Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

A ja chciałem zapytać, czemu teraz tak mało można przeczytać o ociepleniu połaci dachowej styropianem?

 

Mam papę i pełne deskowanie... jakby go dobrze osadzić/ przyczepić to można by wszystko na raz załatwić i zaoszczędzając na tym kupę kasy! Folia paroprzepuszczalna niepotrzebna, szczelina dylatacyjna się sama robi poprzez osadzenie go na plackach kleju piankowego bezpośrednio na deski. Folia paroizolacyjna niepotrzebna, bo styropian sam w sobie jest izolatorem, no i jakby go pokryć siatką i klejem zatrzeć to stelaża i GK też nie potrzebujemy. Oprócz tego styro grafitowy ma bardzo dobrą lambdę i nie nasiąka wodą.

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ukryta kamera?

 

Ukryta kamera, a za nią firma narzucająca piankę....;)

 

Poza tym idiotycznym klejeniem na placki do deskowania dachu, pomysł jest bardzo dobry.

Szczelina wentylacyjna 2 cm. między deskami a początkiem styropianu.

Pierwsza warstwa styropianu grubości, by zlicować ją z krokwiami. Kładziona na wcisk i klejona pianką (w miarę elastyczną) do krokwi.

Druga pod spodem również klejona na piankę.

 

Na to klej - siatka - klej + gładź albo jak w podlinkowanym dzienniku wyprawa tynkarska.

Po kilku latach user nie ma żadnych uwag.

 

A tu poniżej dowód, że nie tylko on tak zrobił.

 

http://i1.fmix.pl/fmi1006/e4de0987002850355a78919f/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda że już nie ma zdjęć, ale według opisu z postów to wychodzi na to że skosy trzymają się na plackach z pianki ?

 

No dokładnie, też mam tak zamiar zrobić, tylko chciałbym poznać opinię jak to się sprawuje. Do tego pewnie bym wziął pianoklej 60 sek. z Tytana i może by to trzymało. W razie "w" drugą warstwę pod krokwiami położy się z dyblami wbijanymi do krokwi/desek + dekle styropianowe.

 

Z ciekawości kupię ten klej i przkleje do desek 1 pole styropianu, zobaczymy jak trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta kamera, a za nią firma narzucająca piankę....;)

 

Poza tym idiotycznym klejeniem na placki do deskowania dachu, pomysł jest bardzo dobry.

Szczelina wentylacyjna 2 cm. między deskami a początkiem styropianu.

Pierwsza warstwa styropianu grubości, by zlicować ją z krokwiami. Kładziona na wcisk i klejona pianką (w miarę elastyczną) do krokwi.

Druga pod spodem również klejona na piankę.

 

Na to klej - siatka - klej + gładź albo jak w podlinkowanym dzienniku wyprawa tynkarska.

Po kilku latach user nie ma żadnych uwag.

 

A tu poniżej dowód, że nie tylko on tak zrobił.

 

Jakież to dowcipne przejście i nawiązanie do mojej specjalności, ha ha...

Reszta wypowiedzi to w większości bzdury których radzę nie słuchać i brać sobie do głowy. Jedyną szansą na przetrwanie takiego układu jest albo bardzo mocno osuszająca wentylacja mechaniczna albo ograniczona eksloatacja.

Czy Kolega w ogóle, ma pojęcie co się kryje za sformułowaniem "szczelina wentylacyjna"? Szpara między styropianem a deskowaniem ma się tak nazywać? W dodatku deskowanie od góry pokryte papą? A płyty styropianowe mają "robić" za tzw. paroizolację?

Napiszę wprost. NIE MASZ ZIELONEGO POJĘCIA o czy piszesz a ludzie to czytają i później, przekonani, ze są tacy INNOWACYJNI i CWANI i co im tam inżyniery czy aprobaty ITB. Argumentem jest, że "...jeden gościu napisał na forum, że tak zrobił dwa-trzy-pięć lat temu i stoi to pewnie jest to dobry pomysł..."

Ludzie! Opamiętajcie się. Bierzesz rzeczywistą odpowiedzialność za to, że za kilka(naście) lat więźba się rozsypie a ludzie żyć będą w zagrzybionym domu? Pierdzielenie bzdur nic nie kosztuje a i odpowiedzialność żadna. Najwyżej se znikniesz albo zmienisz nick'a, nie? Może napisz coś o swoich kompetencjach w tej dziedzinie, bo ja zajmuję się tym ćwierć wieku zawodowo.

Resztę przepraszam za mocniejszy ton ale mnie poniosło.

Pozdrav,

SM

P.S. Do rozważających ten "patent". Jest, po prostu, ZŁY!!!

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakież to dowcipne przejście i nawiązanie do mojej specjalności, ha ha...

Reszta wypowiedzi to w większości bzdury których radzę nie słuchać i brać sobie do głowy. Jedyną szansą na przetrwanie takiego układu jest albo bardzo mocno osuszająca wentylacja mechaniczna albo ograniczona eksloatacja.

