Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

na pierwszym zdjęciu brakuje piany wzdłuż krokwi, to niedoróbka czy tylko złe ujęcie ??

To co widać to akurat drugie kleszcze, które cieśla założył krzyżowo pod pierwszymi.

Piana Polichem - otwartokomórkowy Purex. Będzie jeszcze cienka warstwa zamkniętokomórkowej pianki.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleciałem wątek, 1% treści reszta pyskówki :(

 

Mój przypadek:

 

- budynek - parter pod komercję, góra pomieszczenia mieszkalne,

- duże otwarte poddasze ok 300m2 skosów, podłogówka i grzejniki, ogrzewanie gazowe,

- deskowanie pełne + papa,

- krokwie 18cm,

- nie chcę domu pasywnego !!!

- nie będę miał raczej rekuperatora,

Chcę mieć cieplutko zimą i nie chcę mieć wlewającej się parówy latem, okna dachowe mam skierowane na słabo nasłoneczne kierunki świata,

 

Czy do spełnienia tych wymogów potrzeba nie wiadomo jakiego lambda ?

Typowy najbardziej popularny styropian elewacyjny jaki ludzie u nas kupują w 90% przypadków to ma lambdę 0,04 bez frezu z przymróżeniem oka i nieznanego producenta, ale to i tak pewnie kosmos do norm jakie były wcześniej.

To po co przeginać z ociepleniem w innym miejscu budynku ?

Pianę twardą stosują w kurnikach, dlatego wybrałbym miękką (z amerykańskich filmów na youtube tylko taką pianę widać jak kładą w pomieszczeniach mieszkalnych i zawsze na osb lub membranę !) piana ta jest elastyczniejsza, nie popęka jak twarda skorupa przy pracy wieźby.

Między krokwie porozpinałbym zszywaczem dla spokoju membranę zostawiając przerwę wentylacyjną 3cm.

Dałbym 15 cm piany Otwarto-Komórkowej i tak, żeby psiknąć lekko krokwie żeby zrobiły się białe - nie starczy ??? mrozem będzie z tej piany albo krokwi pizgać ???

 

DLACZEGO myślę o pianie: Pianę chciałbym tylko ze względu na dokładne wypełnienie - brak mostków.

 

Znam życie i wiem, że wełne mi tu tak ułożą, że będę miał setki mostków w super wełnie, tak właśnie moi znajomi i rodzina mają.

Krótko - moim zdaniem znacznie cieplejszą będzie powierzchnia która jest zimniejsza i nie ma szparek niż ciepła i przewiewana, niezależnie co ma jaką lambdę czy cokolwiek jakie u.

 

Podsumowując:

 

Piana:

- wysoka cena

- ciągła izolacja bez mostków

- szybkość położenia

- gorsze parametry od wełny lub zdziebko lepsze - niepotrzebne skreślić, jako kto lubi

- klasa palności E

 

Wełna:

- niska cena

- wymaga dokładności

- źle ułożona spowoduje mostki i to nie takie jak drewniana ciepła krokiew w pianie tylko zwyczajnie wiatry

- klasa palności A

 

i wiele innych

 

Pytania:

 

1.) Czy jak zastosuję pianę w pomieszczeniu mieszkalnym pod którym znajduje się pomieszczenie komercyjne to będą jakieś problemy z odbiorem ?

Czy budynek z poddaszem w piance może mieć problem z odbiorem ?

Czy klasa palności E lub B1 z płytą, zwał jak zwał nie nadaje się do budownictwa ?

 

2.) Czy te 15cm + lekko na krokwie nie wystarczy, żeby mieć ciepło, płacąc niewygórowane rachunki ? (Na tym poddaszu mam 10 okien Fakro, ciekawe jaką one mają lambdę..)

Edytowane przez mrTracy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15cm otwarto-komórkowej to bardzo skromne U=0,25

zadowolony z tego nie będziesz, za 5-6 lat napiszesz posta jak to docieplić

 

PS okna mają znacznie gorsze U niż ściana (1,3 kontra 0,3), dlatego też w domach energooszczędnych montuję się ich jak najmniej

 

Mogę dodać jeszcze kilka cm tej piany, nie wiem ile to zmieni jeśli chodzi o U - 1, 2 lub 3 cm piany otwartej dodatkowo.

