Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Czy mógłby ktoś polecić jak wprowadzić powietrze do obiegu pod papę. Wiem że najlepiej byłoby zastosować specjalne wywietrzniki: http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=27601&d=1287568548 aczkolwiek takiej możliwości już nie mam, bo pan dekarz oczywiście o tym nie pomyślał i przykrył dach papą i blachą.

 

Może trzeba by zostawić jakieś kratki wentylacyjne w elewacji zewnętrznej budynku pomiędzy krokwiami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

zastanawiam sie nad ociepleniem stropu drewnianego (wiazary) w domu parterowym z nieuzytkowym poddaszem.

Jestem zdecydowany na piane ale tez chodzi mi po glowie celuloza :) doradzcie co jest lepsze :) I jak powinny wygladac warstwy patrzac od spodu? Plyta OSB z folia paroprzepuszcalna do stropu i na to piana? Ile dac cm tej piany , krokwie mam 14cm wysokie. 20cm wystarczy?

Jeszcze jedno...moge to ocieplic przed wylaniem posadzek i polozeniem tynkow czy lepiej zaczekac z ocieplaniem stropu i najpierw wylac podlogi i polozyc tynki? Sorry za byc moze glupie pytania ale raz ze buduje dom na odleglosc (pracuje za granica) a dwa ze jestem zupelnym laikiem w tych sprawach :)

Z gory dziekuje za odpowiedzi...

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zastanawiam sie nad ociepleniem stropu drewnianego (wiazary) w domu parterowym z nieuzytkowym poddaszem.

Jestem zdecydowany na piane ale tez chodzi mi po glowie celuloza :) doradzcie co jest lepsze :) I jak powinny wygladac warstwy patrzac od spodu? Plyta OSB z folia paroprzepuszcalna do stropu i na to piana? Ile dac cm tej piany , krokwie mam 14cm wysokie. 20cm wystarczy?

Jeszcze jedno...moge to ocieplic przed wylaniem posadzek i polozeniem tynkow czy lepiej zaczekac z ocieplaniem stropu i najpierw wylac podlogi i polozyc tynki? Sorry za byc moze glupie pytania ale raz ze buduje dom na odleglosc (pracuje za granica) a dwa ze jestem zupelnym laikiem w tych sprawach :)

Z gory dziekuje za odpowiedzi...

Maciek

 

Najpierw roboty Mokre a potem izolacja. Materiały izolacyjne zwykle zabezpieczamy od wewnątrz paroizolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
A widziałeś piankę po roku, zmienia kolor i kruszy się. Kolego pianka poliuretanowa jest świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o wykorzystywanie jej w budownictwie przemysłowym, wielkopłytowym itp. lub przy osadzaniu różnego rodzaju elementów bud. np. stolarki. Natomiast w budownictwie tradycyjnym przy takim ocieplaniu poddaszy jak widziałem to na filmach pod tym adresem:http://www.youtube.com/watch?v=6qq0p...eature=related, raczej jest złym pomysłem. Złym ze względu na właściwości drewna, drewno jest elastyczne i będzie zmieniać swoje wymiary w zależności od stopnia zawilgocenia, temperatury lub obciążenia wiatrem, śniegiem itp. to będzie powodować kruszenie się pianki. Jednak najważniejszą wadą tego rozwiązania jest odcięcie drewna od dostępu powietrza, co w przypadku zastosowania wełny nie ma miejsca, odcięte od możliwości dyfuzji pary wodnej drewno gnije. Z oszczędności wpakujesz się w większe kłopoty, ale nie martw się nie jesteś pierwszy ani ostatni. Gdyby nie daj Boże zabrakło takich kombinatorów jak ty, ustałby ruch w interesie. A tak dziś zaoszczędzisz, w pięć lat jeszcze coś odłożysz i będziesz mógł spróbować kolejnej zaj...stej technologii ocieplania poddasza przy okazji remontu dachu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiać mi się chce jak wyskakuje taki gość i pisze, że przy pianie drewno odcięte jest od dostępu powietrza :) A powiedz mi po co powietrze dla drewna? Wystarczy, żeby piana puszczała parę wodną lepiej niż drewno. Odpowiednia wentylacja dachu załatwi sprawę ujścia wilgoci.