Czy Kolega w ogóle, ma pojęcie co się kryje za sformułowaniem "szczelina wentylacyjna"? Szpara między styropianem a deskowaniem ma się tak nazywać? W dodatku deskowanie od góry pokryte papą? A płyty styropianowe mają "robić" za tzw. paroizolację?

Napiszę wprost. NIE MASZ ZIELONEGO POJĘCIA o czy piszesz a ludzie to czytają i później, przekonani, ze są tacy INNOWACYJNI i CWANI i co im tam inżyniery czy aprobaty ITB. Argumentem jest, że "...jeden gościu napisał na forum, że tak zrobił dwa-trzy-pięć lat temu i stoi to pewnie jest to dobry pomysł..."

Ludzie! Opamiętajcie się. Bierzesz rzeczywistą odpowiedzialność za to, że za kilka(naście) lat więźba się rozsypie a ludzie żyć będą w zagrzybionym domu? Pierdzielenie bzdur nic nie kosztuje a i odpowiedzialność żadna. Najwyżej se znikniesz albo zmienisz nick'a, nie? Może napisz coś o swoich kompetencjach w tej dziedzinie, bo ja zajmuję się tym ćwierć wieku zawodowo.

Resztę przepraszam za mocniejszy ton ale mnie poniosło.

Pozdrav,

SM

P.S. Do rozważających ten "patent". Jest, po prostu, ZŁY!!!

A co z ludźmi którzy się tym też trudnią i psikają pianę na otwarte deskowanie i krokwie? Ba nawet biorą za to odpowiedzialność i dają gwarancję!

 

Idąc tym tropem, to samo robią ludzie którzy wymieniają okna na plastikowe, super szczelne, super ciepłe, w domu z wentylacją grawitacyjną! Narażają ściany na zawilgocenie, powstawanie pleśni i grzybów.

Czemu ten problem nie jest nigdzie poruszany, czemu wentylacja mechaniczna rozproszona nie jest nagminnie stosowana? A nawiewniki można se w d... wsadzić skoro chcesz szczelne i ciepłe okna, a potem wiercisz w nich dziury.

Edytowane przez mario9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdzielenie bzdur nic nie kosztuje

 

Posłuchaj mnie sprzedawco pianek.

Do takiego poziomu zniżał się nie będę, dla porządku jedynie kilka punktów:

 

1. by być uczciwym wobec osób, którym udzielasz rad i wskazówek powinieneś przynajmniej w stopce napisać, że jesteś z branży "piankowej" i zajmujesz się jej natryskiem - ot tak, by czytając miał rozeznanie z kim ma do czynienia,

 

2. tu jest link do dyskusji w tym temacie - dla tych, których to interesuje - są pokazane realizacje, są też inni userzy, którzy dali styropian (ot chociażby surgi22)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211529-Styropian-zamiast-we%C5%82ny-na-poddasze

 

3. duży i chwalony producent styropianów, Termoorganika, ma w swojej ofercie specjalny styropian do ocieplania skosów poddasza o nazwie "superpoddasze"

https://termoorganika.pl/superpoddasze

Rozumiem, że i on nie ma aprobaty ITB na ten produkt?;)

 

4. kolejny duży producent (nomen omen konkurent dla natrysku piany) Balex Metal ma płyty PIR thermano. Oto ich wskazania co ich użycia do skosów poddasza:

https://www.thermano.eu/instrukcja-montazu-thermano-na-dachu-skosnym-w-systemie-miedzykrokwiowym/

 

Wprost sugerują, by nie układać płyt li tylko między krokwie, ale zastosować system mieszany z izolacją nad lub podkrokwiową

 

Cyt: "W polskich warunkach doskonale sprawdzają się układy mieszane, czyli połączenie termoizolacji w układzie międzykrokwiowym z systemem podkrokwiowym lub nakrokwiowym. Pierwszy wariant pozwala zmniejszyć grubość dachu, drugi - zwiększyć przestrzeń poddasza."

 

Tu instrukcja montażu pod krokwiami:

https://www.thermano.eu/instrukcja-montazu-thermano-na-dachu-skosnym-w-systemie-podkrokwiowym/

 

Rozumiem, że oni również "pierdzielą bzdury"? I nie mają aprobaty?

 

5. Nie wydaje mi się, aby ktoś kto rozważa taki sposób ocieplania poddasza nie stosował u siebie wentylacji mechanicznej. Jest ona w tym wypadku IMO wskazana. Dobrze by było również, aby drewno konstrukcyjne "nie kapało żywicą" i było podsuszone.

 

6. Pozostawiona szczelina wentylacyjna na całości dachu + owe 2 cm. po długości krokwi w zupełności wystarczy do odprowadzenia wilgoci (kłania się również poprawne krycie dachu przy pełnym deskowaniu i papowaniu), która może się tam pojawić.

