Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Piana otwarto komórkowa nie zamyka drewna i niema to prawa do gnicia lub występowania grzybów prawo fizyki jak drewno będzie wilgotne to będzie miało po za panikowaniu swobodnie wyschnąć i oddychać ta piana jest stworzona głównie do domów drewnianych które występują w stanach .Lecz przy zamknięto komórkowej by wystąpił problem drewno może zbutwieć bardzo szybko .

 

w takim razie czym jest wełna mineralna sprzedawana i stosowana powszechnie w całej Polsce - odpowiednikiem piany zamkniętej czy otwartej komórkowo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

welna jest odpowiednikiem piany otwartej ktora ma lambda gorsze niz najlepsza welna a kosztuje 2 x tyle co welna. do tego zadna firma nie da ci gwarancji ze ci wiezba/deskowanie nie zgnije.

pierwsza firma ktora da mi gwarancje na to, ze wiezba/deskowanie nie zgnije (piana zamknieta) moze u mnie piankowac.

najpierw bylem za piana ale po otrzymaniu kilku ofert i po wyraznym pytaniu i gnicie drewna fimy 'omijaja' odpowiedz na to pytanie

 

pozdro

 

marcel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie czym jest wełna mineralna sprzedawana i stosowana powszechnie w całej Polsce - odpowiednikiem piany zamkniętej czy otwartej komórkowo??

 

Jest różnica wełna mineralna czy szklana nie lubi wody spróbuj ją włożyć do wody i osusz ja to wełna straci właściwości cieplne bo się sfilcuje a piana poliuretanowa paro przepuszczalna wodę przyjmie lecz jak wyschnie to nie traci żadnych swoich parametrów i dla tego można ją nakładać na wilgotne elementy .piana zamknięto komórkowa nie przepuszcza wody i powietrza tak samo jak styropian ją się stosuje w domach pasywnych z wymuszaną wentylacją jeżeli by jej nie było to na ścianach będzie się woda skraplała .:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

welna jest odpowiednikiem piany otwartej ktora ma lambda gorsze niz najlepsza welna a kosztuje 2 x tyle co welna. do tego zadna firma nie da ci gwarancji ze ci wiezba/deskowanie nie zgnije.

pierwsza firma ktora da mi gwarancje na to, ze wiezba/deskowanie nie zgnije (piana zamknieta) moze u mnie piankowac.

najpierw bylem za piana ale po otrzymaniu kilku ofert i po wyraznym pytaniu i gnicie drewna fimy 'omijaja' odpowiedz na to pytanie

 

pozdro

 

marcel

 

Każda autoryzowana firma grupy PGIN nakładająca piane poliuretanową o nazwie SEALECTION 500 musi wystawić gwarancję dożywotnią na ten produkt i montaż , to znaczy i na to że nie zgnije drewno ,oraz każdy klient jak chce to dostanie kopie dokumentów aprobat technicznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wełną czy pianą w zamyśle pytania tak nie przejmowałem co połacią dachu pokrytego papą - drewna. A ta połać musi być bezwzględnie wentylowana! Skoro od góry jest papa to jest nakaz wentylowana od dołu. I tam bezwzględnie należy wykonać przerwę 3-5 cm dla wentylacji. Skoro twierdzicie, że piana otwarta komórkowo jest odpowiednikiem wełny mineralnej (przepuszczalność) to dlaczego wełny nie można dopychać do desek tak samo jak piany ?? (NIE interesuje mnie tu co się stanie z izolacją termiczną po zawilgoceniu). Wychodziło by na to, że pianki otwartej komórkowo nie można stosować do desek tak jak nie można tam dopychać wełny. Czyli pierwsza piana odpada.

Pozostaje piana zamknięta komórkowo ... skoro jest tak szczelna, że aż trzeba do domu dawać rekuperator żeby wilgoć nie zostawał na ścianach (oj czemu tego sprzedawcy piany nie mówią, iż bez inwestycji 10 -12 tys i więcej w rekuperator będzie woda na ścianie) to na pewno na nie zawilgotneije połać dachowa od strony domu. Tylko czy można sobie tak drewno obłożyć o obu stron (szczelna papa góra, szczelna pianka dół) ?? Nie się ktoś wypowie bo zaraz się może okazać, że nie można a wtedy wyjdzie, że obie piany czy to otwarta czy to zamknięta nie nadają się na pełne deskowanie i papowanie.

