce.

Podales prawidlowe uzasadnienie swojego rozwiazania tyle, ze jest ono lekko bez sensu. O ile dobrze zrozumialem oczywiscie.

 

Jezeli Ty rezygnujesz z kontroli nad powietrzem zuzytym, to po co Ci centrala rekuperacyjna? Zamontuj wentylator w otworze i to ci wystarczy.

Nie mieszaj dwoch swiatow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat to Poprawna wentylacja mechaniczna w budynku jednorodzinnym

Przepraszam ale jak na razie nie widzę tu nic konkretnego na ten temat.

Ponadto taka hybryda wentylacja nawiewna +wentylacja grawitacyjna w domu energooszczędnym lub domu z WM zrównoważonym i rekuperatorem to delikatnie mówiąc lekka pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innowrod na moje pytanie dlaczego optujesz za wentylacją mechaniczną nawiewną oraz grawitacyjną wywiewną, tak naprawdę nie otrzymałem wyczerpującej, sensownej odpowiedzi.

Po za jednym, cytuję:

"jezeli zastosujesz tylko nawiew to zawsze masz w domu nadcisnienie a powietrze zuzyte zawsze lzejsze zostaje wypchniete do kominow grawitacyjnych i dymowego. dla alergikow gdy w domu jest podcisnienie to przy kazdym otwarciu drzwi wpada do domu duza ilosc swiezego powietrza"

 

Tylko, że przy takiej wentylacji ciepłe powietrze ucieka nam bezpowrotnie kanałami grawitacyjnymi ogrzewając okolice budynku.

Gdzie tu jest oszczędność i odzyskanie energii zużytej na ogrzanie domu.

Skoro mają być kominy z kanałami wentylacji grawitacyjnej to równie dobrze zamiast nawiewu mechanicznego wystarczą nieszczelne okna, nawiewniki.

Odnośnie kominka i możliwość powstania podciśnienia przy WM zrównoważonej.

Można przecież tak zrobić WM, żeby taką sytuację wykluczyć.

Dobierając odpowiednio średnicę kanałów, ich długość czy stosując filtry na nawiewie i wywiewie.

Ponadto można okresowo zwiększyć moc wentylatora nawiewnego i również powstanie nadciśnienie.

Jak do tej pory twoje wypowiedzi na ten temat nie są przekonywujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...