Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ania i Marcin budują na Zielonym Wzgórzu - komentarze


Andzia K

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 148
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Haha, bluenet też tak będę głosować, jak będziesz przed takim dylematem :evil:

Zawsze chcieliśmy drewno na elewacji, ale na chwilę obecną wersja - oszczędzamy nam się włączyła i nie stać nas :( Może jak wygramy w totka :D

 

Andzia, nie zrozumieliśmy się. Czytałem co myślisz na temat drewna w chwili obecnej i też jestem tego zdania, że to niezwykle kosztowne. Mam na myśli kolor brązowy lub przypominający to drewno na elewacji. Po prostu jakoś mi ta szarość nie pasuje do Waszej przepięknej okolicy. Dom powinien komponować się z otoczeniem. Wasze jest wyjątkowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brąz, kurcze sama nie wiem...

Widziałam ostatnio taki myk na elewacji (Uniwersytet Oświatowy na Kossaka w Pile). Pomalowano brązowe pasu na elewacji i odbito na jeszcze mokrej farbie deskę szalunkową tak, aby było widać słoje. Ciekawa oszczędna wersja drewnianej elewacji, ale szczerze to marny rezultat... Jakoś tak to nie to.

Może jeszcze jakieś opinie o brązie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brąz, kurcze sama nie wiem...

Widziałam ostatnio taki myk na elewacji (Uniwersytet Oświatowy na Kossaka w Pile). Pomalowano brązowe pasu na elewacji i odbito na jeszcze mokrej farbie deskę szalunkową tak, aby było widać słoje. Ciekawa oszczędna wersja drewnianej elewacji, ale szczerze to marny rezultat... Jakoś tak to nie to.

Może jeszcze jakieś opinie o brązie?

 

Rozważałaś może imitację drewna z tworzywa sztucznego lub styropianu? Na przykład profile elewacyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Aniu,

dziękuję Ci!

Nooo, to jest jeszcze lepsza rekomendacja, że nie widać kurzu i brudu!

Bo nie, żebym nie lubiła sprzątać - ale nie lubię tego robić za często, tj. np. codziennie:rolleyes:

No to czekam na fotorelację u Ciebie, jak płytki się prezentują w całej okazałości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sharlotka też tak podchodzę do tego. Nie żebym była bałaganiarą, ale uważam, że dom jest do mieszkania, a nie do sprzątania...

A w całej okazałości to te płytki dopiero jakoś w połowie listopada będą. Na razie położyliśmy tylko kilka sztuk, aby schody zamontować. Jednakże nie omieszkam pochwalić się wcześniej chociażby tymi kilkoma sztukami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pralni będzie taka sama wentylacja jak w łazience - grawitacyjna. Pralnia jest tak naprawdę pomieszczeniem w łazience, gdzie jest wentylacja. Nie będzie między tymi pomieszczeniami żadnych specjalnie szczelnych drzwi. W pralni myślę raczej o suszeniu bielizny i skarpetek. Większe sprawy latem na balkonie, albo na suszarce właśnie w łazience :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pralni będzie taka sama wentylacja jak w łazience - grawitacyjna. Pralnia jest tak naprawdę pomieszczeniem w łazience, gdzie jest wentylacja. Nie będzie między tymi pomieszczeniami żadnych specjalnie szczelnych drzwi. W pralni myślę raczej o suszeniu bielizny i skarpetek. Większe sprawy latem na balkonie, albo na suszarce właśnie w łazience :)

 

Rozumiem, że chcesz suszarkę mechaniczną przy wszelkich jej wadach i zaletach? A co z suszeniem zimą i ewentualną wilgocią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie myślałam o suszarce mechanicznej... Wirowanie w zwykłej pralce mi wystarczy.

Mamy wentylację w łazience, uważam, że wystarczy. Poza tym są też tam okna. Tak uważa i Kierbud i hydraulik. Moi rodzice mają pralnię w piwnicy z wentylacja grawitacyjna i przez 25 lat jak tam mieszkają nigdy nie mieli problemu z wilgocią, więc i ja takiego nie przewiduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Andzia i Marcin:-)

od kilku miesięcy podczytuję Was i podglądam, ale dzisiaj w końcu odebraliśmy PnB i pewnie zagościmy u Was już na stale:-)

Wasze zdjęcia i opisy to prawdziwa kopalnia wiedzy o budowie. No i właśnie, ja tak na dzień dobry z pytaniem o kasę. Wiem, wiem dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale ... no właśnie - mam pierwszą wycenę od jednej z ekip i totalnie nie mamy pojęcia czy to jest w miarę rozsądna cena wyjściowa.

