Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozbiórka domu legalnie czy nielegalnie?


konewa23

Recommended Posts

Witam, nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam tego posta, ale chodzi mi o rade w sprawie przepisów.

 

Na mojej małej działce na której chcę wybudować nowy dom stoi już stary domek, który najpierw trzeba zburzyć. Można to zrobić w dwóch opcjach:

 

1. Legalnie. Dom stoi na granicy , więc wg prawa muszę mieć pozwolenie na rozbiórkę, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami. 1200zł dla architekta za plan rozbiórki, dodatkowe formalności itp. Plus jest taki że życzliwe Panie urzędniczki doradziły mi że i tak lepiej na takim rozwiązaniu wyjdę bo gdybym sam go rozebrał po cichu a potem tylko zgłosił (jak doradził mi inny życzliwy urzędnik) to musiałbym odłączyć przyłącze prądu a potem od nowa zakładać je jeszcze raz na budowę, a tak to zrobię tylko przełączę przyłącza i mogę korzystać z niego podczas budowy i zaoszczędziłbym trochę kasy.

 

2. Po cichu. Doradził mi to inny urzędnik, byleby tylko sąsiedzi nic nie powiedzieli( porozmawiałem z sąsiadami nikt nic nie miał przeciwko rozbiórce). Dom jest stary, mały i w większej cześci bez fundamentów więc może by to przeszło. Zaoszczędziłbym kasę i trochę czasu ale co z tym prądem. No i obawiam się trochę konsekwencji samowoli.

 

Jak myślicie co powinienem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz się do Energetyki z zapytaniem o możliwość przeniesienia licznika np. na słup, albo wmurowany w ogrodzenie.

Energetyka jest żywo zainteresowana wynoszeniem układów pomiarowych na zewnątrz lokali (oczywiście na koszt klienta).

Jak będziesz miał licznik na zewnątrz to od licznika Ty rządzisz. Wieszasz sobie rozdzielnice budowlaną i z niej zasilasz betoniarki, koparki i inne maszyny.

 

Druga możliwość to czasowe zawieszenie dostaw energii. Energetyka zdejmie licznik, odepnie kable zasilające i robisz co chcesz.

Po skończonych pracach budowlanych zgłaszasz chęć podpięcia się. Koszt jednorazowy rzędu ~100zł za powieszenie licznika i ~200zł za podpięcie kabli na słupie.

W tym czasie nie masz prądu i budujesz się z agregatu lub pożyczka od sąsiadów.

 

Pewnie są jeszcze inne opcje, jak np. pogadanie z lokalnym elektrykiem a nie z Paniami z Biura, ale to do tego dojdziesz samodzielnie.

Panie wprowadziły Cię w błąd, nie musisz płacić jeszcze raz za istniejące już przyłącze, a właściwie to za moc przyłączeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...