Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Według mnie to droga inwestycja, biorąc na wiare jej mega parametry.

Hm.......... a w jakim czasie sobie odbijesz tą jakość? No chyba że śpimy na kasie - to nie było pytania

 

Inwestycja droższa od wełny nie przeczę ale nie tyle jak niektórzy piszą, jeśli ktoś sam położy wełnę to wychodzi jeszcze taniej bo samemu piany niestety nie da się prysnąć.

W jakim czasie odbiję sobie tą jakość hmm zależy jak długo pożyję :)

Ocieplenie ścian, okna, piec raczej też będą zależeć od naszej długożywotności, w ogóle to budowa domu jest bez sensu bo w trzecim pokoleniu się nie zwróci :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja droższa od wełny nie przeczę ale nie tyle jak niektórzy piszą, jeśli ktoś sam położy wełnę to wychodzi jeszcze taniej bo samemu piany niestety nie da się prysnąć.

W jakim czasie odbiję sobie tą jakość hmm zależy jak długo pożyję :)

Ocieplenie ścian, okna, piec raczej też będą zależeć od naszej długożywotności, w ogóle to budowa domu jest bez sensu bo w trzecim pokoleniu się nie zwróci :))

 

raczej dużo droższa!!! na przykład 25cm wełny ursa platinum o wspołczynniku u=031(jedna z najdroższych) na twój dach czyli 130m2 wyszło by około 4500zl a współczynnik byłby taki sam co przy twojej pianie za 11tys, Różnica to około 6000zł więc raczej spora. Może w przyszłości ta technologia stanie się dostępna w niższej cenie bo na razie się całkowicie nie opłaca, i nie wiem czy wiesz ale jak ja interesowałem się natryskiem piany to w specyfikacji jest wyraźnie napisane że piana po jakimś czasie traci częściowo swoje właściwości cieplne, o ile dobrze pamiętam ma to związek z ulatnianiem się gazu który wytwarza się podczas "rośnięcia piany"..... no i ma tą samą klasę palności co styropian, a jak ktoś kiedyś spalał jakieś resztki styropianu na budowie to wie że pali się jak benzyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25cm ursa platinum to równowartość 30cm piany otwarto-komorowej, a przedmówczyni ma tylko 18cm czyli równowartość 25cm pinka z castoramy za 1500zł

 

tylko 18cm???? i to w dodatku otwartokomórkowej?? i to wszystko za jedyne 84zł za m2, myślałem że ma pryśnięte zamkniętokomórkową. Ciekawe jaki jej wyszedł współczynnik przenikania ciepła? u mnie jest około 0,1 za 50zł za m2 a tam to chyba wyszło ze trzy razy gorzej.

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko 18cm???? i to w dodatku otwartokomórkowej?? i to wszystko za jedyne 84zł za m2, myślałem że ma pryśnięte zamkniętokomórkową. Ciekawe jaki jej wyszedł współczynnik przenikania ciepła? u mnie jest około 0,01 za 50zł za m2 a tam to chyba wyszło ze trzy razy gorzej.

 

A nie przypadkiem u=0,1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

To mój pierwszy post na tym forum. Konto założyłem specjalnie po to, aby podyskutować na temat ocieplania poddasza za pomocą pianki. Przyznam szczerze, że od jakiegoś czasu przeglądam Internet pod tym katem i jestem „coraz głupszy”. Nigdzie nie spotkałem rzetelnej opinii (rady) jakiegoś niezależnego eksperta. Wszędzie tylko trwa zażarta dyskusja przedstawicieli firm, którzy zarzucają sobie nawzajem nierzetelność.

Dlaczego zacząłem zastanawiać się nad pianką? Chodzi mi o to, aby grubość warstwy izolacyjnej była możliwie najmniejsza. Myślę, że przy piance moje poddasze będzie wyższe o co najmniej 15 cm. W moim przypadku to bardzo dużo. Zanim zadam konkretne pytanie opiszę jak wygląda w obecnej chwili mój dach, który mam zamiar ocieplić. Na krokwiach zrobiłem szczelne (no jakieś prześwity pewnie są) deskowanie, na to dałem papę, kontr łaty i łaty i na to blacho dachówka Ruukki Finnera.

