Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Uważam, że to rozwiązanie jest obarczone dużym ryzykiem wystąpieni

a wymienionego przeze mnie zjawiska. Co nie znaczy, że stanie się tak na 100%. Intensywność eksploatacji, postępująca i przyśpieszająca zmienność uwarunkowań klimatycznych nie pozwala mi twierdzić, że problemy pojawią się na pewno. Życzę żeby nie ale kontrola i monitorowanie wskazane, zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Pozdrawiam

 

Ja napiszę jak ma być w moim pzypadku (docieplanie poddasza rusza od połowy lipca): dach z pełnym deskowaniem, na deskach membrana Lemar XS 2 mm, dachówka ceramiczna, krokwie w rozmiarze 10x20 cm. Kupiłem styropian termo organika dach/podłoga gold 0,033 grubości 15 cm. Z tej grubości styropianu wyjdzie szczelina dylatacyjna ok 5 cm, pod styropian na stelażu wełna skalna 10 cm, na to folia paro izolacyjna i płyta g-k na koniec. Ja tak to widzę. Mój kierownik budowy powiedział mi, że lepiej było by dać styropian od wewnątrz ze względu na ryzyko wykraplania się wilgoci. Ja chcę dać między krokwie czego on nie zabrania lecz uprzedza, że nie jest to najlepsze wyjście. Co o tym myślisz. Z góry dziękuję za rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja napiszę jak ma być w moim pzypadku (docieplanie poddasza rusza od połowy lipca): dach z pełnym deskowaniem, na deskach membrana Lemar XS 2 mm, dachówka ceramiczna, krokwie w rozmiarze 10x20 cm. Kupiłem styropian termo organika dach/podłoga gold 0,033 grubości 15 cm. Z tej grubości styropianu wyjdzie szczelina dylatacyjna ok 5 cm, pod styropian na stelażu wełna skalna 10 cm, na to folia paro izolacyjna i płyta g-k na koniec. Ja tak to widzę. Mój kierownik budowy powiedział mi, że lepiej było by dać styropian od wewnątrz ze względu na ryzyko wykraplania się wilgoci. Ja chcę dać między krokwie czego on nie zabrania lecz uprzedza, że nie jest to najlepsze wyjście. Co o tym myślisz. Z góry dziękuję za rady. Pozdrawiam.

Swoje obiekcje już opisałem. Kierownik jest zdecydowanie bliższy prawidłowego układu. Przyznam, że nie do końca rozumiem rezerwę wobec izolacji piankowej ale nie każdy musi być do niej przekonany. EPS to bardzo dobry materiał izolacyjny ale nie sądzę żeby ten układ był prawidłowy. Natomiast zastosowanie waty mineralnej poniżej, prawie, bariery parowej jest, co najmniej wyrzucaniem pieniędzy i kuszeniem pleśni.

Ten dach się prosi o 20-22 cm pianki, aplikowanej bezpośrednio na drewno, dobrej jakości i w dobrym wykonaniu. Można jeszcze "ostrzej" :) ale to droższe rozwiązanie ale znacznie lepsze i wydajne. Pianka OK na wysokość krokwi, pod nimi płyty pianki PIR w aluminium 120x240 z klejonymi łączeniami, zabezpieczająca paroizolacja (teoretycznie zbędna), pod krokwiami ES-y montowane na wskroś przez płyty, profile CD z pozostawieniem miejsca na rozprowadzenie instalacji, w końcu płyta gk z ogromnym buforem parowym za pleckami. Tak bym zrobił dla siebie (nota bene dla klientów również :D )

Sugeruję przemyślenie i niekierowanie się tradycją regionu. Podobnym sentymentem regionalnym jest mazowiecka papa na deskowaniu.

Pozdrawiam

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje obiekcje już opisałem. Kierownik jest zdecydowanie bliższy prawidłowego układu. Przyznam, że nie do końca rozumiem rezerwę wobec izolacji piankowej ale nie każdy musi być do niej przekonany. EPS to bardzo dobry materiał izolacyjny ale nie sądzę żeby ten układ był prawidłowy. Natomiast zastosowanie waty mineralnej poniżej, prawie, bariery parowej jest, co najmniej wyrzucaniem pieniędzy i kuszeniem pleśni.