Do jakiego U jest sens dojść na moich skosach skoro mam tyle okien ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieplutko to raczej przy takiej izolacji o jakiej piszesz nie będzie bo tak jak byś dał 15 cm dobrej wełny a to tyle co nic

 

Dokładnie, na to by wychodziło pod wzg. parametrów typu "lambda" i "U".

 

Myślę jednak, że wełnę daję się więcej i na zakład po to aby zminimalizować mostki - przecież nikt nie daje 30cm styropianu na elewację no chyba, że chce spalać 1 litr oleju rocznie, a ja już pisałem, nie buduję domu pasywnego. Znalazłem w googlach, norma budowlana dzisiaj dla ściany to U=0,3 czyli miałbym lepiej i bez mostków. Dla skosów jest taka sama czy inna norma ?

 

Mi generalnie chodzi o to czy:

 

- czy nie będę przy tym w zimie marzł,

- czy latem ta izolacja spełni swoje zadanie tzn czy ta piana nie będzie nagrzana i nie będzie się sączył z niej ukrop z dworu do środka

 

Okna połaciowe - dając max piany uzyskam U0,1 a okna które w sumie mają całkiem spora powierzchnię miałyby U1,3, gdzie tu byłaby logika ?

Myślę, że zdroworozsądkowo do tego podchodzę i takie podejście będzie najlepsze dla normalnych pomieszczeń w których ma być komfort termiczny dla życia ludzi.

 

Myślicie inaczej ?

Edytowane przez mrTracy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci piszę że 15cm piany otwarto komókrkowej dla tego komfortu to za mało , bo to tyle samo co 15 cm dobrej wełny a to też zdecydowanie za mało. Latem to się przegrzeje a zimą będzie zimno no ale kocioł gazowy pewnie da rade.

 

Hmm, mysle ze troche przesadzacie. Ja mam 16-18 cm otwartokomorkowej, i cale lato na stryszku jest o niebo chlodniej niz na poddaszu, moge sprawdzic termometrem ale wiecej niz 23-24 stopnie tam nie ma, wiec wydaje mi sie ze parametr U owszem bez rewelacji, ale jest wystarczajacy aby chronic przed przegrzewaniem.

 

Jak ktos nie wierzy to zapraszam, nadal w ciagu dnia slonce mocno grzeje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mysle ze troche przesadzacie. Ja mam 16-18 cm otwartokomorkowej, i cale lato na stryszku jest o niebo chlodniej niz na poddaszu, moge sprawdzic termometrem ale wiecej niz 23-24 stopnie tam nie ma, wiec wydaje mi sie ze parametr U owszem bez rewelacji, ale jest wystarczajacy aby chronic przed przegrzewaniem.

 

Jak ktos nie wierzy to zapraszam, nadal w ciagu dnia slonce mocno grzeje.

 

Pozdrawiam

 

i o to mi właśnie chodziło,

okna dachowe mam na północny wschód i 2szt. na zachód więc szklarni mam nadzieję nie będzie

 

P.S. a piec gazowy wyrabia ? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec to ja musze pilnowac zeby sauny nie robil :)

 

Mam malutkiego Junersa, poki co nie podpialem podlogowki, a w najwieszke mrozy chodzac na 1 biegu spokojnie dawal w domu 24 stopnie :)

 

A, i nie mam ocieplonego sufitu na poddaszu, tylko karton-gips mnie chroni, i jakos nie widze, ze cieplo gdzies znikalo.

 

A, i zuzylem 360 m3 gazu, zeby od 1 grudnia do 1 kwietnia utrzymac temp w granicach 20-24 stopnie, wiec chyba dom sita nie przypomina, mimo iz mam takie slabe U dachu.

 

Pozdraiwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, i nie mam ocieplonego sufitu na poddaszu, tylko karton-gips mnie chroni, i jakos nie widze, ze cieplo gdzies znikalo.