 

Ale do rzeczy. Budujemy z102 powiększony o dwustanowiskowy garaż z pomieszczeniem CO (48m2) + użytkowe poddasze (38m2). Potencjalny wykonawca zaproponował nam 35 tyś. robocizny za:

 

kompletne fundamenty (bez wykopów),

stopy fundamentowe i podest napiec na paliwo stałe

schody

taras

wylanie chudziaka wszędzie

ściany nośne i działowe parter + poddasze

wieniec i ściany szczytowe

2 kominy systemowe

strop

 

a tak w ogóle to już tak straaaaaaaaasznie chciałabym być na takim etapie jak Wy:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Andzia i Marcin:-)

od kilku miesięcy podczytuję Was i podglądam, ale dzisiaj w końcu odebraliśmy PnB i pewnie zagościmy u Was już na stale:-)

Wasze zdjęcia i opisy to prawdziwa kopalnia wiedzy o budowie. No i właśnie, ja tak na dzień dobry z pytaniem o kasę. Wiem, wiem dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale ... no właśnie - mam pierwszą wycenę od jednej z ekip i totalnie nie mamy pojęcia czy to jest w miarę rozsądna cena wyjściowa.

 

Ale do rzeczy. Budujemy z102 powiększony o dwustanowiskowy garaż z pomieszczeniem CO (48m2) + użytkowe poddasze (38m2). Potencjalny wykonawca zaproponował nam 35 tyś. robocizny za:

 

kompletne fundamenty (bez wykopów),

stopy fundamentowe i podest napiec na paliwo stałe

schody

taras

wylanie chudziaka wszędzie

ściany nośne i działowe parter + poddasze

wieniec i ściany szczytowe

2 kominy systemowe

strop

 

a tak w ogóle to już tak straaaaaaaaasznie chciałabym być na takim etapie jak Wy:-)

 

Witaj,

 

drogo. Poszukajcie może ekipy z okolic waszej miejscowości, ceny potrafią być znacznie niższe. U nas na przykład ekipy z piły chciały po 30-40 tyś zł za SSO - czyli to samo co u Was, a już ekipy z pobliskich wioch i mniejszych miasteczek 20-30 tyś zł. W końcu stanęło na murarzu za 20tyś, ale że finalnie zrobił mniej niż się umawialiśmy (nasza decyzja aby tego nie robił) to finalnie cena za murarkę wyszła 18 tyś.).

 

Powodzenia i zbierajcie zawsze najwięcej ofert jak się da i negocjujcie.

 

PS.

Jeszcze taka uwaga (może na wyrost) - jak się da to rozdzielcie garaż z budynkiem izolacją. Jeśli się ne da to na ścianę w garażu dacie styro i na to siatka z klejem. Tak samo z izolacja podłogi w pomieszczeniu nad garażem, pewnie macie 8-10cm - jak nie ma miejsca na więcej to styro grafit na podłogę lub na sufit w garażu. Szybko się zwróci.

Edytowane przez Marcin Z102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pierwszą wycenę od jednej z ekip i totalnie nie mamy pojęcia czy to jest w miarę rozsądna cena wyjściowa.

 

Oprócz tego co podałeś w opisie wykonania budynku weź pod uwagę czy firma, która przedstawiła wycenę zabezpieczy logistykę. Czy w cenie jest zabezpieczenie pomieszczeń socjalnych dla robotników, zabezpieczenie materiałów budowlanych, toaleta, woda, prąd (o ile budujesz z pomocą agregatu). Co z pompą do betonu, dźwigiem do konstrukcji, stemplami, rusztowaniem, szalunkami, itp. Pomyśl, czy będziecie dysponować na tyle czasem aby brać aktywny udział w budowie. Również wtedy gdy zabraknie najdrobniejszych materiałów, a wykonawca będzie wymagał od Ciebie dostarczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odzew. faktycznie myśleliśmy, że nawet jak na nasze warunki lokalne to dosyć sporo. kolejna oferta od innej firmy jest o 5 tyś tańsza i oferuje całą logistykę, o której wspominał Blunet, a także zapisy w umowie, o których wspominał bury kocurek. Ania i Marcin dzięki za podpowiedź w sprawie ocieplenia.