Pozdrawiam

 

Zarówno włenę jak i styropian czy też piankę o otwartej strukturze należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną od środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno włenę jak i styropian czy też piankę o otwartej strukturze należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną od środka.

Zakładanie, że paroizolacja załatwia w 100% zjawisko przenikania pary wodnej jest błędem. A nawet gdyby tak miało być, to i tak, nikt rozważny nie położy kończyny za to że została wykonana w taki sposób że jest niemożliwie przenikanie pary, chociażby przez migrację omijającą np. przez ściany. Nie bez przyczyny często powstają zawilgocenia na styku sufitów ze ścianami. Często jest wynik mostka termicznego ale również niedokładności lub nieumiejętności montażu paroizolacji.

Chwalebnym jest dołożenie wszelkich starań ale zawsze trzeba brać pod uwagę, żę z różnych względów efekt może nie być do końca zgodny z założeniami.

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli paroizolacja nie spełni swojej roli to WM skoryguje nadmiar wilgoci.

Nigdzie nie padło, że inwestor zamierza stosować WM. Tak czy owak nie zgadzam się z zasadą, że można cokolwiek i byle jak bo WM wysuszy. ZAwilgocenia mogą powstawać z różnych przyczyn i niekoniecznie wskutek przenikania pary z wnętrza. Obecność paroizolacji wyłącza działanie osuszające WM dla pary i wody która już się znajdzie powyżej paroizolacji. Dach, mimo wszystko powinienien być tak konstruowany jakby WM nie było lub nie działała :) Howgh :) Mówimy o standardzie normowym, gdzie bierzemy pod uwagę WG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę jak ma być w moim pzypadku (docieplanie poddasza rusza od połowy lipca): dach z pełnym deskowaniem, na deskach membrana Lemar XS 2 mm, dachówka ceramiczna, krokwie w rozmiarze 10x20 cm. Kupiłem styropian termo organika dach/podłoga gold 0,033 grubości 15 cm. Z tej grubości styropianu wyjdzie szczelina dylatacyjna ok 5 cm, pod styropian na stelażu wełna skalna 10 cm, na to folia paro izolacyjna i płyta g-k na koniec. Ja tak to widzę. Mój kierownik budowy powiedział mi, że lepiej było by dać styropian od wewnątrz ze względu na ryzyko wykraplania się wilgoci. Ja chcę dać między krokwie czego on nie zabrania lecz uprzedza, że nie jest to najlepsze wyjście. Co o tym myślisz. Z góry dziękuję za rady. Pozdrawiam.

Dręczyła mnie co to za membrana Lemar i dopiero zobaczyłem, że to po prostu, jest papa. :(

Cóż, szczelina wentylacyjna pod deskami obowiązkowo, wloty pod okapem i wyloty w gąsiorach z ew. kominkami w połaci. Pod ew. piankę niezbędne wmontowanie membrany PAROPRZEPUSZCZALNEJ pomiędzy krokwie.

Co jest z tą papą na deskach... :(

Pozdrawiam

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dręczyła mnie co to za membrana Lemar i dopiero zobaczyłem, że to po prostu, jest papa. :(

Cóż, szczelina wentylacyjna pod deskami obowiązkowo, wloty pod okapem i wyloty w gąsiorach z ew. kominkami w połaci. Pod ew. piankę niezbędne wmontowanie membrany PAROPRZEPUSZCZALNEJ pomiędzy krokwie.

Co jest z tą papą na deskach... :(

Pozdrawiam

 

Lemar to jest papa wstępnego krycia, taką wybrałem po sugestii cieśli oraz dekarza. A jeśli nie papa to co, tylko deska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to idealnym rozwiązaniem przy kryciu deskami jest b.dobrej jakości folia paro przepuszczalna. Jednak ma ona jedną wadę. Ostateczne krycie czy to dachówką czy blachą należy wykonać niemal niezwłocznie nie później niż 2-3 mce od jej położenia. Przy takim rozwiązaniu unikamy później żmudnego sznurkowania lub mocowania foli celem uzyskania szczeliny. Niestety większość dachów po kryciu wstępnym przy pełnym deskowani czeka rok, dwa a czasem nawet dłużej na swój finał i w tym układzie niestety ale papa jest niezastąpiona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to idealnym rozwiązaniem przy kryciu deskami jest b.dobrej jakości folia paro przepuszczalna. Jednak ma ona jedną wadę. Ostateczne krycie czy to dachówką czy blachą należy wykonać niemal niezwłocznie nie później niż 2-3 mce od jej położenia. Przy takim rozwiązaniu unikamy później żmudnego sznurkowania lub mocowania foli celem uzyskania szczeliny. Niestety większość dachów po kryciu wstępnym przy pełnym deskowani czeka rok, dwa a czasem nawet dłużej na swój finał i w tym układzie niestety ale papa jest niezastąpiona.