Gdy natryśniemy od wewnątrz piankę będzie ona ściśle przylegać do desek. Z drugiej strony (od zewnątrz) mamy papę. Czy w takim przypadku nie będzie to miało niekorzystnego wpływu na deki i krokwie, które też będą opatulone pianką? Najważniejsze. JAKĄ PIANKĘ ZASTOSOWAĆ? OTWARTO CZY ZAMKNIĘTO KOMÓRKOWĄ? To właśnie jest mój dylemat. Na forum firmy stosujące piankę otwarto komórkową udowadniają wyższość tej pianki nad pianką zamkniętą i na odwrót.

Wszędzie pisze, że pod płyty kartonowo gipsowe nie potrzeba już stosować folii para przepuszczalnej. Gdybym jednak ją zastosował to byłby to technologiczny błąd? Może zwiększyłbym koszty, ale z folią byłoby lepiej?

Bardzo proszę o rozsądne porady, bo na coś zdecydować się muszę i to jeszcze przed zimą.

Nie będę miał rekuperatora. Będzie tylko kratka wentylacyjna - wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

To mój pierwszy post na tym forum. Konto założyłem specjalnie po to, aby podyskutować na temat ocieplania poddasza za pomocą pianki. Przyznam szczerze, że od jakiegoś czasu przeglądam Internet pod tym katem i jestem „coraz głupszy”. Nigdzie nie spotkałem rzetelnej opinii (rady) jakiegoś niezależnego eksperta. Wszędzie tylko trwa zażarta dyskusja przedstawicieli firm, którzy zarzucają sobie nawzajem nierzetelność.

Dlaczego zacząłem zastanawiać się nad pianką? Chodzi mi o to, aby grubość warstwy izolacyjnej była możliwie najmniejsza. Myślę, że przy piance moje poddasze będzie wyższe o co najmniej 15 cm. W moim przypadku to bardzo dużo. Zanim zadam konkretne pytanie opiszę jak wygląda w obecnej chwili mój dach, który mam zamiar ocieplić. Na krokwiach zrobiłem szczelne (no jakieś prześwity pewnie są) deskowanie, na to dałem papę, kontr łaty i łaty i na to blacho dachówka Ruukki Finnera.

Gdy natryśniemy od wewnątrz piankę będzie ona ściśle przylegać do desek. Z drugiej strony (od zewnątrz) mamy papę. Czy w takim przypadku nie będzie to miało niekorzystnego wpływu na deki i krokwie, które też będą opatulone pianką? Najważniejsze. JAKĄ PIANKĘ ZASTOSOWAĆ? OTWARTO CZY ZAMKNIĘTO KOMÓRKOWĄ? To właśnie jest mój dylemat. Na forum firmy stosujące piankę otwarto komórkową udowadniają wyższość tej pianki nad pianką zamkniętą i na odwrót.

Wszędzie pisze, że pod płyty kartonowo gipsowe nie potrzeba już stosować folii para przepuszczalnej. Gdybym jednak ją zastosował to byłby to technologiczny błąd? Może zwiększyłbym koszty, ale z folią byłoby lepiej?

Bardzo proszę o rozsądne porady, bo na coś zdecydować się muszę i to jeszcze przed zimą.

Nie będę miał rekuperatora. Będzie tylko kratka wentylacyjna - wentylacja grawitacyjna.

 

jezeli zależy ci na miejscu na poddaszu to tylko zamkniętokomórkowa która kosztuje sporo, otwartokomórkowa ma te same parametry, jeśli chodzi o ciepłote, co dobra wełna a jest 3 razy droższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwartokomórkowa ma te same parametry, jeśli chodzi o ciepłote, co dobra wełna a jest 3 razy droższa

Rozumiem że masz firmę która położy mi 18 cm dobrej wełny wraz z całym materiałem (wełna, paraizolacja, wiatroizolacja) i jescze parę innych dupereli za 20 zł brutto z metra. Jeśli tak to poproszę o namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że masz firmę która położy mi 18 cm dobrej wełny wraz z całym materiałem (wełna, paraizolacja, wiatroizolacja) i jescze parę innych dupereli za 20 zł brutto z metra. Jeśli tak to poproszę o namiary.