 

7. Nie jestem z żadnej branży budowlanej, malowniczo mi jest obojętne, kto, czym ociepli poddasze. Dobrze zastosowana, zgodnie ze sztuką i odpowiednią izolacją wełna, będzie równie dobrym rozwiązaniem. I sprawdzonym na dużo większą skalę. Jedyne czego ja bym nie zastosował, to natrysk piany na skosy, ale już na lekki, drewniany strop (w domu parterowym) a i owszem. Nie, nie będę tłumaczył dlaczego, niech każdy pomyśli sam.

 

I ostatnie, powściągnij Waszmość słownictwo i emocje, kolejne personalne inwektywy będę zgłaszał do moderatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma być z nimi? Nie jest błędem aplikacja pianki na deski otwarte dyfuzyjnie od góry czy, ogólnie, z drugiej strony (ewentualnie przykryte wysoko-paroprzepuszczalną membraną). Błędem jest taka aplikacja kiedy nie ma możliwości aby para która przejdzie przez piankę i deski została zablokowana papą lub inną warstwą paroszczelną.

W bardzo szczelnych budynkach wentylacja grawitacyjna będzie słabo działać o ile nie zostaną wprowadzone rozszczelnienia. Ale nie o tym sprawa tylko o niewłaściwych rozwiązaniach warstw dachu. Jeżeli będzie zastosowana aktywna w całej kubaturze wentylacja mechaniczna to można się bawić nawet w takie pomysły jak ten powyżej, o ile zostanie zapewniona możliwość wyschnięcia drewna z ewentualnych wykroplin kondensatu lub przecieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Mam tez zrobione coś takiego w garderobie. Na większej powierzchni strach mi nie pozwolił i przede wszystkim późniejszy problem z zamocowaniem ledów - jakoś nie chciało mi się wierzyć że będę to wstanie jakoś logicznie zamocować. Robiłem w ten sposób że mierzyłem rozstaw krowki i nacinałem styro 0,5cm więcej i wbijałem na siłę - takie"mocowanie jest wystarczające. Warstwe styropianu pod krokwiami kleiłem na klej w piance - po nałożeniu i ściśnięciu pretami od wieszaków do stelży gk przebijałem styropiany pod dużym skosem i trzymało do zwiazania. Późńiej szlifowanie, siatka, klej, gips, gładx i farba.... Każdy twierdzi ze tam jest pyta gk......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie największą obawą ludzi przed styropianem na poddaszu/dachu są gryzonie... ale już regranulaty są bardziej popularne.

 

U siebie mam pełne deskowanie plus papa. Jak teraz mogę spokojnie piankę zaaplikować bez zbędnej pracy w szczelinę wentylacyjną? :) chciałem piankę ale nie zaufałem membranom i mam papę... więc z tego co mi wadomo pianka pa pa.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś nie robił to i tak o szczelinie musisz pomyśleć.

 

No właśnie, a pełno piankowców przyjechało by na budowę i napier*oliło piany prosto na deski z uśmiechem na twarzy mówiąc "bedzie pan zadowolony".

 

Wracając do sedna, żaby zachować tą szczelinę w przypadku pełne deskowanie + papa najłatwiej jednak ocieplać wełną lub wspomnianym styropianem. Jako, że wełny mają co raz lepsze parametry to chyba nie ma co ryzykować z mniej popularnym styropianem. W przypadku styropianu niepokoi mnie również akustyka...

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie największą obawą ludzi przed styropianem na poddaszu/dachu są gryzonie... ale już regranulaty są bardziej popularne.

 

U siebie mam pełne deskowanie plus papa. Jak teraz mogę spokojnie piankę zaaplikować bez zbędnej pracy w szczelinę wentylacyjną? :) chciałem piankę ale nie zaufałem membranom i mam papę... więc z tego co mi wadomo pianka pa pa.

 

Pozdrawiam

Karol

 

może nabij łaty 2~3cm grube i na to zamocuj membranę wysokoparoprzepuszczalną , tylko nie wiem czy pianka będzie się trzymać.

 

membrana.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nabij łaty 2~3cm grube i na to zamocuj membranę wysokoparoprzepuszczalną , tylko nie wiem czy pianka będzie się trzymać.

 

[ATTACH=CONFIG]406740[/ATTACH]

 

Wiem, że tak się da ale pytanie w imię czego? Po to by mieć możliwość aplikacji panki? Która ma gorszą lambdę od wełny? Skoro zakładam, że wełnę położę sam czyli zrobię to maksymalnie dokładnie to całkowicie stracił dla mnie sens piany (przy okazji ok 5tys zł taniej i bez dodatkowej roboty w formie owych łat i membrany).

 

Z tego co się zorientowałem piana ma sens przy dachu z membraną wysokoparoprzepuszczalną na nim i ewentualnym deskowaniu (co przy osb już nie jest takie pewne). Mylę się z czymkolwiek?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...