 

Wczoraj zajechaliśmy do jakiegoś sklepu z techniką grzewczą i zamiast solarów zaproponowaną nam pompę ciepła do ogrzewania c.w. rozważaliście coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odzew. faktycznie myśleliśmy, że nawet jak na nasze warunki lokalne to dosyć sporo. kolejna oferta od innej firmy jest o 5 tyś tańsza i oferuje całą logistykę, o której wspominał Bluenet, a także zapisy w umowie, o których wspominał bury kocurek. Ania i Marcin dzięki za podpowiedź w sprawie ocieplenia.

 

Zauważyłem, że Wasza oferta jest bez dachu i orynnowania. Pytajcie o ofertę sso z kompletnym dachem. Z moich doświadczeń wynika, że każdy wykonawca inaczej interpretuje sso. Sporządźcie listę życzeń i roześlijcie do potencjalnych wykonawców.

 

Wczoraj zajechaliśmy do jakiegoś sklepu z techniką grzewczą i zamiast solarów zaproponowaną nam pompę ciepła do ogrzewania c.w. rozważaliście coś takiego?

 

Podstawowe pytania są następujące: jakie koszty założenia, jakie koszty eksploatacji, jakie koszty amortyzacji i kiedy inwestycja się zwróci. Chyba, że macie tyle kasy, że te pytania Was nie dotyczą a liczy się komfort i wygoda.

 

Znów pozwolę sobie na własne doświadczenia. Jeżeli w okolicy nie będzie gazu ziemnego (gaz płynny wykluczam ze względu na wysoką cenę) to warto się zastanowić nad PC do ogrzewania całego domu + wody. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie będzie źródło energii (powietrze, woda). Czym głębiej tym drożej. Najdroższe są odwierty pionowe. Im większy nakład pracy własnej tym mniejszy koszt. Do tego dochodzi szczelność domu. Czym lepszy współczynnik tym korzystniej dla waszego portfela. PC to nie perpetuum mobile, potrzebuje prądu do działania.

Kolejna sprawa to wentylacja. Najkorzystniej zamontować wentylację mechaniczną z rekuperacją. Grawitacja ma to do siebie, że działa w myśl zasady hulaj dusza piekła nie ma. Krótko mówiąc w lato nie ma wentylacji a w zimę jest nadmierna ze względu na dużą różnicę temperatur między wnętrzem i zewnętrzem domu. Jeżeli zamontujecie MW z reku wtedy wytworzenie energii potrzebnej do ogrzania domu jest mniejsze gdyż rekuperator ma za zadanie odzyskać tą energię a centrala wentylacyjna tak sterować przepływem powietrza aby życie było komfortowe.

Piszę powyższe między innymi dlatego, że wszystko to kosztuje. Dla przykładu mam zamiar zainstalować WM + reku dla domu 180m2 bez piwnic i pierwsza z brzegu oferta oscyluje w granicach 13tyś zł.

Więcej informacji otrzymacie na FM w dziale ogrzewania i wentylacji.

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zajechaliśmy do jakiegoś sklepu z techniką grzewczą i zamiast solarów zaproponowaną nam pompę ciepła do ogrzewania c.w. rozważaliście coś takiego?

My mamy taką pompę co działa w lecie (może i w ziemie jeśli ma się inny system CO) i grzeje wodę.. jej moc to 700 Wat.. w każdym razie jeszcze jej nie odpaliliśmy.. w każdym razie u znajomej (pierwszą) wodę cały zbiornik nagrzała w ciągu 4h do 70st (na wyjściu trzeba mieszacz zamontować, bo ona po prostu takie ma osiągi). Teraz u niej się włącza rano aby podgrzać wodę po nocy i wieczorem jak zaczynają się kąpać i tez w zasadzie chodzi max pół godziny.. rozmawiałam ze sprzedawcą i mówił, że ta pompa wypiera solary, bo jest tańsza w utrzymaniu.. więcej o niej nie mogę powiedzieć, bo więcej nie wiem.. mowa o Mi 134 z Sofath (http://www.sofath.pl/wymienniki_pomp_ciepla/).. pompa posiada dodatkowo grzałkę, ale w zasadzie nie ma potrzeby jej używania..

Edytowane przez Kamila i Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...