 

centymetr pianki otwartokomórkowej to koszt około 4zł więc 18 cm to 72zł, wełna mineralna 18cm bardzo dobrej jakości to 25zł, przy otwarokomórkowej jest taki sam problem z paroizolacją jak z wełną.... sporo osób na forum dodatkowo pryska od środka cienką warstwę zamkniętokomórkowej żeby ograniczyć nasiąkanie otwartokomorkowej. Ja sam byłem przekonany do pianki i byłem pewien że ją użyję ale po wnikliwym przeanalizowaniu tego materiału okazało się że ma sporo minusów , gdybym miał duuuużo kasy to bym prysnął tylko zamknięto komórkową bo nie nasiąka wilgocią i ma współczynnik na poziomie 0,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz drogiego wykonawcę. U mnie selektion 500 (miesiąc temu robiona wycena dla kolegi budującego się to 3,40) Ale mimo wszystko poproszę o namiar na firmę która zrobi mi wełnę dobrą 18cm wraz z materiałem za niech będzie a co tam 25 zł.

 

wełnę kładłem sam za położenie samej wełny miałem wyceny w granicach 10 zł za m2(prosty dach dwuspadowy), powierzchnie do ocieplenia mam 85m2 więc zaoszczędziłem 850zł całość zajęła jakieś 10-12godz (3 osoby) najdłużej bo około 3-4dni zeszło nam z paroizolacją całym stelażem i kartongipsami za które ty musisz też dopłacić i to około 30zł za m2, nie chcę się z tobą kłócić bo sam byłem bardzooooo za pianką ale całe szczęście że jest takie coś jak matma i liczby które nie kłamią bo nawet biorąc ekipę żeby docięła mi tą wełne to i tak materiał+robocizna wyszła by połowę ceny za piankę.

 

PS- przeczytaj wątek o popękanej piance, to co zobaczysz na fotkach trochę cię przerazi.

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o kłócenie się tylko nie do przyjęcia jest dla mnie fakt jeśli ktoś porównuje koszt samej wełny do kosztu pełnego położenia piany. Jeśli mamy tak porównywać to porównajmy cenę samej pianki do samej wełny bez usługi lub pełne koszty razem z usługą i wtedy będzie to miarodajne. Karton gipsy można pominąć bo zarówno w jednym jak i w drugim przypadku należy je zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówię że należy w ten sposób to porównać i wychodzi mniej więcej że wełna wraz z montażem przy założeniu że kładziesz 18 cm kosztuje około 35-40 zł. Nie mówię oczywiście o wełnie z marketu.

 

znalazłem kiedyś na etapie szukania wiadomości o natrysku pianką fajny artykuł oto cytat

"...Kolejnym ważnym problemem, o którym warto wspomnieć jest stosowanie w naszym klimacie otwarto-komórkowej pianki poliuretanowej do ocieplania poddaszy. Jest ona dopuszczona w niektórych Państwach (stanach USA) o ciepłym klimacie (pozbawionym w tak silnym stopniu jak w Polsce zjawiska kondensacji pary wodnej) do stosowania jako izolacja termiczna.

Niektóre firmy stosują piankę otwarto-komórkową do ocieplania poddaszy wprowadzają klienta w błąd mówiąc, że daje taki sam efekt termoizolacyjny jak pianka zamknięto-komórkowa. Nic bardziej błędnego, parametry lambda pianki otwarto komórkowej to 0,045 - 0,035 W/m·K..."

 

jest to artykuł nie ze strony producanta wełny lecz przeciwnie- firmy od natrysku pianek. oto link- http://www.eko-pur.pl/kondensacja-pary.htm

masz tam podane jak na tacy wszystkie parametry i to jak dany produkt się zachowuje, swego czasu dość dużo tego typu wiadomości znalazłem i dlatego zrezygnowałem z pianki.