 

p.s. kategorii czy wiesz, że? .... polskie badania wykazują jednoznacznie, że w domach z popsutą/wadliwą wentylacją 97% wilgoci i tak uchodzi z domu wentylacją a w domach ze sprana wentylacją to 99% wilgoci uchodzi wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUKASZA, widze, ze masz ten sam dylemat

 

mam dach kopertowy, dach zapapowany, brak wentylacji przestrzeni pod deskowaniem (na razie) i szukam czegos czym to ocieplic.

jak na razie z powysylanych ofert ZADNA firma nie chce przyjac na siebie gwarancji NIE ZGNICIA desek zamknietych z obu stron (z jednej papa z drugiej piana).

wiec albo nie wiedza co sie z tym stanie za 5-10 lat albo (co jest jeszcze gorsze) wiedza ze tak nie mozna ale zrobia wszystko zeby towar sprzedac.

Co z tego, ze firma da mi gwarancje na piane i montaz??

jak zgnija deski to co powiedza??

'no panie ale piana sie trzyma i ma taki sam stan i wlasciwosci jak w dniu aplikacji. pewnie papa przeciekala gdzies to niech pan tych od papy goni za bubel'

za dlugo jestem juz na tym swiecie i wiem jak w polsce takie sprawy sie zalatwia.

 

Jesli juz do pelnego deskowania to tylko piana ZAMKNIETA (bo tworzy powloke jak plastik).

na co nam 'paroprzepuszczalnosc piany' przy deskowanym i papowanym dachu??

wilgoc wejdzie w piane, deskowanie, wiezbe... i co dalej?? gdzie ujdzie??

bedziemy mieli zawilgocone deski jak i CALA izolacje cieplna - a juz wiemy co to znacza dla izolacyjnosci

 

 

 

jak pisalem cena budowy domu (jak i izolacji, itp) nie ma u mnie najmniejszego znaczenia.

chcialem miec piane ale jak na razie wszystko jest przeciwko niej

do czerwca jeszcze mam czas zeby sie zdecydowac

Edytowane przez marcel232
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcel232

 

generalnie to rozważam pianę czysto teoretycznie bo coś mi tu przy pełnym deskowaniu nie pasuje wentylacja drewnianej połaci dachu z papowaniem. Ja u siebie jestem zdecydowany na wełnę 1 z 3 producentów 0,032 w 2 warstwy 2 x 15 cm. Pod krokwiami mam możliwość dać akurat do 20 cm, więc się z 15 cm wełny + płyta k-g zmieszczę. A między krokwiami daję 15 cm wełny, i pustka 3 cm. Niektórzy piszą, że wełny 0,032 są tak zbite iż nie trzeba sznurować od góry, ale ja dla pewności zasznuruje to. W sumie do zaizolowania mam skośną połać dachu o długości do 3 m, więc myślę, że 3 cm pustki będzie ok.

piany nie biorę na dziś pod uwagę z powodu:

a) ceny

b) niepewności co się stanie przy pełnym deskowaniu i papie

c) mostkach termicznych z krokwi i jętek (krokwie mam 18 cm, i jakbym miał je spryskać pomiędzy a potem na to kolejne 3 cm, to bym miał 21 cm piany co będzie kosztować ponad 100 zł i nadal mnie czeka opłata za robociznę przy stelażu, płytach k-g, z jakieś 27 zł, razem min: 127 zł ... za drogo. A do wełny mam sprawdzoną ekipę za 32-35 zł/m2 za na gotowo, plus wełna 30 cm - 40 zł/m2. Razem 72 zł m/2. Obie ceny bez stelaży i płyt k-g). Do izolacji mam połać skośną (krokwie) i poziomą (jętki) razem z 140 m2. To do piany dokładam min: 7000 zł. Wolę to dołożyć na lepszą PC lub kupić dobry rekuperator (a kanały do rekuperatora kupię zamiast budować komin :)

 

p.s. jak ta wełna ma 0,022 (choć niektórzy jej zarzucają, że ma mniej) to jej odpowiednikiem 15 cm, będzie jakieś 22 cm wełny 0,032. I te 15 cm piany nadal nie zakryje krokwi i jętek. Bezsens. Czyli moje 30 cm wełny to jakieś 20 cm pianki. A porównaj obie ceny ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcel232

 

p.s. jak ta wełna ma 0,022 (choć niektórzy jej zarzucają, że ma mniej) to jej odpowiednikiem 15 cm, będzie jakieś 22 cm wełny 0,032. I te 15 cm piany nadal nie zakryje krokwi i jętek. Bezsens. Czyli moje 30 cm wełny to jakieś 20 cm pianki. A porównaj obie ceny ....