 

Większych bzdur pomieszania z poplątaniem nie słyszałem. Zanim coś następnym razem napiszesz poczytaj o różnicach pomiędzy pianą OK a ZK i zastanów się, którą pianę daje się na drewniany dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję konkretnej odpowiedzi, planuję ocieplenie poddasza pianką wysokość krokwi 20cm, zamierzam tak zrobić, dachówka, papa, deskowanie szczelna wentylacyjna wykonana przez membranę paroprzepuszczalną na to piana do wyrównania ze spodem krokwi i teraz czy od spody krokwi żeby jeszcze lepiej ocieplić mogę dać xps np10cm? co wy na to, czy całość izolacji łącznie pod krokwią z piany? Edytowane przez ironsmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję konkretnej odpowiedzi, planuję ocieplenie poddasza pianką wysokość krokwi 20cm, zamierzam tak zrobić, dachówka, papa, deskowanie szczelna wentylacyjna wykonana przez membranę paroprzepuszczalną na to piana do wyrównania ze spodem krokwi i teraz czy od spody krokwi żeby jeszcze lepiej ocieplić mogę dać xps np10cm? co wy na to, czy całość izolacji łącznie pod krokwią z piany?

 

Natrysk nigdy nie będzie tak równy by piana zlicowanie została z krawędzią krokwi. Według mnie lepiej przelać krokwie pianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzaj tylko daj minimum 20 cm. Skoro krokwie mają 20 cm, a dajesz szczelinę wentylacyjną (moim zdaniem minimum 3 cm) to 20 cm piany zakryje Ci krokwie. A jak ekipa przyjedzie to możesz z nimi zagadać i większą grubość piany. Na miejscu są bardziej skłonni do negocjacji :)

 

U mnie dziś skończyli natrysk. Grubość od 25 (taka była zakontraktowana), ale średnio wyszło ok 28, a miejscami wyszło 40 cm (np. w kalenicy).

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzaj tylko daj minimum 20 cm. Skoro krokwie mają 20 cm, a dajesz szczelinę wentylacyjną (moim zdaniem minimum 3 cm) to 20 cm piany zakryje Ci krokwie. A jak ekipa przyjedzie to możesz z nimi zagadać i większą grubość piany. Na miejscu są bardziej skłonni do negocjacji :)

 

U mnie dziś skończyli natrysk. Grubość od 25 (taka była zakontraktowana), ale średnio wyszło ok 28, a miejscami wyszło 40 cm (np. w kalenicy).

He he.. to wygląda, że z dokładnością to u nich "średnio" :D Wygląda, że trochę mało wprawy.

 

Co do zapytania to wcale nie jest pozbawione sensu. System hybrydowy: piankaOK między krokwie i poniżej płyty PIR w otulinie alu (dla zabezpieczenia paroizolacja), poniżej profile CD (miejsce na instalację elektryczną) i płyty g/k (najlepiej 2xGKF) to system IDEALNY! Zwłaszcza tam gdzie jest chudo z wysokością a krokwie są niskie to można posłużyć się płytami PIR zintegrowanymi z okładziną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mat3006 z różnych przyczyn mogę dać pod krokiwe xps i paroizolację (chyba że xps sam stanowi barierę dla pary) czy to bedzie ok

Nie lepiej dać podkrokwiowo płyty PIR w Alu w rozm. 1200x2400? Łączenia z zamkiem i zaklejone taśmą. A najlepiej pomyśleć o hybrydzie: pianki OK do wysokości krokwi a pod nimi PIR. Okładzina Alu daje dodatkowy efekt refleksyjny na przenikanie IR. Ceny płyt, od kiedy pojawiła się konkurencja firm polskich mocno spadły. Oprócz usilnie reklamowanego tu na Forum Thermano jest jeszcze GórStal, no i import (Kingspan, Recticel) ale ceny wyższe. Mankamentem może być nieco gorsza akustyka wewnętrzna. PIR, podobnie jak XPS nie tłumi dżwięków. Paroizolację zastosowałbym i tak, dla pewności.

To jest układ bardzo szczelny dlatego należy rozważyć ( i zastosować :) ) wentylację mechaniczną, najlepiej z rekuperacją.

Pozdrawiam,

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...