Zobacz jaki współczynnik ma pianka otwartokom. 045-035 dla porownanie powiem że wełna ursy ma 031 i 15cm tej wełny daje tyle samo ciepła co 18 pianki a kosztuje 21zł za m2 do tego dolicz ułożenie 10zł i masz taką samą izolację za 30zł.

Za 60zł mógłbyś mieć jej 30cm i parametry domu pasywnego

i nie zrozum mnie źle bo ja też byłem ślepo zapatrzony na piankę, po prostu chcę ci przedstawić pewne fakty dotyczące tego materiału.

PS- przeczytałeś już wątek o pękającej pianie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem izolacje poddasza pianką pur od deski do deski, mam trochę inną sytuację, nie chcę ocieplać połaci dachowej, dom parterowy, płyta fundamentowa styropian 30cm z podłogówka wodną, thermomur 400, ścianki działowe - bloczek gipsowy pro monte zabudowa 12.5 x 8.8 z dachem dwuspadowym 35st, ze strychem nieużytkowym więźba prefabrykowana KG na wiazary, rekuperator i ggwc (ale jak tu nie pokusić się przty pow. 92m2 p.u. o dodatkowe około 40m2 na poddaszu),

 

Jednak teraz docieplany będzie tylko strop parteru, początkowo "napaliłem się na piankę zamknięto komórkową - 35-60 kg/m3", dla mnie ideał:

szybkie natryśnięcie z poddasza na przykręcone płyty KG, usztywnienie więźby, mniejszy nacisk na KG, jedna spójna powierzchnia,

jednak w miarę czytania pojawia się coraz więcej wątpliwości, palność, cena, możliwość pękania - choć przy płycie fundamentowej i wiązarach prefabrykowanych może nie ma aż takiego problemu z ruchami więźby, rozbieżności w cenach ogromne od 125m2 do 195m2 za 25cm zamknięto-komórkowej 0,022,

 

Teraz pytania,

 

1. kiedyś w przyszłości, wiązary attykowe, chciałbym mieć do wykorzystania na pokoje gościnne dla rodziny przestrzeń 3.2 x12.5 m, wtedy okna w ścianach szczytowych, rekuperacja w pozyskanych pomieszczeniach, czy poprawnym byłoby docieplenie tylko ścian 3.2 na 12.5m wysokość 2.30 np pianką zamknięto-komórkową 20-25cm, na razie walczę z architektem o płytę, jednak chciałbym opinię od użytkowników poddaszy czy taki sposób rozumowania jest poprawny, czy czegoś w takim rozwiązaniu brakuje lub czy jest błędne lub inne jakieś lepsze,

 

3.2m

______

| |

| | h =2.3m

 

2. Czy pozostawienie nieocieplonej więźby dachowej a docieplenie samego stropu parteru pianką zamknięto-komórkową bez foli byłoby poprawne?

3. Czy prefabrykowane więźby dachowe pomimo zapewnień dostawcy - producenta wysuszone można by było "otulić" taką pianką?

4. Czy rury z rekuperacji mogłyby bez dodatkowego ocieplenia "leżeć" w takiej piance?

 

pzdr. i czekam na odpowiedzi Miron2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak zrozumiałem pianka zamknięto komórkowa położona na piance otwartej ma cel odizolowania pianki otwarto komórkowej od ewentualnej wilgoci przedostającej się z użytkowanego pomieszczenia. Zgadzam się, że za pomocą foli skuteczna izolacja jest prawie niemożliwa szczególnie w okolicach wieszaków do stelażu pod karton gips. Zastanawiałem się czy nie ma na rynku jakiegoś środka którym można by "pomalować" - nanieść jakąś powłokę i w ten sposób uszczelnić warstwę pianki otwarto komórkowej. Kiedyś na rynku było szkło wodne ale to chyba do tego sie nie nadaje. Może coś w sprayu?