 

Ja bym sugerowal nie brac 100% izolacyjnosci materialy, ktory uklada "Wiesiek z Czeskiem". Oni nawet jak im bedziesz patrzyl na rece idealnie tego nie zrobia. Troche mnie to dziwi zwlaszcza u osob, ktory juz sie pobudowaly. Ja przed rozpoczeciem budowy tez bylem zafascynowany jaki to mi super wyjdzie U dla sciany czy fundamentow, ale patrzac jak robia to inni i czesc prac wykonujac sam z nadgorliwa starannoscia moge zalozyc, ze przy montazu nawet najlepszym wartosc u dla calej przegrody bedzie znaczaca nizsza. Nie wiem jak dokladnie audytor OZC do tego podchodzi, ale porownywanie U dla samej welny i U dla piany uwazam za nieporozumienie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerowal nie brac 100% izolacyjnosci materialy, ktory uklada "Wiesiek z Czeskiem". Oni nawet jak im bedziesz patrzyl na rece idealnie tego nie zrobia. Troche mnie to dziwi zwlaszcza u osob, ktory juz sie pobudowaly. Ja przed rozpoczeciem budowy tez bylem zafascynowany jaki to mi super wyjdzie U dla sciany czy fundamentow, ale patrzac jak robia to inni i czesc prac wykonujac sam z nadgorliwa starannoscia moge zalozyc, ze przy montazu nawet najlepszym wartosc u dla calej przegrody bedzie znaczaca nizsza. Nie wiem jak dokladnie audytor OZC do tego podchodzi, ale porownywanie U dla samej welny i U dla piany uwazam za nieporozumienie.

 

Pozdrawiam

 

Też się nad tym zastanawiałem czysto teoretycznie bo 1 lub 2 strony wcześniej ktoś sugerował, że producenci wełny mineralnej mijają się z prawdą o jej lambdzie. Hmm ja się bym bardziej obawiał, że osoba która nakłada piankę bardziej postanowi oszczędzić na „wsadzie do maszyny” a co za tym idzie i na lambdzie niż duży producent wełny mineralnej (w sumie są sami duzi).

A jakie Pan ma odczucia

a) Co do produktów i zachowania izolacyjności z prospektu czy opakowania?

b) Co do montażu?

W montażu to raczej lepsi winni być Ci od piany, im chyba łatwiej o ciągłość izolacji (choć te pomysły z nieosłoniętymi krokwiami i jętkami …. temu przeczą). A co do montażu to i tak każdego trzeba pilnować, i w sumie tylko to gwarantuje sumienność pracy nawet najlepszej ekipy z najlepszym materiałem. Nieważne czy kładziesz wełnę tanią 0,042 (musi Ci zależeć żeby nadrabiać dokładnością prac izolacyjnych) czy wełnę 0,03 (musi Ci zależeć bo skoro tyle wydałeś na wełnę to teraz szkoda tracić przez słabą ekipę). Koło się zamyka i dobra ekipa w każdej pracy to 50% sukcesu.

Moja ekipa za 35 zł to nie Józki, normalna firma, na rynku już ponad 10 lat, widziałem ich praca 2 razy a ostatnio kolejną u sąsiada, zrobili poddaszy z kilkadziesiąt. U mnie takie są ceny, zawsze 20-40 % tańsze niż na forum ludzi wypisują.

p.s. mój synek kilku miesięczny i uziemił mamę w domku na najbliższe 1-2 lata. A że mam jest inż. bud. lądowego a lada chwila będzie mgr. z dobrej polibudy + lubi dokładność + mieszkamy 300 m od budowy to te ekipy u mnie naprawdę się męczą, ale jak wychodził murarz z budowy to wiadomości swoje o zbrojeniu poprawił x 3 

 

jak dla mnie temat piany dobiegł końca, pewnie za kilka lat bym zrobił pianę, ale jeszcze nie dziś. Nie stać mnie. Pozdrawiam wszystkich gorąco !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie Pan ma odczucia

a) Co do produktów i zachowania izolacyjności z prospektu czy opakowania?

b) Co do montażu?

