Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wilgocia w pokoju


Karbonn

Recommended Posts

Zaczynam remont domu (dom jest z 1970 roku stawiany z pustaka żużlowego oraz z cegły z zewnątrz otynkowany bez dodatkowego ocieplenia np styropianem) w zeszłym tyg wymieniłem stare okna drewniane na PCV i teraz zabieram sie za remont pokoi (będę montował płyty kartonowo-gipsowe na konstrukcji z profili,na zewnętrznych ścianach mam problem, w jednym z pokoi mam w narożniku ścian zewnętrznych (ściana południowa z zachodnia) od podłogi do sufitu oraz na całej zachodniej ścianie do wysokości 1 m jakiegoś grzyba czy to pleśń. Wymieniłem w jednym pokoju podłogę bo była zrobiona jeszcze z desek i przy okazji ułożyłem rurę PEX do ogrzewania podłogowego. I teraz moje pytanie brzmi czy żeby wyeliminować tego grzyba/pleśń zrobić dodatkowa kratkę wentylacyjna w pokoju i podłączyć ja do komina (zapomniałem napisać ze do wentylacji w łazience wykorzystałem komin po starym piecu kaflowym który był w kuchni) i właśnie ta kratkę chce podłączyć przewodem elastycznym fi 125 do tego starego komina. Aha wpadła mi jeszcze do głowy taka mysl zeby np dodatkowo na ten narożnik i ścianę zastosował folie w płynie i dopiero na to wełnę lub tez same płyty,czy to by nie dawało większego prawdopodobieństwa ze grzyb się nie pojawi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn powstania grzyba może być kilka.

Najprawdopodobniejsze to:

- nie ocieplona ściana zewnętrzna a tym samym przemarzanie i wykraplanie się wody w zimnym narożniku

- kiepska wentylacja w domu i za duża wilgotność powietrza.

W tym pokoju wcale nie jest potrzebna kratka wywiewna. Tam potrzebny jest nawiew, np.: nawiewnik w oknie oraz podcięte na dole drzwi do pokoju. Po to żeby powietrze swobodnie mogło się przemieścić z pokoju do najbliższej kratki wentylacyjnej.

Do jednego kanału wentylacyjnego powinno być podłączone tylko jedno pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ocieplenia styropian ale najlepiej ocieplać z zewnątrz.

Ponadto powinieneś sprawdzić jak działa wentylacja w budynku.

Czy z kratek wentylacyjnych przypadkiem nie nawiewa, czy cały czas jest w nich dobry ciąg.

Nawiewniki lub podcięte uszczelki będą potrzebne w każdym pokoju i ewentualnie kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na noc zostawiłem okno uchylone w tym pokoju ktory remontuje i w ktorym jest problem z wilgocia i rano okno dalej bylo praktycznie całe mokre od srodka. Szczelina pod drzwiami ma 2 cm a w drzwiach od łazienki mam na dole 4 okragłe tuleje,do sprawdzenia została w takim razie tylko kratka wentylacyjna w lazience (nie mam odpowiedniego urzadzenia ale takim amatorskim sposobem zrobiłem test i gdy dmucham dymem z papierosa to dym jest zasysany do kratki,co prawda nie jest to jakis taki ostry zasys ale widoczny.I co teraz waszym zdaniem jest nie tak skoro okna sa mokre?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prawdopodobne, że w domu masz dużą wilgotność powietrza, powyżej 60-70 %.

Kup lub pożycz wilgotnościomierz.

Trzeba sporo czasu aby w zawilgoconym mieszkaniu pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Aby się jej pozbyć trzeba wietrzyć, przy słonecznej pogodzie i grzać.

Może to potrwać kilka miesięcy.

Otwarcie okna o tej porze roku, wieczorem i nocą niewiele pomoże, bo na dworze mamy również dużą wilgotność.

 

Przepływ powietrza w domu sprawdzisz na przykład kadzidełkiem.

Dym pokaże w którą stronę idą strugi powietrza.

Ciąg kominowy można zmierzyć anemometrem lub za pomocą kawałka papieru wielkości kratki wentylacyjnej.

Przy bardzo dobrym ciągu papier przyklei się do kratki i nie odpadnie.

Pomiar ciągu trzeba robić przy oknach zamkniętych, rozszczelnionych, otwartych.