Wertując internet znalazłem jeszcze jeden ciekawy materiał, a mianowicie ALUTHERMO. Czy ktoś miał z tym materiałem do czynienia. Cenowo może nawet tańsze od pianki ale chwalą się, że 1cm tego materiału zastępuje 20 cm wełny! Gdyby tak faktycznie było i nadawało się to do docieplenia dachu to byłaby rewelacja. Czegoś takiego szukam. Miałbym wysokie pomieszczenie i ciepło!

http://www.aluthermo.pl/

http://www.abc-dachy.pl/index2.php?site=art&id=399

http://www.muzimer.pl/p481,aluthermo-qattro-10mm-termoizolacja-zastepuje-20cm-welny-mineralnej-niepalny.html

http://outlet.allegro.pl/aluthermo-qatro-termoizolacja-zamiast-welny-20cm-i2598145075.html

Ciekawe na ile metrów kwadratowych wystarczy taka puszka http://sklep.hart-metale.pl/2333,guma-w-plynie-bezbarwna.html

A może takie coś http://www.icmarket.pl/bolix-hydro-folia-plynie-p-3702.html

Edytowane przez jarpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak chcę dać minimum tyle żeby osiągnąć współczynnik ocieplenia sufitu taki jak będą miały ściany czyli 0,11 a 30cm zamknięto komórkowej tyle nam da. Koszt m2 takiej warstwy to około120zł przy około 140m2 powierzchni do zaizolowania to da się przeżyć!

 

witam! taka cena za 30 cm pianki???? 120 zł cos tanio! mi zaspiewali 115 zł za 15 centymetrów pianki izopianol 03/35!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam! taka cena za 30 cm pianki???? 120 zł cos tanio! mi zaspiewali 115 zł za 15 centymetrów pianki izopianol 03/35!

1 cm izolacji poliuretanowej otwartokomórkowej oscyluje w granicach 4,5 PLN za m2.

1cm izolacji poliuretanowej zamkniętokomórkowej oscyluje w granicach 9 PLN za m2.

Różnica w cenie wynika przede wszystkim z konieczności użycia innego katalizatora reakcji spieniania.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami w temacie ocieplenia pianką

 

 

Pierwsza, w ustach sprzedawców pian - 15 cm piany jest wystarczające, i daje efekt 25 cm wełny o tej samej lambdzie -nie mam doświadczenia ale jak dla mnie to kit.

 

Drugie, czy 20 cm piany jest wystarczające do domu energooszczędnego (okna dachowe 0,8 )- zaczynam wątpić ale coś musi być na rzeczy bo ludzie chwalą już przy 18 cm

 

Czy ma sens przy krokwiach 24 cm robienie duetu 20 cm piany między krokwiowo i 10 cm wełny np toprock i 5 cm piany nakrokwiowo ?

Wtedy powinienem uzyskać już naprawde dobre U dachu, Zakładam jednak że takie rozwiązanie ma jakąś wade.Może tylko dodatkową prace a może coś jeszcze

A może iść na całego i zamówić 24 cm piany jeśli będzie dobra cena. Różnica miedzy 15cm a 20 to około 15 zł

Folie paroszczelną aluminiową od wewnątrz zakładam bez względu na materiał do ocieplenia

 

I trzecia kwestia, czym różnią się od siebie piany np selection500 i icynene, podobno ta druga jest znacznie mniej wodochłonna i promuje ją firma domotherm która wcześniej używała S500 ale z zrezygnowali z tego produktu

 

Czytając ten wątek nie rozumię tylko tych pyskuwek na temat czy wełna czy piana -każdy materiał ma wady, ma też zalety, główną wadą piany jest cena, a wełny wrażliwość na chociażby wilgoć i grawitacje, widziałem dom podczas remontu dachu i prawde mówiąc każdy dach kiedyś przecieknie, pianka wyschnie i dalej spełnia swą funkcje a wełna,hmm jaka wełna? Kolejna uwaga. Piana to mniej mostków, jest trwalsza,lepiej chroni przed wiatrem i ucieczką ciepła wraz z powietrzem, nie chłonie tak wilgoci jak wełna, woda po powierzchni w większości spływa, szkoda tylko że taka jej cena

Komfort zawsze był w cenie

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...