 

No właśnie. Dach był składany, deskowany oraz papowany pod koniec września, natomiast dachówka układana pod koniec lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam te posty i skoro już jesteśmy przy styropianie...

 

Czy mógłbym ocieplić dach samym styropianem przy papie i pełnym deskowaniu z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej pomiędzy krokwiami?

Styropian pomiędzy krokwie + pianką uszczelnić niedokładności + styropian na krokwie... na to siatka, klej i mam przygotówkę pod ściany nie bawiąc się w GK?

 

Tylko w jaki sposób ten styropian jakoś solidnie uwiązać, żeby mi to nie spadło z siatką i klejem?

 

Czy przy takim rozwiązaniu muszę stosować gdzieś jakąś folię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej Wilhelmi - wielokrotnie pisał, że mimo zastosowania membrany zamiast papy - nalezy wykonać szczelinę wentylacyjną

Ta kwestia już była kilka razy omawiana. Cytowany wypowiadał się zapewne na podstawie wiedzy i doświadczenia z ociepleniem watą mineralną która to wymaga dość intensywnej wentylacji. W przypadku pianki OK nie powstanie zawilgocenie wskutek zjawisk konwekcji swobodnej i wymuszonej. Po prostu te zjawiska nie mają prawa zaistnieć ze względu na duży opór powietrzny. Jeżeli przestrzeń pod deskowaniem, które nie będzie zamknięte dyfuzyjnie od góry np. papą będzie całkowicie wypełniona pianką OK to nie zaistnieją zjawiska które są jednym z głównych problemów waty.

Pozdrawiam

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kwestia już była kilka razy omawiana. Cytowany wypowiadał się zapewne na podstawie wiedzy i doświadczenia z ociepleniem watą mineralną która to wymaga dość intensywnej wentylacji. W przypadku pianki OK nie powstanie zawilgocenie wskutek zjawisk konwekcji swobodnej i wymuszonej. Po prostu te zjawiska nie mają prawa zaistnieć ze względu na duży opór powietrzny. Jeżeli przestrzeń pod deskowaniem, które nie będzie zamknięte dyfuzyjnie od góry np. papą będzie całkowicie wypełniona pianką OK to nie zaistnieją zjawiska które są jednym z głównych problemów waty.

Pozdrawiam

 

Zatem jeśli zostanie wykonana pustka powietrzna pomiędzy pianą a deskowaniem (pokrytym papą) to to niczemu nie będzie służyło a może ewentualnie tylko zaszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem jeśli zostanie wykonana pustka powietrzna pomiędzy pianą a deskowaniem (pokrytym papą) to to niczemu nie będzie służyło a może ewentualnie tylko zaszkodzić?

W którym miejscu to wyczytałeś?

Mat napisał wyraźnie:

Jeżeli przestrzeń pod deskowaniem, które nie będzie zamknięte dyfuzyjnie od góry np. papą będzie całkowicie wypełniona pianką OK to nie zaistnieją zjawiska które są jednym z głównych problemów waty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, na litość Boską, czy wszędzie widzicie tylko grzyby i wilgoć. A jak Twoim zdaniem deskowany dach ma przeżyć zimę bez papy?

Bezdyskusyjnie, woda, we wszystkich swoich stanach skupienia jest podstawowym problemem budownictwa. Od zawsze. A dach nad pomieszczeniami bytowymi jest wystawiony na bardzo duże parcie pary wodnej. Rozwiązania które nie biorą tego faktu pod uwagę są proszeniem się o kłopoty i koszty.

A co do pokrycia deskowania to powinno, jak dla mnie, być wykonane w prawidłowym układzie, od razu a nie "w kawałkach". Jeżeli już musi tak być to, niestety, KONIECZNA jest, oddolna, szczelina susząca deski, jako jedyna, nomen omen, deska ratunku :)

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...