Sprawdź również czy jak jedna kratka ciągnie to druga w tym czasie nie nawiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a czy taki najtańszy wilgotnościomierz z allegro wystarczy czy kupić coś droższego?

 

Wlasnie zrobiłem test z kartka papieru i gdy przyłoze kartke do kratki kartka opada. Zrobiłem test przy otwartym,rozszczelniony i zamknietym oknie w łazience.

Edytowane przez Karbonn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jeszcze raz przeprowadziłem test z kartka papieru i gdy otworzyłem okna na oścież w pokoju i pootwierałem drzwi od pokoi i od łazienki to kartka papieru ledwo ledwo ale utrzymywała sie przy kratce wentylacyjnej w łazience ale gdy przymknałem okna albo gdy zaknałem ktores drzwi to juz opadla.

Wyszedłem na dach by zobaczyć czy komin nie jest gdzieś przytkany ale nic w nim nie było. Wrzuce taki prosty schemat to zobaczycie jak ta moje "wentylacaj" mniej wiecej wyglada. Aha i jeszcze dodam ze w lazience kratka wentylacyjna w suficie nie jest podłaczona bezposrednio do rury wentylacyjnej ktora prowadzi do komina bo fachowiec ktory mi remontowł łazienke powiedzial ze lepiej bedzie zwierało wilgotne powietrze z przestrzeni piedzy sufitem podwieszanym a stropem.

komin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karbonn trafiłeś na fachowca od siedmiu boleści. Po jaką chole......, ten kanał w kominie został zaślepiony?

Jeszcze ten pomysł z rurą, no no ;)

 

Wentylacji grawitacyjnej w łazience, więc praktycznie nie ma.

Jak wysoki jest komin od sufitu łazienki do góry, czy w kuchni jest kratka, są jakieś wolne kanały w kominie?

Narysuj układ mieszkania z kominami, gdzie są kanały wentylacyjne, dymowy, spalinowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita wysokość kominu wynosi 4,20 m, zaslepiony jest na wysokości 1,30 od sufitu natomiast ta "rura wentylacyjna" wchodzi w komin na wysokosci 2,8 m. Długośc tej rury to ok 4 m. Co do kratki w kuchni to nie mam jej okap dziala tylko na zasadzie przefiltrowania powietrza i wyrzuca go do góry z powrotem. Kominy mam tylko dwa ten stary ktory teraz jest niby wykorzystywany jako komin do wentylacji łazienki a ten "fachowiec" stwierdził ze skoro starego pieca nie ma to mozna go zaslepić wlasnie w tamtym miejscu. Dzisiaj gdy wyszedłem na dach zrozumiałem po co go zaslepiał, według mnie powodem było to ze komin nie ma zadnego "przykrycia" od góry i pewnie podczas deszczu czy tez opadów sniegu woda by opadała na sam dół komina i przesiakała przez sciany.

rozkład kominów.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory kanał jest w tym kominie.

W sam raz dla Św. Mikołaja z prezentami:rolleyes:

Tylko po co fachman- idiota zatkał go, pianką?

W kominie tam gdzie widać piankę jest wybity otwór?

Jakie pomieszczenia oprócz łazienki, przylegają do tego komina?

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory kanał jest w tym kominie.

W sam raz dla Św. Mikołaja z prezentami:rolleyes:

Tylko po co fachman- idiota zatkał go, pianką?

W kominie tam gdzie widać piankę jest wybity otwór?

Jakie pomieszczenia oprócz łazienki, przylegają do tego komina?

 

Dlaczego zatkał? Nie wiem, ja sie tylko domyslam dlaczego i w 16 poscie napisałem moje domyslenia. Otworu w tym miejscu nie ma wybitego.

Do komina przylegaja: 2 pokoje,kuchnia oraz korytarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten komin ma bardzo duży przekrój, wystaje ok. 50 cm ponad szczyt dachu, ma ponad 4 m od stropu strychu.

To powinien być w nim bardzo dobry ciąg i należałoby to wykorzystać.

Na razie połącz dokładnie kratkę w łazience z rurą, tam nie może być przerwy.

Potem ponownie sprawdź ciąg, przy oknach zamkniętych, rozszczelnionych, otwartych.

Ciekawy jestem efektu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...