W montażu to raczej lepsi winni być Ci od piany, im chyba łatwiej o ciągłość izolacji (choć te pomysły z nieosłoniętymi krokwiami i jętkami …. temu przeczą). A co do montażu to i tak każdego trzeba pilnować, i w sumie tylko to gwarantuje sumienność pracy nawet najlepszej ekipy z najlepszym materiałem. Nieważne czy kładziesz wełnę tanią 0,042 (musi Ci zależeć żeby nadrabiać dokładnością prac izolacyjnych) czy wełnę 0,03 (musi Ci zależeć bo skoro tyle wydałeś na wełnę to teraz szkoda tracić przez słabą ekipę). Koło się zamyka i dobra ekipa w każdej pracy to 50% sukcesu.

Moja ekipa za 35 zł to nie Józki, normalna firma, na rynku już ponad 10 lat, widziałem ich praca 2 razy a ostatnio kolejną u sąsiada, zrobili poddaszy z kilkadziesiąt. U mnie takie są ceny, zawsze 20-40 % tańsze niż na forum ludzi wypisują.

p.s. mój synek kilku miesięczny i uziemił mamę w domku na najbliższe 1-2 lata. A że mam jest inż. bud. lądowego a lada chwila będzie mgr. z dobrej polibudy + lubi dokładność + mieszkamy 300 m od budowy to te ekipy u mnie naprawdę się męczą, ale jak wychodził murarz z budowy to wiadomości swoje o zbrojeniu poprawił x 3 

 

jak dla mnie temat piany dobiegł końca, pewnie za kilka lat bym zrobił pianę, ale jeszcze nie dziś. Nie stać mnie. Pozdrawiam wszystkich gorąco !!

 

Moje doswiadczenia z montazu piany juz opisywalem w ktoryms watku o pianie, bylo 3 panow, 1 zarzadzal i pilnowal 2 robilo. Na sam koniec prac chodzilem z nim, on patrzyl gdzie mozna dopsikac piany i przy mnie kazal poprawiac pracownikowi, wiec ekipa miala same plusy.

Co do jakosci materialu: maszyna, ktora go z siebie wyrzuca jest troche drozsza niz przecietne elektronarzedzie, wiec mniemam, iz znacznie trudniej tu o spadek jakosci niz gdzie indziej (nie wiem jaki wplyw grzebanie przy niej mialoby na jej wlasciwosci fizyczne, technologiem nie jestem, ale domyslam sie, ze wymagania sa dosc surowe).

 

Co do jakosci welny: pisalem wczesniej o dosciwadczeniach ze styro, 3 rozne firmy niby te same parametry a roznice widac golym okiem. Pomijam wplyw sposobu przechowywania materialow na skladach budowlanych bo czasem potrafia wydac towar, ktory sie w rekach rozsypuje.

 

Powyzsze nie zmieni tego, ze piana wychodzi drozej, natomiast rozmawiamy tu o kilku tysiacach zlotych w skali 300-500 tys na cala budowe. Jak dzis jestem na etapie wykanczania domu, to mnie krew zalewa, ze np: polozenie podlogi w salonie i kuchni z materialem (typowe deska 3-warstwowa) kosztuje tyle samo co izolacja calego poddasza. Wykonczenie 2 lazienek kosztuje wiecej niz wszystkie izolacje w domu razem wziete !!! Nastepnym razem ( a taki bedzie juz w tym roku) kazda przegrode zaizoluje jeszcze lepiej niz teraz, a czesc wykonczeniowki zrobie sam, bede mial taniej i lepiej, nawet jak bede flizowal kazda sciane 2 razy :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pianę na deskach, gdzieś już o tym pisałem. Na deski przybita jakaś szmata/mata na niej pianka lekko obwieszająca szmatę i tworząca szczelinę wentylacyjną pomiędzy pianką a deskami. Jakoś nie wyobrażam sobie, że ktoś od piany da gwarancję, że deski nie zgniją. Nawet dekarz nie daje na to gwarancji bo co on może ? Polecam pianę :)

Rożnica w cenie do przeżycia a jak się to porówna do wykończeniówki ( ktos wyżej o tym pisze) to wypada to jeszcze lepiej. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza firma bez wiekszego problemu da na to gwarancje ze deskowanie nie zgnije z winy piany gdyż twozymy szczelinę delatacyjną miedzy deskowaniem a pianą za pomoca membrany paroprzepuszczalnej która ma za zadanie chronic pianę przed zaciekiem z dachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

welna jest odpowiednikiem piany otwartej ktora ma lambda gorsze niz najlepsza welna a kosztuje 2 x tyle co welna. do tego zadna firma nie da ci gwarancji ze ci wiezba/deskowanie nie zgnije.