 

Czyli pianę masz do wysokości jętek, a sufit na jętkach tylko goła płyta ?

Nie dałeś w sufit piany ?

Czy opianowane masz skosy do samej kalenicy a na jętkach gołą GK ?

 

U siebie chciałem opianować do samej kalenicy bo poddasze ma być z wysokim dachem.

Gdybym miał to ocieplać wełną to siedziałbym tam do grudnia, sam sobie zrobiłbym dokładnie, ale brak czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pianę masz do wysokości jętek, a sufit na jętkach tylko goła płyta ?

Nie dałeś w sufit piany ?

Czy opianowane masz skosy do samej kalenicy a na jętkach gołą GK ?

 

U siebie chciałem opianować do samej kalenicy bo poddasze ma być z wysokim dachem.

Gdybym miał to ocieplać wełną to siedziałbym tam do grudnia, sam sobie zrobiłbym dokładnie, ale brak czasu

 

Opianowane do kalenicy. Panowie wpadli, rozpakowali sie i po jakies 4 godzinach bylo po sprawie. Jeszcze opianowalem wlasnoreczne w paru miejscach, dali mi poczuc moc :)

 

Wiem wiem, na kiepskie U za grube pieniadze, ale co mi tam, wilogc piance nie straszna, swoje zadanie spelnia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kilka zdań dla osób które są zainteresowane izolacją poddasza pianą.

Gdybym przeczytała wszystkie posty na temat porównywania wełny z pianą i te wszystkie dyrdymały typu drogo, pęka, szkodliwe dla zdrowia, itp itd to z pewnością nie odważylibyśmy się na ocieplenie pianą. Moja teoria jest taka że ten kto ma pianę to będzie za pianą a ten kto ma wełnę to będzie za wełną (oczywiście nie piszę o niezadowolonych ludziskach którzy mają spapraną robotę w dwóch wariantach) Tak więc wiadomo o ile więcej jest domów ocieplonych wełną o tyle procent więcej jest jej zwolenników.

Jestem osobą bardzo sceptyczną na wszelkie nowości i jeszcze 6miesięcy temu krzyczałam że w moim domu nie będzie testowania nowości (nowosci jak dla mnie) o tyle po przestudiowaniu tematu i po przestudiowaniu za i przeciw mamy w domu pianę :)

Teraz trochę danych:

dom parterowy z poddaszem użytkowym, dosyć wysoki na strasznym wygwizdowiu

dach prosty dwuspadowy o pełnym deskowaniu, papie i blachodachówce

piana kanadyjska 18cm miedzy krokwie i na krokwie 5cm otwartokomórkowa pryskana do kalenicy gdyż na stryszku będzie rekuperator

 

Wcześniej zostały zamontowane wieszaki i na rogach profile, okna dachowe obudowane karton gipsem (korytka) aby wszystko było szczelnie pryśnięte a szczególnie najbardziej newralgiczny punkt pomiędzy oknem a krokwią.

Wszystkie kable, rury spiro, wentylacyjne zostały wcześniej umieszczone na swoich miejscach aby potem nie dziurawić piany. Tam gdzie jeszcze się nie zdecydowaliśmy jakie kable wypuścić wstawiliśmy peszel.

 

Ekipa wpadła dosłownie na kilka godzin w tym więcej czasu zajęło im ofoliowanie ścian okien i zabezpieczenie przed zabrudzeniem niż cały natrysk.

 

a teraz chyba najważniejsze, koszty; za 130m2 zapłaciliśmy 11tyś

 

Moim zdaniem nie jest to dużo za prace w jeden dzień i za długą gwarancję oraz brak przewiewu. Może 18cm nie jest rewelacją jeśli chodzi o grubość ale jest rewelacją jeśli chodzi o szczelność czego przy wełnie nikt mi nie zagwarantuje, no i nie zmniejszyła mi się powierzchnia domu bo przy wełnie nie było by 18cm a 35-40cm (taki mieliśmy pierwotny zamysł) Jak mi piana popęka to mam na nią gwarancję ale jak by mi się wełna zsunęła to majster na pewno by na gwarancję nie przyjechał.

