Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Podziwiam zaangażowanie, pisać o 6:10 w sobotę. Heretycy jeszcze śpią ;)

Normalnie... nocna sesja na necie... ile razy przesiedziało się całą noc na IRC-u. Podziwiam że o 6 jeszcze nie spał :D normalnie życie kończy się pomiędzy 5 a 6 rano. 6:05 podziwiać wytrzymałość! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Człowiek wchodzi w wątek chce się dowiedzieć czegoś o pianie i nic z tego nie wynosi :bash:. Wydaje się że na chłopski rozum piana będzie szczelniejsza i na pewno nie będzie gorszym izolatorem od wełny. Co do wełny trzeba tego cholerstwa nawieźć, sznurować ciąć, dbać o szczelinę wentylacyjną, patrzeć na ręce "specom" czy nie wpychają skrawków. Później wejdzie mysz i wyciągnie diabelstwo, porobi tunele. Membranę gdzieś rozerwie i się zrobi z wełny mokra szmata.

Zależy Ci na czasie, szczelności, masz małe powierzchnie do ocieplenia bierz pianę. Jesteś "oszczędny", masz dom ponad 200m2 jak hrabia bierz wełnę.

Jedni kupują używane stemple sosnowe i je odsprzedają a inny wypożyczają szalunki systemowe. Niby efekt ten sam a jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do piany. Jak widzicie taką opcję aby zadeskować płytami OSB krokwie od spodu a następnie od góry zrobić natrysk pianką otwarto komórkową. Krokwie mają 18 cm wysokości wiec tyle wejdzie. Na to membrana paroprzepuszczalna, łaty, kontrałaty i np blacha - panele dachowe .

W projekcie mam 30 cm wełny układanej klasycznie ale tak sobie myślę ze nie chce marnować miejsca w środku domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli nie chcesz marnować miejsca w domu i stać Cie na piane to lepiej zainwestuj w izolacje nadkrokwiową.

Bo tak jak chcesz zrobić to nie widzę tego i żadnej szczelności o której piszesz nie uzyskasz, chyba, że zastosujesz piane ZK ale to po paru latach wymienisz dach.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez zeusrulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem izolacji nakrokwiowej i nie wiem co robić. Najpierw planowałem tak:

- dachówka ceramiczna

- łaty/kontrałaty

- Fel'X Icopal

- płyta OSB3 22mm (23 zł/m2)

- szczelina 3 cm

- wełna 15cm

- wełna 15 cm

- karton gips

 

Teraz pomysł inny. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

- dachówka ceramiczna

- łaty/kontrałaty

- płyta PIR 5 CM 0,022 (33 zł/m2 netto)

- szczelina 3 cm

- wełna 15cm

- karton gips

 

A może lepiej

- dachówka ceramiczna

- łaty/kontrałaty

- płyta PIR 5 CM 0,022 (33 zł/m2 netto)

- pianka OK 18 cm lub płyta PIR 18 cm

- karton gips

 

Powierzchnia dachu 220 m2. Poddasza do ocieplenia 110m2. Nigdzie nie mogę znaleźć opinii ludzi którzy zrobili sobie 30 cm wełny na poddaszu i jak to wpłynęło na zmniejszenie powierzchni użytkowej. 15 CM niżej sufit przy ściance kolankowej 75 cm to sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czytam to forum i czytam, a pytań nie brakuje :)

 

Przede wszystkim rozgraniczmy dwie rzeczy - wełna ociepla, a pianka (jak styropian) izoluje.

Ludzie mylą te dwa pojęcia. Wełna działa jak sweter, a pianka jak ściana, przez którą nie możemy przejść.

 

Wełna przepuszcza wilgoć i wymienia powietrze, pianka nie.

 

Jeżeli zastosujemy nieprzemyślanie piankę, to możemy zawilgocić dom, jednak dobrze zaplanowane ocieplenie może pozwolić na wyeliminowanie zbierania wilgoci.

Przede wszystkim nie możemy zamknąć krokwi w szczelnej obudowie. Kładąc na dach membranę, pozwalamy krokwi od góry oddychać i pracować. Dolna część może być wtedy zapiankowana.

W momencie jak dojdą łaty i kontrłaty, dach będzie miał przewiew, przy jednoczesnym braku wpuszczania i wypuszczania powietrza z wewnątrz.

 

Dużą zaletą pianki jest właśnie jej izolacyjność, co nie koniecznie sprawdza się w okresie grzania zimowego, ale wręcz przeciwnie - w okresie letnim, nie pozwalając nagrzewać się pomieszczeniom od słońca nagrzewającego dach.

