Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Witam,

Zastanawiam sie nad ociepleniem poddasza pianką poliuretanową Sealection 500 metodą natryskową.

Producent bardzo zachwala ta metode. Podobno eliminuje sie mostki termiczne, a własności pianki sa duzo lepsze (12 cm pianki odpowiada 25 cm wełny), a poza tym jest paroprzepuszczalna w zwiazku z tym nie ma potrzeby stosowania folii.

 

Co Wy sadzicie o tym? Warto?

(metoda ta jest droższa niz ocieplenie wełna)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam poddasze o pow. ok 137 m2. Przy grubosci 14cm pianki mam zrobioną wycene na 9 000 zł, czyli 65zł/m2.

 

W przypadku wełny 15 cm +10 cm koszt wełny (Isover Uni mata, lambda 0,039) wynosi ok 3 700 zł. (27zł/m2). Do tego trzeba dodac jeszcze koszt robocizny

 

(nie wiem ile bedzie kosztować polożenie welny, ale wydaje mi się, że technologia piankowa jest droższa.)

 

Co myslicie, biorac pod uwage koszty podane powyzej, czy warto ocieplac pianka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dokładnie się robi - czy piankę natryskuje się na więźbę i w ten sposób odcina dostęp powietrza do więźby ?

 

Są 2 rodzaje pianek. Jedne sa paro przepuszczalne (tzw miękkie) do wykorzystania budynkach mieszkalnych. Są również pianki które sa prawie hermetyczne wykorzystywane w obiektach 'nie mieszkalnych" np. hale, magazyny itp.

Piankę aplikuje się bezpośrednio na folię, blachę itp. Rozprężenie jest 120-krotne. Kilka godzin i ocieplenie dachu zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poddasze o pow. ok 137 m2. Przy grubosci 14cm pianki mam zrobioną wycene na 9 000 zł, czyli 65zł/m2.

 

W przypadku wełny 15 cm +10 cm koszt wełny (Isover Uni mata, lambda 0,039) wynosi ok 3 700 zł. (27zł/m2). Do tego trzeba dodac jeszcze koszt robocizny

 

(nie wiem ile bedzie kosztować polożenie welny, ale wydaje mi się, że technologia piankowa jest droższa.)

 

Co myslicie, biorac pod uwage koszty podane powyzej, czy warto ocieplac pianka?

 

Cena za m2 to 65 PLN. Niby 2 razy drożej. Tyle, że w moim przypadku muszę zlecić ocieplenie dachu. Facet, który mi buduje dom wstępnie podał mi kwotę za ocieplenie wełną 50 PLN/m2. Nie dyskutowałem z nim na ten temat jeszcze ale wydaję mi się, że to rozbój w biały dzień.

 

Suma summarum, w moim przypadku pianka wyszłaby taniej.

Szybsze ocieplenie (kilka godzin), niższa przepuszczalność, większa trwałość (bo nic się nie będzie obsuwać i kruszyć z czasem).

Cały czas szukam jakiegoś negatywu na temat tego rozwiązania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry pianki (lambda)

Dla 0,026 14cm = 21cm wełny 0,039

Dla 0,036 14cm = 15 cm wełny 0,039

Przelicznik 12cm=25 cm wełny jest trochę naciągany.

Wg wartości z http://pgin.org/uploads/download/19e14c8029e54838f46c1b74d24c540a.pdf (Sealection 500) współczynnik lambda jest na poziomie 0,036-0,038

Żadna rewelacja.

Za ok 130 zł można już kupić wełnę 035 (1m3), pianka kosztuje coś koło 400 zł/m3. (należałoby skorygować to o koszt montażu)

Jak poddasze masz użytkowe, to i tak musisz zrobić płyty KG.

Pianka wychodzi drożej ale pewnie szczelniej, będzie mniej mostków, dziur.

Nie wiem jak z ewentualnym wpływem promieni UV na piankę. Na 99% pokrycie dachowe to wyeliminuje

W razie ew. pożaru duuużo większy kłopot niż przy wełnie. Palne i do tego wydziela trujące gazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również interesuje mnie to rozwiązanie.

Piana jest pomiędzy krokwiami, czy odkryte krokwie nie robią mostku termicznego?

Zastanawia mnie sprawa izolacji okolic kominów, czy tu trzeba coś przewidzieć wcześniej?

Na marginesie, jeśli przy układanie wełny mogę wykonać samodzielnie, to izolacja pianą będzie się droższa. Prostsza wydaje się chyba zabudowa z płyt i jeszcze plus w postaci braku folii. Czekamy na odpowiedzi doświadczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Są 2 rodzaje pianek. Jedne sa paro przepuszczalne (tzw miękkie) do wykorzystania budynkach mieszkalnych. Są również pianki które sa prawie hermetyczne wykorzystywane w obiektach 'nie mieszkalnych" np. hale, magazyny itp.

Piankę aplikuje się bezpośrednio na folię, blachę itp. Rozprężenie jest 120-krotne. Kilka godzin i ocieplenie dachu zrobione.

 

Wcale nie ma zanczenia czy mieszkalny czy nie mieszklany. Ja bede mial polipropylenowa pianka zamknieto komorkowa bo zalezy mi na jak najwiekszej szczelnosci, bede mial rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=maluk;4308230

Co Wy sadzicie o tym? Warto?

(metoda ta jest droższa niz ocieplenie wełna)/QUOTE]

 

Droższa? Dlaczego? W cenie pianki masz aplikację na poddasze i tyle. Żadnych dodatkowych kosztów. Chyba że o czymś nie wiem. Podaj swoje wyliczenia.

 

Wysoka niewysoka kiedys to wyjdzie z czasem... Na pewno super szczelna. Welna po pewnym czasie opadnie i mostkow przy zakladaniu welny nie unikniemy. Kazdy musi sam zdecydowac - ja wybralm zamknieto komorkowa pianke polipropylenowa... Czekam na wrazenia ludzi ktorzy to juz zrobili ja bede dopiero za rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...