 

Tak więc jak na razie jesteśmy zadowoleni, nadchodząca zima pokaże czy nie ma "niebieskich" punktów :)

Wszystkim niezdecydowanym polecam a sceptykom dodam że piana jest oryginalna pryskana przez fachowców z doświadczeniem polecanych przez zadowolonych klientów pryskana bezpośrednio na suche deski bez foli i dylatacji

 

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

 

http://img171.imageshack.us/img171/4483/dsc05774m.jpg

By [url=http:

http://img109.imageshack.us/img109/9063/dsc05772t.jpg

By [url=http

Edytowane przez agaszaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 3 uwagi:

1. 18cm pianki otwarto-komorowej to 2 razy zimniej od 40cm wełny

2. dlaczego uważasz że rekuperator na strychu musi mieć aż tyle miejsca że nie da się tam wcisnąć 40cm ocieplenia ??

3. dlaczego ludzie po próbie blow door mają czarno na białym potwierdzone że tradycyjne tanie ocieplenie wełną z folią jest szczelne ??

 

ad. pkt. 1. Obiektywny napisałby, że 40cm wełny ma 2x lepsze parametry U od piany 18cm (zakładając, że w wełnie nie będzie mostków), a Ty napisałeś, że "2 RAZY ZIMNIEJ", co logicznie jest prawdą gdy dotyczy fizyki parametrów materiału, ale sugeruje innym, że na poddaszu będzie ktoś marzł, tzn, że tam w zimie będzie 2 RAZY ZIMNIEJ przykładowo zamiast +20 będzie -20 stopni C

 

ad. pkt. 3. Wierzę, że folia powietrza nie przepuszcza i ta próba o której mówisz wypadnie pozytywnie, nie wyklucza to jednak tego, że ta folia przy przewiewanej wełnie będzie 2-5 RAZY BARDZIEJ ZIMNA od dajmy na to.... hmm.... płyty GK

 

pozdrawiam

Edytowane przez mrTracy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może 18cm nie jest rewelacją jeśli chodzi o grubość ale jest rewelacją jeśli chodzi o szczelność czego przy wełnie nikt mi nie zagwarantuje, no i nie zmniejszyła mi się powierzchnia domu bo przy wełnie nie było by 18cm a 35-40cm (taki mieliśmy pierwotny zamysł) Jak mi piana popęka to mam na nią gwarancję ale jak by mi się wełna zsunęła to majster na pewno by na gwarancję nie przyjechał.

 

Przy 35-40cm Twoje poddasze wyglądałoby jak klitka w bunkrze Hitlera :) palenie światła w dzień stałoby się standardem, gdzie tu modna zielona energooszczędność ? Styl budownictwa pasywnego narzuciłby Ci jeszcze 2 krotne zmniejszenie tych okien lub wyeliminowanie ich, wg standardów tego budownictwa okienka powinny wyglądać jak w kurniku - małe okienko z celi więziennej za grubymi murami + kraty ;-)

Liczmy czy skóra warta za wyprawkę, przecież ludzie chcą teraz też ładnie mieszkać. Owszem jak ktoś wchodzi na poddasze do swojej celi wieczorem tylko spać to OK, intymność jest ważna.

 

Druga sprawa to logika, ludzie jak umiecie liczyć to liczcie, taka gruba ściana miałaby U=0,1 okna mają około U=1,3 to 13 RAZY ZIMNIEJ :)

Edytowane przez mrTracy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 3 uwagi:

1. 18cm pianki otwarto-komorowej to 2 razy zimniej od 40cm wełny

 

To Twoja mantra którą odmawiasz co rano?

Owszem wełna ma lepsze parametry w fabryce a nie położona na dachu, w wielu postach bronisz się folią, a jak Ci się ta folia odklei i przerwie, może zdejmij gipsy i sprawdź bo okaże się że Twoje "U" mocno spadło i niepotrzebnie marnujesz czas na wywody typu 2 razy zimniej i 4 razy drożej

 

mam 3 uwagi:

2. dlaczego uważasz że rekuperator na strychu musi mieć aż tyle miejsca że nie da się tam wcisnąć 40cm ocieplenia ??

a gdzie ja to napisałam bo nie kojarzę takiego stwierdzenia....może przeczytaj jeszcze raz

Edytowane przez agaszaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoja mantra którą odmawiasz co rano?