pierwsza firma ktora da mi gwarancje na to, ze wiezba/deskowanie nie zgnije (piana zamknieta) moze u mnie piankowac.

najpierw bylem za piana ale po otrzymaniu kilku ofert i po wyraznym pytaniu i gnicie drewna fimy 'omijaja' odpowiedz na to pytanie

 

pozdro

 

marcel

 

LUUDZIE- błagam was- skończcie z tym gniciem więźby- już nawet nie da się tego czytać.....

oświećcie mnie skąd w więźbie dachowej miałoby się pojawić tyle wilgoci żeby zgniła więźba- chyba że wasze sufity /poddasza naprawdę oddychają- to zaraz proponuję opatentować wasze rozwiązania.... i starać się o Nobla

rozumiem wilgoć z dosychania więźby-ale izolacje układa się kiedy dach już jest suchy i przy założeniu ze pokrycie dachowe jest szczelne- a jeżeli macie mokre krokwie to nawet najlepsza wełna od nich nawilżeje..- ale i tak przy dobrej membranie wszystko sobie z czasem powinno wyschnąć i tak powinno już pozostac na zawsze.

DO ODPROWADZANIA WILGOCI Z PODDASZA SŁUŻY WENTYLACJA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość inwestorów popełnia jeden zasadniczy błąd na co uwagę zwrócił farmi, od kiedy to wilgoć z domu wyprowadza się przez ściany, stropy, dachy i okna? ci co tak twierdzą to po cholerę robią wentylacje w domu? po co kupujecie super ciepłe i szczelne okna w których za chwilę będziecie wycinali kawałki uszczelek?

znawcy budowy dachów niech się wypowiedzą jak przygotowują deski do pełnego deskowania dachu?dlaczego kładą papę na dach a potem szukają sposobu jak tu pozbyć się wilgoci z dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w audytorze OZC jest parametr szczelność domu, czyli krotność wymiany powietrza dla różnicy ciśnień 50Pa, im dom szczelniejszy tym cieplejszy, a akurat piana ma w tym względzie spora przewagę, tyle że wełna ma bardzo konkretnego sprzymierzeńca, nazywa się folia paroszczelna + taśma samoprzylepna, kosztuje 60 groszy za m2 i można jej dać kilka warstw, przez co uzyskuje się porównywalną do piany szczelność i suma sumarum identyczne parametry za i tak mniejsze pieniądze

 

ale nadal rozmawiamy o kilku tyś zł więcej za dokładnie to samo

 

tytułem próby proponuje tobie wysłać mi bezzwrotną darowiznę na kilka tysięcy zł, będzie to dokładnie to samo co przepłacenie identycznej w funkci izolacji, i będziesz mógł sobie to tłumaczyć dokładnie tak samo, że w skali 500 tyś wywalenie w błoto kilku tyś to pestka

 

Mpoplaw, z calym szacunkiem dla Twojej osoby na forum, ale jesli wg Ciebie piana rozprezna to zupelnie to samo co plyty z welny przykryte folia to z cala stanowczoscia sie z tym nie zgadzam. Rozumiem, na stryszku wszystko tez bedzie szczelnie pokryte folia i zlecisz polozenie jej 5 razy i nadal bedzie to ta sama cena i szczelnosc jak przy pianie. W jednym zdaniu uzywasz 2 roznych epitetow: porownywalna szczelnosci i identycznie parametry, mozesz napisac co bedzie identyczne ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpoplaw, z calym szacunkiem dla Twojej osoby na forum, ale jesli wg Ciebie piana rozprezna to zupelnie to samo co plyty z welny przykryte folia to z cala stanowczoscia sie z tym nie zgadzam. Rozumiem, na stryszku wszystko tez bedzie szczelnie pokryte folia i zlecisz polozenie jej 5 razy i nadal bedzie to ta sama cena i szczelnosc jak przy pianie. W jednym zdaniu uzywasz 2 roznych epitetow: porownywalna szczelnosci i identycznie parametry, mozesz napisac co bedzie identyczne ??

 

Pozdrawiam

 

zgadzam się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...