Wspomnieć również należy o wygłuszeniu, w którym pianka jest lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Czytam i czytam i doczytać nie mogę. A w koło sami fachowcy. Mianowicie: zastanawiam się nad wykoprzystaniem pianki do izolacji poddasza.

Poprosiłem wykonawcę aby sam dobrał grubość warstwy pianki tak aby był równorzędny z zastosowaniem 30 cm wełny mineralnej λ=0,039. Wykonawca zaproponował 22cm pianki, która w karcie katalogowej ma λ=0,038 ..

Czyli (Opór R=d/λ):

opór cieplny dla:

- wełny wełny 7,69 U=0,13

- dla pianki 5,79 U=0,17

 

Oba warunki spełnią wymogi dla U<0,2 dla dachu

 

Gdy zapytałem wykonawcy dlaczego uważa, że to jest równoważne otrzymałem odpowiedź:

parametry w karcie technicznej, podane są dla wycinka piany natryśniętego jedną warstwą, badanego w laboratorium,

na budowie uzyskujemy parametr lambda około 0,031-0,033 dzięki natryskowi piany w kilku warstwach, co skutecznie poprawia parametr

 

Jak to możliwe, że zastosowanie kilku warstw w zamian za jedną, miało by wpływać na właściwości fizyczne materiału i polepszenie jego współczynnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Im więcej czytam, tym mniej wiem...

Mam dach dwuspadowy kryty blachodachówką. Dach ma naście lat, wiatroizolacja miejscami jest zadarta.

Czy sensowne by to było: ponaprawiać wiatroizolację tam gdzie tego wymaga, na to między krokwiami natrysnąć 14cm piany OK, i na to, żeby przykryć krokwie, 5cm ZK. Dach opiankowany do kalenicy. W łazience pod KG folia paroizolacyjna.

1. Czy taka kombinacja pianek da jakieś sensowne U?

2. Czy może jednak źle to sobie wszystko wymyśliłam i kolejność pianek powinna być odwrotna? Ale wtedy musiałabym dać paroizolację na całej powierzchni.. .

3. Czy jeżeli dach jest stary i nie wiem jak dokładnie został wykonany, i jeżeli gdzieś przez niego przedostawałaby się wilgoć przenikająca przez wiatroizolację (kapiąca), to ona się "rozejdzie" po piance i w końcu gdzieś sobie odparuje, czy "kapiąc" dotrze do poziomu pianki ZK?

4. Nad częścią mieszkalną poddasza będzie składzik i przy okazji rekuperator. Czy między jętki dawać jeszcze jakąś izolację, czy od strony poddasza wystarczy KG i folia, między jętkami nic i na jętki płyta OSB/deski?

5. Czy pianę od strony składzika czymś zabezpieczać czy zostawić gołą?

 

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Dużą zaletą pianki jest właśnie jej izolacyjność, co nie koniecznie sprawdza się w okresie grzania zimowego, ale wręcz przeciwnie - w okresie letnim, nie pozwalając nagrzewać się pomieszczeniom od słońca nagrzewającego dach.

Wspomnieć również należy o wygłuszeniu, w którym pianka jest lepsza.

 

A byłeś kiedyś na strychu ocieplonym pianka i wełną w takie upaly bo ja bylem welny jest 18cm toprock przykryta plytami osb krecona bezposrednio do krokwi temp.28stopni I było to najprzyjemniejsze miejsce w całym domu miałem ochotę tam zostać i oddychalo się bardzo lekko mimo że nie było żadnej wentylacji.Natomiast drugi dom piana ok.18cm temp33stopnie gdy otworzyłem wlaz aby włożyć termometr wstrzymałem oddech taki zaduch i smrod mialem wrazenie ze tyle tej chemi w powietrzu i ze jak zapale swiatlo to wszystko wyleci w powietrze .piana byla kladziona w tamtym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z potencjalnym wykonawcą, nieco zmieniłam koncepcję ocieplenia. Będzie 18 cm piany OK (nie mniej), 14 między krokwie i 4 na wierzch. Chciałabym więcej, no ale mam ograniczenia budżetowe. Piankę zasugerował z Purinovy, gęstość ok 15kg/m3 (tu mnie trochę to zastanawia, producent na stronie deklaruje gęstość Izopianolu 9-14kg/m3). Na całość od strony poddasza dam folię, mimo że pan od pianek twierdzi że to zbędne, no ale nie zaszkodzi. Nie wiem tylko co zrobić z tą pustka między jętkami, od góry dechy, ad spodu KG. I czy na strychu przykrywać czymś pianę, czy tak sobie może wisieć nieosłonięta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...