Owszem wełna ma lepsze parametry w fabryce a nie położona na dachu, w wielu postach bronisz się folią, a jak Ci się ta folia odklei i przerwie, może zdejmij gipsy i sprawdź bo okaże się że Twoje "U" mocno spadło i niepotrzebnie marnujesz czas na wywody typu 2 razy zimniej i 4 razy drożej

 

 

a gdzie ja to napisałam bo nie kojarzę takiego stwierdzenia....może przeczytaj jeszcze raz

 

też chciałem użyć pianki do ocieplenia ale wszystkie wyceny od firm piankujących były ponad dwa razy droższe od wełny (zachowując ten sam współczynnik u )

Nie pisz proszę że współczynnik u dla wełny to jakaś ściema bo przy prawidłowo wykonanym ociepleniu nie ma prawa nic się z nią dziać. Kładąc w dwóch warstwach na mijankę unikamy mostków cieplnych, był gdzieś wątek i zdjęcia gdzie facet pokazał jak mu piana popękała, więc jak widzisz wszytko można spie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 35-40cm Twoje poddasze wyglądałoby jak klitka w bunkrze Hitlera :) palenie światła w dzień stałoby się standardem, gdzie tu modna zielona energooszczędność ? Styl budownictwa pasywnego narzuciłby Ci jeszcze 2 krotne zmniejszenie tych okien lub wyeliminowanie ich, wg standardów tego budownictwa okienka powinny wyglądać jak w kurniku - małe okienko z celi więziennej za grubymi murami + kraty ;-)

Liczmy czy skóra warta za wyprawkę, przecież ludzie chcą teraz też ładnie mieszkać. Owszem jak ktoś wchodzi na poddasze do swojej celi wieczorem tylko spać to OK, intymność jest ważna.

 

Druga sprawa to logika, ludzie jak umiecie liczyć to liczcie, taka gruba ściana miałaby U=0,1 okna mają około U=1,3 to 13 RAZY ZIMNIEJ :)

A kto Ci broni założyć okna dachowe o U=0.8 lub 0,6 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co miałaś na myśli pisząc

 

czy oznacza to że tak bardzo zależy ci na strychu że jak w kalenicy wyszło by 3,8m zamiast 4 to byś porzuciła swój domek ?? a może twój projekt był trochę do ciebie niedopasowany, może zamiast dachu 2 spadowego trzeba było wybrać polski łamany ?? miała być więcej miejsca na poddaszu a mniej na nieużytkowym strychu za cenę 2 kresek architekta w projekcie

 

Powiedz za kogo Ty się masz pisząc jaki dach powinniśmy wybrać i co architekt miał nam narysować??

To że mam inny rodzaj ocieplenia niż Ty i inny rodzaj dachu to nie daje prawa Ci do oceny że projekt nie jest dopasowany do mnie, tym bardziej nie mając żadnych danych i gdzie tu merytoryka wątku?

 

Widzę że nadal nie rozumiesz co czytasz i pytam po raz kolejny w jakim zdaniu napisałam że zależy mi na wysokości stryszku.

"nie zmniejsza mi się powierzchnia domu" czyli powierzchnia poddasza tam gdzie mogę walnąć głową w skos a nie powierzchnia stryszku gdzie będzie stał rekuperator bo do rekuperatora mogę dojść na czworaka, chodzi o to aby rekuperator nie stał w zimnie i dlatego pryskane jest do kalenicy. No jaśniej już nie mogę jak tego nie zrozumiesz to już jaśniej nie wytłumaczę no chyba że znowu coś dopiszesz z własnej wyobraźni.

 

Dyskusja z Tobą jest bezsensowna i na niskim poziomie, chętnie mogę podyskutować z innymi osobami które mają pojęcie o czym piszą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...